Судове рішення #4782270

                                                  Справа  2-а-125-08    

 

П О С Т А Н О В А

                                                           Іменем            України

24 листопада 2008 року  Слов”янський міськрайонний суд Донецької області у складі :

                 головуючий суддя  Мінаєв  І.М.

                 при  секретарі          Бондарєвій В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Слов”янського міськрайонного  суду  справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Вітар” до Слов”янської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною, зобов”язання вчинити певні дії,

 В С Т А Н О В И В :

       

         До суду звернулося ТОВ „Вітар” до Слов”янської районної державної адміністрації, в якому вимагає визнати бездіяльність Слов”янської районної державної адміністрації неправомірною, зобов”язати відповідача затвердити  проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати в оренду ТОВ „Вітар” земельну ділянку площею 6,0 га строком на 30 років для розміщення пляжно-розважального комплексу на землях лісогосподарського призначення та водного фонду ( запас) на території Долинської сільської Ради за межами населених пунктів Слов”янського району Донецької області в порядку, передбаченому Земельним Кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакціях до внесення змін Законами України від 28.12.2007р. № 107-У1 та №509-У1 від 16.09.2008р..

       Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що ТОВ „Вітар” звернулося до Слов”янської райдержадміністрації Донецької області з заявою про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 6,0 га строком на 30 років для розміщення пляжно-розважального комплексу на землях лісогосподарського призначення та водного фонду ( запас) Долинської сільської Ради за межами населених пунктів Слов”янського району Донецької області.

          Розпорядженням голови Слов”янської районної державної адміністрації Донецької області №560 від 17.09.2008р., №554 від 11.10.2007р. та рішенням Долинської сільської Ради від 27.11.2007р. № У13-108\2-1 ТОВ „Вітар” було погоджено місце розміщення пляжно-розважального комплексу площею 6,0 га строком на 30 років для розміщення пляжно-розважального комплексу на землях лісогосподарського призначення та водного фонду ( запас) Долинської сільської Ради за межами населених пунктів Слов”янського району Донецької області та надано дозвіл на вибір земельної ділянки.

          Позивач ТОВ „Вітар” виконав проект відводу земельної ділянки, узгодив його з органами земельних ресурсів, природоохоронними, санітарно-епідемічними органами, органами архітектури та відділу культури, отримав позитивні висновки управління земельних ресурсів, відділу архітектури та містобудівництва, ЖКГ  та НПП „Святі Гори”, міжрайонного відділу СЕС, відділу регуляторної політики держуправління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.

          Відповідач листом  відмовив у подальшому розгляді документів щодо відведення земельної ділянки, мотивуючі це рішення відсутністю можливості згідно розпорядження КМ України №610-р від 10.04.2008р..

         В судовому засіданні  представник позивача ОСОБА_1, що діє на підставі довіреності, підтримала позовні вимоги в повному обсязі.

         Представник відповідача в судове засідання не з”явився, надавши лист з проханням розглянути справу за його відсутності.

         Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

         Судом встановлено наступні факти та відповідні ним правовідносини.

         Відповідно до ст..104,105 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, вимагати зобов”язати суб”єкта владних повноважень вчинити певні дії.

         Відповідно до ст..58 Конституції України закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом”якшують або скасовують відповідальність особи. Така ж норма міститься і в ст..5 ЦК України, яка вказує, що акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом”якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

         Таким чином, при розгляді даної адміністративної справи суд має керуватися земельним законодавством, що діяло на момент звернення ТОВ „Вітар” до голови Слов”янської райдержадміністрації з заявою про надання земельної ділянки, тобто станом на жовтень 2007 року.

          Ст..118 п.1 та ст..124 п.3, 123 ч.3,4 ЗК України передбачає, що громадянин або юридична особа, зацікавлені в оренді земельної ділянки, подає заяву до відповідної міської Ради за місцем розташуванням земельної ділянки.

         Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання та надає дозвіл на розробку проекту оренди землі згідно вимог п.4 ст.118 ЗК України.

          Передача в оренду земельної ділянки, що знаходиться за межами населених пунктів на  території Слов”янського району Донецької області, здійснюється шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

          Відповідно до вимог п.8,9 ст.118 ЗК України проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи ( ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

          Згідно ст..151 ЗК України погодження місць розташування об”єктів, розмірів передбачуваних для вилучення земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними міськими Радами. Юридичні особи, зацікавлені у вилученні земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місць розташування об”єктів до відповідної міської Ради. До клопотання додаються необхідні матеріали та розрахунки. Відповідна міська Рада розглядає у місячний строк клопотання і дає юридичній особі дозвіл на підготовку матеріалів погодження місця розташування об”єкта. Матеріали погодження місця розташування об”єкта повинні включати : викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об”єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити. Зазначаються також склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.

          Згідно ст..13, ч.2 ст.21 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” та п.12 Розділу Х „Перехідних положень Земельного Кодексу України,, до повноважень Слов”янської районної державної адміністрації належить розпорядження землями за межами населених пунктів Слов”янського району Донецької області.

          Таким чином, вирішення питання щодо надання земельної ділянки в оренду або в постійне користування із земель комунальної власності здійснюється відповідно до вимог ст..17,93,123, 124,151 ЗК України, п.12 Розділу Х Перехідних положень ЗК України, ст..13,21 ЗУ „Про місцеві державні адміністрації”, а якщо юридична особа бажає отримати земельну ділянку із земель комунальної власності, нею повинно бути надано :

-   клопотання про відведення земельної ділянки;

-   документи, що обґрунтовують розмір, призначення і місце розташування земельної ділянки.          

          Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органом, органом архітектури та подається на розгляд відповідної місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

          Вказані вимоги закону позивачем ТОВ „Вітар” були виконані, усі документи, передбачені ч.15 ст.151 ЗК України та документи, що обґрунтовують розмір, призначення та місце розташування земельної ділянки були передані відповідачу.

          Відповідно до ст..124 ЗК України передача в оренду земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

         Відповідно до п.10,11 ст.118 ЗК України районна державна адміністрація в місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки в оренду. У разі відмови органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки в оренду або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.        

         ТОВ „Вітар” звернулося до  Долинської сільської Ради Слов”янського району Донецької області та Слов”янської райдержадміністрації Донецької області з заявою про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 6,0 га строком на 30 років для розміщення пляжно-розважального комплексу на землях лісогосподарського призначення та водного фонду ( запас) Долинської сільської Ради за межами населених пунктів Слов”янського району Донецької області.

          Розпорядженням голови Слов”янської районної державної адміністрації Донецької області №554 від 11.10.2007р. та рішенням Долинської сільської Ради ТОВ „Вітар” було погоджено місце розміщення пляжно-розважального комплексу площею 6,0 га строком на 30 років для розміщення пляжно-розважального комплексу на землях лісогосподарського призначення та водного фонду ( запас) Долинської сільської Ради за межами населених пунктів Слов”янського району Донецької області та надано дозвіл на вибір земельної ділянки.

          Позивач ТОВ „Вітар” виконав проект відводу земельної ділянки, узгодив його з органами земельних ресурсів, природоохоронними, санітарно-епідемічними органами, органами архітектури та відділу культури, отримав позитивні висновки управління земельних ресурсів, відділу архітектури та містобудівництва, ЖКГ  та НПП „Святі Гори”, міжрайонного відділу СЕС, відділу регуляторної політики держуправління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів, археологічної експертизи.

          Відповідач листом  відмовив у подальшому розгляді документів щодо відведення земельної ділянки, мотивуючі це рішення зміною законодавства та відсутністю можливості.          

          Порушені права позивача підлягають захисту способами, передбаченими ст..152  ЗК України з обов”язковим дотриманням норм чинного законодавства.        

          У позивача є усі законні підстави для розгляду Слов”янською райдержадміністрацією Донецької області питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання в оренду ТОВ „Вітар” земельної ділянки площею 6,0 га строком на 30 років для розміщення пляжно-розважального комплексу на землях лісогосподарського призначення та водного фонду ( запас) на території Долинської сільської Ради за межами населених пунктів Слов”янського району Донецької області в порядку, передбаченому Земельним Кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакціях до внесення змін Законами України від 28.12.2007р. № 107-У1 та №509-У1 від 16.09.2008р.., оскільки відповідач прийняв усі дозвільні рішення про виділення даної ділянки, а позивач виконав усі необхідні дії для його отримання відповідно до норм ЗК України та ЗУ „Про оренду землі” в редакції, що діяла на час надання заяви про виділення земельної ділянки.        

         Як роз”яснено в Постанові Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду судами справ за скаргами на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних, посадових чи службових осіб у сфері управлінської діяльності, які порушують права та свободи громадян” №13 від 03.12.97р., судам при розгляді даних правовідносин слід виясняти питання правомірності дій суб”єктів оскарження та виконання ними вимог нормативно-правових актів, які визначають права та обов”язки громадян.          

          Оцінюючи надані докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що

відповідач по справі своєю бездіяльністю щодо відмови у   розгляді та затвердженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки та передачі в оренду земельної ділянки діяв за межами своїх повноважень та не на підставі норм діючого законодавства України, права та законні інтереси позивача ТОВ „Вітар” були порушені саме бездіяльністю відповідача. Тому позовні вимоги підлягають задоволенню. Судові витрати  згідно ст.97 КАС України слід покласти на позивача за його клопотанням.

         На підставі викладеного та керуючись  ст. ст.6,9,104,159,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд –

П О С Т А Н О В И В :

            Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю „Вітар” до Слов”янської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною, зобов”язання вчинити певні дії – задовольнити.    

           Визнати бездіяльність Слов”янської районної державної адміністрації неправомірною.

           Зобов”язати Слов”янську районну державну адміністрацію затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати в оренду товариству з обмеженою відповідальністю „Вітар” земельну ділянку площею 6,0 га строком на 30 років для розміщення пляжно-розважального комплексу на землях лісогосподарського призначення та водного фонду ( запас) на території Долинської сільської Ради за межами населених пунктів Слов”янського району Донецької області в порядку, передбаченому Земельним Кодексом України та Законом України „Про оренду землі” в редакціях до внесення змін Законами України від 28.12.2007р. № 107-У1 та №509-У1 від 16.09.2008р..

           Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до Слов”янського міськрайонного суду протягом 10 днів після її проголошення з наступною подачею апеляційної скарги в 20 денний строк або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

    Суддя

 Слов”янського міськрайонного суду                                                           ОСОБА_2

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація