Судове рішення #483604246

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху



10 березня 2023 року Справа №200/978/23



Суддя Донецького окружного адміністративного суду Духневич О.С., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача-1: військової частини НОМЕР_2 через Оперативне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (АДРЕСА_2), відповідача-2: Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-


ВСТАНОВИВ:


08 березня 2023 року (27 лютого 2023 року направлено засобами поштового зв`язку) до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати дії командування військової частини НОМЕР_2 неправомірними, щодо недопуску ОСОБА_1 проходити службу в військовій частині НОМЕР_2 ;

- зобов`язати військову частину НОМЕР_2 надати ОСОБА_1 направлення на проходження військово-лікарської комісії;

- зобов`язати військову частину НОМЕР_3 надати ОСОБА_1 медичну документацію, щодо направлення до лікарні та отримання травми пов`язаної з проходженням військової служби;

- зобов`язати військову частину НОМЕР_2 надати ОСОБА_1 медичну документацію, щодо направлення до лікарні та отримання травми пов`язаної з проходженням військової служби;

- зобов`язати військову частину НОМЕР_4 нарахувати та здійснити виплати, а саме - додаткову винагороду за наказом № 168 від 28.02.2023 р. Постанова Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» в розмірі 100 000,00 грн.;

- зобов`язати нарахувати Міністерство оборони України та виплатити щомісячну премію; надбавку за особливості проходження служби; грошову допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань; грошову компенсацію за невикористані відпустки;

- зобов`язати Міністерство оборони України розірвати контракт від 14.05.2021 р. з ОСОБА_1 .

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.03.2023 року, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Духневичу О.С.

Згідно ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суддя встановив наявність підстав для залишення позову без руху, оскільки позов поданий із порушенням вимог встановлених ст. ст.160 - 161 КАС України.

У відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Відповідно до ч. 4 ст. 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

За приписами п. 7 ч. 4 КАС України, суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

З матеріалів позовної заяви відомо, що позивач звертається до військової частини НОМЕР_2 через Оперативне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Однак, суд зазначає, що військова частина НОМЕР_2 є самостійною юридичною особою, а не відокремленим структурним підрозділом Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Отже звернення до суду з позовною заявою до військової частини НОМЕР_2 через Оперативне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є помилковим.

Як вбачається з матеріалів позову, позивачем, у порушення вимог наведеної норми, не зазначено в позовній заяві місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача-1: військової частини НОМЕР_2 . Не зазначення цих відомостей щодо відповідача унеможливлює його повідомлення про розгляд справи.

Також позивачем не зазначено ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача-2: Міністерства оборони України.

Окрім вищезазначеного суд звертає увагу на те, що у якості відповідача-2 у позовній заяві зазначено Міністерство оборони України та вказано місце знаходження як 03168, м. Київ, пр. Повітрянофлоський, 6. Однак, згідно загальнодоступної інформації з мережі «Інтернет» проспекту з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не існує, а дійсне розташування відповідача-2: Міністерства оборони України - 03168, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 6. Суд зазначає, що з`ясування та зазначення вірного місцезнаходження відповідача по справі є обов`язком позивача (п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України), а не суду, зважаючи також на той факт, що дану позовну заяву було складено не позивачем одноособово, а за допомогою адвоката, що підтверджується ордером та дорученням для надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Тобто, позивачем не зазначено вірне місцезнаходження відповідача-2, що є порушенням вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України.

Крім того, у позовній заяві зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_1 . Водночас, в матеріалах позовної заяви відсутня копія реєстраційного номеру облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платника податків на ім`я позивача, що позбавляє суд можливості перевірити таку інформацію.

Так, згідно з п. п. 4, 5, 9 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Отже, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло, а тому, особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, що порушили її право, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права.

Крім того, згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю;

7) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об`єднання громадян;

8) примусовий розпуск (ліквідацію) об`єднання громадян;

9) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України;

10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів;

11) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання;

12) затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні;

13) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

14) звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;

15) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Так, у поданій до суду позовній заяві, позивач зазначає як у якості відповідачів військову частину НОМЕР_2 та Міністерство оборони України, однак позовні вимоги спрямовані в частині зобов`язання надати ОСОБА_1 медичну документацію, щодо направлення до лікарні та отримання травми пов`язаної з проходженням військової служби та зобов`язання нарахувати та здійснити виплати, а саме - додаткову винагороду за наказом № 168 від 28.02.2023 р. Постанова Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» в розмірі 100 000,00 грн. до військової частини НОМЕР_3 , яка не вказана відповідачем у даній справі.

Крім того, в позовних вимогах номер 5 та 6 позивач просить нарахувати та здійснити виплату додаткової винагороди за наказом № 168 від 28.02.2023 р. Постанова Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» в розмірі 100 000,00 грн. та виплатити щомісячну премію; надбавку за особливості проходження служби; грошову допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань; грошову компенсацію за невикористані відпустки.

Однак позивач не зазначає за який саме період слід здійснити ці виплати. На переконання суду виконання рішення по справі, у випадку задоволення позовної заяви, з таким змістом цих позовних вимог може бути значно ускладнене, адже не зрозуміло за який період, а як наслідок і яку суму слід буде відшкодувати на користь позивача, у випадку задоволення позовної заяви.

Тому з метою ефективного захисту прав позивача, останньому слід уточнити зазначені вище позовні вимоги шляхом зазначення періоду невиплати додаткової винагороди, виплатити щомісячної премію; надбавки за особливості проходження служби; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; грошову компенсацію за невикористані відпустки.

Таким чином, вимоги позивача не відповідають наведеним приписам процесуального закону, а тому позивачу слід чітко сформулювати та уточнити позовні вимоги, визначитися із кількістю відповідачів та з позовними вимогами відносно кожного.

Відповідно до частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Отже, дана адміністративна справа підлягає вирішенню за вибором позивача адміністративним судом: або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, або за місцезнаходженням відповідача.

Так, у тексті позовної заяви позивач вказує, що мешкає на території Донецької області. При цьому, місцем реєстрації позивача є Запорізька область.

Разом з тим, позивач не надав доказів зареєстрованого у встановленому законом порядку свого місця проживання (перебування, знаходження) на території Донецької області, що позбавляє можливості виконати вимоги пункту 4 частини першої статті 171 КАС України, тобто з`ясувати, чи подано дану позовну заяву до Донецького окружного адміністративного суду з дотриманням правил територіальної юрисдикції (підсудності).

Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим КАС України, а тому вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 133, 160, 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -


УХВАЛИВ:


Позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача-1: військової частини НОМЕР_2 через оперативне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відповідача-2: Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду:

- копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків позивача;

- уточненого адміністративного позову із копією у відповідності до кількості учасників справи з зазначенням: чітко сформованими та викладеними позовними вимогами (визначитись зі складом відповідачів та викласти позовні вимоги відносно кожного відповідача; вказати місцезнаходження та код ЄДРПОУ відповідачів, вказати періоди за які слід здійснити виплати);

- доказів зареєстрованого у встановленому законом порядку свого місця проживання (перебування, знаходження) на території Донецької області.

Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копію ухвали про залишення позовної заяви з руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.



Суддя О.С. Духневич


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація