Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #481736778

Справа №173/1304/22

Провадження №2-о/173/70/2022


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2022 р. м. Верхньодніпровськ




Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Новіченко Н.В.,

за участю секретаря судового засідання: Демяненко С.І.,

заявника: ОСОБА_1 ,

заінтересованої особи: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження матеріали справи

за заявою ОСОБА_1

заінтересовані особи 1. ОСОБА_2

2. ОСОБА_3

3. ОСОБА_4

4. Верхньодніпровський відділ державної реєстрації актів

цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської

області

про надання права на шлюб та зобов`язання вчинити дії,


ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі - заявник) звернулася до Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області із заявою, в якій просить суд надати їй право на шлюб з ОСОБА_2 та зобов`язати Верхньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області провести державну реєстрацію шлюбу.

Обґрунтовуючи подану заяву заявник вказує на те, що у 2021 році вона познайомилася з ОСОБА_2 , між ними склалися дуже теплі і щирі стосунки, вони мають міцні почуття любові та поваги один до одного. Вони прийняли рішення укласти шлюб, проте оскільки заявник не досяг шлюбного віку, цей шлюб не може бути зареєстрований в органах державної реєстрації актів цивільного стану.

У судовому засіданні заявник підтримав заявлені вимоги та просив суд задовольнити їх. Зазначив, що рішення про укладання шлюбу з ОСОБА_2 є обдуманим та буде відповідати її інтересам.

Заінтересована особа ОСОБА_2 у судовому засіданні просив задовольнити заявлені вимоги, зазначив, що має міцне почуття любові до заявника і готовий взяти на себе всю відповідальність за сім`ю.

Батьки заявника ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у судовому засіданні також просили задовольнити вимоги та надати їх донці дозвіл на укладання шлюбу з ОСОБА_2 . Зазначили, що їх донька вже готова до шлюбу та усвідомлює всю відповідальність за прийняте рішення. З ОСОБА_2 вони кохають один одного і батьки впевнені, що укладання шлюбу буде відповідати найкращим інтересам їх дитини.

Представник Верхньодніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-


ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 1 ст .2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з положеннями ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. У порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб.

Заява про надання особі, яка досягла шістнадцяти років, права на шлюб (ст. 23 СК України) повинна розглядатися судом в окремому провадженні. При цьому до участі в справі залучаються один або обоє батьків (усиновлювачів) неповнолітньої дитини, піклувальник, особа, з якою передбачається реєстрація шлюбу, а також інші заінтересовані особи. Заперечення батьків (піклувальників) щодо надання права на шлюб не є підставою для відмови в задоволенні заяви, оскільки головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника.

Згідно зі ст. 22 СК України шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.

Відповідно до ст. 23 СК України право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Право на шлюб чоловіка та жінки, які досягли шлюбного віку, закріплено у статті 12 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 СК України державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.

Як встановлено судом, заявниця на момент звернення до суду із заявою про надання їй права на шлюб досягла 16-ти річного віку, про що свідчить паспорт громадянина України НОМЕР_1 від 04.11.2019, а відтак, в силу положень ст. 23 Сімейного кодексу України, має право на звернення до суду із такою заявою.

Особа, з якою заявниця просить надати право на шлюб, ОСОБА_2 , на момент подання заяви до суду досяг 20-річного віку, що підтверджується паспортом громадянина України НОМЕР_2 , тобто досяг шлюбного віку та має право на шлюб.

Батько та мати заявника не заперечують проти шлюбу їх неповнолітньої дочки ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , оскільки шлюб відповідає її інтересам.

Судом не встановлено обставин, які б вказували, що шлюб може зашкодити інтересам заявниці, як і не встановлено перешкод для укладення шлюбу, визначених ст. 26 СК України.

Аналізуючи вищевикладене, зокрема той факт, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 кохають один одного, бажають створити сім`ю, але заявниця не досягла шлюбного віку, однак досягла віку, з якого виникає право на звернення до суду із заявою про надання права на шлюб, враховуючи, що батьки не заперечили щодо заявлених вимог, беручи до уваги ту обставину, що намір створення повноцінної сім`ї і рішення заявника щодо цього є добровільним, досягнуто взаємної згоди щодо вступу у шлюб, суд дійшов висновку, що вимога про надання права на шлюб підлягає задоволенню, оскільки надання права на шлюб ОСОБА_1 відповідає її правам та законним інтересам.

Разом з цим, суд відмовляє у задоволенні вимог заявника про зобов`язання Верхньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області провести державну реєстрацію шлюбу, оскільки реєстрація шлюбу здійснюється органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про надання права на шлюб у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Враховуючи вищевикладене, суд вважає подану ОСОБА_1 заяву такою, що підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 7, 8, 12, 13, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -


ВИРІШИВ:

1.Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

2.Надати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) право на шлюб з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ).

3.В іншій частині заяви відмовити.

4.Рішення може бути оскаржено у встановленому порядку до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його підписання. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.


Повне рішення складено 28.11.2022 року.


Суддя Н.В. Новіченко



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація