Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #480731657

154/2855/22

2/154/858/22





ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ




РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2022 року                                                 м. Володимир

Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючої судді Кусік І.В.,

за участю секретаря судового засідання Баскакової К.А.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Володимирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зимнівської сільської ради Володимирського району Волинської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом та встановлення факту родинних відносин,-

ВСТАНОВИВ:

15 вересня 2022 року ОСОБА_1  звернулася до суду з позовом до Зимнівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її рідної тітки ОСОБА_2 , яка померла  ІНФОРМАЦІЯ_1 та про встановлення факту родинних відносин саме, що ОСОБА_2 , яка народилася  ІНФОРМАЦІЯ_2 та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідною тіткою її, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що її мати ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вона є її єдиною донькою.

Її тітка ОСОБА_4 була зареєстрована і проживала у АДРЕСА_1 . Ввона померла ІНФОРМАЦІЯ_5 . У шлюбі вона ніколи не перебувала, дітей не мала.

ОСОБА_4 за життя був виданий сертифікат на право на земельну частку(пай) по колишній СС «Колос» серії ВЛ №0126681, що стверджено Довідкою відділу №1 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 07.06.2022 року за вих.№29-03-0.331-331/14-22.

Після її смерті спадкова справа ніким не заводилася, заповіт від її імені Бубнівською сільською радою не посвідчувався, на день смерті з нею проживали і були зареєстровані: її брат ОСОБА_5 та дві її сестри - ОСОБА_6 та ОСОБА_2 , що стверджено довідкою Зимнівської сільської ради від 23.05.2022 за вих.№179.

Її дядько ОСОБА_5 був зареєстрований і проживав у АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 . У шлюбі він ніколи не перебував, дітей не мав. ОСОБА_5 за життя був виданий сертифікат на право на земельну частку(пай) по колишній СС «Колос» серії ВЛ №012647, що стверджено Довідкою відділу №1 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 07.06.2022 за вих.№29-03-0.331-331/14-22. Після його смерті спадкова справа ніким не заводилася, заповіт від його імені Бубнівською сільською радою не посвідчувався, на день смерті з ним проживали і були зареєстровані дві його рідні сестри - ОСОБА_6 та ОСОБА_2 , що стверджено довідкою Зимнівської сільської ради від 23.05.2022 за вих.№180.

Її тітка ОСОБА_6 була зареєстрована і проживала у АДРЕСА_1 і померла ІНФОРМАЦІЯ_7 . У шлюбі вона ніколи не перебувала, дітей не мала. ОСОБА_6 за життя був виданий сертифікат на право на земельну частку(пай) по колишній СС «Колос» серії ВЛ №0126680, що стверджено Довідкою відділу №1 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 07.06.2022 року за вих.№29-03-0.331-331/14-22. Після її смерті спадкова справа ніким не заводилася, заповіт від її імені Бубнівською сільською радою не посвідчувався, на день смерті з нею проживала і була зареєстрована її сестра ОСОБА_2 , що стверджено довідкою Зимнівської сільської ради від 23.05.2022 за вих.№181.

Таким чином, всі майнові та немайнові права ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 після їхньої смерті успадкувала їхня рідна сестра, а її рідна тітка по матері ОСОБА_2 . У шлюбі вона ніколи не перебувала, дітей не мала.

ОСОБА_2 за життя був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку за номером ВЛ №046633 від 17.07.2007 року, що стверджено Довідкою відділу №1 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 07.06.2022 за вих.№29-03-0.331-331/14-22.

Після її смерті спадкова справа ніким не заводилася, заповіт від її імені Бубнівською сільською радою не посвідчувався, на день смерті з нею ніхто не проживав і не був зареєстрований, що стверджено довідкою Зимнівської сільської ради від 23.05.2022 за вих.№181. Зазначає, що оригінал державного акта на право власності на земельну ділянку за номером ВЛ №046633 від 17.07.2007 року знаходиться у неї, вона використовує земельну ділянку за її цільовим призначенм.

Вона є єдиною спадкоємицею за законом п`ятої черги спадкового майна її рідної тітки ОСОБА_2 , яка була єдиним спадкоємцем другої черги своїх двох рідних сестер ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та свого рідного брата ОСОБА_5 .

До нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 вона ще не зверталася.

Після смерті тітки ОСОБА_2 , все належне їй рухоме та нерухоме майно успадкувала вона, ОСОБА_1 , оскільки інших спадкоємців за заповітом та законом не було.

Так як на даний час у неї виникла необхідність у переоформленні прав на земельну ділянку, належну рідній тітці ОСОБА_2 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серія ВЛ№046633, та інших належних їй, але не переоформлених спадкових земельних ділянок, на її ім`я, вона звернулася усно з цим питанням до секретаря Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Волинської області, яка порадила звернутися з наявними у неї документами до нотаріальної контори де і написати заяву про прийняття спадщини за законом після смерті матері. Саме там їй видали 23.05.2022 року чотири довідки за вих.№ № 179,180,181, 181 про смерть ОСОБА_2 та її двох рідних тіток і рідного дядька.

Крім того, під час видачі цих довідок від 23.05.2022 року за вих.№179, 180, 181, 181 з`ясувалося, що на ім`я ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 видавалися сертифікати на земельну частку(пай), які на даний момент використовуються Зимнівсьокю сільською радою та мають статус і відносяться до невитребуваних. Для того, аби дооформити право власності на ці три земельні частки(паї), вона також повнинна звернутися у органи нотаріату. Однак, у нотаріальній конторі після подання нею всіх наявних у неї довідок та документів, їй було відмовлено у заведенні спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті рідної тітки по матері ОСОБА_2 та роз`яснено, що вона пропустила строк на звернення до нотаріальної контори, так, як вона не прийняла спадщину за законом після рідної тітки у встановлений законом шестимісячний термін, хоча, і вступила в права спадкоємця фактично, оскільки, саме у неї перебувають оригінал свідоцтва про її смерть та всі правовстановлюючі документи на нерухоме майно, зокрема, державний акт про право приватної власності на земельну ділянку. Крім того, нотаріус їй роз`яснив, що їй необхідно також обов`язково встановити родинні відносини між нею та рідноюї тіткою ОСОБА_2 .

Зазначає, що вона у визначений законом шестимісячний термін не подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, оскільки здійснивши поховання тітки ОСОБА_2 та маючи на руках усі її правовстановлюючі документи на нерухоме майно, доглядаючи за всіма успадкованими належними їй земельними ділянками, помилково, через власну необізнаність із чинним законодавством, вона вважала себе весь час себе такою, що цю спадщину вже прийняла, оскільки вчинила, на її думку, усі необхідні дії, які свідчать про прийняття нею спадщини, оскільки від спадщини вона в установленому законом порядку не відмовлялася та їй достеменно було відомо, що інших спадкомців на майно не існує.

Вважає цю причину пропуску шестимісячного строку на звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини поважною.

У зв`язку із наведеним вона вимушена звернутись до суду і просить встановити їй додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її тітки ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Окрім того, оскільки не збереглися документи, які підтверджують її родинні стосунки з покійною ОСОБА_2 , вона просить встановити той факт, що ОСОБА_2 , яка народилася  ІНФОРМАЦІЯ_2 та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідною тіткою її, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3

У підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, подала суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила розгляд справи проводити у її відсутності.

       Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, від сільського голови Зимнівської сільської ради Володимир-Волинського району Католика В.А. надійшла письмова заява, згідно якої заявлені позовні вимоги визнав у повному обсязі, просить суд розгляд справи проводити у відсутності їх представника.

       Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в судове засідання не з`явились всі учасники справи у відповідності до вимог ст. 247 ЦПК України.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем з дотримання порядку, встановленого ст. 206 цього Кодексу.

Згідно ч.ч. 1,4 ст. 206 ЦПК України  позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за заявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

       Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

У відповідності до ч. 1ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Встановлення факту родинних стосутнків між позивкачкою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідно позивачу для оформлення права власності на спадкове майно, тобто цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для позивача - право на оформлення спадкових прав.

З матеріалів справи прослідковується, що ОСОБА_1 доводиться покійній ОСОБА_2 племінницею.

Даний факт стверджується наступними доказами.

Зі свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , що було видане 20 березня 1984 року, її матір`ю є ОСОБА_3 .

Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу №00035197433 від 22.02.2022 року, дошлюбне прізвище « ОСОБА_7 » матір позивачки змінила на « ОСОБА_8 » після укладення нею шлюбу (актовий запис №10 від 01.12.1957 року).

Згідно Архівної від 15.06.2022 року за вих.№191/01.30, виданої Державним архівом Волинської області, ОСОБА_9 народилася ІНФОРМАЦІЯ_9 (актовий запис №6 від 04 квітня 1927 року в селі Руснів. Її батьком був ОСОБА_10 , а її матірю - ОСОБА_11 .

Згідно Архівної довідки від 15.06.2022 року за вих.№191/01.30, виданої Державним архівом Волинської області, ОСОБА_12 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 (актовий запис №9 від 18 травня 1930 року) в селі Руснів. Її батьком був ОСОБА_13 , а її матірю - ОСОБА_11 .

З цих документів суд робить виновок, що ОСОБА_9 та ОСОБА_2 були рідними сестрами, так як їх батьками були ОСОБА_10 , а її матірю - ОСОБА_11 . Тому відповідно позивачка ОСОБА_1 , донька ОСОБА_9 , є племінницею ОСОБА_2 , а та її рідною тіткою.

Відповідно до статті 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Аналогічні положення містяться у 15 та 16 статтях ЦК України, за якими кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За матеріалами справи судом встановлено, що між сторонами склалися правовідносини з питання спадкування.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.

Статтею 1272 ЦК України визначені наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до змісту ст.1272 ЦК України, позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;

2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.

Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст.1269 ЦК України, та набути право на спадщину відповідно до ч.5 ст.1268, ст.ст.1296-1299 ЦК України. Вирішення судом спору щодо визнання права власності в порядку спадкування може відбуватися лише після прийняття спадщини.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

У судовому засіданні встановлено наступні обставини.

Згідно наявної у справі Довідки відділу №1 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 07.06.2022 року за вих.№29-03-0.331-331/14-22 ОСОБА_2 був виданий Державний акт ВЛ №046633 від 17.07.2007 на право власності на земельну ділянку.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що стверджується актовим записом про смерть № 38 від 01 листопада 2013 року. Внаслідок смерті останньої відкрилась спадщина за законом на належне їй майно.

У відповідності до ст.346 ЦК України смерть власника є однією з підстав припинення права власності.

Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно до вимог ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Позивачка ОСОБА_1 належить до належить до спадкоємців п`ятої черги за законом, оскільки є племінницею покійної ОСОБА_2 .

Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

З матеріалів справи та наданих позивачкою письмових пояснень вбачається, що після смерті тітки ОСОБА_2 вона у встановлений законом шестимісячний строк не звернулася із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса у зв`язку з тим, що вважала ,що вчинила усі необхідні дій для прийняття спадщини після смерті тітки, а також їй не було відомо, що тітка прийняла спадщину після смерті своє матері, братів, сестер і їй належить ще декілька земельних ділянок. Про це вона дізналася лише влітку. 2022 року.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Оскільки суд вважає, що причини названі позивачем, можна визнати поважними, а тому суд задовольняє позовні вимоги позивача ОСОБА_1 та встановлює їй додатковий строк тривалістю в два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її тітки ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст. ст. 12, 81, 200, 206, 247, 263-265,293 ЦПК України та на підставі ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Зимнівської сільської ради Володимирського району Волинської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом та встановлення факту родинних відносин задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , яка народилася  ІНФОРМАЦІЯ_2 та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідною тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована АДРЕСА_2 , додатковий строк тривалістю в два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті її тітки ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

       Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду .


Суддя Ірина КУСІК



  • Номер: 2/154/858/22
  • Опис: Позовна заява про встановлення факту родинних відносин, визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 154/2855/22
  • Суд: Володимир-Волинський міський суд Волинської області
  • Суддя: Кусік І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.09.2022
  • Дата етапу: 15.09.2022
  • Номер: 2/154/858/22
  • Опис: Позовна заява про встановлення факту родинних відносин, визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 154/2855/22
  • Суд: Володимир-Волинський міський суд Волинської області
  • Суддя: Кусік І. В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Закрито проваджененя: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.09.2022
  • Дата етапу: 29.09.2022
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація