Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #483023489

Копія

Справа № 397/462/20

н/п : 1-кп/397/20/23



У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


09.02.2023 смт. Олександрівка


Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого-судді ОСОБА_1 ,

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження, внесене доЄдиного реєстру досудових розслідувань за № 32020120010000030 від 17.04.2020 стосовно

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та мешканки АДРЕСА_1 ,

яка обвинувачується за ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 Кримінального кодексу України (далі - КК України),

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Голикове Кропивницького району Кіровоградської області, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України,

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки та мешканки АДРЕСА_3 ,

яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України,

за участю учасників судового провадження:

прокурора ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),

обвинувачених ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

У С Т А Н О В И В:

У провадженні Олександрівського районного суду Кіровоградської області знаходиться кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України.

У судовому засідання обвинувачені заявили клопотання про звільнення їх від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України та закриття провадження, оскільки з моменту вчинення кримінального правопорушення пройшли строки давності притягнення до кримінальної відповідальності за кримінальне правопорушення, яке їм ставиться у провину. Крім того, вказали, що наслідки закриття кримінального провадження їм зрозумілі та вони бажають проводити судове засідання на відсутності їх захисника-адвоката ОСОБА_7 .

Захисник-адвокат ОСОБА_7 у судове засідання не з`явилась. На адресу суду надійшла заява від останньої про те, що вона не зможе з`явитись у судове засідання через хворобу, про що суду надані підтверджуючі документи. Просила відкласти судове засідання на іншу дату.

Прокурор у судовому засіданні не заперечував проти задоволення заявлених клопотань обвинуваченими. Також зазначив, що на час розгляду клопотань обвинувачених, закінчився строк притягнення останніх до кримінальної відповідальності. Підстави для зупинення строків кримінального провадження чи його переривання відсутні. Інших злочинів обвинуваченими вчинено не було. Враховуючи викладене, є всі підстави для закриття кримінального провадження.

За згодою всіх учасників судового провадження, суд провів розгляд справи за відсутності захисника - адвоката ОСОБА_7 .

Суд, дослідивши клопотання, матеріали кримінального провадження, заслухавши думки учасників судового провадження, дійшов таких висновків.

Як убачається з обвинувального акта, ОСОБА_3 обвинувачується у тому, що на початку 2019 року, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, мешканка смт. Олександрівка Кіровоградської області ОСОБА_3 , діючи з прямим умислом, з метою отримання незаконного та не контрольованого прибутку, неодноразово, будучи охоплена єдиним умислом, за невстановлених обставин, у мешканців м.Черкаси ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , здійснювала придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв місцевим мешканцям з приміщення належного їй магазину розташованого на території домоволодіння за адресою: АДРЕСА_4 .

Продовжуючи здійснення своєї протиправної діяльності, ОСОБА_3 оцінивши розмір можливого зиску із здійснення збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв більшими партіями та по всій території України, з добре налагодженим ринком збуту та постачальників, в березні 2019 року, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_3 , з метою збагачення, маючи на меті здійснювати злочин у сфері незаконного обігу підакцизних товарів, розробила злочинний план щодо незаконного придбання, зберігання з метою збуту та збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв у великих обсягах.

Відповідно до умов розробленого ОСОБА_3 злочинного плану, до її обов`язків як організатора злочинної групи входило: організація придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту; пошук і залучення учасників організованої групи; організацію місця для зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з використанням належного їй магазину; налагодження ринку збуту, тобто підшукування осіб, які б на постійній основі або систематично здійснювали придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв; здійснення зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з метою збуту в приміщенні власного магазину за адресою: АДРЕСА_4 , до моменту їх продажу місцевим мешканцям, шляхом відпуску з приміщення вказаного магазину як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на її мобільний телефон; спрямовування та координація зусиль членів групи на вчинення злочину з незаконного придбання і зберігання з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв та їх збуту; прикриття їх спільної злочинної діяльності з використанням власних зв`язків та заходів конспірації, з метою уникнення відповідальності.

Визнавши розроблений злочинний план завершеним та досконалим для виконання, тобто таким, що надасть можливість тривалий час скоювати злочин, отримати неконтрольований державою прибуток та не бути при цьому викритою, ОСОБА_3 розпочала його втілення в життя.

Так, розуміючи, що для реалізації задуманого нею злочинного плану самостійно не впорається, у березні 2019 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлений та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_3 залучила до складу організованої групи продавців свого магазину ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , яких поставила до відома про розроблений нею злочинний план направлений на досягнення злочинного результату і пояснила відведену їм роль у скоєнні злочину, яку останні усвідомили як участь (співвиконавство) у придбанні перед цим незаконно виготовленого підакцизного товару - незаконно виготовлених алкогольних напоїв, їх зберігання з метою збуту та збуту.

Запропонований ОСОБА_3 злочинний план передбачав, прийняття участі усіма членами групи у придбанні незаконно виготовлених алкогольних напоїв, їх зберігання та сам продаж таких алкогольних напоїв місцевим мешканцям.

ОСОБА_4 та ОСОБА_5 погодились, що запропонований ОСОБА_3 план злочинних дій є прибутковим, дали свою згоду на участь у незаконному придбанні, зберіганні та продажу алкогольних напоїв.

ОСОБА_3 , як організатор та ОСОБА_4 з ОСОБА_5 , як співучасники усвідомили єдність загального наміру щодо вчинення злочину, усвідомили факт об`єднання в одну групу і прагнення тісно поєднати свої обопільні зусилля для досягнення єдиного злочинного результату.

В результаті, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зорганізувались в стійке об`єднання для вчинення незаконного придбання алкогольних напоїв з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв, об`єднавшись єдиним планом з розподілом ролей кожного з учасників групи та спільною корисливою метою, які були відомі всім учасникам групи.

Таким чином, в березні 2019 року ОСОБА_3 на території селища міського типу Олександрівки Кіровоградської області була створена і готова діяти організована злочинна група, у складі трьох осіб, а саме її, як організатора та ОСОБА_4 і ОСОБА_5 як співвиконавців спланованого нею злочину, якою вона стала керувати, очоливши її.

Відповідно до розробленого ОСОБА_3 злочинного плану, вона як організатор визначила за собою виконання наступних обов`язків під час реалізації злочинного умислу:

-залучення учасників організованої групи, розподіл між ними ролей відповідно до плану злочинної діяльності;

-загальне керівництво та координація дій учасників організованої групи;

-організація придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту;

-організація місця для зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з використанням належного їй магазину;

-налагодження ринку збуту, тобто підшукування осіб, які б на постійній основі або систематично здійснювали придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв;

-здійснення зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з метою збуту в приміщенні власного магазину за адресою: АДРЕСА_4 , до моменту їх продажу місцевим мешканцям, шляхом відпуску з приміщення вказаного магазину як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходять на її мобільний телефон;

-спрямування та координація зусиль членів групи на вчинення злочину з незаконного придбання і зберігання з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв та їх збуту;

-прикриття їх спільної злочинної діяльності з використанням власних зв`язків та заходів конспірації, з метою уникнення відповідальності;

-розподіл незаконно отриманих внаслідок злочинної діяльності коштів між учасниками організованої групи.

На ОСОБА_4 було покладено виконання наступних функцій:

-придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту;

-проведення розрахунків за поставлені незаконно виготовлені алкогольні напої за окремою вказівкою ОСОБА_3 ;

-розфасовка незаконно виготовлених алкогольних напоїв у пластикові пляшки менших розмірів для зручності їх реалізації;

-зберігання з метою збуту та відпуск незаконно виготовлених алкогольних напоїв місцевим мешканцям з приміщення магазину за адресою: АДРЕСА_4 , як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 , за вказівкою останньої.

На ОСОБА_5 було покладено виконання наступних функцій:

-придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту;

-розфасовка незаконно виготовлених алкогольних напоїв у пластикові пляшки менших розмірів для зручності їх реалізації;

-зберігання з метою збуту та відпуск незаконно виготовлених алкогольних напоїв місцевим мешканцям з приміщення магазину за адресою: АДРЕСА_4 , як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 , за вказівкою останньої.

У відповідності до п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 23.12.2005 «Про практику розгляду судами кримінальних справ про злочини, вчинені стійкими злочинними об`єднаннями» під організованою групою (ч.3 ст.28 КК (2341-14) належить розуміти внутрішньо стійке об`єднання трьох і більше осіб, яке було попередньо утворене з метою вчинення ряду злочинів або тільки одного, який потребує ретельної довготривалої підготовки. Таку групу слід вважати утвореною з моменту досягнення її учасниками домовленості про вчинення першого злочину за наявності планів щодо подальшої спільної злочинної діяльності.

З огляду на викладене, ознаками організованої групи є:

1. Наявність декількох осіб (трьох або більше) - в даному випадку у виконанні злочинного плану брали участь 3 осіб ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

2. Попередня їх зорганізованість у спільне об`єднання для готування або вчинення двох чи більше злочинів, або одного злочину, що потребує тривалої підготовки. Оскільки ОСОБА_3 до початку здійснення спільної протиправної діяльності посвятила ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у деталі злочинного плану та таким чином учасники ОЗГ зорганізувались у стійке об`єднання, то вони попередньо зорганізувались для скоєння злочину).

3. Об`єднаність злочинів єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану.

В даному випадку ОСОБА_3 було розроблено єдиний для всіх учасників групи злочинний план, в який вона посвятила всіх учасників групи.

4. Обізнаність всіх учасників такої групи з цим планом.

Всі учасники групи будучи обізнані із злочинним планом ОСОБА_3 розуміли його суть та мету його впровадження у життя - збагачення за рахунок скоєння злочинів.

5. Стійкість такого об`єднання.

Так, згідно із п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 23.12.2005 «Про практику розгляду судами кримінальних справ про злочини, вчинені стійкими злочинними об`єднаннями» стійкість організованої групи та злочинної організації полягає в їх здатності забезпечити стабільність і безпеку свого функціонування, тобто ефективно протидіяти факторам, що можуть їх дезорганізувати, як внутрішнім (наприклад, невизнання авторитету або наказів керівника, намагання окремих членів об`єднання відокремитись чи вийти з нього), так і зовнішнім (недотримання правил безпеки щодо дій правоохоронних органів, діяльність конкурентів по злочинному середовищу тощо). На здатність об`єднання протидіяти внутрішнім дезорганізуючим факторам указують, зокрема, такі ознаки: стабільний склад, тісні стосунки між його учасниками, їх централізоване підпорядкування, єдині для всіх правила поведінки, а також наявність плану злочинної діяльності і чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

Ознаками зовнішньої стійкості злочинної організації можуть бути встановлення корупційних зв`язків в органах влади, наявність каналів обміну інформацією щодо діяльності конкурентів по злочинному середовищу, створення нелегальних (тіньових) страхових фондів та визначення порядку їх наповнення й використання тощо.

Організована злочинна група ОСОБА_3 була стійкою оскільки:

- мала стабільний склад учасників;

- учасники ОЗГ підтримували між собою тісні зв`язки;

- мало місце централізоване підпорядкування всіх інших учасників організованої групи її організатору - ОСОБА_3

- всі члени ОЗГ дотримувались єдиних для всіх правил поведінки та діяли узгоджено.

Крім цього, про стійкість організованої групи свідчить і той факт, що вона проіснувала з березня 2019 по лютий 2020 року, аж до викриття злочинної діяльності групи правоохоронними органами, що свідчить про те, що злочин планувалось вчиняти тривалий, невизначений період.

Після узгодження всіх деталей злочинної діяльності між учасниками ОЗГ ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 поставили собі за мету втілення злочинного плану в життя.

Діючи на виконання вказаного злочинного плану ОСОБА_3 надала вказівку ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на незаконне придбання та зберігання з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв у приміщеннях належних магазину та домоволодіння.

В подальшому на виконання злочинного плану члени організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , діючи відповідно до розробленого злочинного плану, прикриваючись наявною у ОСОБА_3 , як фізичної особи-підприємця, ліцензією на реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів та не маючи права на обіг фальсифікованих підакцизних товарів, діючи з прямим умислом, з метою отримання незаконного та не контрольованого прибутку, здійснювали придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв.

Так, з березня 2019 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, по 06.02.2020 ОСОБА_3 , будучи організатором злочинної групи, відповідно до умов розробленого злочинного плану, неодноразово, будучи охоплена єдиним умислом, з метою подальшої реалізації незаконно виготовлених підакцизних товарів, придбавала у мешканців м.Черкаси ОСОБА_8 та ОСОБА_9 незаконно виготовлені алкогольні напої розфасовані у пластикових пляшках ємністю по 5 л. та у невстановлених досудовим розслідуванням осіб - порожні пластикові пляшки об`ємом по 0,5 л. та 1 л. з кришками до них.

Поставка незаконно виготовлених алкогольних напоїв за замовленням організатора злочинної групи ОСОБА_3 , до її до домоволодіння, відбувалась ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (почергово) на автомобілі марки «Mercedes Benz 308», д.н.з. НОМЕР_1 .

Придбані незаконно виготовлені алкогольні напої члени організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зберігали з метою збуту у господарських приміщеннях домоволодіння за місцем проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_4 та в приміщенні її магазину за вказаною адресою, де вказані учасники організованої групи здійснювали розфасовку таких алкогольних напоїв у пластикові пляшки об`ємом по 0,5 л. та 1 л. для зручності реалізації, а в подальшому, реалізовували його мешканцям смт. Олександрівка Кіровоградської області, шляхом відпуску як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 .

При цьому, з метою забезпечення безперервності процесу реалізації незаконно виготовлених алкогольних напоїв, згідно умов розробленого злочинного плану, ОСОБА_3 періодично придбавала у мешканців м.Черкаси ОСОБА_8 та ОСОБА_9 незаконно виготовлені алкогольні напої розфасовані у пластикових пляшках ємністю по 5 л. та у невстановлених досудовим розслідуванням осіб - порожні пластикові пляшки об`ємом по 0,5 л. та 1 л. з кришками до них для фасування придбаних алкогольних напоїв меншими обсягами та зручності реалізації.

Придбані учасниками організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 незаконно виготовлені алкогольні напої не відповідали вимогам ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів» відповідно до якої:

- споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.

- інформація про продукцію повинна містити:

1) назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;

2) найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;

3) дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об`єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт;

4) відомості про вміст шкідливих для здоров`я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;

5) позначку про наявність у її складі генетично модифікованих компонентів;

6) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;

7) дату виготовлення;

8) відомості про умови зберігання;

9) гарантійні зобов`язання виробника (виконавця);

10) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;

11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;

12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

- стосовно продукції, яка підлягає обов`язковій сертифікації, споживачеві повинна надаватись інформація про її сертифікацію.

- стосовно продукції, яка за певних умов може бути небезпечною для життя, здоров`я споживача та його майна, навколишнього природного середовища, виробник (виконавець, продавець) зобов`язаний довести до відома споживача інформацію про таку продукцію і можливі наслідки її споживання (використання).

Тобто, зазначена продукція мала явні ознаки незаконного її виготовлення.

В подальшому, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, прикриваючись наявною у ОСОБА_3 , як фізичної особи-підприємця, ліцензією на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, та не маючи права на обіг фальсифікованих підакцизних товарів, діючи з прямим умислом, з метою отримання незаконного та не контрольованого прибутку, будучи охоплені єдиним умислом, систематично здійснювали реалізацію незаконно виготовлених алкогольних напоїв мешканцям смт. Олександрівка Кіровоградської області, шляхом їх відпуску як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 .

Так, 26.07.2019 на підставі постанови прокурора відділу прокуратури Кіровоградської області про проведення контролю за вчиненням злочину від 16.07.2019 співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Кіровоградській області було проведено оперативну закупку алкогольних напоїв особою, з якою було встановлене конфіденційне співробітництво з використанням аудіо-, відеоконтролю особи щодо ОСОБА_4 . За результатами проведення оперативної закупки встановлено, що 26.07.2019 о 12 годині 07 хвилин ОСОБА_4 , діючи у складі організованої групи, в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , незаконно збула ОСОБА_10 одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, за ціною 250 грн.

26.07.2019 під час огляду покупця - особи, з якою встановлено конфіденційне співробітництво ОСОБА_10 виявлено одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 літрів, заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, яка вилучена безпосередньо після проведення оперативної закупки у ОСОБА_4 в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 .

Крім того, 29.07.2019 на підставі постанови прокурора відділу прокуратури Кіровоградської області про проведення контролю за вчиненням злочину від 16.07.2019 співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Кіровоградській області було проведено оперативну закупку алкогольних напоїв особою, з якою було встановлене конфіденційне співробітництво з використанням аудіо-, відеоконтролю особи щодо ОСОБА_5 . За результатами проведення оперативної закупки встановлено, що 29.07.2019 о 17 годині 52 хвилини ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , незаконно збула ОСОБА_10 одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, за ціною 250 грн.

29.07.2019 під час огляду покупця - особи, з якою встановлено конфіденційне співробітництво ОСОБА_10 виявлено одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 літрів, заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, яка вилучена безпосередньо після проведення оперативної закупки у ОСОБА_5 в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 .

Крім того, неодноразово в період з березня 2019 по січень 2020 року (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено), а останній раз 18.01.2020 о 13 годині 31 хвилині ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, незаконно збула ОСОБА_11 незаконно виготовлені алкогольні напої в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , шляхом відпуску на розлив у принесену ним пляшку ємністю 0,5 літрів, за ціною 30 грн.

Крім того, неодноразово в період з березня 2019 по січень 2020 року (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено), а останній раз 19.01.2020 о 12 годині 55 хвилин ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, незаконно збула ОСОБА_12 незаконно виготовлені алкогольні напої в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , шляхом відпуску на розлив у пластикову пляшку ємністю 1 літр, за ціною 60 грн.

Крім того, з березня 2019 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, по 06.02.2020 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, щоденно незаконно збували місцевим мешканцям (особи яких досудовим розслідуванням не встановлені) придбані ними незаконно виготовлені алкогольні напої під виглядом горілки та коньяку з приміщення магазину за адресою: АДРЕСА_4 , як на розлив за ціною 10 грн. за 100 грамів, так і у пластикових пляшках різних розмірів за ціною 50 грн. за 1 літр.

В ході досудового розслідування проведеними негласними слідчими (розшуковими) діями встановлено протиправний зв`язок учасників злочинної групи у складі ОСОБА_3 , як організатора та ОСОБА_4 і ОСОБА_5 , як виконавців, в тому числі, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом №21-04/1037т від 27.08.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , з якого зокрема вбачається:

- 19.06.2019 о 13:59:36 та о 14:35:49 відбуваються розмови між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час яких остання отримує вказівки про надання у борг знайомій особі на ім`я Лілія однієї пляшки з незаконно виготовленим алкогольним напоєм;

- 23.07.2019 о 16:29:51 та о 16:39:07, 24.07.2019 о 13:00:32 та о 13:13:15 відбуваються розмови між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час яких остання отримує щодо прикриття протиправної діяльності під час проведення перевірки представниками контролюючих органів, зокрема - не відпускати товар покупцям, закривати магазин, уходити додому, тощо;

- 25.07.2019 о 14:52:04 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час якої остання погоджує питання щодо можливості продажу двох пляшок по 5 л. з незаконно виготовленими алкогольними напоями, за замовленням невстановленого чоловіка на ім`я ОСОБА_13 , за ціною меншою ніж 250 грн. за пляшку, на що отримує дозвіл від ОСОБА_3 продати йому їх по 200 грн. за пляшку;

- 25.07.2019 о 16:29:50 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 під час якої ОСОБА_3 вказує ОСОБА_5 скільки грошей необхідно залишити ОСОБА_4 для придбання незаконно виготовлених підакцизних товарів;

- 25.07.2019 о 17:33:24 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час якої остання погоджує питання щодо правильного списання у блокноті наданих у борг пляшок з незаконно виготовленим алкогольними напоями;

- 26.07.2019 о 16:48:51 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час якої остання погоджує питання щодо можливості надання у борг однієї пляшки ємністю 5 л. у борг невстановленій жінці на ім`я ОСОБА_14 , на що отримує відмову.

Також, згідно проведених негласних слідчих (розшукових) дій встановлено велику кількість вчинення організатором злочинної групи ОСОБА_3 замовлень незаконно виготовлених підакцизних товарів, в тому числі:

- 18.03.2019 о 08:55:42; 25.03.2019 о 09:17:37; 01.04.2019 о 10:39:14; 04.04.2019 о 19:58:13; 15.04.2019 о 10:02:00; 17.04.2019 о 08:29:15, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом №774цт від 11.05.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , в ході яких ОСОБА_3 домовляється з ОСОБА_9 про поставку незаконно виготовлених алкогольних напоїв, розрахунок за них та час їх приймання за місцем свого проживання в смт.Олександрівка Кіровоградської області;

- 17.06.2019 о 10:51:47; 05.07.2019 о 09:41:36; 06.07.2019 об 11:53:14; 07.07.2019 о 15:22:26, о 19:39:04, о 19:40:12 та о 20:50:00; 08.07.2019 о 17:23:49; 15.07.2019 о 10:05:17; 16.07.2019 о 10:32:10 та о 13:13:14, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом № 21-04/1037 від 27.08.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , в ході яких ОСОБА_3 домовляється з ОСОБА_9 про замовлення незаконно виготовлених алкогольних напоїв, розрахунок за них та час їх приймання за місцем свого проживання в смт.Олександрівка Кіровоградської області;

- 21.06.2019 о 13:41:56, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом № 21-04/1037 від 27.08.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , в ході яких ОСОБА_3 домовляється зі ОСОБА_8 про проведення розрахунків за поставлені незаконно виготовлені алкогольні напої, про що надасть відповідну вказівку ОСОБА_4

06.02.2020 на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м.Кіровограда, на території та приміщеннях магазину і домоволодіння, за адресою: АДРЕСА_4 , які належать на праві приватної власності ОСОБА_3 працівниками податкової міліції проведено обшук, в результаті якого виявлено та вилучено: 73 ПЕТ-пляшки ємністю по 5 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 1 ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., на частину заповнена незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки; 1 ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., на частину заповнена незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом коньяку; 2 ПЕТ-пляшки ємністю по 1,5 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 19 ПЕТ-пляшок ємністю по 1 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 32 ПЕТ-пляшки ємністю по 0,5 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 1 ПЕТ-пляшка ємністю 5 л. з написом «Возврат», заповнена виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки; аркуш паперу формату А-4 з чорновими записами, на 1 арк.; 1 відеореєстратор. Також, в ході проведення даного обшуку, в приміщенні гаражу зазначеного домоволодіння було виявлено порожні пластикові пляшки з яких відчувався характерних запах спирту, у кількості близько 300 шт., які з місця обшуку не вилучалися.

За результатами проведених 26.07.2019 та 29.07.2019, а також проведеного 06.02.2020 обшуку в місці здійснення учасниками організованої групи злочинної діяльності з незаконного зберігання з метою збуту та збуту підакцизних товарів, працівниками податкової міліції виявлено та вилучено незаконно виготовлених алкогольних напоїв в загальній кількості 421,75 л., на загальну суму понад 75 тис. грн.

Загалом, за час діяльності організованої злочинної групи, в період з березня 2019 року по 06.02.2020, було придбано та реалізовано незаконно виготовлених алкогольних напоїв у кількості близько 5,5 тонн на загальну суму близько 990 тис. грн.

Відповідно до висновку судової матеріалів, речовин та виробів Кіровоградського НДЕКЦ МВС України №302 від 12.03.2020, надані на дослідження рідини, вилучені під час обшуку в приміщенні магазину ОСОБА_3 (об`єкти №№1, 4), вилучена під час огляду покупця ОСОБА_10 після оперативної закупки у ОСОБА_4 (об`єкт №2), вилучена під час огляду покупця ОСОБА_10 після оперативної закупки у ОСОБА_5 (об`єкт №3), є:

- (об`єкт №1) є водно-спиртовою сумішшю, яка за досліджуваними органолептичними показниками (колір, не характерний для коньяків аромат, наявність сторонніх включень та осаду) не відповідає вимогам ДСТУ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови»;

- (об`єкт №2) є водно-спиртовою сумішшю, яка за досліджуваними органолептичними показниками (колір) не відповідає вимогам ДСТУ 4256:2003 «Горілки і горілки особливі. Технічні умови»;

- (об`єкти №№3, 4) є водно-спиртовою сумішшю, які за досліджуваними органолептичними показниками (зовнішній вигляд, колір. аромат) і фізико-хімічними показниками (лужність, міцність) відповідають вимогам ДСТУ 4256:2003 «Горілки і горілки особливі. Технічні умови».

Своїми протиправними діями члени організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 порушили вимоги нормативних документів, а саме:

1.Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме:

- ст.8 згідно якої виробники алкогольних напоїв підлягають обов`язковій атестації на відповідність вимогам, що встановлені чинними законодавчими актами України щодо забезпечення життя та здоров`я людей, охорони навколишнього природного середовища, повного технологічного циклу виробництва коньяку, алкогольних напоїв за коньячною технологією і тютюнових виробів, а також відповідність санітарним, пожежним, екологічним нормам і правилам

- ст.9 згідно якої виготовлення спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів повинно відповідати затвердженим та зареєстрованим у встановленому законодавством порядку нормативним документам, стандартам України та міжнародним стандартам;

- ст.10 згідно якої, спирт етиловий, коньячний та плодовий, алкогольні напої та тютюнові вироби підлягають обов`язковій сертифікації в порядку та в строки, передбачені законодавством;

- ст.15 згідно якої роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб`єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій;

- ст.15-3 згідно якої забороняється продаж алкогольних напоїв з рук та у не визначених для цього місцях торгівлі;

2.Закону України «Про захист прав споживачів» а саме: ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів», відповідно до якої:

- споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.

- інформація про продукцію повинна містити:

1) назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;

2) найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;

3) дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об`єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт;

4) відомості про вміст шкідливих для здоров`я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;

5) позначку про наявність у її складі генетично модифікованих компонентів;

6) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;

7) дату виготовлення;

8) відомості про умови зберігання;

9) гарантійні зобов`язання виробника (виконавця);

10) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;

11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;

12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

- стосовно продукції, яка підлягає обов`язковій сертифікації, споживачеві повинна надаватись інформація про її сертифікацію.

- стосовно продукції, яка за певних умов може бути небезпечною для життя, здоров`я споживача та його майна, навколишнього природного середовища, виробник (виконавець, продавець) зобов`язаний довести до відома споживача інформацію про таку продукцію і можливі наслідки її споживання (використання);

3. Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», а саме:

- ст.20 згідно якої, оператори ринку зобов`язані забезпечувати дотримання вимог цього Закону щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу; вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров`я людини; операторам ринку забороняється здійснювати обіг харчових продуктів, отриманих з потужностей, що не пройшли державної реєстрації або не отримали експлуатаційного дозволу відповідно до цього Закону, та/або використовувати такі харчові продукти у виробництві інших харчових продуктів;

4. Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а саме:

- ст.13 згідно якої, діяльність пов`язана з потенційною небезпекою для здоров`я людей, підлягає ліцензуванню в порядку, встановленому законодавством, та до таких видів діяльності належить виробництво алкогольних напоїв;

- ст.14 згідно якої, продукція, на яку в державних стандартах та в інших нормативно-технічних документах є вимоги щодо безпеки для здоров`я і життя населення, підлягає обов`язковій сертифікації;

- ст.17 Закону, згідно якої, громадяни, які виробляють, зберігають, транспортують чи реалізують продукти харчування і продовольчу сировину, несуть відповідальність за їх безпеку для здоров`я і життя населення, відповідність вимогам санітарних норм;

5. Рішення Конституційного Суду України №8-рп/2004 по справі №1-16/2004 від 31.03.04, яким визнано, що відповідає Конституції України (є конституційним), Указ Президента України "Про заходи щодо запровадження державної монополії у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" від 27.12.02 №1234;

6. Національного стандарту України ДСТУ 4256:2003 «Горілка та напої лікеро-горілчані. Технічні умови", чинного з 01.10.04, а саме:

- п.п.4.1.1 - 4.1.6. п.п.4.1 "Характеристики" ст.4 "Загальні технічні характеристики", згідно яких горілки і горілки особливі потрібно виробляти відповідно до вимог цього стандарту за технологічним регламентом, технологічною інструкцією і рецептурами з дотримуванням санітарних норм і правил, які затверджені за встановленим порядком, за органолептичними та фізико-хімічними показниками повинні відповідати вимогам даного стандарту;

- п.п.4.2.1 п.4.2 "Вимоги до сировини та матеріалів" ст.4 "Загальні технічні характеристики", у відповідності з яким для готування горілок і горілок особливих застосовують: спирт етиловий ректифікований згідно з ДТСУ 4221; воду питну згідно з ГОСТ 2874, підготовлену, з показниками - згідно з технологічним регламентом; цукор-пісок рафінований і цукор-рафінад згідно з ДТСУ 2213 (ГОСТ 22); натрій двовуглекислий (бікарбонат) згідно з ГОСТ 2156; натрій лимоннокислий згідно з чинними нормативними документами, ванілін згідно з ГОСТ 16599;фруктозу згідно з чинними нормативними документами; кислоту оцтову лісохімічну харчову згідно з ГОСТ 908; кислоту лимонну харчову згідно з ГОСТ 908; олії ефірні, харчові, ароматні добавки та інші продукти, дозволені для використовування в лікеро-горілчаному виробництві Міністерством охорони здоров`я (далі МОЗ) України; інші сорбційні матеріали, дозволені для обробки води та водно-спиртових сумішей у лікеро-горілчаному виробництві МОЗ України; закупорювальні матеріали згідно з чинними нормативними документами, дозволені для використання в лікеро-горілчаному виробництві МОЗ України;

- п.п.4.3.1 п.4.3 "Пакування" ст.4 "Загальні технічні вимоги", згідно якого горілки і горілки особливі розливають в пляшки згідно з ГОСТ 10117, ГОСТ 26586, і інший скляний, порцеляновий і фаянсовий сувенірний посуд для харчових - згідно з чинними нормативними документами, дозволений до використання МОЗ України та хімічно стійку для цього виду продукції тару;

- п.п.4.3.4 п.4.3 "Пакування" ст.4 "Загальні технічні вимоги", згідно з яким, пляшки з горілками і горілками особливими повинні бути закупорені герметично і не протікати під час перевертання;

- п.п.4.4.1 п.4.4 "Маркування" ст.4 "Загальні технічні вимоги", згідно з яким кожна пляшка з горілкою і горілкою особливою повинна бути художньо оформлена з обов`язковим нанесенням маркування в доступній для споживача формі відповідно до чинного законодавства України державною мовою із зазначенням інформації про: загальну та власну назву напою; знак для товарів та послуг; назву та адресу виробника і місце виготовлення напою; склад напою: вказують сорт етилового спирту згідно з рецептурою напою, а також назву основних інгредієнтів та харчових добавок, які впливають на смак та аромат напою; вміст етилового спирту, % об; номінальну місткість пляшки, дм. куб.; штриховий код; дату виготовлення напою і термін придатності до споживання;

- п.10.1 ст.10 "Гарантії виробника", згідно вимог якого виробник гарантує відповідність горілок і горілок особливих вимогам цього стандарту.

Дії ОСОБА_3 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204 КК України, як незаконне придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв, діючи як організатор у складі організованої групи.

Як убачається з обвинувального акта, ОСОБА_4 обвинувачується у тому, що на початку 2019 року, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, мешканка смт.Олександрівка Кіровоградської області ОСОБА_3 , діючи з прямим умислом, з метою отримання незаконного та не контрольованого прибутку, неодноразово, будучи охоплена єдиним умислом, за невстановлених обставин, у мешканців м.Черкаси ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , здійснювала придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв місцевим мешканцям з приміщення належного їй магазину розташованого на території домоволодіння за адресою: АДРЕСА_4 .

Продовжуючи здійснення своєї протиправної діяльності, ОСОБА_3 оцінивши розмір можливого зиску із здійснення збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв більшими партіями та по всій території України, з добре налагодженим ринком збуту та постачальників, в березні 2019 року, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_3 , з метою збагачення, маючи на меті здійснювати злочин у сфері незаконного обігу підакцизних товарів, розробила злочинний план щодо незаконного придбання, зберігання з метою збуту та збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв у великих обсягах.

Відповідно до умов розробленого ОСОБА_3 злочинного плану, до її обов`язків як організатора злочинної групи входило: організація придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту; пошук і залучення учасників організованої групи; організацію місця для зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з використанням належного їй магазину; налагодження ринку збуту, тобто підшукування осіб, які б на постійній основі або систематично здійснювали придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв; здійснення зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з метою збуту в приміщенні власного магазину за адресою: АДРЕСА_4 , до моменту їх продажу місцевим мешканцям, шляхом відпуску з приміщення вказаного магазину як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на її мобільний телефон; спрямовування та координація зусиль членів групи на вчинення злочину з незаконного придбання і зберігання з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв та їх збуту; прикриття їх спільної злочинної діяльності з використанням власних зв`язків та заходів конспірації, з метою уникнення відповідальності.

Визнавши розроблений злочинний план завершеним та досконалим для виконання, тобто таким, що надасть можливість тривалий час скоювати злочин, отримати неконтрольований державою прибуток та не бути при цьому викритою, ОСОБА_3 розпочала його втілення в життя.

Так, розуміючи, що для реалізації задуманого нею злочинного плану самостійно не впорається, у березні 2019 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлений та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_3 залучила до складу організованої групи продавців свого магазину ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , яких поставила до відома про розроблений нею злочинний план направлений на досягнення злочинного результату і пояснила відведену їм роль у скоєнні злочину, яку останні усвідомили як участь (співвиконавство) у придбанні незаконно виготовленого підакцизного товару - незаконно виготовлених алкогольних напоїв, їх зберігання з метою збуту та збуту.

Запропонований ОСОБА_3 злочинний план передбачав, прийняття участі усіма членами групи у придбанні незаконно виготовлених алкогольних напоїв, їх зберігання та сам продаж таких алкогольних напоїв місцевим мешканцям.

ОСОБА_4 та ОСОБА_5 погодились, що запропонований ОСОБА_3 план злочинних дій є прибутковим, дали свою згоду на участь у незаконному придбанні, зберіганні та продажу алкогольних напоїв.

ОСОБА_3 , як організатор та ОСОБА_4 з ОСОБА_5 , як співучасники усвідомили єдність загального наміру щодо вчинення злочину, усвідомили факт об`єднання в одну групу і прагнення тісно поєднати свої обопільні зусилля для досягнення єдиного злочинного результату.

В результаті, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зорганізувались в стійке об`єднання для вчинення незаконного придбання алкогольних напоїв з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв, об`єднавшись єдиним планом з розподілом ролей кожного з учасників групи та спільною корисливою метою, які були відомі всім учасникам групи.

Таким чином, в березні 2019 року ОСОБА_3 на території селища міського типу Олександрівки Кіровоградської області була створена і готова діяти організована злочинна група, у складі трьох осіб, а саме її, як організатора та ОСОБА_4 і ОСОБА_5 як співвиконавців спланованого нею злочину, якою вона стала керувати, очоливши її.

Відповідно до розробленого ОСОБА_3 злочинного плану, вона як організатор визначила за собою виконання наступних обов`язків під час реалізації злочинного умислу:

-залучення учасників організованої групи, розподіл між ними ролей відповідно до плану злочинної діяльності;

-загальне керівництво та координація дій учасників організованої групи;

-організація придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту;

-організація місця для зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з використанням належного їй магазину;

-налагодження ринку збуту, тобто підшукування осіб, які б на постійній основі або систематично здійснювали придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв;

-здійснення зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з метою збуту в приміщенні власного магазину за адресою: АДРЕСА_4 , до моменту їх продажу місцевим мешканцям, шляхом відпуску з приміщення вказаного магазину як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходять на її мобільний телефон;

-спрямування та координація зусиль членів групи на вчинення злочину з незаконного придбання і зберігання з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв та їх збуту;

-прикриття їх спільної злочинної діяльності з використанням власних зв`язків та заходів конспірації, з метою уникнення відповідальності;

-розподіл незаконно отриманих внаслідок злочинної діяльності коштів між учасниками організованої групи.

