Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #478182496

Справа №522/25962/21

Провадження № 2/521/2298/22


ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


13 квітня 2022 року м. Одеса



Малиновський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді - Громіка Д.Д.,

при секретарі - Котигорох Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Одесагаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про розстрочення оплати суми необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, -


ВСТАНОВИВ:


Акціонерного товариства «Одесагаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про розстрочення оплати суми необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу у розмірі 5000,00 грн. та суму сплаченого судового збору в розмірі 2270,00 грн. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 21.10.2019 року за адресою: м. Одеса, вул. Хімічна, буд.100 працівниками AT «Одесагаз» було виявлено несанкціоноване відновлення газоспоживання, про що складено акт про порушення побутовим споживачем на громадянина ОСОБА_2 (колишній споживач по особовому рахунку № НОМЕР_1 ), який підписала присутня по місцю складання ОСОБА_3 . Внаслідок вищезазначених обставин у відповідача виникла заборгованість по вартості необлікованого обсягу природного газу. На даний час відповідачем заборгованість не сплачена, що стало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Згідно правил ч. 6 ст. 19 ЦПК України зазначений спір є малозначним, а тому відповідно до вимог ст. 274 ЦПК України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою судді про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі від 19.01.2022 року було постановлено проводити розгляд справи у спрощеному провадженні із повідомленням та участю сторін.

Представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився. Однак надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить суд провести розгляд справи за його відсутності, проти проведення заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 повторно не з`явилась в судове засідання без поважних причин, з заявами або клопотаннями не зверталась, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву подано не було. Про час та місце розгляду справи була належним чином сповіщена, що підтверджується відповідними поштовими повідомленнями наявними у матеріалах справи, а тому суд приходить до переконання про можливість розгляду справи у відсутності відповідача, відповідно до вимог ч. 3 ст. 223, ч. 1 ст. 280 ЦПК та ухвалює заочне рішення.

Згідно приписів до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» було здійснено розділ діяльності між суб`єктами ринку у частині розподілу та постачання природного газу. Згідно Кодексу газорозподільних систем та відповідної ліценції АТ «Одесагаз», як Оператор ГРМ, надає виключно послуги з розподілу природного газу.

Діяльність Оператора ГРМ регулюється Кодексом газорозподільних систем, Типовим договором розподілу природного газу, затвердженими Постановами НКРЕКП № 2494 та 2498 від 30.09.2015р.

Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу, який розміщений на офіційному сайті НКРЕКП та АТ «Одесагаз» та/або в друкованих виданнях Одеської області, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Судом також встановлено, що 20 грудня 2018 року Суворовським районним у місті Одесі ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Одеській області було укладено шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , про що зроблено відповідний актовий запис №1428. (а.с. 42)

Згідно Договору дарування від 11.02.2019 року ОСОБА_5 належить 6/20 часток домоволодіння, розташованого в АДРЕСА_1 . (а.с. 40)

Надання послуг за адресою: АДРЕСА_1 здійснюється на підставі Договору розподілу природного газу та відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_2 , однак фактично за даною адресою проживає відповідач разом із своїм чоловіком та користуються послугами газопостачання.

Фактом приєднання споживача до умов Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Споживач із заявою про відмову від послуг АТ «Одесагаз» та припинення розподілу природного газу не звертався, а фактично користувався послугами, визнаючи наявність правовідносин. Таким чином між АТ «Одесагаз» та ОСОБА_1 укладено публічний договір розподілу природного газу.

21.10.2019 року за адресою: АДРЕСА_1 працівниками AT «Одесагаз» було виявлено несанкціоноване відновлення газоспоживання про що складено акт про порушення побутовим споживачем на громадянина ОСОБА_2 (колишній споживач по особовому рахунку № НОМЕР_1 ), який підписала присутня по місцю складання ОСОБА_3 (а.с. 19)

Рішенням комісії AT «Одесагаз» №835аб від 29.11.2019 року вирішено здійснити нарахування ОСОБА_2 - представник ОСОБА_1 , в розмірі 5926,28 грн. за порушення-несанкціоноване відновлення газоспоживання. (а.с. 21)

27.01.2020 року ОСОБА_1 подала до AT «Одесагаз» заяву в якій просила переоформити на неї особовий рахунок № НОМЕР_1 та просила розстрочити суму нарахованого необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу. (а.с. 22)

07.02.2020 року між AT «Одесагаз» та відповідачкою ОСОБА_1 укладено договір про розстрочення оплати суми необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, за яким відповідачка зобов`язувалася компенсувати вартість природного газу в сумі 5000, 00 грн. шістьма платежами по 833, 33 грн. кожний до 10.09.2020 року та поставила свій особистий підпис. (а.с. 23-24)

Вказана сума відповідачем добровільно не сплачена.

Статтею 40 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілуприродного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Відповідно до п. 4 гл.3 Розділу 6 Кодексу ГРС, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

В пункті 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРС, фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Відповідно до пункту 1 розділу 2 глави XI Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:!) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання^) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Відповідно до п.4 п. 2 Розділу 1 Кодексу ГРС, несанкціоноване відновлення газопостачання - виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об`єкт споживання, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюються чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об`єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях) у тому числі поза обліком.

Відповідно до п.2 ч.3 Розділу 11 Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об`єм природного газу визначається за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з у рахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору з дня його закінчення ( розірвання) до дня виявлення порушення (але, не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Згідно з ч. 1ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію ф(передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За змістом ч. 1 ст.901, ч. 1 ст.903 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.

Отже, правовідношення, в якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.

З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав та обов`язків сторін, на боржників покладено певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому відповідає право вимоги кредитора (ч. 1ст. 509 ЦК України) - вимагати сплати грошей за надані послуги.

Відповідно до ст.ст.525,526 Цивільного кодексу України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов кредитного договору та Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що пред`явлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені та документально підтверджені судові витрати. (а.с. 8)

На підставі пп. 5 п. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги, ст.ст.525, 526,530 ЦК України, керуючись ст.ст. 9-13, 76-83, 95, 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Акціонерного товариства «Одесагаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про розстрочення оплати суми необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу- задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «Одесагаз» (адреса місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1, ЄДРПОУ 03351208)вартість нарахованого об`єму природного газу за несанкціоноване відновлення газоспоживання в розмірі 5000 (п`ять тисяч) грн. 00 коп., а також сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. на розрахунковий рахунок № НОМЕР_3 ПАТ,, МТБ Банк" МФО 328168

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного тексту заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 13 квітня 2022 року.




Суддя: Д.Д. Громік




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація