Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #479548000

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649

_____________________________________________________________________________

УХВАЛА

ПРО ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ


20.07.2022 Справа № 905/352/22

Господарський суд Донецької області у складі судді Кучерявої О.О.

розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСГРУП», м.Київ

до Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Київ в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», м.Лиман

про стягнення 823 333,60 гривень,


В С Т А Н О В И В


Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАНСГРУП» звернулось до Господарського суду Донецької області із позовною заявою до Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення плати за користування напіввагоном №57599201 в сумі 823 333,60 гривень.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що на момент звернення з позовом до суду відповідач не повернув та продовжує користуватись напіввагоном №57599201, на підставі чого нараховано плату за користування напіввагоном №57599201 за період з 17.01.2017 по 06.02.2022.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.02.2022 для розгляду даної справи визначено суддю Кучеряву О.О.

Ухвалою суду від 21.02.2022 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСГРУП» до Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення 823 333,60 гривень залишено без руху. Встановлено позивачу строк на усунення недоліків.

На виконання ухвали суду від позивача на електрону адресу суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви з додатковими доказами.

Дослідивши надані позивачем документи суд прийшов до висновку, що позивач усунув недоліки встановлені судом.

Позов подано з додержанням вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, і додані до нього матеріали є достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.

Питання щодо визначення форми судочинства вирішується судом на стадії відкриття провадження у справі згідно ст. 176 ГПК України.

Статтею 12 ГПК України встановлено, що господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного провадження, позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до п.2 ч.3 ст.12 ГПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Розглянувши матеріали позовної заяви, обсяг та характер доказів у справі, які мають бути зібрані та досліджені, господарський суд дійшов висновку, що справу №905/352/22 слід розглядати за правилами загального позовного провадження.


Разом з позовною заявою позивач надав клопотання про витребування доказів та інформації у відповідача, Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця».

В обґрунтування поданого клопотання позивач зазначив наступне.

Позивач отримав вагон № 57599201 у власність на підставі Договору купівлі-продажу від 29.02.2012 № 7612/010 043С, укладеного між позивачем та ПАТ «КРЮКІВСЬКИМ ВАГОНОБУДІВНИМ ЗАВОДОМ».

За даними «ГОЛОВНОГО ІНФОРМАЦІЙНО-ОБЧИСЛЮВАЛЬНОГО ЦЕНТРУ» АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» вагон, що належить позивачу за № 57599201, перетнув лінію розмежування і опинився на непідконтрольній території України, а саме на станції Байрак.

Розпорядженнями відповідача від 15.03.2017 №№ Ц-1/2-2/156, Ц-1/2-2/157 починаючи з 16.03.2017 відповідач запровадив обмеження щодо залізничних перевезень шляхом встановлення заборони на перевезення вантажів та порожніх вагонів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей. Обмеження перевезень запроваджені в зв`язку з введенням в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15.03.2017, відповідно до відповідача від 15.03.2017 № 1/887, дія яких поширюється як на вантажі, так і на всі види рухомого складу.

Позивач вважає, що починаючи з 00 годин 00 хвилин 16.03.2017 він втратив можливість користування вагоном № 57599201, що знаходився у його володінні та управлінні, тоді як відповідач продовжив та продовжує користуватися вагоном № 57599201 та заперечив проти його втрати.

На підтвердження своєї позиції позивачем у позовній заяві зазначено, що ст. 126 Статуту залізниць України (надалі - «Статут») встановлено, що у разі самовільного використання залізницею вагонів (контейнерів), що належать підприємствам або орендовані ними, залізниця сплачує їм плату за користування, встановлену статтею 119 Статуту.

Відповідно до положення ст. 119 Статуту, за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під`їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб`єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Порядок визначення плати за користування вагонами (контейнерами) та звільнення вантажовідправника від зазначеної плати у разі затримки забирання вагонів (контейнерів), що виникла з вини залізниці, встановлюється Правилами. Зазначена плата вноситься також за час затримки вагонів на станціях призначення і на підходах до них в очікуванні подання їх під вивантаження, перевантаження з причин, що залежать від вантажоодержувача, власника залізничної під`їзної колії, порту, підприємства. За час затримки на коліях залізниці вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, стягується 50 % зазначених розмірів плати.

Згідно з Правилами користування вагонами і контейнерами, затверджених наказом МІНІСТЕРСТВА ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ від 25.02.1999 № 113 {надалі - «Наказ № 113»), про затримку вагонів і контейнерів з вини вантажовласника на підходах до станції призначення залізниця видає наказ. Наказ підписується посадовою особою, визначеною начальником залізниці. Облік затриманих на підходах вагонів здійснюється станцією, на якій вони простоюють, на підставі акта про затримку вагонів, що складається станцією. Усі дані, вказані в цьому акті, передаються станцією у «Повідомленні про затримку вагонів» до інформаційно-обчислювального центру залізниці та на станцію призначення. Акт про затримку вагонів складається у трьох екземплярах: один залишається на станції затримки і два додаються до перевізних документів. Станція призначення інформує вантажовласника про затримку вагонів з його вини, передаючи йому копію Повідомлення про затримку вагонів не пізніше двох годин після його отримання {телефонограмою, телеграфом, поштовим зв`язком, через посильних, факсом або іншим способом, установленим начальником станції за погодженням з вантажовласником). За час перебування на під`їзних коліях та інших місцях не загального користування вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, плата не вноситься. Якщо такі вагони затримані на станції призначення чи на підходах до неї або на станції відправлення з причин, що залежать від вантажовласника.

В свою чергу, відповідач уникає обов`язку щодо складання будь-яких актів, як загальної форми так і інших.

Позивачем до відповідача направлено адвокатські запити, у яких запитувалась наступна інформація: яким станціям на території, підконтрольній українській владі, в 2016- 2017 роках були передані повноваження щодо формування відомостей плати за користування вагонами форми ГУ-46, відомостей плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, які складаються на підставі Пам`яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45, Пам`яток про видачу/приймання контейнерів форми ГУ-45к, Повідомлення про закінчення вантажних операцій з вагонами, актів про затримку вагонів форми ГУ-23а, актів загальної форми ГУ-23 та інших документів щодо станцій, які знаходяться на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а саме, на станціях Дебальцево-Сортувальна, Ровеньки, Лобівські Копальні Дар`ївка, Довжанська, Фащівка, Штерівка, Щотове, Сороче, Карахаш, Кумшацький, Байрак Новий Світ, а також підтверджуючі документи щодо означеного питання.

В подальшому, Позивачем отримано відповіді на вказані адвокатські запити, зі змісту яких вбачаються, що Відповідач не може дати запитувану інформацію у зв`язку з відсутністю договору між Позивачем та філією «ДОНЕЦЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» AT «УКРЗАЛІЗНИЦЯ».

Також зазначається, що в 2016 році Позивачу стало відомо про наявність телеграми № Н-42 від 14.11.2016, згідно з якою, в тому числі, вирішено проінформувати вантажовласників про встановлений Порядок оформлення Відомостей по нарахуванню плати за користування вагонами та зборів за подавання-забирання та маневрову роботу.

Тобто, інформація щодо плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, які складаються на підставі Пам`яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45, Пам`яток про видачу/приймання контейнерів форми ГУ-45к, Повідомлення про закінчення вантажних операцій з вагонами, актів про затримку вагонів форми ГУ-23а, актів загальної форми ГУ-23, а також ті відомості, які містяться в зазначеній вище телеграмі № Н-42 від 14.11.2016, підтверджують правомірність позовних вимог ТОВ «ТРАНСГРУП», а також підтверджують ті фактичні обставини справи, які наведені в позовній заяві.

Позивач вважає, що ТОВ «ТРАНСГРУП» вчиненні всі необхідні для цього дії для отримання зазначеної інформації, проте, AT «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» неправомірно відмовлено в її наданні, відтак, ТОВ «ТРАНСГРУП» наведені поважні причини, які свідчать про неможливість самостійно отримати докази.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 42 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право, зокрема, подавати заяви та клопотання.

За умовами частини 1 статті 81 Господарського процесуального кодексу України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу.

За змістом частин 2, 3 статті 80 Господарського процесуального кодексу України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

У Рекомендаціях R (84) 5 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно принципів цивільного судочинства, що направлені на удосконалення судової системи, наголошується на тому, що суд повинен, принаймні в ході попереднього засідання, а якщо можливо, і протягом всього розгляду, відігравати активну роль у забезпеченні швидкого судового розгляду, поважаючи при цьому права сторін, в тому числі і їх право на неупередженість.

Зважаючи на обставини, які входять до предмета доказування у даній справі, беручи до уваги предмет і підстави позову, суд дійшов висновку витребувати у відповідача копії документів, перелічених у клопотанні позивача, які необхідні для розгляду спору по суті.


Додатково повідомляю, що у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в країні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався.

Указом Президента України «Про продовження строку воєнного стану в Україні від 17 травня 2022 року №341/2022 року №341/2011, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Під час воєнного стану Господарський суд Донецької області виконує свою роботу у дистанційному режимі.

Згідно з опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя.

Наказом Господарського суду Донецької області «Про встановлення особливого режиму роботи Господарського суду Донецької області» від 28.02.22 №20 встановлено особливий режим роботи суду в умовах воєнного стану, тимчасово, до усунення обставин, які зумовили загрозу життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів, працівників суду, в умовах воєнної агресії проти України, обмежено доступ до приміщення суду. Згідно наказу Господарського суду Донецької області «Про встановлення особливого режиму роботи Господарського суду Донецької області» №20 від 28.02.2022 встановлено особливий режим роботи суду в умовах воєнного стану, тимчасово, до усунення обставин, які зумовили загрозу життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів, працівників суду, в умовах воєнної агресії проти України, обмежено доступ до приміщення суду.

Розпорядженням №9-р від 15.04.2022 року «Про організацію роботи та комунікацію між працівниками в Господарському суді Донецької області в умовах воєнного стану», наказом №23 від 15.04.2022 «Про впровадження дистанційної роботи працівникам апарату суду та оголошення простою» запроваджено роботу Господарського суду Донецької області у відділеному режимі, встановлено дистанційний режим роботи.

Рішенням зборів суддів Господарського суду Донецької області від 13.06.2022, зберігаючи віддалений режим роботи, відновлено можливість доступу працівникам суду до приміщення суду у разі процесуальної необхідності.


Надсилання документів, що стосуються розгляду судових справ, здійснюється без особистого прибуття до приміщення суду учасників справи через особистий кабінет в системі «Електронний суд» або, у разі неможливості надсилання через систему «Електронний суд», електронною поштою на е-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua (з обов`язковим підписанням всіх документів кваліфікованим електронним підписом).

Суд також повідомляє, що розпорядженням керівництва Господарського суду Донецької області №7-р від 21.02.2022, у зв`язку з недостатніми бюджетними призначеннями на 2022 рік та відсутністю знаків поштової оплати, з метою раціонального і цільового використання наявних Господарському суді Донецької області канцелярських товарів, зупинено з 22.02.2022 прийняття працівниками відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) документів для відправлення за межі суду; рекомендовано суддям та працівникам апарату суду використовувати альтернативні способи повідомлення сторін та учасників справи.

Суд здійснює повідомлення учасників справи про рух справи шляхом надання телефонограм, направлення рішень суду на адреси електронної пошти, які вказані учасниками справи у заявах по суті, відомих з відкритих джерел та за допомогою підсистеми «Електронний суд».


Господарський суд звертає увагу, що у відповідності до частини третьої статті 196 Господарського процесуального кодексу України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.


Господарський суд зауважує, що нормами ГПК України передбачено право учасників надсилати докази та інші документи, що стосуються розгляду справи, без особистого прибуття до приміщення суду через особистий кабінет в системі «Електронний суд» або електронною поштою на е-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua


Керуючись ст.12, 81, 176, 234, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд,-


У Х В А Л И В


1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №905/352/22.

2. Справу №905/352/22 розглядати за правилами загального позовного провадження.

3. Підготовче засідання призначити на 08.08.2022 о 12:20 год., яке відбудеться у приміщенні суду, за адресою: м.Харків, пр-т Науки,5, зал судового засідання № 307.

4. Повідомити учасників справи про дату та час проведення судового засідання.

5. Витребувати у Акціонерного товариства «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» в особі регіональної філії «ДОНЕЦЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» Акціонерного товариства «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» копії документів та інформації:

5.1. Яким станціям на території, підконтрольній українській владі, в 2016-2017 роках були передані повноваження щодо формування відомостей плати за користування вагонами форми ГУ-46, відомостей плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, які складаються на підставі Пам`яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45, Пам`яток про видачу/приймання контейнерів форми ГУ-45к, Повідомлення про закінчення вантажних операцій з вагонами, актів про затримку вагонів форми ГУ-23а, актів загальної форми ГУ-23 та інших документів щодо станцій, які знаходяться на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а саме, на станціях Дебальцево- Сортувальна, Ровеньки, Лобівські Копальні Дар`ївка, Довжанська, Фащівка, Штерівка, Щотове, Сороче, Карахаш, Кумшацький, Байрак Новий Світ, та підтверджуючі документи щодо означеного питання.

5.2. Відомості щодо плати за користування вагонами форми ГУ-46, які складаються на підставі Пам`яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45, Повідомлення про закінчення вантажних операцій з вагонами, актів про затримку вагонів форми ГУ-23а, актів загальної форми ГУ-23 та інших документів складених відносно вантажного вагона № 57599201 починаючи з 16.03.2017 по 06.02.2022.

5.3. Належним чином завірену копію телеграми № Н-42 від 14.11.2016.

6. Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України протягом 15 днів з дня отримання цієї ухвали. Копію відзиву та доданих до нього документів одночасно надіслати (надати) позивачу. Докази направлення (надання) позивачу відзиву і доданих до нього документів надати суду одночасно з відзивом.

7. Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив із урахуванням вимог ст. 166 ГПК України протягом 5 днів з дня отримання копії відзиву та доданих документів. Копію відповіді на відзив та доданих до неї документів одночасно надіслати (надати) відповідачу. Докази направлення (надання) відповідачу відповіді на відзив і доданих до неї документів надати суду одночасно з відповіддю на відзив.

Запропонувати позивачу надати суду належним чином завірену копію договору, укладеного між ТОВ «ТРАНСГРУП» та Південно-Західною залізницею від 17.03.2015 №6408446 (з терміном дії до 15.01.2018), відповідно до якого вантажовласнику був наданий код відправника/одержувача 2090, код платника - 6408446, опорна станція - Київ-Волинський, полігон дії цих кодів - станція регіональної філії «Південно-Західна залізниця».

8. Встановити відповідачу строк для подання заперечень із урахуванням вимог ст. 167 ГПК України протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив. Копію заперечення на відзив та доданих документів одночасно надіслати (надати) позивачу. Докази направлення (надання) позивачу заперечень і доданих документів надати суду одночасно із запереченнями.

9. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України). При цьому, якщо докази не можуть бути подані разом з відзивом з об`єктивних причин, відповідач повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (ч.ч. 3, 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України).

10. Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до вимог статті 91 ГПК України письмові докази подаються в оригіналі або належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

11. З урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю - роз`яснити учасникам справи їх право подавати до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності за наявними матеріалами в порядку частини третьої статті 196 Господарського процесуального кодексу України або у відеоконференцзв`язку за допомогою власних технічних засобів, не з`являючись до суду.

12. Повідомити учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі «Електронний суд».

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці господарського суду Донецької області на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою://dn.arbitr.gov.ua.

Ухвала набрала чинності з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя О.О. Кучерява


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація