Судове рішення #483596035


Справа № 2-5737/10


Рішення

іменем України

14 вересня 2009 року Рокитнянський районний суд Київської області у складі:


головуючого - судді Литвина О.В.,

при секретарі - Клепі Т.В.,


розглянувши у попередньому судовому засіданні в смт. Рокитне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шарківської сільської ради Рокитнянського району Київської області, третя особа: ОСОБА_2


про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,


ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, в якому посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 , який проживав на час відкриття спадщини в житловому будинку. В масу спадкового майна входить житловий будинок АДРЕСА_1 . Відповідно до ст. 1261 ЦК України позивач та третя особа є спадкоємцями першої черги. Позивач прийняв спадщину, отримавши свідоцтво про право на спадщину за законом, яка складається з земельної ділянки, розташованої в с. Шарки Рокитнянського району Київської області. Третя особа подала до нотаріальної контори заяву про відмову від спадщини. Разом з тим, позивач не може в нотаріальному порядку оформити права: спадщини на цей будинок через відсутність правовстановлюючого документа, яким би посвідчувалося право власності спадкодавця на це майно.

Просить визнати за нею право власності на жилий будинок розташований по АДРЕСА_1 .

Сторони, будучи належним чином повідомленими про день, час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилися, натомість подали заяви, якими позивач та третя особа, позов підтримали, відповідач позов визнав та просять розглянути справу у їх відсутності.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо ухвалити при проведенні попереднього судового засідання.

Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 ЦПК України. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для. того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який проживав на час відкриття спадщини в житловому будинку по АДРЕСА_1 і що останній є спадковим майном. Позивач є спадкоємцем першої черги, який прийняв спадщину, отримавши свідоцтво про право на спадщину за законом. Третя особа: ОСОБА_1 подала до державного нотаріуса заяву про відмову від спадщини. Позивач не може в нотаріальному порядку оформити права спадщини на цей будинок через відсутність правовстановлюючого документа, яким би посвідчувалося право власності спадкодавця на це майно. Факт смерті ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про смерть, копія якого мається у матеріалах справи.

Відповідно до п. 216 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 03.03.2004 року № 20/5 видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві. Отримати такий документ в даний час не можливо, тому що власник майна помер, а відповідно до п. 2.3. «Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно» від 07.02.2002 року в редакції від 19.05.2005 року реєстрація рухомого майна може бути здійснена лише за заявою власника або уповноваженої ним особи.

Враховуючи роз`яснення викладені в п. 4 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.06.1983 року № 4 « Про практику розгляду судами України справ про спадкування», якщо у шестимісячний строк позивач вступив в управління або володіння спадковим майном або його частиною, суд вирішує питання про визнання права власності на спадкове майно, а не про продовження строку для прийняття спадщини.

Відповідно до роз`яснень, викладених в п. 8 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.06.1983 року № 4 « Про практику розгляду судами України справ про спадкування» та в п. 9 Постанови Пленуму Верховного суду України від 04.10.1991 року № 7 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право власності громадян на жилий будинок», право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній йому в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий і експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.

Як вбачається із довідки виданої Шарківською сільською радою Рокитнянського району Київської області, житловий будинок , розташований в АДРЕСА_1 , зареєстрований в сільській раді за ОСОБА_3 .

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця, до інших осіб (спадкоємців).

За викладених встановлених обставин суд приходить до висновку, що спадкодавець в особі ОСОБА_3 на час своєї смерті мав право на спадкове майно.

За викладеного суд приходить до висновку, що таке право в порядку успадкування перейшло до позивача. Інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно, судом не встановлено.

Таким чином, визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права та свободи чи інтереси інших осіб, а тому позов підлягає задоволенню.

Сторони підлягають звільненню від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись п. 4. п, 8 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.06.1983 року № 4 « Про практику розгляду судами України справ про спадкування» та п. 9 Постанови Пленуму Верховного суду України від 04.10.1991 року № 7 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює .право власності громадян на жилий будинок», ст.ст. 1216, 1261, 1268 ЦК України. ст..ст..10, 11, 57-60, 88, 130, 212-215 ЦПК України,. суд,


В И Р І Ш И В :


Позов задовольнити.


Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на жилий будинок, розташований в АДРЕСА_1 .


Сторони звільнити від сплати судового збору.


Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Київської області через Рокитнянський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особами, які не були присутні при постановленні рішення, шляхом подання апеляційної скарги на протязі десяти днів з дня отримання копії цього рішення


Суддя О. В. Литвин


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація