Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #482674310

Справа № 350/858/22

Номер провадження 2-о/350/10/2023


У Х В А Л А

І М Е Н Е М        У К Р А Ї Н И


20 січня 2023 року Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

       в складі: головуючого – судді Сокирко Л.М.,

       присяжних: Медвідь І.П., Федірка М.В.,

       секретаря судових засідань: Ошуст В.М.,

         розглянувши у  відкритому судовому  засіданні в  залі судових засідань № 2 Рожнятівського районного  суду Івано-Франківської  області в  селищі Рожнятів Калуського району  Івано-Франківської  області заяву ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення їй опікуна, заінтересована особа: орган опіки та піклування Рожнятівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області,

                                       

                                        в с т а н о в и в:

               ОСОБА_1  2 серпня 2022 року звернувся із вказаною заявою до суду та просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є його дядьком недієздатним та призначити його ( ОСОБА_1 ) опікуном дядька, мотивуючи вимоги тим, що у ОСОБА_2 спостерігаються когнітивні порушення, внаслідок яких потребує постійного стороннього догляду.                                                                                                                        З метою визначення психічного стану ОСОБА_2 просив призначити у справі судово-психіатричну експертизу.          

               Відповідно до ухвали суду від 25 жовтня 2022 року у справі була призначена судово-психіатрична експертиза проведення якої було доручено експертам Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я» Івано-Франківської обласної ради. Провадження у справі зупинено.

           4 січня 2023 року до суду від Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я» Івано-Франківської обласної ради повернуто ухвалу суду без виконання, з посиланням на те, що з 1 вересня 2022 року у зв`язку з повною відсутністю фінансування відділення амбулаторної судово-психіатричної експертизи прийом документів на проведення судово-психіатричної еспертизи припинено.

               Ухвалою суду від 13 січня 2023 року провадження у справі було відновлено та справу призначено до розгляду.

           В судове засідання заявник та його - адвокат Бурак Б.В. не прибули, однак представник заявника спрямував до суду клопотання, у якому просив повторно розглянути клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи та її проведення доручити експертам Івано-Франківської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України». Судове засідання просив проводити без його участі та без участі заявника.

           Особа відносно якої вирішується питання щодо визнання її недієздатною – ОСОБА_2 у судове засідання не прибув за станом здоров`я.                                                        Представник заінтересованої особи -  органу опіки та піклування  Рожнятівської селищної ради  Калуського району Івано-Франківської області Майборода Л.В. у судове засідання не прибула, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, вимоги викладені в заяві підтримує.

             Дослідивши матеріали справи, а саме: індивідуальну карту амбулаторного хворого № 881 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 Комунального некомерційного підприємства «Рожнятівська багатопрофільна лікарня» Рожнятівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, висновок Комунального некомерційного підприємства «Рожнятівська багатопрофільна лікарня» Рожнятівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області № 165 від 7 липня 2022 року про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд встановив, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено діагноз: наростаюча когнітивна недостатність органічного ґенезу, у зв`язку з чим він потребує стороннього догляду, а тому вважає, що клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи підлягає задоволенню, оскільки для вирішення цього питання по суті та встановлення психічного стану особи необхідний висновок спеціалістів - експертів психіатрів.          

       Відповідно до статті 105 Цивільного процесуального кодексу України, призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

             Відповідно до статті 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.

       Відповідно до Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 8 травня 2018 року № 865, Предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.

       Ухвалюючи рішення про призначення експертизи, суд враховує роз`яснення, надані Пленумом Верховного Суду України у пунктах 3, 4 Постанови «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 28 березня 1972 року, зокрема в тій частині, що даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров`я, виписка з історії хвороби, інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

               Відповідно до вимог статті 298 Цивільного процесуального кодексу України, пункту 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 28 березня 1972 року, у справах даної категорії обов`язкове призначення судово-психіатричної експертизи.

             Враховуюче викладене, суд вважає, що клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

               Відповідно до пункту 9 частини першої статті 253 Цивільного процесуального кодексу України, провадження у справі на час проведення експертизи слід зупинити.

       Керуючись статтями 103-105, 252, 253, 259, 260, 261, 298 Цивільного процесуального кодексу України,

                       п о с т а н о в и в:

        Призначити у справі судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити питання:

              чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на хронічну стійку психічну хворобу чи розлад (якщо так, то яку саме);

             чи здатний ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок цього захворювання (розладу) усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними;

           чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1   в силу свого психічного стану значення своїх дій та чи може керувати ними та чи потребує за станом свого здоров`я опіки;

                 чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1   приймати участь у судовому засіданні.

      Проведення цієї експертизи доручити експертам Івано-Франківської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (місцезнаходження: 76011, місто Івано-Франківськ, вулиця Медична, 15).

     Проведення цієї експертизи доручити експертам Івано-Франківської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України».

           Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями  384, 385 Кримінального кодексу України.

       Судові витрати, пов`язані з проведенням судової-психіатричної експертизи віднести за рахунок держави.

             Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.

             В розпорядження експерта надати цивільну справу № 350/858/22, провадження № 2-о/350/10/2023, оригінали медичних карт амбулаторного хворого.

             Зобов`язати заявника ОСОБА_1 забезпечити явку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Івано-Франківської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (76011, місто Івано-Франківськ, вулиця Медична, 15) визначений експертом день та час.

           Експертизу провести протягом одного місяця з часу отримання Івано-Франківською філією судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» ухвали суду про призначення експертизи.

               Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду через Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня проголошення ухвали.

               Суддя:                                                Сокирко Л.М.

               Присяжні:                                          Медвідь І.П.

                                                         Федірко М.В.       

                                       


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація