- Представник позивача: Мазур Максим Васильович
- Відповідач (Боржник): заступник начальника відділення інспекторів прикордонної служби «Краківець» (тип А) з персоналу лейтенант Роман ПІЩЕВ
- Позивач (Заявник): Тарновський Петро Олександрович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2022 року м. Київ № 640/15038/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О., розглянувши в спрощеному провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
доЗаступника начальника відділення інспекторів прикордонної служби «ІНФОРМАЦІЯ_1» (тип А) з персоналу ОСОБА_5, 7 прикордонного Карпатського загону ДПСУ Західного регіону
про визнання протиправним та скасування рішення,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України, який досяг 16-річного віку, прийняте заступником начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип А) з персоналу лейтенантом ОСОБА_2 , 7-го прикордонного Карпатського загону 10 серпня 2022 року в міжнародному автомобільному пункті пропуску «ІНФОРМАЦІЯ_1» відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.09.2022 відкрито спрощене провадження та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні.
Як вбачається з матеріалів справи позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити посилаючись при цьому на доводи викладені в позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечує по що надав до матеріалів справи письмовий відзив. Посилається на те, що позивачем при спробі перетину державного кордону не надано документів, що підтверджують підставу для виїзду за кордон.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір на підставі наявних письмових доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВСТАНОВИВ:
10 серпня 2022 року заступником начальника відділення інспекторів прикордонної служби «ІНФОРМАЦІЯ_1» (тип А) з персоналу ОСОБА_2 , як уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону, згідно із ч.1 ст.14 Закону України «Про прикордонний контроль», прийнято оскаржуване рішення про відмову у перетині державного кордону на виїзд з України громадянину України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Як вбачається з мотивувальної частини рішення, підставою для його прийняття стало те, що вищевказаний громадянин не зміг надати на паспортний контроль документи, що підтверджують підставу для виїзду за кордон.
При цьому, в спірному рішенні не вказано, які конкретно документи, що підтверджують підставу для виїзду за кордон позивачем не надано.
Не погоджуючись із правомірністю і обґрунтованістю оскаржуваного рішення позивач звернувся до суду з даним позовом і просить його задовольнити.
Оцінивши за правилами ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, що посвідчується паспортом громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданим 12.02.2016.
Згідно рішення про зарахування на навчання Вищої Школи Внутрішньої Безпеки в Лодзі від 30.06.2022, ОСОБА_4 зараховано на семестр 0 у формі мовного курсу - польська мова - підготовка на 1 курс навчання - рівноцінний магістратурі за напрямком: психологія, що проводиться у Вищій Школі Внутрішньої Безпеки в Лодзі в академічному році 2022/23.
Згідно довідки Вищої Школи Внутрішньої Безпеки в Лодзі від 14.07.2022 «Про зарахування студента на навчання 0 семестр курс польської мови», ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, документ, що підтверджує особу - НОМЕР_1 зараховано на період з 20.07.2022 до 30.09.2022 на семестр 0 у формі мовного курку. Навчання розпочинається 20.07.2022.
Крім того, згідно іншої довідки від 14.07.2022 Вищої Школи Внутрішньої Безпеки в Лодзі «Про зарахування іноземця на стаціонарне навчання», підтверджується, що позивач зарахований на період з 01.10.2022 по 30.09.2027 на стаціонарне навчання.
Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов`язаного №п/420, позивач є молодшим лейтенантом та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4. У пункті 12 тимчасового посвідчення «Особливі відмітки» вказано, що позивач має право на відстрочку згідно ст.23 абз.18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно змісту довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 26.07.2022 р. №31/2888 ОСОБА_1 відповідно до абзацу 18 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. При цьому, заперечень щодо його виїзду з України у встановленому порядку для продовження навчання за кордоном немає. Як вказано в даній Довідці, вона дійсна протягом 6 місяців з дати її видачі.
Як зазначає позивач та не було заперечено і спростовано відповідачем, 10 серпня 2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в міжнародному автомобільному пункті пропуску «ІНФОРМАЦІЯ_1» надав для перевірки заступнику начальника відділення інспекторів прикордонної служби «ІНФОРМАЦІЯ_1» (тип А) з персоналу лейтенанту ОСОБА_5 наступний перелік документів:
- Тимчасове посвідчення військовозобов`язаного з особливою відміткою «Має право на відстрочку згідно ст. 23 абзац 18 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- Довідку для виїзду за кордон здобувачів фахової перед вищої та вищої освіти, асистентів-стажистів аспірантів та докторантів, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти виданої 26.07.2022 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковником ОСОБА_6;
- Засвідчену підписом Присяга Вищої школи внутрішньої безпеки м. Лодзь, Республіки Польщі;
- Умови про надання освітніх послуг від 04.07.2022 p., Вищої школи внутрішньої безпеки м. Лодзь, Республіки Польщі;
- Документ, що підтверджує оплату за навчання, Вищої школи внутрішньої безпеки м. Лодзь, Республіки Польщі;
- Посвідчення студента від 20.07.2022 року Вищої школи внутрішньої безпеки м. Лодзь;
- Довідку про зарахування іноземного студента на стаціонарне навчання від 14 07 2022;
- Довідку про статус студента від 14.07.2022 року, Вищої школи внутрішньої безпеки м. Лодзь, Республіки Польщі;
- Довідку про зарахування студента на навчання 0 семестр - курс польської мови з 20.07.2022 року, Вищої школи внутрішньої безпеки м. Лодзь, Республіки Польщі;
- Наказ ректора Вищої школи внутрішньої безпеки м. Лодзь від 01.06.2022 про організацію академічного року 2022/2023;
- Рішення про зарахування на навчання Тарновського Петра від 30.06.2022 p., Вищої школи внутрішньої безпеки м. Лодзь, Республіки Польщі;
- Угоду про співпрацю Вищої школи внутрішньої безпеки м. Лодзь та ВНЗ «МАУП» від 25.03.2019 року;
- Лист про розпорядження ректора від 10.03.2022 р, щодо початку навчання на 0-му семестрі котрий починається з 20.07.2022 р. від 10.08.2022 року Вищої школи внутрішньої безпеки м. Лодзь, Республіки Польщі;
- Паспорт громадянина України для виїзду за кордон на ім`я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , FE152810.
Однак, як вже було зазначено, оскаржуваним рішенням позивачу відмовлено в перетині державного кордону.
У контексті наведеного суд зазначає наступне.
Так, згідно з статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII (в редакції станом на час виникнення спірних відносин) (далі - Закон №389-VIII), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону № 389-VIII в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в`їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указом Президента України від 14.03.2022 року за №133/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», внесено часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ, та продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» постановлено на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 12.08.2022 року №573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» постановлено на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, та Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Крім цього, відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» військовому командуванню (зокрема, Державні прикордонній службі України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Пунктом 3 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено, що у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 34, 38, 39, 41 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Як вбачається з матеріалів справи, 10 серпня 2022 року позивач намагався перетнути кордон України на виїзд, тобто під час дії правового режиму воєнного стану на території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль» від 05.11.2009 року №1710-VI (в редакції на час виникнення спірних відносин) (далі - Закон №1710-VI), іноземцю або особі без громадянства, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону на в`їзд в Україну або на виїзд з України, зазначеним у частинах першій, третій статті 8 цього Закону, а також громадянину України, якому відмовлено у пропуску через державний кордон при виїзді з України у зв`язку з відсутністю документів, необхідних для в`їзду до держави прямування, транзиту, в передбачених законодавством випадках або у зв`язку з наявністю однієї з підстав для тимчасового обмеження його у праві виїзду за кордон, визначених статтею 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України», відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови. Уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону про прийняте рішення доповідає начальнику органу охорони державного кордону. Таке рішення набирає чинності невідкладно. Рішення про відмову у перетинанні державного кордону оформляється у двох примірниках. Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення. У разі відмови особи підписати рішення про це складається акт.
Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закон №1710-VI особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян» або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом.
Згідно з пунктом 8 Порядку встановлення особливого режиму в`їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 №1455 (в редакції станом на час виникнення спірних відносин), перетинання державного кордону в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю на території, де введено воєнний стан, здійснюється з урахуванням обмежень, встановлених законодавством.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Так, статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон №3543-ХІІ) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Пунктами 2 та 12 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.1995 №57 (в редакції станом на час виникнення спірних відносин) передбачено, що у випадках, визначених законодавством, для перетинання державного кордону громадяни крім паспортних документів повинні мати також підтверджуючі документи. У ході перевірки документів під час виїзду з України з`ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасового обмеження громадянина у праві виїзду за кордон.
Відповідно до п.2-6 зазначених Правил (у редакції до 01.04.2022), у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 21 та 22 цих Правил, також мають інші військовозобов`язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
У той же час, відповідно до п.2-6 Правил (у редакції від 01.04.2022 і станом на дату спроби перетину позивачем державного кордону - 10.08.2022, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов`язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Абзацом 2 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізація» встановлено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
За таких обставин, оскільки п.2-6 Правил в редакції станом на 10.08.2022, так і станом на даний час, встановлена пряма заборона позивачу, як особі, визначеній абзацом 2 ч.3 ст.23 Закону перетинати державний кордон України, то суд приходить до висновку про правомірність оскаржуваного рішення відповідача, внаслідок чого позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Посилання позивача на довідку ІНФОРМАЦІЯ_4 від 26.07.2022 р. №31/2888, згідно якої у ІНФОРМАЦІЯ_4 заперечень щодо виїзду позивача з України у встановленому порядку для продовження навчання за кордоном немає, судом відхиляються, адже даною довідкою позивачу не надано безумовне право на виїзд за кордон, натомість зазначено про можливість такого виїзду «у встановленому порядку», а відповідно до Порядку, як встановлено вище, позивач станом на 10.08.2022 не мав права на перетин державного кордону.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Заступник начальника відділення інспекторів прикордонної служби «ІНФОРМАЦІЯ_1» (тип А) з персоналу ОСОБА_5, 7 прикордонний Карпатський загін ДПСУ Західного регіону (АДРЕСА_2).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.О. Григорович
- Номер:
- Опис: визнання протиправним та скасування рішення від 10.08.2022
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 640/15038/22
- Суд: Окружний адміністративний суд міста Києва
- Суддя: Григорович П.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.09.2022
- Дата етапу: 13.09.2022