№ 2-а-24/07р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2007 року Красилівський районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого – судді Вознюка Р.В.
при секретарі Басистій Т.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Красилові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції про визнання протиправною відмову щодо внесення змін до актового запису цивільного стану про народження та спонукання до внесення таких змін,
встановив:
В лютому 2007 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відділу реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції про спонукання до внесення змін до актового запису про її народження. На обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що в зв’язку з тим, що первинний актовий запис про її народження не зберігся, 13 січня 2007 року відділом реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції їй було поновлено та видано свідоцтво про її народження на ОСОБА_3, дане прізвище є її дошлюбним прізвищем. Так як у поновленому актовому записі про народження № 1 від 13 січня 2007 року відсутні записи в графі „батьки” вона звернулась до відповідача із заявою про внесення доповнень, і записати батька - ОСОБА_4 та мити – ОСОБА_5.
31 січня 2007 року відповідачем відмовлено у внесенні доповнень через відсутність архівних, підтверджуючих документів.
В судовому засіданні позивач доповнила позовні вимоги, просить визнати протиправною відмову відділу реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції (висновок від 31 січня 2007 року) щодо внесення змін до поновленого актового запису цивільного стану № 1 від 13.01.2007 року про її народження та спонукання до внесення таких змін. Додатково пояснила, що при зверненні до відповідача із заявою про внесення доповнень до актового запису вона подавала довідку виконкому Малоклітнянської сільської ради Красилівського району про те, що згідно погосподарського обліку її батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_7, а також засвідчену секретарем виконкому Малоклітнянської сільської ради Красилівського району заяву ОСОБА_8 в якій остання визнає себе її матір’ю, однак у прийнятті вказаних документів їй було відмовлено.
Представник відповідача, в судовому засіданні позов не визнала. Пояснила, що відмова відповідача у внесенні доповнень до актового запису є правомірною і прийнята на підставі законодавства, оскільки відсутні архівні записи про укладення шлюбу батьками позивачки, і дані документи є обов’язкові для внесення відповідних доповнень, так як відповідно до ст.122 Сімейного кодексу України, походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб.
Представник відповідача не заперечує, що позивачу при подачі заяви до відділу реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції, для внесення доповнень в актовий запис, було відмовлено в прийнятті довідки Малоклітнянської сільської ради Красилівського району та посвідченої заяви ОСОБА_8.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом об’єктивно встановлено, що 25 липня 1943 року народилась ОСОБА_9. При укладенні шлюбу 28 березня 1968 року з ОСОБА_10 ОСОБА_9 змінила прізвище на - ОСОБА_10.
В зв’язку з втратою Свідоцтва про народження, 17 січня 2007 року відділом реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції видано ОСОБА_1 поновлений актовий запис про її народження, в якому відсутні відомості про батьків.
Позивач звернулася до відділу реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції про внесення доповнень до цього актового запису, в якій просила записати батьком - ОСОБА_6 та матір’ю – ОСОБА_7. На підтвердження своїх доводів позивач представила довідку Малоклітнянської сільської ради Красилівського району та завірену належним чином заяву ОСОБА_8, проте їй було відмовлено у прийнятті наданих нею документів та відмовлено у внесенні доповнень через відсутність архівних підтверджуючих документів, а саме актового запису про одруження батьків.
Ці обставини сторонами не заперечуються і підтверджуються: поясненнями учасників процесу; свідоцтвами про народження та укладення шлюбу позивачем; висновком відділу реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції від 31 січня 2007 року про відмову у внесенні доповнень до актового запису цивільного стану про народження.
Підтвердження, що батьками позивача є ОСОБА_6 та ОСОБА_7 є довідка Малоклітнянської сільської ради Красилівського району, в якій зазначено, що згідно погосподарського обліку на території сільської ради з 1943 року по 1966 рік проживала ОСОБА_9, яка народилась 25 липня 1943 року і її батьками були ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, та заява ОСОБА_8.
У відповідності до ст.5 Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану» завданнями органів реєстрації актів громадянського стану є:
- забезпечення повної, своєчасної і правильної реєстрації актів громадянського стану;
- внесення до актових записів необхідних змін, доповнень та виправлень;
- поновлення втрачених та анулювання повторно складених актових записів;
- видача громадянам свідоцтв про реєстрацію;
- збереження архівного фонду.
Згідно п.2.11 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністра юстиції України від 26 вересня 2002 року № 86/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2002 року за № 786/7074, висновок відділу реєстрації актів цивільного стану складається, якщо актовим записом цивільного стану передбачені, але в ньому відсутні, прізвище, ім'я, по батькові або громадянство батьків.
Відповідно до п.2.12 вказаного Положення, доповнення, у актовий запис про народження вносяться на підставі висновку відділу реєстрації актів цивільного стану вносяться доповнення, якщо в актовому записі цивільного стану передбачені, але не зазначені прізвища, імена та по батькові або громадянство батьків.
Суд вважає, що відповідач безпідставно відмовив заявнику у внесенні доповнень до актового запису про народження, мотивуючи своє рішенням відсутністю актового запису про народження батьків заявника, як основного документу, що свідчить про не дослідження відповідачем інших документів представлених заявником, аналіз яких підтверджує, що батьками позивача є ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
Твердження представника відповідача, що свідоцтво про шлюб батьків, є основним документом необхідним для внесення в актовий запис про народження відомостей про батьків, оскільки походження дитини від батьків, які перебувають в шлюбі між собою визначається на підставі Свідоцтва про шлюб, що на його думку передбачено ст.122 Сімейного кодексу України, суд не приймає до уваги, по причині, що обов’язкова наявність Свідоцтва про шлюб батьків для внесення вказаних доповнень не передбачена законодавством, і рішення про внесення вказаних доповнень приймається на підставі заяви поданою за встановленою формою та відповідного висновку, складеного на підставі аналізу документів представлених заявником.
Так, згідно ст.122 Сімейного кодексу України, походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини. В силу ст.6 вказаного Кодексу, правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.
Враховуючи викладене, норма ст.122 Сімейного кодексу України регулює порядок визначення походження дитини яка не досягала 18-річного віку, і не дає підставу відповідачу відмовляти заявнику у внесенні доповнень в актовий запис по причині відсутності Свідоцтва про шлюб.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відділом реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у внесенні доповнень до актового запису цивільного стану № 1 від 31 січня 2007 року про народження ОСОБА_3. Це порушення прав та інтересів позивача підлягає усуненню.
Керуючись ст.ст.9, 11, 69, 86, 161-163, 186 КАС України, ст.ст.6, 122 Сімейного кодексу України, ст.5 Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану», п.п.2.11, 2.12 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністра юстиції України від 26 вересня 2002 року № 86/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2002 року за № 786/7074, суд
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову відділу реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції (висновок від 31 січня 2007 року) ОСОБА_1 у внесенні доповнень до актового запису цивільного стану про народження ОСОБА_9, виданого цим відділом 13 січня 2007 року за № 1.
Зобов’язати відділ реєстрації актів цивільного стану Красилівського районного управління юстиції: скласти відповідний висновок щодо відсутності відомостей про батьків у цьому актовому записі; внести зміни до вказаного актового запису цивільного стану, записавши в графі батько «Дворніцький Володимир Андрійович», а графі мати «Дворніцька Юзефа Людвіківна».
На постанову через суд першої інстанції, який її ухвалив, може бути подана апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10 днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, з одночасним направленням копії апеляційної скарги до апеляційного суду Хмельницької області.
Судді: