Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #478283695


ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


21.04.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/132/22


Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Горпинюка І.Є., секретар судового засідання Феденько Н.М., за участю прокурора Журавльової Н.Є. та представника позивача Шуляра І.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу № 909/132/22 за позовом керівника Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Калуської міської ради до відповідача фізичної особи-підприємця Гедзь Олега Леонідовича про стягнення заборгованості за договором оренди нежитлових приміщень в сумі 46504,65 грн

Суть спору.

Керівник Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Калуської міської ради звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до фізичної особи-підприємця Гедзь Олега Леонідовича про стягнення заборгованості за договором оренди нежитлових приміщень в сумі 46504,65 грн.

Процесуальні дії у справі, вирішення заяв та клопотань.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Івано-Франківської області від 18.02.2022 для розгляду справи № 909/132/22 визначено суддю Горпинюка І.Є.

23.02.2021 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та ухвалив здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження, розгляд справи по суті призначив на 22.03.2022; встановив Калуській окружній прокуратурі та сторонам строки на подання суду відзиву, відповіді на відзив, заперечення. При відкритті провадження у даній справі судом встановлено, що прокурор у позовній заяві, на виконання статті 53 ГПК України та статті 23 Закону України "Про прокуратуру", належним чином обґрунтував в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, встановлені законом підстави для звернення до суду, а також визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

22.03.2022 в судове засідання з`явився прокурор. Представники сторін в судове засідання не з`явилися, причин нез`явлення не повідомили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином ухвалою про відкриття провадження у справі від 23.02.2022. Зазначена ухвала отримана сторонами, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. 56, 57).

Протокольною ухвалою суду від 22.03.2022 розгляд справи відкладено на 21.04.2022.

21.04.2022 в судове засідання з`явилися прокурор та представник позивача. Відповідач в судове засідання не з`явився, причин неявки суду не повідомив; про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином ухвалою суду від 22.03.2022.

За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Копію ухвали від 22.03.2022 суд надіслав відповідачу на адресу, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак поштове відправлення № 7650102194381, яким суд надсилав копію вищевказаної ухвали, повернуто підприємством поштового зв`язку АТ "Укрпошта" з причини "адресат відсутній за вказаною адресою" (дата проставлення відмітки - 30.03.2022).

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії суд направив за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата за адресою місцезнаходження, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Крім того, суд надіслав відповідачу копію ухвали від 22.03.2022 на електронну пошту: olegedz@gmail.com.

Стаття 42 ГПК України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони.

Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Враховуючи викладене, суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи; беручи до уваги принципи змагальності та диспозитивності судового процесу, відсутність підстав для відкладення судового засідання, суд дійшов висновку про розгляд справи без участі відповідача на підставі наявних у суду матеріалів.

Стислий виклад позиції прокурора та позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди нежитлових приміщень які відносяться до комунальної власності територіальної громади міста Калуша № 752 від 09 січня 2018 р., в частині здійснення орендної плати, внаслідок чого виникла заборгованість у сумі 46504,65 грн.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити з підстав, викладених у позові.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених прокурором; просив позов задовольнити.

Стислий виклад заперечень відповідача.

Відповідач своїм конституційним правом на захист прав і охоронюваних законом інтересів не скористався; відзиву на позов або будь-яких заперечень на позов не надіслав, явки в судове засідання не забезпечив.

Згідно ч. 4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Фактичні обставини справи встановлені судом. Оцінка доказів. Норми права, які застосував суд та інші мотиви ухваленого рішення.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, об`єктивно оцінивши відповідно до приписів статті 86 Господарського процесуального кодексу України в сукупності всі докази, які мають значення для вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Між орендодавцем - Фондом комунальної власності територіальної громади м. Калуша (28.03.2019 перейменовано на Управління комунальної власності Калуської міської ради відповідно до рішення Калуської міської ради № 2219 від 28.03.2019) та орендарем - фізичною особою-підприємцем Гедзь Олегом Леонідовичем укладено договір оренди нежитлових приміщень які відносяться до комунальної власності територіальної громади міста Калуша № 752 від 09 січня 2018 р. (а.с. 12-16).

Зазначений вище договір укладений між сторонами у письмовій формі єдиного документа, підписаний представниками сторін та скріплений їх печатками.

Згідно умов пунктів 1.1, 1.2 договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення площею 123,2 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Приміщення передаються в оренду для надання побутових послуг.

Пунктом 2.1 договору сторони погодили, що вступ орендаря у користування приміщеннями настає після укладення цього договору в порядку, встановленому чинним законодавством, з моменту підписання цього договору та підписання сторонами акта приймання-передачі приміщень.

На виконання умов договору, нежитлові приміщення площею 123,2 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 (надалі приміщення) передані орендарю 09 січня 2018 р.; даний факт підтверджується наявним в матеріалах справи актом приймання-передачі нежитлових приміщень, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 17).

Порядок розрахунків та сплати орендної плати визначений у 3 розділі договору.

Згідно пунктів 3.1, 3.2, 3.3, 3.4 договору, базовий розмір місячної орендної плати згідно Протоколу засідання конкурсної комісії з проведення конкурсів на право оренди комунального майна м. Калуша від 14 грудня 2017 р. №14а без ПДВ становить 5000,00 грн. Розмір орендної плати, яку повинен сплатити орендар за звітний місяць, визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції. Нарахування орендної плати за орендовані приміщення проводиться з дня підписання сторонами акта приймання-передачі приміщень від орендодавця до орендаря і закінчується днем, коли сторонами підписано акт приймання-передачі приміщень від орендаря до орендодавця. Орендна плата за орендовані приміщення вноситься орендарем щомісячно в термін не пізніше 25 числа за поточний місяць.

