- Представник позивача: Рудик Юрій Володимирович
- позивач: Шепель Дмитро Олексійович
- Третя особа: Служба у справах дітей та сім'ї Миронівської міської ради Обухівського району Київської області
- відповідач: Селютіна Яна Олегівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Єдиний унікальний № 371/496/22
Номер провадження № 2/371/492/22
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" вересня 2022 р. м. Миронівка
Миронівський районний суд Київської області у складі
головуючого судді Каневського В. О.,
за участю секретаря судового засідання Семерей Л. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань в м. Миронівка Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей та сім`ї Миронівської міської ради Обухівського району Київської області про позбавлення батьківських прав -
ВСТАНОВИВ:
На розгляд до Миронівського районного суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей та сім`ї Миронівської міської ради Обухівського району Київської області про позбавлення батьківських прав. В обґрунтування позову позивач посилався на ту обставину, що він та відповідач з 2019 року проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу. ІНФОРМАЦІЯ_1 в них народилася дитина - ОСОБА_3 . Після народження дитини відповідач дитиною майже не цікавилася, доглядати відмовлялася, та коли дитині виповнився 1 (один) рік, остання залишила місце спільного проживання, переїхала жити до своєї матері в с. Ємчиха Обухівського району Київської області, а дитину на виховання залишила позивачу, повідомивши, що вона вихованням займатися не зможе. Оскільки відповідач не турбується про дитину, матеріально не утримує, всі витрати на утримання та повноцінне проживання дитини здійснює батько, позивач просив: позбавити батьківських прав ОСОБА_4 та стягнути з відповідача судові витрати у розмірі сплаченого судового збору.
Позивач у судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, вимоги підтримав, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, про час, дату та місце розгляду справу повідомлялася у встановленому законом порядку, причини неявки суд не повідомила, відзиву не надала.
Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, вимоги підтримав.
На підставі ч.1 ст.280 ЦПК України, суд, постановивши ухвалу про заочний розгляд справи, розглянув справу на підставі наявних у справі доказів.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що батьками ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , є: ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 12.08.2020 актовий запис №108 (а. с.6).
За довідкою №02-49/133 від 19.07.2021, виданою Миронівською міською радою, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . (а. с.9).
За довідкою №04-24/58 від 30.05.2022, виданою Миронівською міською радою, ОСОБА_1 має наступний склад сім`ї: доньку – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с.10).
Рішенням виконавчого комітету Миронівської міської ради Обухівського району Київської області №468 від 23.09.2021, місце проживання ОСОБА_3 визначено з батьком - ОСОБА_1 (а. с.11).
За актом обстеження житлово-побутових умов проживання від 20.09.2020 та 14.06.2022, на момент обстеження житлово-побутових умов проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , за адресою: АДРЕСА_1 встановлено, що для дитини створені належні житлово-побутові умови проживання та розвитку (а. с.12, 13).
За висновком органу опіку та піклування, який затверджений рішенням Миронівської міської ради Обухівського району Київської області №218 від 17.08.2022, ОСОБА_4 доцільно позбавити батьківських прав щодо ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , враховуючи, що утрманням, лікуванням та вихованням малолітньої ОСОБА_6 займається батько, який разом із ОСОБА_7 (бабою) та ОСОБА_8 (дідом) створили належні житлово-побутові умови для проживання та всебічного розвитку дитини (а.с.47-49).
Згідно зі ст. 150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини. Тлумачення п. 2 ч.1 ст.164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Вирішуючи питання щодо свідомого нехтування відповідачем виконання обов`язків щодо виховання дитини, суд взяв до уваги, ту обставину, що ОСОБА_5 відмовилася спільно проживати з дитиною; відсутніми є: спілкування з дитиною, інтерес до її життя, виховання, здоров`я; відповідач участі у створенні умов проживання, виховання та розвитку дитини не приймає.
Суд також врахував наявність письмової відмови відповідача від своєї доньки, письмовий висновок органу опіки та піклування, акти обстеження умов проживання дитини. Крім того, взято до уваги відсутність відзиву, неявку відповідача у судове засідання щодо вирішення питання про позбавлення батьківських прав, що підтверджує позицію позивача про відсутність свідомого бажання у матері виконувати свої батьківські обов`язки та користуватися батьківськими правами.
Разом з тим, враховуючи, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які порушують батьківські обов`язки, та є способом захисту прав та інтересів дитини, суд не встановив обставин, які б могли свідчити про зміну поведінки матері у кращий бік.
Отже, встановлено, що відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, оскільки матеріально не утримує, участі в її вихованні та розвитку не приймає. Указані обставини є підставою для позбавлення батьківських прав, тому, керуючись принципом забезпечення як найкращих інтересів дитини, суд вважає за доцільне задовольнити позовні вимоги про позбавлення батьківських прав.
Також, суд враховував, що згідно з ч.2 ст.166 СК України позбавлення батьківських прав не звільняє батьків від обов`язків по утриманню дитини. За ч.1 ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує матеріальний стан платника аліментів, однак в силу ч.2 ст.182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Частиною 1 ст.191 СК України передбачено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову. Таким чином, із відповідача необхідно стягувати аліменти на утримання дитини розмірі ј частини від заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дитиною повноліття.
Щодо вимоги про стягнення суми судових витрат, суд виходив з того, що ч. 1 ст. 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Як вбачається із квитанції №NOP7W4341M від 27.06.2022 позивач при подачі позовної заяви сплатив судовий збір у розмірі 992,40 грн (дев`ятсот дев`яності дві гривні 40 копійок). Оскільки позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, суд стягує з відповідача суму судових витрат у вказаному розмірі.
Також, відповідно до ст. ст. 133, 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 992,40 грн, оскільки вирішено питання про стягнення аліментів на дитину.
На підставі ст.ст. 150, 164, 166 СК України, керуючись ст.2, 10, 12, 76, 81, 89, 141, 263, 273, 280-289 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 ; місце фактичного проживання: АДРЕСА_4 ), третя особа Служба у справах дітей та сім`ї Миронівської міської ради Обухівського району Київської області (місце знаходження: 08801, Київська область, м. Миронівка, вул. Соборності, 58) про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_4 батьківських прав стосовно малолітньої дитини – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу) матері, але не менше 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 27.06.2022 до досягнення дитиною повноліття.
Допустити негайне виконання рішення суду в межах платежу за один місяць.
Стягнути із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 992,40 грн (дев`ятсот дев`яності дві гривні 40 копійок).
Стягнути із ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 992,40 грн (дев`ятсот дев`яності дві гривні 40 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Позивач має право оскаржити заочне рішення у загальному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В. О. Каневський
- Номер: 2/371/492/22
- Опис: про позбавлення батьківських прав
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 371/496/22
- Суд: Миронівський районний суд Київської області
- Суддя: Каневський В.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.06.2022
- Дата етапу: 01.11.2022
- Номер: 2/371/492/22
- Опис: про позбавлення батьківських прав
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 371/496/22
- Суд: Миронівський районний суд Київської області
- Суддя: Каневський В.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.06.2022
- Дата етапу: 01.11.2022