- яка притягається до адмін. відповідальності: Кисіль Алла Степанівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 159/25/23
Провадження № 3/159/176/23
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2023 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Грідяєва М.В. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Ковельського районного управління поліції ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м.Ковель Волинської області, громадянку України, одружена, освіта середня, не працює, зареєстрована та мешкає: АДРЕСА_1 ;
за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 27 грудня 2022 року о 14 год. 13 хв. на території Ковельського госпрозрахункового ринку, розташованого по вул. Брестській, 2 в м.Ковель, здійснювала торгівлю алкогольними напоями в кількості 20 л. та тютюновими виробами в кількості 744 пачки, які на собі не містять марок акцизного податку, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпроАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 з протоколом не погодилася, пояснила, вона дійсно користується кіоском № НОМЕР_1 , який розташований на території Ковельського госпрозрахункового ринку, що по вул.Брестській, 2 в м. Ковелі. В даному кіоску вона зберігала тютюнові вироби та спирт етиловий в кількості 20 літрів без акцизних марок, які придбала у незнайомого чоловіка. Продажу їх в той день не здійснювала. Прийшли працівники поліції і вилучили в неї спирт і тютюнові вироби.
Вислухавши ОСОБА_1 , розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та матеріали до нього, суд вважає, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, так як об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпроАП, не знайшла свого підтвердження в судовому засіданні.
При розгляді справ суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне дослідження всіх обставин, передбачених статтями 247 і 280 КУпроАП, звертаючи особливу увагу на з`ясування таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, передбаченого КУпроАП; чи є особа винною у його вчиненні; чи належить вона до суб`єктів цього правопорушення; чи не містить правопорушення ознак злочину; чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені статтею 38 КУпроАП; чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпроАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративну відповідальність.
Частина 1 ст.156 КУпроАП передбачає правопорушення у вигляді роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ст.256 КУпроАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаються, зокрема суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до вимог КУпроАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Так, Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02), «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04), «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року). При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов`язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Відповідно до ст.251 КУпроАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У якості доказів до протоколу доданий лише рапорт працівника поліції, згідно якого зі служби 102 від заступника начальника відділу Управління стратегічних розслідувань надійшло повідомлення, що 27.12.2022 року о 14 год. 13 хв. за адресою у м. Ковель, вул. Брестська здійснюється реалізація тютюнової продукції без ліцензії у контейнері № 769. Результат відпрацювання: 27.12.2022 року о 15. год. 52 хв. прибувши на місце повідомлення в ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на Брестському ринку в контейнері № 769 було виявлено цигарки без марок акцизого збору та спитр в кількості 4 пляшки ємкістю по 5 літрів. Відносно ОСОБА_1 був складений протокол. Таким чином, факт продажу тютюнових виробів та алкогольних напоїв без марок акцизного податку не доведений.
Рапорт поліцейського, як доказ суд оцінює критично, як такий що містить відомості, які суперечать обставинам встановленим судом під час розгляду справи про адміністративні правопорушення.
З урахуванням викладеного, вважаю ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності безпідставно, так як в її діях відсутній склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.156 КУпроАП.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпроАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З заяви ОСОБА_1 про добровільну видачу вбачається, що 27 грудня 2022 року ОСОБА_1 добровільно видала працівникам поліції тютюнових виробів (сигарет) без марок акцизного податку встановлено зразка в кількості 744 пачки та 4 пляшки спирту ємкістю 5 літрів, місце зберігання яких в матеріалах справи не зазначено.
Відповідно до ст.265 КУпроАП вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Відповідно до ч.4 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Пунктом 228.3. ст.228 Податкового Кодексу України передбачено, що у разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, контролюючі органи вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію). Вилучені в доход держави (конфісковані) тютюнові вироби підлягають знищенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п. 228.7 ст. 228 ПК України).
Відповідно до ст. ст.1,5 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» до неякісної та небезпечної продукції відноситься: продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо мови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, яка має при цьому повідомлятися; продукція, на яку немає передбачених законодавством відповідних документів, що підтверджують якість та безпеку продукції. Неякісна та небезпечна продукція підлягає обов`язковому вилученню з обігу.
Таким чином, вилучені тютюнові вироби та алкогольні напої, які не мають марок акцизного збору встановлено зразка, підлягають знищенню.
Керуючись ст.ст.247 п.1, 251-252, 266, 283, 284 ч.1 п.3, 285,287-289 КУпроАП,
П О С Т А Н О В И В :
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити в зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені 27 грудня 2022 рокуу ОСОБА_1 тютюнові вироби (сигарети) без марок акцизного податку встановлено зразка в кількості 744 пачки та алкогольні напоїбез марок акцизного податку встановлено зразка в кількості 4 пляшки ємкістю 5 літрів - знищити.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
СуддяМ. В. Грідяєва
- Номер: 3/159/176/23
- Опис: притягнення Кисіль А. С. за ч.1 ст.156 КУпАП
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 159/25/23
- Суд: Ковельський міськрайонний суд Волинської області
- Суддя: Грідяєва М.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.01.2023
- Дата етапу: 03.01.2023
- Номер: 3/159/176/23
- Опис: притягнення Кисіль А. С. за ч.1 ст.156 КУпАП
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 159/25/23
- Суд: Ковельський міськрайонний суд Волинської області
- Суддя: Грідяєва М.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.01.2023
- Дата етапу: 20.01.2023