Позивачем відповідно до Методики розрахунку і порядку використання орендної плати за оренду комунального майна м. Калуша затвердженої рішенням міської ради від 10.08.2006 р. № 62 "Про Методику розрахунку орендної плати та порядок надання в оренду комунального майна територіальної громади м. Калуша", за період з 01.01.2019 по 30.11.2020, нараховано відповідачу орендну плату в розмірі 157554,83 грн. та проведено списання останньої в розмірі 13562,87 грн., за період з 01.04.2020 по 31.07.2020, у зв`язку з карантинними обмеженнями.

Відповідач прийняті на себе договірні зобов`язання щодо сплати орендної плати належним чином не виконував. Орендні платежі, за період з 01.01.2019 по 30.11.2020, здійснив частково в розмірі 97487,31 грн, у зв`язку з чим за відповідачем утворилася заборгованість у сумі 46504,65 грн.

30.11.2020 між орендодавцем та орендарем укладено угоду про розірвання договору оренди нежитлових приміщень які відносяться до комунальної власності територіальної громади міста Калуша № 752 від 09 січня 2018 р. (а.с. 18).

Відповідно до пункту 2 зазначеної вище угоди фізична особа-підприємець Гедзь Олег Леонідович зобов`язується до 01 березня 2021р. погасити існуючу заборгованість по договору оренди № 752 від 09.01.2018 р. в сумі 47514,81 грн на користь Управління комунальної власності Калуської міської ради, визнання якої підтверджено актом звірки розрахунків від 30.11.2020 р.

Ця угода вступає в дію з 30.11.2020р. і діє до повного її виконання (п. 4 Угоди).

Зазначена вище угода підписана та скріплена печатками сторін.

30.11.2020, на виконання пункту 3 угоди, орендодавець прийняв, а орендар повернув нежитлові приміщення площею 123,2 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 ; даний факт підтверджується наявним в матеріалах справи актом приймання-передачі нежитлових приміщень, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 19).

Також, 30.11.2020, між Управлінням комунальної власності Калуської міської ради та фізичною особою-підприємцем Гедзь Олегом Леонідовичем складено акт звірки розрахунків (а.с. 20), яким встановлено непогашену заборгованість відповідача перед позивачем в сумі 47514,81 грн. (з урахуванням пені).

Виходячи з встановлених обставин, суд при вирішенні спору застосовує норми права, які регулюють правовідносини сторін.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною 1 ст. 180 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства.

Згідно приписів статей 626, 627, 628, 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Договір оренди нежитлових приміщень які відносяться до комунальної власності територіальної громади міста Калуша № 752 від 09.01.2018 року укладений між сторонами в межах чинного законодавства України - є правомірним, оскільки його недійсність прямо не встановлена законом та він не визнаний судом недійсним (стаття 204 ЦК України); сторонами погоджено всі умови договору та досягнуто згоди щодо виконання умов останнього, отже дотримання положень такого Договору є обов`язковим.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендою є речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов`язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.

Частиною 1 ст. 283 ГК України встановлено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності (ч. 1 ст. 286 ГК України). Строки внесення орендної плати визначаються в договорі (ч. 4 ст. 286 ГК України).

Частиною 1 статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Неналежне виконання відповідачем договірних зобов`язань в частині порядку розрахунків та сплати орендної плати підтверджується матеріалами справи.

Борг відповідача по орендній платі становить 46504,65 грн, нарахований за період з 01.01.2019 до 30.11.2021 та визнається відповідачем, шляхом підписання акта звірки розрахунків (а.с. 20).

Станом на час прийняття рішення в даній справі, відповідач не надав суду доказів оплати ним заборгованості з орендної плати в сумі 46504,65 грн.

Відповідно до ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За наведених обставин та правових норм, оцінюючи всі наявні докази в їх сукупності, з урахуванням предмету та підстав позовних вимог у даній справі, враховуючи, що відповідачем визнаний факт заборгованості перед позивачем в сумі 46504,65 грн та не надано доказів його оплати, суд дійшов висновку про обгрунтованість та задоволення позову.

Судові витрати.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Керівник Калуської окружної прокуратури, як судові витрати, визначив судовий збір у розмірі 2481,00 грн (платіжне доручення № 55 від 27 січня 2022 року).

Пунктом 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 4, 13, 53, 73, 74, 86, 129, 232, 233, 236, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд


ВИРІШИВ:


позов керівника Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Калуської міської ради до фізичної особи-підприємця Гедзь Олега Леонідовича про стягнення заборгованості за договором оренди нежитлових приміщень в сумі 46504,65 грн. задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Гедзь Олега Леонідовича ( АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) на користь Управління комунальної власності Калуської міської ради (вул. Підвальна, 20, м. Калуш, Івано-Франківська область,77300; ідентифікаційний код юридичної особи: 25668684) 46504 (сорок шість тисяч п`ятсот чотири) грн 65 коп. заборгованості з орендної плати.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Гедзь Олега Леонідовича ( АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76000, ідентифікаційний код: 03530483) 2481(дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн 00 коп. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.


Повний текст рішення складено 26.04.2022


Суддя І.Є. Горпинюк


  • Номер:
  • Опис: стягнення заборгованості за договором оренди нежитлових приміщень в сумі 46 504 грн 65 коп.
  • Тип справи: Позовна заява, подана прокурором
  • Номер справи: 909/132/22
  • Суд: Господарський суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Горпинюк І. Є.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.02.2022
  • Дата етапу: 18.02.2022
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація