- відповідач: Ткаченко Ольга Миколаївна
- позивач: Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж
- Представник позивача: ЛЄЛЄКОВА ВІКТОРІЯ ВОЛОДИМИРІВНА
- відповідач: Пожиганова Галина Олександрівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Дата документу 18.04.2023
Справа № 334/5562/22
Провадження № 2/334/464/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2023 року м. Запоріжжя
Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Новікової Н.В., за участю секретаря судового засідання Курдюкова Н.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію,
встановив:
Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача борг в сумі 1897 грн. 95 коп. за спожиту електричну енергію та витрати по оплаті судового збору у розмірі 2481 грн.
23.12.2022 від відповідача ОСОБА_2 надійшла заява, в якій ставиться питання про відмову в задоволенні позову, оскільки вона не є власником майна по зазначеній в позові адресі та не є споживачем послуг позивача. До зави додано договір купівлі продажу від 30.05.2016 квартири АДРЕСА_1 .
15.02.2023 ухвалою Ленінського районного суду м.Запоріжжя, клопотання представника позивача було задоволено. Замінено первісного відповідача у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за електроенергію, на належного відповідача ОСОБА_1 . Прийнято до розгляду позовну заяву до ОСОБА_1 .
Позовна заява обґрунтовується тим, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» до 01.01.2019 року здійснювало постачання електричної енергії на об`єкт за адресою: АДРЕСА_2 на підставі договору про користування електричною енергією від 02.04.2008 року та відкритого особового рахунку № НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_2 .
30.05.2016 на підставі договору купівлі – продажу квартири право власності на вказаний об`єкт набула ОСОБА_1 .
Правовідносини між енергопостачальникомта побутовими споживачами електричної енергії до 11.06.2018 року регулювалися Правилами користування електричної енергії для населення, затвердженими Постановою КМУ від 26.07.1999 року №1357.
Згідно з абз.2 п.1 ПКЕЕН ці Правила обов`язкові для виконання всіма споживачами і енергопостачальниками незалежно від форми власності. Відповідно п.42 ПКЕЕН споживач електричної енергії зобов`язаний оплачувати використану електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.
З 11.06.2018 року набрали чинності Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312.
Згідно п.1.1.1 ПРРЕЕ ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є зокрема електропостачальник, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, споживачі. Ці правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Згідно п.5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний: сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору.
Однак, відповідач в порушення зазначених умов не виконує обов`язки належним чином, не здійснює оплату використаної електричної енергії щомісяця в повному обсязі, так, споживачем за період з 25.02.2017 року по 01.01.2019 року спожито 2050 кВт. год. вартістю 1931,69 грн., за вищевказаний період споживачем здійснена оплата за використану електричну енергію у розмірі 33,74 грн., борг за спожиту електричну енергію на теперішній час складає 1897, 95 грн.
В судове засідання представник позивача не з`явилася, подала заяву про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримала, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судові засідання 20.03.2023 та 18.04.2023 не з`явилася, про дату, час та місце слухання справи була повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, відзив на позовну заяву не надала.
Згідно ч.1 ст.280 ЦПК України якщо відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи по суті повідомлений завчасно і належним чином, причин неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав, то за згодою позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Стаття 13 ЦПК України передбачає, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ПАТ «Запоріжжяобленерго» до 01.01.2019 року здійснювало постачання електричної енергії на об`єкт за адресою: АДРЕСА_2 на підставі договору про користування електричною енергією від 02.04.2008 року та відкритого особового рахунку № НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_2 .
30.05.2016 на підставі договору купівлі – продажу квартири право власності на вказаний об`єкт набула ОСОБА_1 .
Правовідносини між енергопостачальником та побутовими споживачами електричної енергії до 11.06.2018 року регулювалися Правилами користування електричної енергії для населення, затвердженими Постановою КМУ від 26.07.1999 року № 1357.
Відповідачем за період з 25.02.2017 року по 01.01.2019 року спожито 2050 кВт. год. вартістю 1931,69 грн., за вищевказаний період споживачем здійснена оплата за використану електричну енергію у розмірі 33,74 грн., борг за спожиту електричну енергію на теперішній час складає 1897, 95 грн.
Станом на час розгляду справи судом відповідач заборгованість не сплатила.
Відповідно ч.1 ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно ч.2 п.1 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відносини між сторонами регулюються нормами ЦК України, Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про ринок електричної енергії» та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312.
Відповідно ч.1 ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно ч.1 ст.901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно абз.5 п.13 розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ринок електричної енергії" фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
На підставі ч.1 ст.56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно ч.3 ст.58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний: дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312 були затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії.
Відповідно пункту 4.12 ПРРЕЕ розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.
Згідно підпункту 2 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладеного договору.
Відповідно ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України.
Відповідно ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно ст.611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Судом встановлено, що до суду звернувся позивач, який був енергопостачальником, з позовом до відповідача, який відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Правил роздрібного ринку електричної енергії є споживачем комунальних послуг, зокрема електроенергії, за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач, як споживач електроенергії відповідно до Закону «Про житлово-комунальні послуги», в порушення умов Правил роздрібного ринку електричної енергії не сплачувала за спожиту електричну енергію, в результаті чого за відповідачем обліковується борг за спожиту електроенергію за період з 25.02.2017 року по 01.01.2019 року спожито 2050 кВт. год. вартістю 1931,69 грн., за вищевказаний період споживачем здійснена оплата за використану електричну енергію у розмірі 33,74 грн., борг за спожиту електричну енергію на теперішній час складає 1897, 95 грн., борг який на час розгляду справи судом відповідачем не погашений.
Таким чином, суд вважає, що наявні матеріали справи свідчать про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно ч.1 п.6 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки судом задоволено вимоги позивача в повному обсязі, то з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на сплату судового збору в сумі 2481 грн.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 19, 27, 76-83, 141, 211, 223, 247, 258-259, 264-265, 268, 280-283, 289, 354 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж заборгованість за спожиту електроенергію у сумі 1897 грн. 95 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж судовий збір у сумі 2481 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Реквізити учасників справи:
Позивач - Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж, місцезнаходження: вул. Волгоградська, буд. 25 м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 00130926.
Відповідач – ОСОБА_1 , рнокпп1835506582, адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .
Суддя:
- Номер: 2/334/2917/22
- Опис: Про стягнення вартості спожитої електричної енергії
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 334/5562/22
- Суд: Ленінський районний суд м. Запоріжжя
- Суддя: Новікова Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.11.2022
- Дата етапу: 28.11.2022
- Номер: 2/334/464/23
- Опис: Про стягнення вартості спожитої електричної енергії
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 334/5562/22
- Суд: Ленінський районний суд м. Запоріжжя
- Суддя: Новікова Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.11.2022
- Дата етапу: 05.06.2023