Копія Справа № 2-а-2631/08/1170
Категорія статобліку 2.31
П О С Т А Н О В А
Іменем України
13 лютого 2009 р. Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Яковлєва О.В.;
при секретарі - Дигас В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кіровограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ,Ї
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому ставить вимоги до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У позовній заяві просить суд визнати неправомірною бездіяльність відповідача по виплаті, в період з липня по грудень 2007 року, державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не в повному обсязі та стягнути на її користь - 2166 грн. 12 коп., заборгованості по вказаній державній допомозі за період з липня по грудень 2007 року.
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 зазначила, що 04 лютого 2006 року в неї народилася донька ОСОБА_3. Відповідно до ст.13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, вона, як особа, що фактично здійснює догляд за дитиною, отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Проте, допомогу вона отримує не в розмірі передбаченому ст.15 вказаного Закону, а в розмірі згідно ст.56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”. Рішенням конституційного суду від 09.07.2007 року, положення ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, визнані неконституційними, однак відповідач, у період з липня по грудень 2007 року, продовжував виплачувати державну допомогу відповідно до ст.56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”. Розмір недоотриманої державної соціальної допомоги за вказаний період становить 2166,12 грн.
Позивач у судове засідання не з'явився, подав заяву про можливість розгляду справи за його відсутністю. Позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову, оскільки, при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік, ОСОБА_2 дотримано вимог чинного законодавства України, зокрема Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. ст.3, 13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, відповідно до цього Закону призначається допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 5 вище вказаного Закону, обов'язок по призначенню та здійсненню виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років покладається на органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 та отримує допомогу по догляду за дитиною - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., до досягнення нею трьох років.
У відповідності до ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції від 22.03.2001 року, д опомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Однак, абз.3 ч.2 ст.56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено інший розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Коституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 року, положення абз.3 ч.2 ст.56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Згідно ч.2 ст.152 Конституції України, відповідно до якої закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення зворотної дії в часі не має.
Статею 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” визначено, що прожитковий мінімум для дітей до 6 років з 1 квітня становить 463 грн., з 1 жовтня Ї 470 грн.
З довідки, від 09.02.2009 року №82, виданою ОСОБА_2 вбачається, що позивачу нараховувалась та виплачувалась допомога по догляду за дитиною у розмірах встановлених згідно Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”.
З вище зазначеного, суд дійшов висновку, що позивач з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року мав правові підстави для отримання державної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку, згідно ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції від 22.03.2001 року, однак в супереч вище вказаному законодавству, відповідач нараховував та виплачував державну допомогу позивачу не в повному обсязі, у зв'язку з чим дії ОСОБА_2 щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, є неправомірними, і в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до п.55 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім'ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачуються протягом будь-якого часу без обмежень. При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день її призначення.
У позовній заяві позивач просить стягнути недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по грудень 2007 року, у сумі 2166,12 грн. Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У відповідності до зазначеної норми Закону, забезпечуючи захист порушених прав позивача, враховуючи, що згідно вище вказаного законодавства, перерахунок та виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку належить до обов'язків компетентних органів соціального захисту населення, суд дійшов висновку, про необхідність зобов'язати ОСОБА_2 самостійно здійснити щомісячне нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років , згідно ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції від 22.03.2001 року, за відповідний період.
Керуючись ч.2 ст.152 Конституції України, ст. ст. 3, 5, 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції від 22.03.2001 року, Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, рішенням Коституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 року, ст.ст. 2, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,Ї
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з липня по грудень 2007 року - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 щодо відмови у виплаті державної допомоги по догляду за дитиною за період з 9.07.07 року по 31.12.2007 рік.
Зобов'язати ОСОБА_2 здійснити щомісячне нарахування ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною, відповідно до ЗУ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Постанови КМУ № 1751 від 27.12.01 року “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, починаючи з 9.07.07 по 31.12.07 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати, у розмірі 3,40 гривень.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та регулятивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви.
Суддя (підпис) О.В. Яковлєв
З оригіналом згідно.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.В. Яковлєв