Судове рішення #4784278

                                                                                                            Справа № 2- 176\09

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2009 року  Рожищенський районний суд Волинської області

 в складі:      головуючого -                    судді Сіліча І.І.

                     при секретарі –                          Романчук С.М.

                    з участю позивача-                     Сегеди Б.В.

                    відповідача-                                  Гури М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рожище справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно-

                                                В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, обгрунтовуючи  свої позовні  вимоги тим, що він  є спадкоємцем за законом житлового будинку з господарсько-побутовими спорудами, в тому числі самочинно спорудженного сараю, літньої кухні, топочної та санвузлу, а також приміщення 1-6, 1-7 в прибудові “а”, який знаходиться в м.Рожище по вул.К.Шилокадзе,24,Рожищенського району. Дане спадкове майно належало на праві власності його батьку ОСОБА_3, який помер 12.05.2003   року . Після смерті батька відкрилася спадщина , спадкування здійснювалося за законом, до кола спадкоємців після смерті батька ввійшли він та його сестра ОСОБА_2, як діти спадкодавця. Факт прийняття спадщини підтверджується тим,що на час відкриття спадщини він проживав разом із спадкодавцем, обробляв присадибну ділянку та  проводив поточні ремонти господарських будівель, вступив у фактичне володіння спадковим майном. Нотаріус відмовляється видати свідоцтво про право власності на вказане спадкове  майно, у зв’язку з пропущенням строку прийняття  спадщини після смерті ОСОБА_3 Просить  визнати за ним право власності на спадкове  майно, що складається з житлового будинку з господарсько-побутовими спорудами, в тому числі самочинно спорудженного сараю, літньої кухні, топочної та санвузлу, а також приміщення 1-6, 1-7 в прибудові “а”, який знаходиться в м.Рожище по вул.К.Шилокадзе, 24, Рожищенського району.

В судовому засіданні позивач позов підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві, просив  їх  задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні позов визнала, не заперечує проти визнання за позивачем права власності на спадкове нерухоме майно.

Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини  справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до  задоволення.

   Судом встановлено,  що будинковолодіння, яке являється предметом спору по даній справі, споруджено ОСОБА_3. Як вбачається з  свідоцтва про право власності Рожищенської селищної ради будиковолодіння №24 по вул. К.Шилокадзе в м.Рожище Волинської області було споруджено в 1967 році.(а.с.5).

Так-як спірні правовідносини виникли в минулому  то на думку суду при їх вирішенні слід керуватися законодавством, яке діяло на момет виникнення цих правовідносин.

Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_3 помер  12.05.2003   року .(а.с.6). Після смерті батька сторін відкрилася спадщина до складу якої ввійшло право власності на будинковолодіння №24 по вул.К.Шилокадзе в м.Рожище Волинської області, в тому числі самочинно спорудженного сараю, літньої кухні, топочної та санвузлу, а також приміщення 1-6, 1-7 в прибудові “а. ( а.с.17).

Згідно довідки АН "Маєток" орієнтовна ринкова вартість будинковолодіння, яке знаходиться в м.Рожище по вул.К.Шилокадзе,24,Рожищенського району становить 40000 (сорок тисяч) гривень (а.с.9.).

Згідно з ст. 524 ЦК Української РСР ( в редакції від 1963 року) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Так-як спадкодавцем заповіт не складався то спадкування відбувалося за законом. В силу вимог ст.529 ЦК Української РСР ( в редакції від 1963 року)   спадкоємцями першої черги спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 були позивач та відповідач по справі, як діти спадкодавця.(а.с.7,8).

         З свідоцтва про одруження вбачається, що ОСОБА_4 після укладення шлюбу з  ОСОБА_5 18.02.1992 року,  присвоєно прізвище Гура. (а.с.10).

Разом з тим судом встановлено, що відповідач не прийняла спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3, так-як не вчинила дій які б свідчили про прийняттями нею спадщини .

Разом з тим відповідач не вступила в фактичне володіння чи розпорядження спадковим майном, а відтак не прийняла спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3. Дана обставина відповідачем не оспорювалася, а відтак в силу вимог ч. 1 ст. 61 ЦПК України вона звільняється від доказування.

Статтею 549 ЦК Української РСР ( в редакції від 1963 року) передбачено, що визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном чи/або подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.                                                                

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити і визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, в тому числі самочинно спорудженного сараю, літньої кухні, топочної та санвузлу, а також приміщення 1-6, 1-7 в прибудові “а”, який знаходиться в м.Рожище по вул.К.Шилокадзе,24,Рожищенського району.

Керуючись ст.ст.  3, 10, 60, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 524,529, 548, 549 ЦК України ( в редакції від 1963 року),  суд,

                                                          В И Р І Ш И В :

 Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, в тому числі самочинно спорудженного сараю, літньої кухні, топочної та санвузлу, а також приміщення 1-6, 1-7 в прибудові “а”, який знаходиться в м.Рожище по вул.К.Шилокадзе,24,Рожищенського району, та належав на праві  власності ОСОБА_3, який помер 12.05.2003   року .

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Волинської області. На рішення може бути подана заява на апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на дане рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду.

Рішення суду  набирає законної сили після закінчення строку подання заяви на апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не була подана. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20 денний строк рішення суду набирає законної сили.

Суддя /підпис /:                                                                                                   ОСОБА_6

Оригіналу відповідає:

Суддя Рожищенського районного суду                                                 І.І.Сіліч

 

           

         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація