Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #485789480

Справа № 344/3213/23

Провадження № 2/344/1501/23


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


19 червня 2023 року                                                                                       м. Івано-Франківськ


Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого-судді          Шамотайла О.В.

секретаря                          Устинської Н.С.

з участю представника позивача  ОСОБА_1

відповідача                                      ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області цивільну справу за позовом   ОСОБА_3   до  ОСОБА_2   про зменшення розміру аліментів на утримання неповнолітніх дітей,-

В С Т А Н О В И В:


Позивач ОСОБА_3   звернувся до суду з позовом, в якому просить суд зменшити розмір аліментів, утримуваних з нього за рішенням Івано-Франківського міського суду від 15 вересня 2022 року по справі №344/7075/22, на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , 24.03.2015 року та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,  з 1/3 частини до 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше як 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, до досягнення дітьми повноліття.

В обґрунтування свого позову вказав, що рішенням Івано-Франківського міського суду  від 15 вересня 2022 року по справі №344/7075/22 задоволено позов ОСОБА_2 до нього ( ОСОБА_3 ) про збільшення розміру аліментів на утримання дітей шляхом зміни способу їхнього стягнення, змінивши їх з 1250,00 грн. до 1/3 частини всіх видів його доходу (заробітку), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня набрання даним рішенням законної сили і до досягнення дітьми повноліття. На даний час вказане рішення передано на виконання до Богородчанського відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського району Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано- Франківськ), де відкрите виконавче провадження ВП №70483440, про що винесена Постанова від 08.12.2022. Позивач зазначає, що 19 вересня 2020 року він уклав шлюб із ОСОБА_6 , зареєстрований Лубенським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), що підтверджується Свідоцтвом про шлюб НОМЕР_1 від 19.09.2020 року, виданим Лубенським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), актовий запис 218. За час подружнього життя у новій сім`ї позивача народився син ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 11.11.2020 року, виданим виконавчим комітетом Смизької селищної ради Лубенського району Рівненської області, актовий запис 53. Дана обставина була врахована Івано-Франківським міським судом при постановлені рішення від 15 вересня 2022 року по справі №344/7075/22. Однак в подальшому обставини змінилися, а саме у шлюбі з ОСОБА_6 народилася друга спільна дитина -донька ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується Свідоцтвом про народження НОМЕР_3 від 16.11.2022 року, виданим Богородчанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), актовий запис 421. Позивач звертає увагу суду на те, що  на даний час він є батьком неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 і ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також малолітніх ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Тому стягнення аліментів в розмірі третини його заробітку не дозволяє надавати аналогічне матеріальне забезпечення молодшим дітям, народженим у другому шлюбі. Вважає, що наведене в свою чергу свідчить про наявність підстав для зменшення розміру аліментів.

Відповідно до ч. 4 ст.19 ЦПК України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно дост.274 ч.1 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 07 березня 2023 року було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження з викликом сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.(а.с.15)

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити з підстав, викладених в позовній заяві.

Відповідачка позов не визнала, пояснила, що позивач, крім аліментів, нічим їй не допомагає,  вихованням дітей не займається взагалі, уникає з ними зустрічей, відмовляється спілкуватись в телефонному режимі, допустив значну заборгованість по сплаті аліментів , яка станом на 15.06.2023 становить 62 967,14 грн.  Вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню оскільки єдиним аргументом для зменшення аліментів ОСОБА_3 заявляє про свій другий шлюб та народження ІНФОРМАЦІЯ_3   другої дитини  у зв`язку з чим його матеріальний та сімейний стан змінився. Само по собі народження та виховання дитини у  повноцінній сім`ї з обома працездатними батьками, є позитивним фактором і ніяким чином не погіршує матеріальний стан та матеріальне забезпечення залишених батьком дітей, який і булочки їм не купить. При тому, що одна із залишених доньок, а саме : ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4   перебуває на диспансерному обліку, потребує домашнього догляду.  До позовної заяви про зменшення розміру аліментів позивачем надана довідка про його доходи, яка не свідчить про його неспроможність платити аліменти в розмірі 1/3 частини доходу. Вважає, що при таких доходах він має можливість матеріально утримувати їх двох спільних дітей, шляхом виплати аліментів в розмірі, встановленому законом, та стягнутих згідно з рішенням суду від 15.09.2022. Народження ще однієї дитини у позивача  не є безумовною підставою для зменшення розміру аліментів. Належними та допустимими доказами позивач  не підтвердив погіршення його майнового стану, в зв`язку з перебуванням на його утриманні ще одної  малолітньої дитини народженої в другому шлюбі. До того вважає, що  батько не повинен компенсувати зменшення розміру аліментів за рахунок збільшення утримання других малолітніх дітей (у другому шлюбі) на яких витрати значно менші. А тому просила відмовити в задоволенні позову.

Суд, вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, встановив таким чином наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Статтею 192 СК України встановлено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 15.05.2006 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів, у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.

Верховний Суд України в постанові від 05 лютого 2014 року в справі №6-143цс13 дійшов висновку, що з огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою й зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів у певній твердій грошовій сумі та навпаки).

При розгляді позовів, заявлених з зазначених підстав, застосуванню підлягає не тільки ст. 192 СК України, але й низка інших норм, присвячених обов`язку батьків утримувати своїх дітей (ст. 182 «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», ст. 183 «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини», ст. 184 «Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі»).

З аналізу даних правових норм вбачається, що при вирішенні питання про зменшення розміру аліментів, слід з`ясовувати чи змінилося матеріальне становище, сімейний стан та стан здоров`я сторін, і що ця зміна впливає на змогу сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі. Особа, яка сплачує аліменти - платник аліментів, вправі звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів на дитину у тих випадках, коли погіршилося його матеріальне становище, сімейний стан чи стан його здоров`я або ж покращилося матеріальне становище, сімейний стан чи стан здоров`я одержувача аліментів.

При цьому, суд, з урахуванням встановлених обставин і сукупності належних та допустимих доказів, при наявності підстав щодо неможливості сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі, може вирішити питання щодо зменшення розміру аліментів. За правилами ст.191 СК України, лише для стягнення аліментів встановлено час, з якого вони присуджуються, а зменшення розміру аліментів відбувається за загальними правилами, а саме з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Згідно зі статтями 12,81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Так, на підтвердження своїх вимог щодо зменшення розміру аліментів, позивач посилається на те, що 19 вересня 2020 року він уклав шлюб із ОСОБА_6 , зареєстрований Лубенським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), що підтверджується Свідоцтвом про шлюб НОМЕР_1 від 19.09.2020 року, виданим Лубенським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), актовий запис 218 (а.с.9).

   Від спільного подружнього життя з  ОСОБА_6 у позивача  народився син ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 11.11.2020 року, виданим виконавчим комітетом Смизької селищної ради Лубенського району Рівненської області, актовий запис 53 (а.с.10). Дана обставина була врахована Івано-Франківським міським судом при постановлені рішення від 15 вересня 2022 року по справі №344/7075/22 ( а.с. 5-7). А ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася донька - ОСОБА_8 ,  що підтверджується Свідоцтвом про народження НОМЕР_3 від 16.11.2022 року, виданим Богородчанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), актовий запис 421 (а.с. 11).

Судом встановлено, що рішенням Івано-Франківського міського суду  від 15 вересня 2022 року по справі №344/7075/22 задоволено позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про збільшення розміру аліментів на утримання дітей шляхом зміни способу їхнього стягнення, змінивши їх з 1250,00 грн. до 1/3 частини всіх видів його доходу (заробітку), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня набрання даним рішенням законної сили і до досягнення дітьми повноліття (а.с. 5-7) та яке знаходиться на виконанні в  Богородчанському відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського району Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано- Франківськ), де і відкрите виконавче провадження ВП №70483440, про що винесена Постанова від 08.12.2022 (а.с. 8).

А отже, на думку позивача, вказані зміни його сімейного  стану та стягнення аліментів в розмірі третини його заробітку не дозволяє надавати аналогічне матеріальне забезпечення молодшим дітям , народженим у другому шлюбі, а тому вважає це  є підставою для зменшення розміру стягуваних з нього аліментів.

Відповідно до ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до частини третьої статті 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Згідно ст.182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно з ч.1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Ураховуючи положення ч.1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ч.7 ст. 7 СК України при вирішенні будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з якнайкращого забезпечення інтересів дітей.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року та набула чинності для України 27.09.1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

За змістом ст. 141 СК України, батьки мають рівні права і обов`язки щодо дитини, в тому числі і щодо її утримання.

Згідно до § 54 рішення Європейського суду з прав людини від 07 грудня 2006 року № 31111/04 у справі «Хант проти України» зазначено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага (рішення у справі «Олссон проти Швеції» (№ 2) від 27 листопада 1992 року, № 250, ст. 35-36, § 90) і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.

При розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів, вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення (п.п. 3, 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України).

При визначенні розміру аліментів суд враховує рівність прав та обов`язків батьків щодо дітей, у відповідності до ст. 141 СК України.

Відповідно до ч.1 ст.192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік» з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років - 2272 гривні; дітей віком від 6 до 18 років - 2833 гривні.

У пункті 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» судам роз`яснено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.

У спірних правовідносинах підлягає застосуванню не тільки стаття 192 СК України, але й низка інших норм, присвячених обов`язку батьків утримувати своїх дітей (стаття 182 «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», стаття 183 «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини», стаття 184 «Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі»).

Отже, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним, закон надає право платнику аліментів звернутися до суду про зміну розміру аліментів.

З аналізу даних правових норм вбачається, що при вирішенні питання про зменшення розміру аліментів, слід з`ясовувати чи змінилося матеріальне становище, сімейний стан та стан здоров`я сторін, і що ця зміна впливає на змогу сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі. Особа, яка сплачує аліменти - платник аліментів, вправі звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів на дитину у тих випадках, коли погіршилося його матеріальне становище, сімейний стан чи стан його здоров`я або ж покращилося матеріальне становище, сімейний стан чи стан здоров`я одержувача аліментів. При цьому суд, з урахування встановлених обставин і сукупності належних та допустимих доказів, при наявності підстав щодо неможливості сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі, може вирішити питання щодо зменшення розміру аліментів.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

З позицією позивача щодо підстав зменшення розміру аліментів суд не погоджується, оскільки позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів того, що з моменту постановлення судового рішення про стягнення аліментів (від 15.09.2022) на користь  ОСОБА_2   аліменти на утримання неповнолітніх дітей- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в  розмірі 1/3  частини всіх видів доходів (заробітку) , але не менше 50  відсотків прожиткового мінімуму  для дитини відповідного віку, та не більше десяти прожиткових мінімумів  на дитину відповідного віку, щомісячно до досягнення ними повноліття, суттєво погіршився його матеріальний стан, через що він не має змоги виплачувати аліменти у визначеному судом розмірі. Навпаки, як вбачається з довідки військової частини № НОМЕР_4 Національної Гвардії України  від 27.04.2023 (а.с.25) його заробіток в січні 2023 року складав 5 025,00 грн.,  в лютому 2023  -13 377,32 грн (інші виплати-30 000грн), в березні 2023-21 791,26 грн., в квітні 2023-21791,25 грн. (а.с. 25). В той час як місячний дохід відповідача становить за період з грудня 2022 року по травень 2023 року в межах  5 928,65 грн.- 6 958,45 грн. в місяць про що свідчить  довідка про доходи видана 12.06.2023 Крихівецьким ліцеєм Івано-Франківської міської ради (а.с.44). Крім того позивачем допущено заборгованість по виконавчому листу №344/12886/18 виданому 16.07.2021 Івано-Франківським міським судом на утримання дітей, а саме сума боргу станом на 15.06.2023 року становить 47 355 грн. про що свідчить довідка видана державним виконавцем 15.06.2023 (а.с. 42).

Позивачем не було надано суду належних та допустимих доказів суттєвої зміни обставин з часу ухвалення рішення суду від 15.09.2022 про стягнення з нього аліментів на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в  розмірі 1/3  частини всіх видів доходів (заробітку) , але не менше 50  відсотків прожиткового мінімуму  для дитини відповідного віку, та не більше десяти прожиткових мінімумів  на дитину відповідного віку, щомісячно до досягнення ними повноліття, які б слугували підставами для зменшення розміру аліментів.

Позивач є особою працездатного віку, проходить військову службу, отримує грошову забезпечення та інші види виплат, задовільний стан здоров`я, будь-яких інших належних доказів про погіршення його матеріального стану з моменту стягнення аліментів не надав, адже факт народження дочки в другому шлюбі – ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не може слугувати самостійною підставою для зменшення їх розміру, а також обставини, що наводить позивач в обґрунтування та на підтвердження заявлених вимог, в розумінні вищезазначених норм матеріального закону (ст. 192 СК України) та позиції Верховного Суду України, не є істотними та достатніми для зменшення визначеного за рішенням суду розміру аліментів.

Розмір стягуваних аліментів за судовим рішенням не є завищеним та відповідає розміру, передбаченому нормами діючого Сімейного кодексу України.

Приймаючи до уваги, що сплата аліментів у визначеному судом розмірі не є надмірним тягарем для позивача, а їх зменшення не відповідає інтересам дітей, враховуючи баланс інтересів дітей та матеріальних можливостей батька, суд приходить висновку про недоведеність позивачем неспроможності сплачувати щомісячно аліменти на утримання дітей у розмірі, раніше визначеному судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Керуючись ст.ст.12, 76-81, 89, 263 - 265, 273, 354, 355 ЦПК, ст.ст. 141, 180, 184, 192 СК України, суд, -

У Х В А Л И В :


В задоволенні позову ОСОБА_3   до  ОСОБА_2   про зменшення розміру аліментів на утримання неповнолітніх дітей,- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду  виготовлений  22.06.2023. 


Суддя :                                                                                                                          Шамотайло О.В.  
















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація