Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #484487597

Справа № 161/1442/23

Провадження № 2/161/1279/23


ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ




Р І Ш Е Н Н Я

                               І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


20 квітня 2023 року                        Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі

головуючого судді – Кирилюк В.Ф.,

секретаря Ленічевої Н.М.,

з участю: позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів на утримання малолітніх дітей,-


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів на утримання малолітніх дітей.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 23.10.2015 року між ними був укладений шлюб. Під час шлюбу у сторін народилося двоє дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20.10.2020 року стягнуто із ОСОБА_2 в користь  ОСОБА_1  на утримання неповнолітніх дітей – ОСОБА_5 ,  ІНФОРМАЦІЯ_3 ,  ОСОБА_6 ,  ІНФОРМАЦІЯ_4 , аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 4 000  гривень, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, з 12 серпня 2020 року, до досягнення старшою дитиною повноліття. Проте з часу прийняття судом рішення суттєво змінилися життєві обставини та прожитковий мінімум для дитини відповідного віку. Вказує, що батько дітей має можливість надавати кошти на утримання дітей в заявленому нею розмірі.

Покликаючись на викладені обставини та із врахуванням усних уточнених вимог, просить суд стягувати аліменти на її користь на утримання синів ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в розмірі по 1/4 частки його заробітку (доходу) на кожну дитину щомісячно, але не більше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи від дня набрання рішенням суду законної сили і до досягнення старшою дитиною повноліття.

В судовому засіданні позивач уточнені в судовому засіданні вимоги підтримала. Просила суд позов задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, суду пояснив, що не заперечує проти стягнення з нього аліментів на утримання обох дітей в розмірі 1/4 частки його заробітку.

       Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що 23.10.2015 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був укладений шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 23.10.2015 року (а.с. 6).

Під час шлюбу у сторін народилося двоє дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 11, 12).

Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20.10.2020 року стягнуто із ОСОБА_2 в користь  ОСОБА_1  на утримання неповнолітніх дітей – ОСОБА_5 ,  ІНФОРМАЦІЯ_3 ,  ОСОБА_6 ,  ІНФОРМАЦІЯ_4 , аліменти у тверді грошовій сумі в розмірі 4 000 гривень, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, від дня подання позовної заяви, тобто з 12 серпня 2020 року, до досягнення старшою дитиною повноліття (а.с. 13-14).

Позивач вказує, що відповідач є військовослужбовцем, отримує відповідні виплати та може сплачувати аліменти в частці від заробітку (доходу).

Згідно ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Згідно з вимогами ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 СК України  способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними; за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі; за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 192 СК України, розмір аліментів, визначених за рішенням суду, може бути згодом зменшений або збільшений за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них.

Підстави визначення розміру аліментів у частках до заробітку (доходу) або у твердій сумі визначаються з урахуванням як положень ст. 182 СК України, так і положень ст.ст. 183184 СК України.

Право вимагати заміни розміру аліментів шляхом зміни способу присудження аліментів не може заперечуватися, адже можливість вибору способу присудження аліментів з огляду на мінливість життєвих обставин, зазначених ст.ст. 182-184 СК України, не може обмежуватися разовим її здійсненням.

З огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів, визначений у певній твердій грошовій сумі та навпаки).

Згідно з пунктом 23 Постанови Пленуму ВС України від 15.05.2006 р. №3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" передбачено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.

Суд також виходить із затвердженого прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку на момент ухвалення рішення судом, та того, що кожен із батьків повинен у рівних частках забезпечувати потреби дитини, які не можуть бути меншими ніж прожитковий мінімум для дитини відповідного віку.

Частиною першою статті 3 Конвенції про права дитини визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Отримувати підвищений мінімальний розмір аліментів - це безумовне право, визначене законом, яке захищається в судовому порядку.

Враховуючи наявність права вибору способу стягнення аліментів відповідно до вимог ч.3 ст.181 СК України у того з батьків, разом з яким проживає дитина, покращення матеріального стану відповідача, який на даний час має постійне місце роботи, стабільний і достатній заробіток, суд приходить до висновку, що слід змінити розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, стягнутих за рішенням суду від 20.10.2020 року з відповідача, з 4000 гривень на аліменти в розмірі 1/3 частки його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожитого мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно до досягнення старшою дитиною повноліття, що на думку суду буде необхідним і достатнім для матеріального забезпечення дітей.

       У відповідності до вимог ст.141 ЦПК України з ОСОБА_2 в дохід держави слід стягнути 1073,60 грн. судового збору.

       Згідно п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України слід допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

На підставі ст.ст. 180, 181, 182, 192 СК України, керуючись ст.ст. 4, 7, 10, 11-13, 83, 247, 258, 259, 280-282, 430 ЦПК України, суд,


ВИРІШИВ:


Позов задовольнити частково .

Змінити розмір стягуваних аліментів, визначених рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20.10.2020 року у справі №161/12895/20 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів.

Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 в користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дітей ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частки його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи від дня набрання рішенням суду законної сили і до досягнення старшою дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 в дохід держави 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три грн.. 60 коп.) судового збору.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів на утримання дітей в межах суми платежу за один місяць.

Згідно зі статтями 273, 354, 355 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Волинського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивачем у справі є ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідачем у справі є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складено та підписано 20.04.2023 року




Суддя Луцького міськрайонного  суду

Волинської області                                                        В.Ф. Кирилюк









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація