АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Справа № 22-ц-1316-Ф/08
Головуючий суду першої інстанції Кухарський А.І.
Суддя-доповідач суду апеляційної інстанції Мудрова В.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
25 червня 2008 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у місті Феодосії в складі:
головуючого, судді Ломанової В.В.,
суддів Соболюка М. М. ,
Мудрової В.В.
при секретарі Петриченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Феодосії цивільну справу за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2про стягнення аліментів, за апеляційною скаргою ОСОБА_2на рішення Керченського міського суду АР Крим від 8 квітня 2008 року,
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2008 року ОСОБА_1звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2. про стягнення аліментів на своє утримання в сумі 300 грн.
Вимоги позову мотивувала тим, що з 13 червня 1970 року знаходиться з відповідачем в зареєстрованому шлюбі, однак в даний час проживають окремо. її пенсія складає 490 грн. Проживає одна в однокімнатній квартирі, де зареєстрований відповідач, оплачує комунальні платежі, хворіє, у зв'язку з чим її пенсії не вистачає. Відповідач добровільно матеріальної допомоги не надає.
Рішенням Керченського міського суду АР Крим від 8 квітня 2008 року позов ОСОБА_1задоволений частково - стягнуто з відповідача на користь позивача аліменти на її утримання у розмірі 200 грн. щомісячно, починаючи з 18 лютого 2008 року та до зміни матеріального становища сторін.
Вважаючи вказане рішення суду незаконним та необгрунтованим, ОСОБА_2. подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове - про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1.
Відповідач вказує, що суд першої інстанції не врахував те, що він теж є непрацездатним. Крім того, на його утриманні знаходиться пожила матір, яка теж потребує матеріальної допомоги. Також, судом були неправильно застосовані положення статті 75 Сімейного кодексу України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, вислухавши пояснення сторін, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з такого.
Згідно із вимогами частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Ухвалюючи судове рішення, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для стягнення аліментів з відповідача на користь позивача в розмірі 200 грн.
Проте, колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції.
2
Судом встановлено, що сторони з 13 червня 1970 року знаходяться в зареєстрованому шлюбі, однак в даний час проживають окремо - ОСОБА_1. , яка є непрацездатною, в однокімнатній квартирі, а ОСОБА_2. у будинку разом з престарілою матір'ю. Вказане не заперечувалось сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 75 Сімейного кодексу України дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.
З положень частини 2 та 4 наведеної статті випливає, що право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
Згідно з нормами статті 58 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік» прожитковий мінімум в розрахунку на місяць на одну особу, яка втратила працездатність складає з січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.
Судом встановлено, що ОСОБА_1отримує пенсію в розмірі 490, 93 грн. А відтак, її дохід на час подачі позову та розгляду справи перевищує прожитковий мінімум встановлений законом.
За таких обставин, колегія суддів приймає доводи апеляційної скарги щодо неправильного застосування судом першої інстанції норм статті 75 Сімейного кодексу України, що відповідно до положень статті 309 Цивільного процесуального кодексу України є підставою для скасування рішення Керченського міського суду АР Крим від 8 квітня 2008 року та ухвалення нового рішення - про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1.
Враховуючи наведене, на підставі статті 75 Сімейного кодексу України, та керуючись статтею 303, пунктом 4 частини 1 статті 307, статтями 309 і 316 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2задовольнити.
Рішення Керченського міського суду АР Крим від 8 квітня 2008 року скасувати.
Ухвалити у справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1до ОСОБА_2про стягнення аліментів.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржено до суду касаційної інстанції шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання законної сили.