На ОСОБА_4 було покладено виконання наступних функцій:

-придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту;

-проведення розрахунків за поставлені незаконно виготовлені алкогольні напої за окремою вказівкою ОСОБА_3 ;

-розфасовка незаконно виготовлених алкогольних напоїв у пластикові пляшки менших розмірів для зручності їх реалізації;

-зберігання з метою збуту та відпуск незаконно виготовлених алкогольних напоїв місцевим мешканцям з приміщення магазину за адресою: АДРЕСА_4 , як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 , за вказівкою останньої.

На ОСОБА_5 було покладено виконання наступних функцій:

-придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту;

-розфасовка незаконно виготовлених алкогольних напоїв у пластикові пляшки менших розмірів для зручності їх реалізації;

-зберігання з метою збуту та відпуск незаконно виготовлених алкогольних напоїв місцевим мешканцям з приміщення магазину за адресою: АДРЕСА_4 , як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 , за вказівкою останньої.

У відповідності до п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 23.12.2005 «Про практику розгляду судами кримінальних справ про злочини, вчинені стійкими злочинними об`єднаннями» під організованою групою (ч.3 ст.28 КК (2341-14) належить розуміти внутрішньо стійке об`єднання трьох і більше осіб, яке було попередньо утворене з метою вчинення ряду злочинів або тільки одного, який потребує ретельної довготривалої підготовки. Таку групу слід вважати утвореною з моменту досягнення її учасниками домовленості про вчинення першого злочину за наявності планів щодо подальшої спільної злочинної діяльності.

З огляду на викладене, ознаками організованої групи є:

1. Наявність декількох осіб (трьох або більше) - в даному випадку у виконанні злочинного плану брали участь 3 осіб ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

2. Попередня їх зорганізованість у спільне об`єднання для готування або вчинення двох чи більше злочинів, або одного злочину, що потребує тривалої підготовки. Оскільки ОСОБА_3 до початку здійснення спільної протиправної діяльності посвятила ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у деталі злочинного плану та таким чином учасники ОЗГ зорганізувались у стійке об`єднання, то вони попередньо зорганізувались для скоєння злочину).

3. Об`єднаність злочинів єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану.

В даному випадку ОСОБА_3 було розроблено єдиний для всіх учасників групи злочинний план, в який вона посвятила всіх учасників групи.

4. Обізнаність всіх учасників такої групи з цим планом.

Всі учасники групи будучи обізнані із злочинним планом ОСОБА_3 розуміли його суть та мету його впровадження у життя - збагачення за рахунок скоєння злочинів.

5. Стійкість такого об`єднання.

Так, згідно із п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 23.12.2005 «Про практику розгляду судами кримінальних справ про злочини, вчинені стійкими злочинними об`єднаннями» стійкість організованої групи та злочинної організації полягає в їх здатності забезпечити стабільність і безпеку свого функціонування, тобто ефективно протидіяти факторам, що можуть їх дезорганізувати, як внутрішнім (наприклад, невизнання авторитету або наказів керівника, намагання окремих членів об`єднання відокремитись чи вийти з нього), так і зовнішнім (недотримання правил безпеки щодо дій правоохоронних органів, діяльність конкурентів по злочинному середовищу тощо). На здатність об`єднання протидіяти внутрішнім дезорганізуючим факторам указують, зокрема, такі ознаки: стабільний склад, тісні стосунки між його учасниками, їх централізоване підпорядкування, єдині для всіх правила поведінки, а також наявність плану злочинної діяльності і чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

Ознаками зовнішньої стійкості злочинної організації можуть бути встановлення корупційних зв`язків в органах влади, наявність каналів обміну інформацією щодо діяльності конкурентів по злочинному середовищу, створення нелегальних (тіньових) страхових фондів та визначення порядку їх наповнення й використання тощо.

Організована злочинна група ОСОБА_3 була стійкою оскільки:

- мала стабільний склад учасників;

- учасники ОЗГ підтримували між собою тісні зв`язки;

- мало місце централізоване підпорядкування всіх інших учасників організованої групи її організатору - ОСОБА_3

- всі члени ОЗГ дотримувались єдиних для всіх правил поведінки та діяли узгоджено.

Крім цього, про стійкість організованої групи свідчить і той факт, що вона проіснувала з березня 2019 по лютий 2020 року, аж до викриття злочинної діяльності групи правоохоронними органами, що свідчить про те, що злочин планувалось вчиняти тривалий, невизначений період.

Після узгодження всіх деталей злочинної діяльності між учасниками ОЗГ ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 поставили собі за мету втілення злочинного плану в життя.

Діючи на виконання вказаного злочинного плану ОСОБА_3 надала вказівку ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на незаконне придбання та зберігання з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв у приміщеннях належних магазину та домоволодіння.

В подальшому на виконання злочинного плану члени організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , діючи відповідно до розробленого злочинного плану, прикриваючись наявною у ОСОБА_3 , як фізичної особи-підприємця, ліцензією на реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів та не маючи права на обіг фальсифікованих підакцизних товарів, діючи з прямим умислом, з метою отримання незаконного та не контрольованого прибутку, здійснювали придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв.

Так, з березня 2019 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, по 06.02.2020 ОСОБА_3 , будучи організатором злочинної групи, відповідно до умов розробленого злочинного плану, неодноразово, будучи охоплена єдиним умислом, з метою подальшої реалізації незаконно виготовлених підакцизних товарів, придбавала у мешканців м.Черкаси ОСОБА_8 та ОСОБА_9 незаконно виготовлені алкогольні напої розфасовані у пластикових пляшках ємністю по 5 л. та у невстановлених досудовим розслідуванням осіб - порожні пластикові пляшки об`ємом по 0,5 л. та 1 л. з кришками до них.

Поставка незаконно виготовлених алкогольних напоїв за замовленням організатора злочинної групи ОСОБА_3 , до її до домоволодіння, відбувалась ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (почергово) на автомобілі марки «Mercedes Benz 308», д.н.з. НОМЕР_1 .

Придбані незаконно виготовлені алкогольні напої члени організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зберігали з метою збуту у господарських приміщеннях домоволодіння за місцем проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_4 та в приміщенні її магазину за вказаною адресою, де вказані учасники організованої групи здійснювали розфасовку таких алкогольних напоїв у пластикові пляшки об`ємом по 0,5 л. та 1 л. для зручності реалізації, а в подальшому, реалізовували його мешканцям смт. Олександрівка Кіровоградської області, шляхом відпуску як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 .

При цьому, з метою забезпечення безперервності процесу реалізації незаконно виготовлених алкогольних напоїв, згідно умов розробленого злочинного плану, ОСОБА_3 періодично придбавала у мешканців м.Черкаси ОСОБА_8 та ОСОБА_9 незаконно виготовлені алкогольні напої розфасовані у пластикових пляшках ємністю по 5 л. та у невстановлених досудовим розслідуванням осіб - порожні пластикові пляшки об`ємом по 0,5 л. та 1 л. з кришками до них для фасування придбаних алкогольних напоїв меншими обсягами та зручності реалізації.

Придбані учасниками організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 незаконно виготовлені алкогольні напої не відповідали вимогам ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів» відповідно до якої:

- споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.

- інформація про продукцію повинна містити:

1) назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;

2) найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;

3) дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об`єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт;

4) відомості про вміст шкідливих для здоров`я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;

5) позначку про наявність у її складі генетично модифікованих компонентів;

6) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;

7) дату виготовлення;

8) відомості про умови зберігання;

9) гарантійні зобов`язання виробника (виконавця);

10) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;

11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;

12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

- стосовно продукції, яка підлягає обов`язковій сертифікації, споживачеві повинна надаватись інформація про її сертифікацію.

- стосовно продукції, яка за певних умов може бути небезпечною для життя, здоров`я споживача та його майна, навколишнього природного середовища, виробник (виконавець, продавець) зобов`язаний довести до відома споживача інформацію про таку продукцію і можливі наслідки її споживання (використання).

Тобто, зазначена продукція мала явні ознаки незаконного її виготовлення.

В подальшому, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, прикриваючись наявною у ОСОБА_3 , як фізичної особи-підприємця, ліцензією на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, та не маючи права на обіг фальсифікованих підакцизних товарів, діючи з прямим умислом, з метою отримання незаконного та не контрольованого прибутку, будучи охоплені єдиним умислом, систематично здійснювали реалізацію незаконно виготовлених алкогольних напоїв мешканцям смт. Олександрівка Кіровоградської області, шляхом їх відпуску як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 .

Так, 26.07.2019 на підставі постанови прокурора відділу прокуратури Кіровоградської області про проведення контролю за вчиненням злочину від 16.07.2019 співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Кіровоградській області було проведено оперативну закупку алкогольних напоїв особою, з якою було встановлене конфіденційне співробітництво з використанням аудіо-, відеоконтролю особи щодо ОСОБА_4 . За результатами проведення оперативної закупки встановлено, що 26.07.2019 о 12 годині 07 хвилин ОСОБА_4 , діючи у складі організованої групи, в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , незаконно збула ОСОБА_10 одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, за ціною 250 грн.

26.07.2019 під час огляду покупця - особи, з якою встановлено конфіденційне співробітництво ОСОБА_10 виявлено одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 літрів, заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, яка вилучена безпосередньо після проведення оперативної закупки у ОСОБА_4 в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 .

Крім того, 29.07.2019 на підставі постанови прокурора відділу прокуратури Кіровоградської області про проведення контролю за вчиненням злочину від 16.07.2019 співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Кіровоградській області було проведено оперативну закупку алкогольних напоїв особою, з якою було встановлене конфіденційне співробітництво з використанням аудіо-, відеоконтролю особи щодо ОСОБА_5 . За результатами проведення оперативної закупки встановлено, що 29.07.2019 о 17 годині 52 хвилини ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , незаконно збула ОСОБА_10 одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, за ціною 250 грн.

29.07.2019 під час огляду покупця - особи, з якою встановлено конфіденційне співробітництво ОСОБА_10 виявлено одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 літрів, заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, яка вилучена безпосередньо після проведення оперативної закупки у ОСОБА_5 в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 .

Крім того, неодноразово в період з березня 2019 по січень 2020 року (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено), а останній раз 18.01.2020 о 13 годині 31 хвилині ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, незаконно збула ОСОБА_11 незаконно виготовлені алкогольні напої в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , шляхом відпуску на розлив у принесену ним пляшку ємністю 0,5 літрів, за ціною 30 грн.

Крім того, неодноразово в період з березня 2019 по січень 2020 року (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено), а останній раз 19.01.2020 о 12 годині 55 хвилин ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, незаконно збула ОСОБА_12 незаконно виготовлені алкогольні напої в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , шляхом відпуску на розлив у пластикову пляшку ємністю 1 літр, за ціною 60 грн.

Крім того, з березня 2019 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, по 06.02.2020 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, щоденно незаконно збували місцевим мешканцям (особи яких досудовим розслідуванням не встановлені) придбані ними незаконно виготовлені алкогольні напої під виглядом горілки та коньяку з приміщення магазину за адресою: АДРЕСА_4 , як на розлив за ціною 10 грн. за 100 грамів, так і у пластикових пляшках різних розмірів за ціною 50 грн. за 1 літр.

В ході досудового розслідування проведеними негласними слідчими (розшуковими) діями встановлено протиправний зв`язок учасників злочинної групи у складі ОСОБА_3 , як організатора та ОСОБА_4 і ОСОБА_5 , як виконавців, в тому числі, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом №21-04/1037т від 27.08.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , з якого зокрема вбачається:

- 19.06.2019 о 13:59:36 та о 14:35:49 відбуваються розмови між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час яких остання отримує вказівки про надання у борг знайомій особі на ім`я Лілія однієї пляшки з незаконно виготовленим алкогольним напоєм;

- 23.07.2019 о 16:29:51 та о 16:39:07, 24.07.2019 о 13:00:32 та о 13:13:15 відбуваються розмови між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час яких остання отримує щодо прикриття протиправної діяльності під час проведення перевірки представниками контролюючих органів, зокрема - не відпускати товар покупцям, закривати магазин, уходити додому, тощо;

- 25.07.2019 о 14:52:04 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час якої остання погоджує питання щодо можливості продажу двох пляшок по 5 л. з незаконно виготовленими алкогольними напоями, за замовленням невстановленого чоловіка на ім`я ОСОБА_13 , за ціною меншою ніж 250 грн. за пляшку, на що отримує дозвіл від ОСОБА_3 продати йому їх по 200 грн. за пляшку;

- 25.07.2019 о 16:29:50 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 під час якої ОСОБА_3 вказує ОСОБА_5 скільки грошей необхідно залишити ОСОБА_4 для придбання незаконно виготовлених підакцизних товарів;

- 25.07.2019 о 17:33:24 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час якої остання погоджує питання щодо правильного списання у блокноті наданих у борг пляшок з незаконно виготовленим алкогольними напоями;

- 26.07.2019 о 16:48:51 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час якої остання погоджує питання щодо можливості надання у борг однієї пляшки ємністю 5 л. у борг невстановленій жінці на ім`я ОСОБА_14 , на що отримує відмову.

Також, згідно проведених негласних слідчих (розшукових) дій встановлено велику кількість вчинення організатором злочинної групи ОСОБА_3 замовлень незаконно виготовлених підакцизних товарів, в тому числі:

- 18.03.2019 о 08:55:42; 25.03.2019 о 09:17:37; 01.04.2019 о 10:39:14; 04.04.2019 о 19:58:13; 15.04.2019 о 10:02:00; 17.04.2019 о 08:29:15, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом №774цт від 11.05.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , в ході яких ОСОБА_3 домовляється з ОСОБА_9 про поставку незаконно виготовлених алкогольних напоїв, розрахунок за них та час їх приймання за місцем свого проживання в смт.Олександрівка Кіровоградської області;

- 17.06.2019 о 10:51:47; 05.07.2019 о 09:41:36; 06.07.2019 об 11:53:14; 07.07.2019 о 15:22:26, о 19:39:04, о 19:40:12 та о 20:50:00; 08.07.2019 о 17:23:49; 15.07.2019 о 10:05:17; 16.07.2019 о 10:32:10 та о 13:13:14, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом №21-04/1037 від 27.08.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , в ході яких ОСОБА_3 домовляється з ОСОБА_9 про замовлення незаконно виготовлених алкогольних напоїв, розрахунок за них та час їх приймання за місцем свого проживання в смт.Олександрівка Кіровоградської області;

- 21.06.2019 о 13:41:56, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом №21-04/1037 від 27.08.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , в ході яких ОСОБА_3 домовляється зі ОСОБА_8 про проведення розрахунків за поставлені незаконно виготовлені алкогольні напої, про що надасть відповідну вказівку ОСОБА_4

06.02.2020 на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м.Кіровограда, на території та приміщеннях магазину і домоволодіння, за адресою: АДРЕСА_4 , які належать на праві приватної власності ОСОБА_3 працівниками податкової міліції проведено обшук, в результаті якого виявлено та вилучено: 73 ПЕТ-пляшки ємністю по 5 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 1 ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., на частину заповнена незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки; 1 ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., на частину заповнена незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом коньяку; 2 ПЕТ-пляшки ємністю по 1,5 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 19 ПЕТ-пляшок ємністю по 1 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 32 ПЕТ-пляшки ємністю по 0,5 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 1 ПЕТ-пляшка ємністю 5 л. з написом «Возврат», заповнена виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки; аркуш паперу формату А-4 з чорновими записами, на 1 арк.; 1 відеореєстратор. Також, в ході проведення даного обшуку, в приміщенні гаражу зазначеного домоволодіння було виявлено порожні пластикові пляшки з яких відчувався характерних запах спирту, у кількості близько 300 шт., які з місця обшуку не вилучалися.

За результатами проведених 26.07.2019 та 29.07.2019, а також проведеного 06.02.2020 обшуку в місці здійснення учасниками організованої групи злочинної діяльності з незаконного зберігання з метою збуту та збуту підакцизних товарів, працівниками податкової міліції виявлено та вилучено незаконно виготовлених алкогольних напоїв в загальній кількості 421,75 л., на загальну суму понад 75 тис. грн.

Загалом, за час діяльності організованої злочинної групи, в період з березня 2019 року по 06.02.2020, було придбано та реалізовано незаконно виготовлених алкогольних напоїв у кількості близько 5,5 тонн на загальну суму близько 990 тис. грн.

Відповідно до висновку судової матеріалів, речовин та виробів Кіровоградського НДЕКЦ МВС України №302 від 12.03.2020, надані на дослідження рідини, вилучені під час обшуку в приміщенні магазину ОСОБА_3 (об`єкти №№1, 4), вилучена під час огляду покупця ОСОБА_10 після оперативної закупки у ОСОБА_4 (об`єкт №2), вилучена під час огляду покупця ОСОБА_10 після оперативної закупки у ОСОБА_5 (об`єкт №3), є:

- (об`єкт №1) є водно-спиртовою сумішшю, яка за досліджуваними органолептичними показниками (колір, не характерний для коньяків аромат, наявність сторонніх включень та осаду) не відповідає вимогам ДСТУ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови»;

- (об`єкт №2) є водно-спиртовою сумішшю, яка за досліджуваними органолептичними показниками (колір) не відповідає вимогам ДСТУ 4256:2003 «Горілки і горілки особливі. Технічні умови»;

- (об`єкти №№3, 4) є водно-спиртовою сумішшю, які за досліджуваними органолептичними показниками (зовнішній вигляд, колір. аромат) і фізико-хімічними показниками (лужність, міцність) відповідають вимогам ДСТУ 4256:2003 «Горілки і горілки особливі. Технічні умови».

Своїми протиправними діями члени організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 порушили вимоги нормативних документів, а саме:

1.Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме:

- ст.8 згідно якої виробники алкогольних напоїв підлягають обов`язковій атестації на відповідність вимогам, що встановлені чинними законодавчими актами України щодо забезпечення життя та здоров`я людей, охорони навколишнього природного середовища, повного технологічного циклу виробництва коньяку, алкогольних напоїв за коньячною технологією і тютюнових виробів, а також відповідність санітарним, пожежним, екологічним нормам і правилам

- ст.9 згідно якої виготовлення спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів повинно відповідати затвердженим та зареєстрованим у встановленому законодавством порядку нормативним документам, стандартам України та міжнародним стандартам;

- ст.10 згідно якої, спирт етиловий, коньячний та плодовий, алкогольні напої та тютюнові вироби підлягають обов`язковій сертифікації в порядку та в строки, передбачені законодавством;

- ст.15 згідно якої роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб`єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій;

- ст.15-3 згідно якої забороняється продаж алкогольних напоїв з рук та у не визначених для цього місцях торгівлі;

2.Закону України «Про захист прав споживачів» а саме: ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів», відповідно до якої:

- споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.

- інформація про продукцію повинна містити:

1) назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;

2) найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;

3) дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об`єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт;

4) відомості про вміст шкідливих для здоров`я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;

5) позначку про наявність у її складі генетично модифікованих компонентів;

6) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;

7) дату виготовлення;

8) відомості про умови зберігання;

9) гарантійні зобов`язання виробника (виконавця);

10) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;

11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;

12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

- стосовно продукції, яка підлягає обов`язковій сертифікації, споживачеві повинна надаватись інформація про її сертифікацію.

- стосовно продукції, яка за певних умов може бути небезпечною для життя, здоров`я споживача та його майна, навколишнього природного середовища, виробник (виконавець, продавець) зобов`язаний довести до відома споживача інформацію про таку продукцію і можливі наслідки її споживання (використання);

3. Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», а саме:

- ст.20 згідно якої, оператори ринку зобов`язані забезпечувати дотримання вимог цього Закону щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу; вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров`я людини; операторам ринку забороняється здійснювати обіг харчових продуктів, отриманих з потужностей, що не пройшли державної реєстрації або не отримали експлуатаційного дозволу відповідно до цього Закону, та/або використовувати такі харчові продукти у виробництві інших харчових продуктів;

4. Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а саме:

- ст.13 згідно якої, діяльність пов`язана з потенційною небезпекою для здоров`я людей, підлягає ліцензуванню в порядку, встановленому законодавством, та до таких видів діяльності належить виробництво алкогольних напоїв;

- ст.14 згідно якої, продукція, на яку в державних стандартах та в інших нормативно-технічних документах є вимоги щодо безпеки для здоров`я і життя населення, підлягає обов`язковій сертифікації;

- ст.17 Закону, згідно якої, громадяни, які виробляють, зберігають, транспортують чи реалізують продукти харчування і продовольчу сировину, несуть відповідальність за їх безпеку для здоров`я і життя населення, відповідність вимогам санітарних норм;

5. Рішення Конституційного Суду України №8-рп/2004 по справі №1-16/2004 від 31.03.04, яким визнано, що відповідає Конституції України (є конституційним), Указ Президента України "Про заходи щодо запровадження державної монополії у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" від 27.12.02 №1234;

6. Національного стандарту України ДСТУ 4256:2003 «Горілка та напої лікеро-горілчані. Технічні умови", чинного з 01.10.04, а саме:

- п.п.4.1.1 - 4.1.6. п.п.4.1 "Характеристики" ст.4 "Загальні технічні характеристики", згідно яких горілки і горілки особливі потрібно виробляти відповідно до вимог цього стандарту за технологічним регламентом, технологічною інструкцією і рецептурами з дотримуванням санітарних норм і правил, які затверджені за встановленим порядком, за органолептичними та фізико-хімічними показниками повинні відповідати вимогам даного стандарту;

- п.п.4.2.1 п.4.2 "Вимоги до сировини та матеріалів" ст.4 "Загальні технічні характеристики", у відповідності з яким для готування горілок і горілок особливих застосовують: спирт етиловий ректифікований згідно з ДТСУ 4221; воду питну згідно з ГОСТ 2874, підготовлену, з показниками - згідно з технологічним регламентом; цукор-пісок рафінований і цукор-рафінад згідно з ДТСУ 2213 (ГОСТ 22); натрій двовуглекислий (бікарбонат) згідно з ГОСТ 2156; натрій лимоннокислий згідно з чинними нормативними документами, ванілін згідно з ГОСТ 16599;фруктозу згідно з чинними нормативними документами; кислоту оцтову лісохімічну харчову згідно з ГОСТ 908; кислоту лимонну харчову згідно з ГОСТ 908; олії ефірні, харчові, ароматні добавки та інші продукти, дозволені для використовування в лікеро-горілчаному виробництві Міністерством охорони здоров`я (далі МОЗ) України; інші сорбційні матеріали, дозволені для обробки води та водно-спиртових сумішей у лікеро-горілчаному виробництві МОЗ України; закупорювальні матеріали згідно з чинними нормативними документами, дозволені для використання в лікеро-горілчаному виробництві МОЗ України;

- п.п.4.3.1 п.4.3 "Пакування" ст.4 "Загальні технічні вимоги", згідно якого горілки і горілки особливі розливають в пляшки згідно з ГОСТ 10117, ГОСТ 26586, і інший скляний, порцеляновий і фаянсовий сувенірний посуд для харчових - згідно з чинними нормативними документами, дозволений до використання МОЗ України та хімічно стійку для цього виду продукції тару;

- п.п.4.3.4 п.4.3 "Пакування" ст.4 "Загальні технічні вимоги", згідно з яким, пляшки з горілками і горілками особливими повинні бути закупорені герметично і не протікати під час перевертання;

- п.п.4.4.1 п.4.4 "Маркування" ст.4 "Загальні технічні вимоги", згідно з яким кожна пляшка з горілкою і горілкою особливою повинна бути художньо оформлена з обов`язковим нанесенням маркування в доступній для споживача формі відповідно до чинного законодавства України державною мовою із зазначенням інформації про: загальну та власну назву напою; знак для товарів та послуг; назву та адресу виробника і місце виготовлення напою; склад напою: вказують сорт етилового спирту згідно з рецептурою напою, а також назву основних інгредієнтів та харчових добавок, які впливають на смак та аромат напою; вміст етилового спирту, % об; номінальну місткість пляшки, дм. куб.; штриховий код; дату виготовлення напою і термін придатності до споживання;

- п.10.1 ст.10 "Гарантії виробника", згідно вимог якого виробник гарантує відповідність горілок і горілок особливих вимогам цього стандарту.

Дії ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч.2 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204 КК України, як незаконне придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв, діючи як виконавець у складі організованої групи.

Як убачається з обвинувального акта, ОСОБА_5 обвинувачується у тому, що на початку 2019 року, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, мешканка смт.Олександрівка Кіровоградської області ОСОБА_3 , діючи з прямим умислом, з метою отримання незаконного та не контрольованого прибутку, неодноразово, будучи охоплена єдиним умислом, за невстановлених обставин, у мешканців м.Черкаси ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , здійснювала придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв місцевим мешканцям з приміщення належного їй магазину розташованого на території домоволодіння за адресою: АДРЕСА_4 .

Продовжуючи здійснення своєї протиправної діяльності, ОСОБА_3 оцінивши розмір можливого зиску із здійснення збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв більшими партіями та по всій території України, з добре налагодженим ринком збуту та постачальників, в березні 2019 року, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_3 , з метою збагачення, маючи на меті здійснювати злочин у сфері незаконного обігу підакцизних товарів, розробила злочинний план щодо незаконного придбання, зберігання з метою збуту та збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв у великих обсягах.

Відповідно до умов розробленого ОСОБА_3 злочинного плану, до її обов`язків як організатора злочинної групи входило: організація придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту; пошук і залучення учасників організованої групи; організацію місця для зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з використанням належного їй магазину; налагодження ринку збуту, тобто підшукування осіб, які б на постійній основі або систематично здійснювали придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв; здійснення зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з метою збуту в приміщенні власного магазину за адресою: АДРЕСА_4 , до моменту їх продажу місцевим мешканцям, шляхом відпуску з приміщення вказаного магазину як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на її мобільний телефон; спрямовування та координація зусиль членів групи на вчинення злочину з незаконного придбання і зберігання з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв та їх збуту; прикриття їх спільної злочинної діяльності з використанням власних зв`язків та заходів конспірації, з метою уникнення відповідальності.

Визнавши розроблений злочинний план завершеним та досконалим для виконання, тобто таким, що надасть можливість тривалий час скоювати злочин, отримати неконтрольований державою прибуток та не бути при цьому викритою, ОСОБА_3 розпочала його втілення в життя.

Так, розуміючи, що для реалізації задуманого нею злочинного плану самостійно не впорається, у березні 2019 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлений та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_3 залучила до складу організованої групи продавців свого магазину ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , яких поставила до відома про розроблений нею злочинний план направлений на досягнення злочинного результату і пояснила відведену їм роль у скоєнні злочину, яку останні усвідомили як участь (співвиконавство) у придбанні незаконно виготовленого підакцизного товару - незаконно виготовлених алкогольних напоїв, їх зберігання з метою збуту та збуту.

Запропонований ОСОБА_3 злочинний план передбачав, прийняття участі усіма членами групи у придбанні незаконно виготовлених алкогольних напоїв, їх зберігання та сам продаж таких алкогольних напоїв місцевим мешканцям.

ОСОБА_4 та ОСОБА_5 погодились, що запропонований ОСОБА_3 план злочинних дій є прибутковим, дали свою згоду на участь у незаконному придбанні, зберіганні та продажу алкогольних напоїв.

ОСОБА_3 , як організатор та ОСОБА_4 з ОСОБА_5 , як співучасники усвідомили єдність загального наміру щодо вчинення злочину, усвідомили факт об`єднання в одну групу і прагнення тісно поєднати свої обопільні зусилля для досягнення єдиного злочинного результату.

В результаті, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зорганізувались в стійке об`єднання для вчинення незаконного придбання алкогольних напоїв з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв, об`єднавшись єдиним планом з розподілом ролей кожного з учасників групи та спільною корисливою метою, які були відомі всім учасникам групи.

Таким чином, в березні 2019 року ОСОБА_3 на території селища міського типу Олександрівки Кіровоградської області була створена і готова діяти організована злочинна група, у складі трьох осіб, а саме її, як організатора та ОСОБА_4 і ОСОБА_5 як співвиконавців спланованого нею злочину, якою вона стала керувати, очоливши її.

Відповідно до розробленого ОСОБА_3 злочинного плану, вона як організатор визначила за собою виконання наступних обов`язків під час реалізації злочинного умислу:

-залучення учасників організованої групи, розподіл між ними ролей відповідно до плану злочинної діяльності;

-загальне керівництво та координація дій учасників організованої групи;

-організація придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту;

-організація місця для зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з використанням належного їй магазину;

-налагодження ринку збуту, тобто підшукування осіб, які б на постійній основі або систематично здійснювали придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв;

-здійснення зберігання незаконно виготовлених алкогольних напоїв з метою збуту в приміщенні власного магазину за адресою: АДРЕСА_4 , до моменту їх продажу місцевим мешканцям, шляхом відпуску з приміщення вказаного магазину як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходять на її мобільний телефон;

-спрямування та координація зусиль членів групи на вчинення злочину з незаконного придбання і зберігання з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв та їх збуту;

-прикриття їх спільної злочинної діяльності з використанням власних зв`язків та заходів конспірації, з метою уникнення відповідальності;

-розподіл незаконно отриманих внаслідок злочинної діяльності коштів між учасниками організованої групи.

На ОСОБА_4 було покладено виконання наступних функцій:

-придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту;

-проведення розрахунків за поставлені незаконно виготовлені алкогольні напої за окремою вказівкою ОСОБА_3 ;

-розфасовка незаконно виготовлених алкогольних напоїв у пластикові пляшки менших розмірів для зручності їх реалізації;

-зберігання з метою збуту та відпуск незаконно виготовлених алкогольних напоїв місцевим мешканцям з приміщення магазину за адресою: АДРЕСА_4 , як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 , за вказівкою останньої.

На ОСОБА_5 було покладено виконання наступних функцій:

-придбання незаконно виготовлених алкогольних напоїв, тари для їх фасування і зберігання з метою збуту;

-розфасовка незаконно виготовлених алкогольних напоїв у пластикові пляшки менших розмірів для зручності їх реалізації;

-зберігання з метою збуту та відпуск незаконно виготовлених алкогольних напоїв місцевим мешканцям з приміщення магазину за адресою: АДРЕСА_4 , як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 , за вказівкою останньої.

У відповідності до п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 23.12.2005 «Про практику розгляду судами кримінальних справ про злочини, вчинені стійкими злочинними об`єднаннями» під організованою групою (ч.3 ст.28 КК (2341-14) належить розуміти внутрішньо стійке об`єднання трьох і більше осіб, яке було попередньо утворене з метою вчинення ряду злочинів або тільки одного, який потребує ретельної довготривалої підготовки. Таку групу слід вважати утвореною з моменту досягнення її учасниками домовленості про вчинення першого злочину за наявності планів щодо подальшої спільної злочинної діяльності.

З огляду на викладене, ознаками організованої групи є:

1. Наявність декількох осіб (трьох або більше) - в даному випадку у виконанні злочинного плану брали участь 3 осіб ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

2. Попередня їх зорганізованість у спільне об`єднання для готування або вчинення двох чи більше злочинів, або одного злочину, що потребує тривалої підготовки. Оскільки ОСОБА_3 до початку здійснення спільної протиправної діяльності посвятила ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у деталі злочинного плану та таким чином учасники ОЗГ зорганізувались у стійке об`єднання, то вони попередньо зорганізувались для скоєння злочину).

3. Об`єднаність злочинів єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану.

В даному випадку ОСОБА_3 було розроблено єдиний для всіх учасників групи злочинний план, в який вона посвятила всіх учасників групи.

4. Обізнаність всіх учасників такої групи з цим планом.

Всі учасники групи будучи обізнані із злочинним планом ОСОБА_3 розуміли його суть та мету його впровадження у життя - збагачення за рахунок скоєння злочинів.

5. Стійкість такого об`єднання.

Так, згідно із п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 23.12.2005 «Про практику розгляду судами кримінальних справ про злочини, вчинені стійкими злочинними об`єднаннями» стійкість організованої групи та злочинної організації полягає в їх здатності забезпечити стабільність і безпеку свого функціонування, тобто ефективно протидіяти факторам, що можуть їх дезорганізувати, як внутрішнім (наприклад, невизнання авторитету або наказів керівника, намагання окремих членів об`єднання відокремитись чи вийти з нього), так і зовнішнім (недотримання правил безпеки щодо дій правоохоронних органів, діяльність конкурентів по злочинному середовищу тощо). На здатність об`єднання протидіяти внутрішнім дезорганізуючим факторам указують, зокрема, такі ознаки: стабільний склад, тісні стосунки між його учасниками, їх централізоване підпорядкування, єдині для всіх правила поведінки, а також наявність плану злочинної діяльності і чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

Ознаками зовнішньої стійкості злочинної організації можуть бути встановлення корупційних зв`язків в органах влади, наявність каналів обміну інформацією щодо діяльності конкурентів по злочинному середовищу, створення нелегальних (тіньових) страхових фондів та визначення порядку їх наповнення й використання тощо.

Організована злочинна група ОСОБА_3 була стійкою оскільки:

- мала стабільний склад учасників;

- учасники ОЗГ підтримували між собою тісні зв`язки;

- мало місце централізоване підпорядкування всіх інших учасників організованої групи її організатору - ОСОБА_3

- всі члени ОЗГ дотримувались єдиних для всіх правил поведінки та діяли узгоджено.

Крім цього, про стійкість організованої групи свідчить і той факт, що вона проіснувала з березня 2019 по лютий 2020 року, аж до викриття злочинної діяльності групи правоохоронними органами, що свідчить про те, що злочин планувалось вчиняти тривалий, невизначений період.

Після узгодження всіх деталей злочинної діяльності між учасниками ОЗГ ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 поставили собі за мету втілення злочинного плану в життя.

Діючи на виконання вказаного злочинного плану ОСОБА_3 надала вказівку ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на незаконне придбання та зберігання з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв у приміщеннях належних магазину та домоволодіння.

В подальшому на виконання злочинного плану члени організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , діючи відповідно до розробленого злочинного плану, прикриваючись наявною у ОСОБА_3 , як фізичної особи-підприємця, ліцензією на реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів та не маючи права на обіг фальсифікованих підакцизних товарів, діючи з прямим умислом, з метою отримання незаконного та не контрольованого прибутку, здійснювали придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв.

Так, з березня 2019 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, по 06.02.2020 ОСОБА_3 , будучи організатором злочинної групи, відповідно до умов розробленого злочинного плану, неодноразово, будучи охоплена єдиним умислом, з метою подальшої реалізації незаконно виготовлених підакцизних товарів, придбавала у мешканців м.Черкаси ОСОБА_8 та ОСОБА_9 незаконно виготовлені алкогольні напої розфасовані у пластикових пляшках ємністю по 5 л. та у невстановлених досудовим розслідуванням осіб - порожні пластикові пляшки об`ємом по 0,5 л. та 1 л. з кришками до них.

Поставка незаконно виготовлених алкогольних напоїв за замовленням організатора злочинної групи ОСОБА_3 , до її до домоволодіння, відбувалась ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (почергово) на автомобілі марки «Mercedes Benz 308», д.н.з. НОМЕР_1 .

Придбані незаконно виготовлені алкогольні напої члени організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зберігали з метою збуту у господарських приміщеннях домоволодіння за місцем проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_4 та в приміщенні її магазину за вказаною адресою, де вказані учасники організованої групи здійснювали розфасовку таких алкогольних напоїв у пластикові пляшки об`ємом по 0,5 л. та 1 л. для зручності реалізації, а в подальшому, реалізовували його мешканцям смт. Олександрівка Кіровоградської області, шляхом відпуску як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 .

При цьому, з метою забезпечення безперервності процесу реалізації незаконно виготовлених алкогольних напоїв, згідно умов розробленого злочинного плану, ОСОБА_3 періодично придбавала у мешканців м.Черкаси ОСОБА_8 та ОСОБА_9 незаконно виготовлені алкогольні напої розфасовані у пластикових пляшках ємністю по 5 л. та у невстановлених досудовим розслідуванням осіб - порожні пластикові пляшки об`ємом по 0,5 л. та 1 л. з кришками до них для фасування придбаних алкогольних напоїв меншими обсягами та зручності реалізації.

Придбані учасниками організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 незаконно виготовлені алкогольні напої не відповідали вимогам ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів» відповідно до якої:

- споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.

- інформація про продукцію повинна містити:

1) назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;

2) найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;

3) дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об`єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт;

4) відомості про вміст шкідливих для здоров`я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;

5) позначку про наявність у її складі генетично модифікованих компонентів;

6) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;

7) дату виготовлення;

8) відомості про умови зберігання;

9) гарантійні зобов`язання виробника (виконавця);

10) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;

11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;

12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

- стосовно продукції, яка підлягає обов`язковій сертифікації, споживачеві повинна надаватись інформація про її сертифікацію.

- стосовно продукції, яка за певних умов може бути небезпечною для життя, здоров`я споживача та його майна, навколишнього природного середовища, виробник (виконавець, продавець) зобов`язаний довести до відома споживача інформацію про таку продукцію і можливі наслідки її споживання (використання).

Тобто, зазначена продукція мала явні ознаки незаконного її виготовлення.

В подальшому, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, прикриваючись наявною у ОСОБА_3 , як фізичної особи-підприємця, ліцензією на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, та не маючи права на обіг фальсифікованих підакцизних товарів, діючи з прямим умислом, з метою отримання незаконного та не контрольованого прибутку, будучи охоплені єдиним умислом, систематично здійснювали реалізацію незаконно виготовлених алкогольних напоїв мешканцям смт. Олександрівка Кіровоградської області, шляхом їх відпуску як на розлив, так і у пластикових пляшках різних розмірів, в тому числі, відповідно до замовлень, які надходили на мобільний телефон ОСОБА_3 .

Так, 26.07.2019 на підставі постанови прокурора відділу прокуратури Кіровоградської області про проведення контролю за вчиненням злочину від 16.07.2019 співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Кіровоградській області було проведено оперативну закупку алкогольних напоїв особою, з якою було встановлене конфіденційне співробітництво з використанням аудіо-, відеоконтролю особи щодо ОСОБА_4 . За результатами проведення оперативної закупки встановлено, що 26.07.2019 о 12 годині 07 хвилин ОСОБА_4 , діючи у складі організованої групи, в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , незаконно збула ОСОБА_10 одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, за ціною 250 грн.

26.07.2019 під час огляду покупця - особи, з якою встановлено конфіденційне співробітництво ОСОБА_10 виявлено одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 літрів, заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, яка вилучена безпосередньо після проведення оперативної закупки у ОСОБА_4 в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 .

Крім того, 29.07.2019 на підставі постанови прокурора відділу прокуратури Кіровоградської області про проведення контролю за вчиненням злочину від 16.07.2019 співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Кіровоградській області було проведено оперативну закупку алкогольних напоїв особою, з якою було встановлене конфіденційне співробітництво з використанням аудіо-, відеоконтролю особи щодо ОСОБА_5 . За результатами проведення оперативної закупки встановлено, що 29.07.2019 о 17 годині 52 хвилини ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , незаконно збула ОСОБА_10 одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, за ціною 250 грн.

29.07.2019 під час огляду покупця - особи, з якою встановлено конфіденційне співробітництво ОСОБА_10 виявлено одну ПЕТ-пляшку ємністю 5 літрів, заповнену незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки, яка вилучена безпосередньо після проведення оперативної закупки у ОСОБА_5 в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 .

Крім того, неодноразово в період з березня 2019 по січень 2020 року (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено), а останній раз 18.01.2020 о 13 годині 31 хвилині ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, незаконно збула ОСОБА_11 незаконно виготовлені алкогольні напої в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , шляхом відпуску на розлив у принесену ним пляшку ємністю 0,5 літрів, за ціною 30 грн.

Крім того, неодноразово в період з березня 2019 по січень 2020 року (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено), а останній раз 19.01.2020 о 12 годині 55 хвилин ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, незаконно збула ОСОБА_12 незаконно виготовлені алкогольні напої в приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_4 , шляхом відпуску на розлив у пластикову пляшку ємністю 1 літр, за ціною 60 грн.

Крім того, з березня 2019 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, по 06.02.2020 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи, щоденно незаконно збували місцевим мешканцям (особи яких досудовим розслідуванням не встановлені) придбані ними незаконно виготовлені алкогольні напої під виглядом горілки та коньяку з приміщення магазину за адресою: АДРЕСА_4 , як на розлив за ціною 10 грн. за 100 грамів, так і у пластикових пляшках різних розмірів за ціною 50 грн. за 1 літр.

В ході досудового розслідування проведеними негласними слідчими (розшуковими) діями встановлено протиправний зв`язок учасників злочинної групи у складі ОСОБА_3 , як організатора та ОСОБА_4 і ОСОБА_5 , як виконавців, в тому числі, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом №21-04/1037т від 27.08.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , з якого зокрема вбачається:

- 19.06.2019 о 13:59:36 та о 14:35:49 відбуваються розмови між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час яких остання отримує вказівки про надання у борг знайомій особі на ім`я Лілія однієї пляшки з незаконно виготовленим алкогольним напоєм;

- 23.07.2019 о 16:29:51 та о 16:39:07, 24.07.2019 о 13:00:32 та о 13:13:15 відбуваються розмови між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час яких остання отримує щодо прикриття протиправної діяльності під час проведення перевірки представниками контролюючих органів, зокрема - не відпускати товар покупцям, закривати магазин, уходити додому, тощо;

- 25.07.2019 о 14:52:04 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час якої остання погоджує питання щодо можливості продажу двох пляшок по 5 л. з незаконно виготовленими алкогольними напоями, за замовленням невстановленого чоловіка на ім`я ОСОБА_13 , за ціною меншою ніж 250 грн. за пляшку, на що отримує дозвіл від ОСОБА_3 продати йому їх по 200 грн. за пляшку;

- 25.07.2019 о 16:29:50 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 під час якої ОСОБА_3 вказує ОСОБА_5 скільки грошей необхідно залишити ОСОБА_4 для придбання незаконно виготовлених підакцизних товарів;

- 25.07.2019 о 17:33:24 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час якої остання погоджує питання щодо правильного списання у блокноті наданих у борг пляшок з незаконно виготовленим алкогольними напоями;

- 26.07.2019 о 16:48:51 відбувається розмова між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 під час якої остання погоджує питання щодо можливості надання у борг однієї пляшки ємністю 5 л. у борг невстановленій жінці на ім`я ОСОБА_14 , на що отримує відмову.

Також, згідно проведених негласних слідчих (розшукових) дій встановлено велику кількість вчинення організатором злочинної групи ОСОБА_3 замовлень незаконно виготовлених підакцизних товарів, в тому числі:

- 18.03.2019 о 08:55:42; 25.03.2019 о 09:17:37; 01.04.2019 о 10:39:14; 04.04.2019 о 19:58:13; 15.04.2019 о 10:02:00; 17.04.2019 о 08:29:15, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом №774цт від 11.05.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , в ході яких ОСОБА_3 домовляється з ОСОБА_9 про поставку незаконно виготовлених алкогольних напоїв, розрахунок за них та час їх приймання за місцем свого проживання в смт.Олександрівка Кіровоградської області;

- 17.06.2019 о 10:51:47; 05.07.2019 о 09:41:36; 06.07.2019 об 11:53:14; 07.07.2019 о 15:22:26, о 19:39:04, о 19:40:12 та о 20:50:00; 08.07.2019 о 17:23:49; 15.07.2019 о 10:05:17; 16.07.2019 о 10:32:10 та о 13:13:14, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом №21-04/1037 від 27.08.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , в ході яких ОСОБА_3 домовляється з ОСОБА_9 про замовлення незаконно виготовлених алкогольних напоїв, розрахунок за них та час їх приймання за місцем свого проживання в смт.Олександрівка Кіровоградської області;

- 21.06.2019 о 13:41:56, відповідно до легалізованих матеріалів за протоколом №21-04/1037 від 27.08.2019 про результати здійснення зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, за номером абонента НОМЕР_2 , який використовувався та належить ОСОБА_3 , в ході яких ОСОБА_3 домовляється зі ОСОБА_8 про проведення розрахунків за поставлені незаконно виготовлені алкогольні напої, про що надасть відповідну вказівку ОСОБА_4

06.02.2020 на підставі ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м.Кіровограда, на території та приміщеннях магазину і домоволодіння, за адресою: АДРЕСА_4 , які належать на праві приватної власності ОСОБА_3 працівниками податкової міліції проведено обшук, в результаті якого виявлено та вилучено: 73 ПЕТ-пляшки ємністю по 5 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 1 ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., на частину заповнена незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки; 1 ПЕТ-пляшку ємністю 5 л., на частину заповнена незаконно виготовленим алкогольним напоєм під виглядом коньяку; 2 ПЕТ-пляшки ємністю по 1,5 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 19 ПЕТ-пляшок ємністю по 1 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 32 ПЕТ-пляшки ємністю по 0,5 л. кожна, заповнені незаконно виготовленими алкогольними напоями під виглядом горілки; 1 ПЕТ-пляшка ємністю 5 л. з написом «Возврат», заповнена виготовленим алкогольним напоєм під виглядом горілки; аркуш паперу формату А-4 з чорновими записами, на 1 арк.; 1 відеореєстратор. Також, в ході проведення даного обшуку, в приміщенні гаражу зазначеного домоволодіння було виявлено порожні пластикові пляшки з яких відчувався характерних запах спирту, у кількості близько 300 шт., які з місця обшуку не вилучалися.

За результатами проведених 26.07.2019 та 29.07.2019, а також проведеного 06.02.2020 обшуку в місці здійснення учасниками організованої групи злочинної діяльності з незаконного зберігання з метою збуту та збуту підакцизних товарів, працівниками податкової міліції виявлено та вилучено незаконно виготовлених алкогольних напоїв в загальній кількості 421,75 л., на загальну суму понад 75 тис. грн.

Загалом, за час діяльності організованої злочинної групи, в період з березня 2019 року по 06.02.2020, було придбано та реалізовано незаконно виготовлених алкогольних напоїв у кількості близько 5,5 тон на загальну суму близько 990 тис. грн.

Відповідно до висновку судової матеріалів, речовин та виробів Кіровоградського НДЕКЦ МВС України №302 від 12.03.2020, надані на дослідження рідини, вилучені під час обшуку в приміщенні магазину ОСОБА_3 (об`єкти №№1, 4), вилучена під час огляду покупця ОСОБА_10 після оперативної закупки у ОСОБА_4 (об`єкт №2), вилучена під час огляду покупця ОСОБА_10 після оперативної закупки у ОСОБА_5 (об`єкт №3), є:

- (об`єкт №1) є водно-спиртовою сумішшю, яка за досліджуваними органолептичними показниками (колір, не характерний для коньяків аромат, наявність сторонніх включень та осаду) не відповідає вимогам ДСТУ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови»;

- (об`єкт №2) є водно-спиртовою сумішшю, яка за досліджуваними органолептичними показниками (колір) не відповідає вимогам ДСТУ 4256:2003 «Горілки і горілки особливі. Технічні умови»;

- (об`єкти №№3, 4) є водно-спиртовою сумішшю, які за досліджуваними органолептичними показниками (зовнішній вигляд, колір. аромат) і фізико-хімічними показниками (лужність, міцність) відповідають вимогам ДСТУ 4256:2003 «Горілки і горілки особливі. Технічні умови».

Своїми протиправними діями члени організованої групи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 порушили вимоги нормативних документів, а саме:

1.Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме:

- ст.8 згідно якої виробники алкогольних напоїв підлягають обов`язковій атестації на відповідність вимогам, що встановлені чинними законодавчими актами України щодо забезпечення життя та здоров`я людей, охорони навколишнього природного середовища, повного технологічного циклу виробництва коньяку, алкогольних напоїв за коньячною технологією і тютюнових виробів, а також відповідність санітарним, пожежним, екологічним нормам і правилам

- ст.9 згідно якої виготовлення спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів повинно відповідати затвердженим та зареєстрованим у встановленому законодавством порядку нормативним документам, стандартам України та міжнародним стандартам;

- ст.10 згідно якої, спирт етиловий, коньячний та плодовий, алкогольні напої та тютюнові вироби підлягають обов`язковій сертифікації в порядку та в строки, передбачені законодавством;

- ст.15 згідно якої роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб`єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій;

- ст.15-3 згідно якої забороняється продаж алкогольних напоїв з рук та у не визначених для цього місцях торгівлі;

2.Закону України «Про захист прав споживачів» а саме: ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів», відповідно до якої:

- споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.

- інформація про продукцію повинна містити:

1) назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;

2) найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;

3) дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об`єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт;

4) відомості про вміст шкідливих для здоров`я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;

5) позначку про наявність у її складі генетично модифікованих компонентів;

6) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;

7) дату виготовлення;

8) відомості про умови зберігання;

9) гарантійні зобов`язання виробника (виконавця);

10) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;

11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;

12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

- стосовно продукції, яка підлягає обов`язковій сертифікації, споживачеві повинна надаватись інформація про її сертифікацію.

- стосовно продукції, яка за певних умов може бути небезпечною для життя, здоров`я споживача та його майна, навколишнього природного середовища, виробник (виконавець, продавець) зобов`язаний довести до відома споживача інформацію про таку продукцію і можливі наслідки її споживання (використання);

3. Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», а саме:

- ст.20 згідно якої, оператори ринку зобов`язані забезпечувати дотримання вимог цього Закону щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу; вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров`я людини; операторам ринку забороняється здійснювати обіг харчових продуктів, отриманих з потужностей, що не пройшли державної реєстрації або не отримали експлуатаційного дозволу відповідно до цього Закону, та/або використовувати такі харчові продукти у виробництві інших харчових продуктів;

4. Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а саме:

- ст.13 згідно якої, діяльність пов`язана з потенційною небезпекою для здоров`я людей, підлягає ліцензуванню в порядку, встановленому законодавством, та до таких видів діяльності належить виробництво алкогольних напоїв;

- ст.14 згідно якої, продукція, на яку в державних стандартах та в інших нормативно-технічних документах є вимоги щодо безпеки для здоров`я і життя населення, підлягає обов`язковій сертифікації;

- ст.17 Закону, згідно якої, громадяни, які виробляють, зберігають, транспортують чи реалізують продукти харчування і продовольчу сировину, несуть відповідальність за їх безпеку для здоров`я і життя населення, відповідність вимогам санітарних норм;

5. Рішення Конституційного Суду України №8-рп/2004 по справі №1-16/2004 від 31.03.04, яким визнано, що відповідає Конституції України (є конституційним), Указ Президента України "Про заходи щодо запровадження державної монополії у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" від 27.12.02 №1234;

6. Національного стандарту України ДСТУ 4256:2003 «Горілка та напої лікеро-горілчані. Технічні умови", чинного з 01.10.04, а саме:

- п.п.4.1.1 - 4.1.6. п.п.4.1 "Характеристики" ст.4 "Загальні технічні характеристики", згідно яких горілки і горілки особливі потрібно виробляти відповідно до вимог цього стандарту за технологічним регламентом, технологічною інструкцією і рецептурами з дотримуванням санітарних норм і правил, які затверджені за встановленим порядком, за органолептичними та фізико-хімічними показниками повинні відповідати вимогам даного стандарту;

- п.п.4.2.1 п.4.2 "Вимоги до сировини та матеріалів" ст.4 "Загальні технічні характеристики", у відповідності з яким для готування горілок і горілок особливих застосовують: спирт етиловий ректифікований згідно з ДТСУ 4221; воду питну згідно з ГОСТ 2874, підготовлену, з показниками - згідно з технологічним регламентом; цукор-пісок рафінований і цукор-рафінад згідно з ДТСУ 2213 (ГОСТ 22); натрій двовуглекислий (бікарбонат) згідно з ГОСТ 2156; натрій лимоннокислий згідно з чинними нормативними документами, ванілін згідно з ГОСТ 16599;фруктозу згідно з чинними нормативними документами; кислоту оцтову лісохімічну харчову згідно з ГОСТ 908; кислоту лимонну харчову згідно з ГОСТ 908; олії ефірні, харчові, ароматні добавки та інші продукти, дозволені для використовування в лікеро-горілчаному виробництві Міністерством охорони здоров`я (далі МОЗ) України; інші сорбційні матеріали, дозволені для обробки води та водно-спиртових сумішей у лікеро-горілчаному виробництві МОЗ України; закупорювальні матеріали згідно з чинними нормативними документами, дозволені для використання в лікеро-горілчаному виробництві МОЗ України;

- п.п.4.3.1 п.4.3 "Пакування" ст.4 "Загальні технічні вимоги", згідно якого горілки і горілки особливі розливають в пляшки згідно з ГОСТ 10117, ГОСТ 26586, і інший скляний, порцеляновий і фаянсовий сувенірний посуд для харчових - згідно з чинними нормативними документами, дозволений до використання МОЗ України та хімічно стійку для цього виду продукції тару;

- п.п.4.3.4 п.4.3 "Пакування" ст.4 "Загальні технічні вимоги", згідно з яким, пляшки з горілками і горілками особливими повинні бути закупорені герметично і не протікати під час перевертання;

- п.п.4.4.1 п.4.4 "Маркування" ст.4 "Загальні технічні вимоги", згідно з яким кожна пляшка з горілкою і горілкою особливою повинна бути художньо оформлена з обов`язковим нанесенням маркування в доступній для споживача формі відповідно до чинного законодавства України державною мовою із зазначенням інформації про: загальну та власну назву напою; знак для товарів та послуг; назву та адресу виробника і місце виготовлення напою; склад напою: вказують сорт етилового спирту згідно з рецептурою напою, а також назву основних інгредієнтів та харчових добавок, які впливають на смак та аромат напою; вміст етилового спирту, % об; номінальну місткість пляшки, дм. куб.; штриховий код; дату виготовлення напою і термін придатності до споживання;

- п.10.1 ст.10 "Гарантії виробника", згідно вимог якого виробник гарантує відповідність горілок і горілок особливих вимогам цього стандарту.

Дії ОСОБА_5 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч.2 ст.27, ч.3 ст.28, ч.1 ст.204 КК України, як незаконне придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв, діючи як виконавець у складі організованої групи.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Положеннями ст. 49 КК України визначено строки давності, з огляду на тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності; обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання.

Cтрок давності - це передбачений ст. 49 КК України певний проміжок часу з дня вчинення кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, від кримінальної відповідальності.

Таким чином, згідно приписів вказаної статті, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання чинності вироком суду законної сили минули встановлені законом строки, обчислення яких призупиняється в разі ухилення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення від слідства та суду та переривається у випадку скоєння зазначеною особою нового кримінального правопорушення.

Тобто, матеріально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є закінчення встановлених ч. 1 ст. 49 КК України строків і відсутність обставин, що порушують їх перебіг (ч. 2-4 ст. 49 КК України).

Процесуально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є виключно згода обвинуваченого на таке звільнення від кримінальної відповідальності.

Як вже було зазначено, ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 204 КК України, яка діяла на момент вчинення кримінального правопорушення, незаконне придбання з метою збуту або зберігання з цією метою, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовлених спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, пального або інших підакцизних товарів - караються штрафом від п`яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією та знищенням незаконно виготовлених товарів.

Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204 КК України відноситься до злочинів середньої тяжкості, та відповідно до ч. 1 ст. 49 КК України, строк давності притягнення до кримінальної відповідальності становив 5 років.

Однак, Законом України № 2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень від 22.11.2018, який набрав чинності 01.07.2020, внесено зміни до ст. 12 КК України, яким визначено поняття «кримінальний проступок» та відокремлено поняття «злочин».

Таким чином, кримінальне правопорушення у вчинення якого обвинувачуються ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (ч. 1 ст. 204 КК України), згідно з нормами ст. 12 КК України є нетяжким злочином, за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Як було встановлено судом та не заперечувалось сторонами кримінального провадження з моменту вчинення ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204 КК України минуло вже більше трьох років, враховуючи те, що останнім днем вчинення ними вказаного кримінального правопорушення був 06.02.2020, а відтак строк притягнення останніх до кримінальної відповідальності на даний час закінчився.

Крім того, судом встановлено, що обвинувачені ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 від явки до органів слідства, прокурора та суду не ухилялися, а строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за кримінальні правопорушення не зупинявся та не переривався.

Також судом встановлено, що обвинувачені розуміють права, передбачені ч. 3 ст. 285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України, а також наслідки закриття кримінального провадження з цієї підстави.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що строк притягнення ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності закінчився, у зв`язку з чим обвинувачені підлягають звільненню від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 КПК України, у разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експерта.

Так, суд зазначає, що звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України є безумовним, оскільки приводом для нього є саме закінчення передбачених законом України про кримінальну відповідальність строків, наданих державі для доведення вини особи у вчиненні кримінального правопорушення та притягнення її до кримінальної відповідальності у встановленому кримінальним процесуальним законом порядку.

Згода особи на звільнення її від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності й відповідно закриття кримінального провадження стосовно неї на цій підставі не є тотожною визнанню вини у вчиненні кримінального правопорушення, і жодним чином не може підтверджувати винуватість особи, оскільки суперечитиме засадам презумпції невинуватості та доведеності вини.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що неможливість суду вирішити питання доведеності чи недоведеності вини обвинувачених, наявність чи відсутність події кримінального правопорушення під час розгляду клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінчення строків давності, позбавляє суд можливості вирішити питання витрат, пов`язаних на залучення експерта.

Долю речових доказів суд вирішує, керуючись правилами ст. 100 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 49 КК України, ст. 100, 284, 286, 369-372, 376 КПК України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання обвинувачених ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття провадження, задовольнити.

ОСОБА_3 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України, звільнити від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, у зв`язку закінченням строків давності.

ОСОБА_4 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України, звільнити від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, у зв`язку закінченням строків давності.

ОСОБА_5 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України, звільнити від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, у зв`язку закінченням строків давності.

Кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України, закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

Речові докази:

- 1 ПЕТ-пляшку об`ємом 1л, заповнену прозорою безбарвною рідиною з характерним запахом сптрту; 1 ПЕТ-пляшку об`ємом 1.5л, заповнену прозорою безбарвною рідиною з характерним запахом спирту; 36 ПЕТ-пляшок об`ємом по 5л кожна, заповнені прозорою безбарвною рідиною з характерним запахом спирту; 70 ПЕТ-пляшок об`ємом по 0.5л кожна, заповнені прозорою безбарвною рідиною з характерним запахом спирту; 3 ПЕТ-пляшки об`ємом по 5л кожна, заповнені прозорою рідиною коричневого кольору з характерним запахом спирту; 3 ПЕТ-пляшки об`ємом по 2л кожна, заповнені прозорою рідиною коричневого кольору з характерним запахом спирту; 2 ПЕТ-пляшки об`ємом по 5л кожна, заповнені прозорою рідиною коричневого кольору з характерним запахом спирту, які перебувають на відповідальному зберіганні в ГУ ДПС у Кіровоградській області, знищити;

- аркуш паперу формату А4 з чорними написами на 1 арк. залишити у матеріалах кримінального провадження;

- відеореєстратор, що перебуває на відповідальному зберіганні в ГУ ДПС у Кіровоградській області, повернути ОСОБА_3 .

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом семи діб з дня її проголошення, шляхом внесення апеляційної скарги через Олександрівський районний суд Кіровоградської області.






Суддя:









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація