Справа № 201/7137/23
Провадження № 1-кс/201/2747/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2023 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 22022050000001980, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.07.2022, про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:
- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Дем`янівка, Першотравневого р-ну, Донецької області, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України,
- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки смт Першотравневе Першотравневого району Донецької області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України,
- ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, уродженки с. Захарівка Першотравневого району Донецької області, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_3 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні приймали участь:
прокурор ОСОБА_4 ,
захисники ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий звернувся із клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, на обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022050000001980, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов`язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Організація і порядок проведення референдумів та територіальний устрій України, згідно з положеннями ст. 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.
Відповідно до ст. ст. 132, 133 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об`єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об`єднаних Націй (далі - ООН).
До складу ООН увійшли Українська Радянська Соціалістична Республіка (з 24 серпня 1991 року змінено назву на Україна), Союз Радянських Соціалістичних Республік (з 24 грудня 1991 року змінено назву на Російська Федерація) та ще 49 країн-засновниць, а в подальшому до вказаної міжнародної організації прийняті інші країни світу.
Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН всі Члени ООН утримуються в їх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним з Цілями Об`єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 9 грудня 1981 року № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями від 16 грудня 1970 року №2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21 грудня 1965 року №2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, установлено, що ні одна з держав не має право здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов`язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Крім того, у статтях 1-5 Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX) серед іншого визначено:
- застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної та політичної незалежності іншої держави;
- застосування збройної сили державою першою в порушення Статуту ООН є перш за все свідченням акту агресії.
Будь-яка з наступних дій, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:
- вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не носила, що є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;
- бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;
- блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави;
- напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські і повітряні флоти іншої держави;
- застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за згодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;
- дія держави, що дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;
- засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, що мають настільки серйозний характер, що це рівнозначно наведеним вище актам.
Жодні міркування будь-якого характеру, з політичних, економічних, військових чи інших причин не можуть бути виправданням агресії.
Статтями 1 та 2 III Конвенції про відкриття воєнних дій (Гаага, 18 жовтня 1907 року), яка вступила в дію 26 січня 1910 року, яку 7 березня 1955 року визнано Союзом Радянських Соціалістичних Республік, правонаступником якого є Російська Федерація, передбачено, що військові дії між державами не повинні починатися без попереднього і недвозначного попередження, яке буде мати форму мотивованого оголошення війни або форму ультиматуму з умовним оголошенням війни. Стан війни повинен бути без уповільнення оповіщений нейтральним державам і буде мати для них дійсну силу лише після одержання оповіщення.
24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом, територія України є неподільною та недоторканною.
16 липня 1990 року вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і Російська Федерація.
Згідно з п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні їх зобов`язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов`язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
31 травня 1997 року відповідно до положень Статуту ООН і зобов`язань за Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі Україна та Російська Федерація уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (ратифікований Законом України від 14 січня 1998 року ШЗ/98-ВР та Федеральним Законом Російської Федерації від 2 березня 1999 року № 42 ФЗ). Відповідно до ст.ст. 2-3 зазначеного Договору Російська Федерація зобов`язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов`язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Відповідно до опису і карти державного кордону, які с додатками до Договору між Україною та Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон від 28 січня 2003 року (ратифікований Російською Федерацією 22 квітня 2004 року), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей відноситься до території України.
Статтями 1-2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Згідно із статтею 5 Конституції України, носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Згідно з ч. 1 ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов`язком громадян України.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Місто Севастополь має спеціальний статус, Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) є невід`ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.
Таким чином, із зазначених міжнародних нормативно-правових актів, а також актів національного законодавства, яке визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів і гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності, випливає, що дії РФ на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України створюють реальні загрози національній безпеці та є проведенням підривної діяльності проти України. Її результатом стала в 2014 році анексія Криму, окупація частини території Донецької та Луганської областей, масштабні руйнування провідних промислових бюджетоутворюючих підприємств на сході держави, що призвело до загострення суспільно-політичної обстановки в Україні, падіння економіки держави та інших вкрай негативних для України наслідків.
Наведені вище факти розв`язання та ведення Російською Федерацією агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, в тому числі, і шляхом вторгнення підрозділів ЗС РФ на територію півострова Крим, захоплення державних установ, організацій та військових частин із 27 лютого 2014 року широко висвітлювалися більшістю засобів масової інформації України та іноземних держав, у зв`язку з чим були достовірно відомі ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та іншим не встановленим в ході досудового розслідування особам.
Постановою Ради Федерації Федеральних Зборів РФ «Про використання Збройних Сил Російської Федерації на території України» від 01 березня 2014 року № 48-СФ за результатами звернення Президента РФ, виходячи з інтересів безпеки життя громадян РФ, особового складу військового контингенту ЗС РФ, що дислокується на території України (АР Крим), надано згоду Президенту РФ на використання ЗС РФ на території України.
Також, 22 лютого 2022 року Президент Російської Федерації, реалізуючи злочинний план, направив до Ради Федерації звернення про використання Збройних Сил РФ за межами РФ, яке було задоволено.
У подальшому, Збройними силами РФ, які діяли за наказом керівництва РФ і ЗС РФ, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам зброї та підрозділам ЗСУ, також військовими формуваннями РФ здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.
У зв`язку з викладеним, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.22 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року, який в подальшому неодноразово продовжено та дія якого триває до теперішнього часу.
Згідно ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.
Внаслідок розв`язання і ведення агресивної війни, починаючи з 24.02.2022 збройними формуваннями Російської Федерації тимчасово окуповано частини території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської областей.
Зокрема, починаючи з березня 2022 Російською Федерацією тимчасово окуповано територію Мангушської селищної територіальної громади Донецької області.
Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб`єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
В березні 2022 року, представниками держави-агресора, на тимчасово окупованій території смт. Мангуш Донецької області, серед іншого, організовано роботу не передбачену законодавством України - т.зв. «администрации Першотравневого района донецкой народной республики», на який незаконно покладено здійснення функції властивих міській раді України. Метою створення вказаної «администрации» було установлення та укріплення впливу окупаційної влади на захопленій території.
Так, у громадянина України ОСОБА_5 , з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу Російської Федерації, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання РФ поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій її території, виник умисел на співпрацю з представниками держави агресора.
Усвідомлюючи все вищевикладене, а також, злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом, 03.06.2022 року ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території - в смт Мангуш Донецької області, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, надав згоду та добровільно був призначений на посаду т.зв. «главы администрации Першотравневого района Донецкой народной республики», тобто обійняв посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Відповідно до т.зв. «Положения об администрации Першотравневого района», затвердженого т.зв. «распоряжением главы администрации Першотравневого района» №1 від 04.06.2022 на голову т.зв. «администрации Першотравневого района Донецкой народной республики» покладались такі обов`язки:
-організовувати і керувати діяльністю адміністрації, контролювати діяльність органів місцевої адміністрації;
-за погодженням з керівником адміністрації так званого «глави днр» призначати і звільняти з посади заступників голови місцевої адміністрації;
-призначати та звільняти з посади керівників структурних підрозділів та їхніх заступників (керівників департаментів, управлінь, відділів, комітетів, секторів, служб) міської адміністрації, керівників органів місцевої адміністрації, співробітників адміністрації;
-застосовувати до вищевказаних осіб заходи заохочення, притягувати до дисциплінарної відповідальності;
-застосування на окупованій території так званого законодавства «днр», а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр»;
-формувати і затверджувати місцевий бюджет, звіти про його виконання;
-розпоряджатись фінансовими ресурсами відповідно до затвердженого бюджету;
-скасовувати акти підпорядкованих структурних підрозділів адміністрації;
-розробляти проекти планів, програм і подання їх так званим органам влади «донецької народної республіки»;
-забезпечувати спільно з так званим органам влади «донецької народної республіки», виконання завдань в галузі оборони.
Крім того, реалізовуючи свій злочинний умисел направлений на встановлення контролю та всієї повноти влади на окупованій території
смт Мангуш Донецької області, організації та проведенні заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації, збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, ОСОБА_5 , усвідомив, що реалізація розробленого ним та кураторами з так званої «днр» злочинного плану можлива лише за умови створення внутрішньо стійкого об`єднання осіб, об`єднання та спрямування їх зусиль на систематичне вчинення злочинів, детальному розподілу між ними обов`язків при їх вчиненні, забезпеченні взаємозв`язку між діями усіх учасників злочину, а також при координації їх поведінки, ОСОБА_5 вирішив створити та очолити групу, у склад якої, в якості виконавців, повинні були увійти особи які підтримують його погляди спрямовані на шкоду державі, на утвердження тимчасової окупації її території.
З метою встановлення контролю та всієї повноти влади на окупованій території смт Мангуш Донецької області, ОСОБА_5 розробив злочинний план, відповідно до якого в якості виконавців до злочинної групи повинні були увійти особи, які поділяють погляди щодо співпраці з російською федерацією з метою впровадження впливу «администрации» серед місцевих жителів смт. Мангуш Донецької області, які за своїми ідеологічними переконаннями могли б співпрацювати з окупаційною владою.
Вказана організована група повинна була діяти умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканності, обороноздатності та державній безпеці України, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації території смт Мангуш Донецької області, формування смт Мангуш Донецької області, як окремої територіальної одиниці в складі так званої «днр», співпрацювати з державою-агресором, збройними формуваннями, іншими окупаційними адміністраціями держави-агресора, які створені на тимчасово окупованій території Донецької області, впроваджувати на тимчасово окупованій території Донецької області рішення та дії рф, створювати передумови для проведення псевдореферендуму та приєднання тимчасово окупованої території до складу рф.
При цьому, члени організованої групи повинні були мати управлінські здібності, досвід ведення діловодства, бухгалтерської справи, мати авторитет у місцевих жителів та навички комунікації з ними.
Стійкість організованої групи, згідно злочинного задуму ОСОБА_5 , повинна була забезпечуватися його авторитетом як лідера, тісними взаємозв`язками членів групи, прямим та безпосереднім підпорядкуванням згідно розподілених функцій, відповідальністю за невиконання його злочинних наказів.
Таким чином, реалізуючи свій злочинний умисел, на початку червня 2022 року, більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена, ОСОБА_5 підшукав з числа близького оточення ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка мала досвід співпраці з окупаційною адміністрацією та довів останній свій злочинний план, відвівши їй роль так званого «заместителя главы администрации Першотравневого района Донецкой народной республики». Ознайомившись зі злочинним планом, ОСОБА_6 схвалила його і дала згоду на призначення на посаду та участь в організованій групі в якості виконавця.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, з метою підвищення свого авторитету та рівня довіри серед місцевих жителів ОСОБА_5 підшукав осіб з числа жителів смт Мангуш Донецької області, а саме ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка мала відповідний авторитет серед місцевого населення, оскільки раніше обіймала посаду в адміністрації. Довівши їй свій злочинний план, ОСОБА_5 запропонував так звану посаду «управляющей делами администрации Першотравневого района Донецкой народной республики», на що остання, ознайомившись із злочинним планом, надала згоду виконувати свою роль у вказаній злочинній групі.
Члени даної організованої групи мали єдиний план та діяли згідно нього для надання іноземній державі рф допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом:
-створення окупаційної адміністрації смт Мангуш Донецької області, а також з метою створення образу законності її діяльності проведення псевдо зборів місцевих мешканців з метою проведення політичних та інформаційних заходів на підтримку окупаційної адміністрації;
-підшукання та залучення до роботи в органах влади «днр» в смт Мангуш Донецької області лояльно налаштованих до окупаційної влади та рф громадян;
-застосування на окупованій території так званого законодавства «днр», а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр»;
-визнання та утвердження законності тимчасової окупації частини території Донецької області;
-представлення рф, як доброзичливої країни та партнера, яка звільнила смт Мангуш Донецької області від т.зв. «нацистів». Здійснення дій з дискредитації Української влади;
-проведення масових заходів з святкування російських державних свят;
-проведення спільних нарад політичних та інформаційних з метою подальшої інтеграції окупованого смт Мангуш Донецької області до стандартів рф;
-створення передумов для подальшого приєднання Донецької області до рф.
Таким чином, на початку червня 2022 року в смт Мангуш Донецької області (більш точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлена) ОСОБА_5 - організував стійке об`єднання для вчинення злочинів, учасники якого об`єднані єдиним планом з розподілом функцій, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи.
Кожному учаснику організованої злочинної групи відводилася спеціальна роль у злочинній діяльності групи з метою колабораційної діяльності. Всі члени організованої злочинної групи були обізнані щодо протиправних цілей, виявили бажання і сприяли досягненню визначеної мети в ході вчинення злочинів, в межах відведеної кожному з учасників групи спеціальної ролі.
Для досягнення цілей злочинного плану організованої групи ОСОБА_5 розподілив ролі її учасників. Відповідно до розподілених ролей останній, володіючи організаторськими здібностями, особистими лідерськими якостями, будучи організатором злочинного угруповання, чітко розподілив ролі учасників організованої групи, згідно яких він був зобов`язаний:
- здійснювати загальне керівництво і координацію діяльності учасників організованої групи, надає вказівки та пропозиції членам організованої групи;
- з урахуванням сфери діяльності членів організованої групи, їх вмінь та навичок призначати та змінювати останніх на посадах в окупаційній адміністрації смт Мангуш Донецької області;
- підбирати та залучати до діяльності організованої групи інших її членів;
- здійснювати в межах своєї компетенції загальне керівництво структурними підрозділами окупаційної адміністрації смт Мангуш Донецької області;
- організовувати і контролювати в межах своєї компетенції застосування на окупованій території так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр», видання в межах своєї компетенції правових актів (у формі розпорядження) і нормативно-правові акти;
- представляти інтереси відповідної території в органах державної влади, судах, у взаємодії із державними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, політичними партіями і громадськими організаціями, а також у взаємодії із підприємствами, організаціями, установами, громадськими об`єднаннями як в днр так і за її межами;
- організовувати роботу з питань розвитку підприємництва, комунальної власності територіальної громади, використання земельних та водних ресурсів, організації, транспорту і транспортного обслуговування населення міста, зв`язку, охорони громадського порядку;
- проводити роботу з визнання законною місцевими мешканцями тимчасової окупації частини території Донецької області;
- організовувати та проводити на тимчасово окупованій території смт Мангуш Донецької області масові заходи з святкування російських державних свят;
- проводити спільні наради та консультацій з представниками рф, та проводить масові заходи за участю представників рф, з метою подальшої інтеграції окупованого смт Мангуш Донецької області до стандартів рф та створення передумов для подальшого приєднання смт Мангуш Донецької області до рф.
Зі свого боку ОСОБА_6 , діючи як виконавець у складі організованої групи, згідно з єдиним планом вчинення злочинів та розподілом ролей, умисно, з метою здійснення політичної та інформаційної діяльності з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, повинна була:
-виконувати вказівки керівника організованої групи – ОСОБА_5 ;
-брати активну участь у діяльності так званої «администрации», а саме взаємодіяти з населенням проводячи різні інформаційні та політичні заходи;
-брати участь в агітаційно-пропагандистських заходах, зібраннях, нарадах та інших публічних заходах, в тому числі за участю представників рф, з метою утвердження законності окупації рф частини території Донецької області, дискредитації органів влади України, та пропагування політики рф, задля формування у місцевих мешканців поглядів направлених на приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до складу рф;
-висвітлювати діяльність адміністрації;
-забезпечувати ефективну взаємодію адміністрації з громадськістю;
-здійснювати підготовку та узгодження проведення політичних і громадських агітаційно-пропагандистських заходів на території смт Мангуш Донецької області;
-у разі відсутності керівника організованої групи здійснювати його обов`язки;
-проводити публічні зустрічі з мешканцями смт Мангуш Донецької області.
ОСОБА_7 , діючи як виконавець у складі організованої групи, згідно з єдиним планом вчинення злочинів та розподілом ролей, умисно, з метою здійснення політичної та інформаційної діяльності з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, повинна була:
-виконувати вказівки керівника організованої групи – ОСОБА_5 ;
-брати участь у зібраннях, нарадах та інших публічних заходах, на яких публічно підтримувати окупаційну владу та російську федерацію;
-організовувати єдину систему діловодства в адміністрації;
-контролювати виконанням законів, указів, доручень голови адміністрації;
-організовувати розгляд звернень громадян, вживати заходів до своєчасного вирішення поставлених у них питань, організовувати перевірки стану цієї роботи в органах місцевого самоврядування;
-організовувати проведення нарад, що проводяться в адміністрації;
-координувати роботу структурних підрозділів адміністрації та її органів, організовувати взаємодію з установами, організаціями, підприємствами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, розташованими на підвідомчій території з питань документообігу та контролю виконання документів.
Так, на виконання загального злочинного наміру організованої групи 12.06.2022, у невстановлений період часу, ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , у складі організованої групи, з метою досягнення її злочинної мети, спільно з представниками рф провели в місті Мангуш Донецької області масовий політичний захід, святкування державного свята рф «день росії», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічного висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, відсутності відповідальності держави-агресора за збройну агресію проти України, розповсюдження публічних закликів про приєднання Першотравневого (Мангушського) району Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався активним застосуванням символіки рф (російські прапори та російські смужки).
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграм-каналі під назвою «« ІНФОРМАЦІЯ_4 »», який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Крім того, 22.08.2022, у невстановлений період часу, ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 у складі організованої групи, з метою досягнення її злочинної мети, спільно з представниками рф провели в місті Мангуш Донецької області масовий політичний захід, святкування державного свята рф «день государственного флага российской федерации», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічного висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, відсутності відповідальності держави-агресора за збройну агресію проти України, розповсюдження публічних закликів про приєднання Першотравневого (Мангушського) району Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався активним застосуваннім символіки рф (російські прапори та російські смужки).
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграм-каналі під назвою «« ІНФОРМАЦІЯ_4 »», який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Також, 05.09.2022 ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 у складі організованої групи, з метою організації заходів політичного характеру на підтримку держави-агресора провели розширену оперативну нараду при «голові Першотравневого» (Мангушського) району так званої «днр». На вказаній оперативній нараді обговорювались питання виявлення та знищення на території району всієї української символіки, перереєстрації бюджетних установ згідно вимог окупаційної влади та так званої «днр». Згідно опублікованого протоколу оперативної наради відповідальність за виконанням вказаних заходів покладено на ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та голів сільських адміністрації.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграм-каналі під назвою «« ІНФОРМАЦІЯ_4 »», який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 .
В подальшому, 08.11.2022 ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , у складі організованої групи з ОСОБА_7 з метою здійснення інформації діяльності на підтримку держави-агресора та уникнення нею відповідальності за збройну агресію здійснили публічну роздачу грамот працівникам адміністрації Першотравневого району від так званого «міністерства молоді, спорту та туризму днр». Згідно публікації вказані грамоти видані за внесок в реалізацію «державної» молодіжної політики і проведену роботу щодо патріотичного виховання молоді. Грамоти також отримала ОСОБА_6 , роздачу грамот здійснював ОСОБА_10 .
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграм-каналі під назвою «« ІНФОРМАЦІЯ_4 »», який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Крім того, 27.12.2022 ОСОБА_10 , ОСОБА_6 у складі організованої групи з ОСОБА_7 , з метою здійснення інформації діяльності на підтримку держави-агресора висвітили процес отримання від ООО «СуббСтройКомпани» з Курської області подарунків. Під час вказаної зустрічі учасники організованої групи повідомили, що тільки завдяки «побратимам» з російської компанії вдалось відремонтувати дитячі заклади та діти зможуть ходити до школи та садочку.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграм-каналі під назвою «« ІНФОРМАЦІЯ_4 »», який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Також, 23.01.2023 ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , у складі організованої групи, з метою організації заходів політичного характеру на підтримку держави-агресора провели розширену оперативну нараду при «голові Першотравневого району» так званої «днр». Згідно опублікованого протоколу оперативної наради на вказаній оперативній нараді обговорювались питання забезпечення дотримання федеральних законів держави-агресора, процес отримання паспортів громадянина рф працівниками адміністрації та бюджетних організації, забезпечення інформування населення щодо політики адміністрації.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграм-каналі під назвою «« ІНФОРМАЦІЯ_4 »», який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Крім цього, 30.01.2023 ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , у складі організованої групи, з метою організації заходів політичного характеру на підтримку держави-агресора провели розширену оперативну нараду при «голові Першотравневого району» так званої «днр». Згідно опублікованого протоколу оперативної наради на вказаній оперативній нараді обговорювались питання забезпечення дотримання федеральних законів держави-агресора, укладання договорів для роботи в системі територіального управління федерального казначейства, забезпечення інформування населення щодо політики адміністрації, організації участі учнів шкіл в республіканських конкурсах та олімпіадах.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграм-каналі під назвою «« ІНФОРМАЦІЯ_4 »», який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Крім того, 06.02.2023 ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , у складі організованої групи, з метою організації заходів політичного характеру на підтримку держави-агресора провели розширену оперативну нараду при «голові Першотравневого району» так званої «днр». Згідно опублікованого протоколу оперативної наради на вказаній оперативній нараді обговорювались питання забезпечення дотримання федеральних законів держави-агресора, забезпечення інформування населення щодо політики адміністрації, організації участі учнів шкіл в республіканських конкурсах та олімпіадах.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграм-каналі під назвою «« ІНФОРМАЦІЯ_4 »», який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 .
В подальшому, 01.03.2023 ОСОБА_6 , ОСОБА_7 у складі організованої групи з ОСОБА_10 , з метою здійснення інформації діяльності на підтримку держави-агресора та уникнення нею відповідальності за збройну агресію прийняли участь у всеросійському диктанті ЖКГ, організованому «Єдиною росією». Згідно публікації, вказаний захід відбувся з метою покращення знань російського законодавства, оскільки з переходом на норми законодавства рф, мешканці стикаються з численними питаннями.
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграм-каналі під назвою «« ІНФОРМАЦІЯ_4 »», який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Крім цього, 04.03.2023 року ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , у складі організованої групи з ОСОБА_7 , з метою здійснення інформації діяльності на підтримку держави-агресора та уникнення нею відповідальності за збройну агресію прийняли участь в проведенні спортивних змагань присвячених святкуванню 8 березня. Згідно публікації ОСОБА_10 спільно з ОСОБА_6 підготовили та вручили переможцям призові кубки, медалі з російським «триколором», спортивну атрибутику з надписами «россия».
Після цього, з метою підтримки держави-агресора та її окупаційної адміністрації, інформацію щодо проведення вказаного політичного та інформаційного заходу опубліковано в засобах масової інформації, а саме на телеграм-каналі під назвою «« ІНФОРМАЦІЯ_4 »», який розміщено за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 .
На підставі викладеного громадяни України ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюються у колабораційній діяльності, а саме у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора та в організації та проведенні заходів політичного характеру та здійсненні інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованої на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України в складі організованої групи., тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 підтверджується сукупністю зібраних в ході досудового розслідування доказів, а саме:
- протоколом огляду соціально-орієнтованої мережі «Telegram», а саме каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 , на якому містяться відомості протиправної діяльності ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду соціально-орієнтованої мережі «Telegram», а саме каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 , на якому містяться т.зв. «Должностной регламент управляющего делами администрации Першотравневого района», т.зв. «Должностная инструкция заместителя главы администрации Першотравневого района днр», т.зв. «Положение об администрации Першотравневого района» та т.зв. «протоколы расширеного апаратного совещания главы администрации Першотравневого района»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 , протоколом пред`явлення ОСОБА_11 для впізнання за фотознімками ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та протоколом огляду соціально-орієнтованої мережі «Telegram» за участю свідка ОСОБА_11 , який надав відомості щодо протиправної діяльності ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 на тимчасово окупованій території Донецької області;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_12 , протоколом пред`явлення ОСОБА_12 для впізнання за фотознімками ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та протоколом огляду соціально-орієнтованої мережі «Telegram» за участю свідка ОСОБА_12 , який надав відомості щодо протиправної діяльності ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 на тимчасово окупованій території Донецької області;
- висновком експерта № 189 від 26.05.2023, в якому міститься інформація щодо підтвердження спрямування на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації на тимчасово окупованій території Першотравневого району Донецької області у публікаціях соціально-орієнтованої мережі «Telegram», а саме на каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором 18.04.2023, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України повідомлення про підозру вручено адвокатам ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які є захисниками за призначенням.
Таким чином, 18.04.2023 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 набули статусу підозрюваних у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України, а саме у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора та в організації та проведенні заходів політичного характеру та здійсненні інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованої на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України в складі організованої групи.
Повістки про виклик підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 до слідчого 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях до службового кабінету Донецької обласної прокуратури, розташованого за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Майдан Озерний, буд. 32 на 23.04.2023, 24.04.2023, 25.04.2023 та 26.04.2023 було розміщено у засобах масової інформації, а саме у газеті «Урядовий кур`єр», та на офіційному сайті «Офісу генерального прокурора», однак ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 у визначений час не з`явились та не повідомили причини не явки.
Відповідно до відповіді оперативного підрозділу на теперішній час підозрювані ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 згідно з отриманою інформацією переховується від органів слідства та суду та перебувають на тимчасово окупованій території смт Мангуш Донецької області.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрювані ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ухиляються від явки на виклик слідчого (не прибули на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошені у розшук та перебувають у смт Мангуш Донецької області, тобто на території, яка відповідно до постанов Верховної Ради України № 254-VIII від 17.03.2015, № 252-VIII від 17.03.2015 (з додатком), Закону України від 18.01.2018 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» є тимчасово окупованою територією.
Постановами слідчого, на підставі ст. 281 КПК України, підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 оголошено в розшук.
Таким чином, слідчий вказує, що наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22022050000001980 від 09.07.2022 стосовно підозрюваних: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України.
На підставі викладеного, просив надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022050000001980 від 09.07.2022 стосовно підозрюваних:
- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Дем`янівка, Першотравневого р-ну, Донецької області, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ;
- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки смт Першотравневе Першотравневого району Донецької області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 ;
- ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, уродженки с. Захарівка Першотравневого району Донецької області, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_3 .
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник ОСОБА_9 у судовому засіданні проти вимог клопотання не заперечував, захисник ОСОБА_8 просив віднести вирішення даного клопотання на розсуд суду.
Вислухавши думку прокурора, захисників, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, в судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022050000001980, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України.
18.04.2023 слідчим за погодженням з прокурором з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України повідомлення про підозру вручено адвокатам ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які є захисниками за призначенням.
Таким чином, 18.04.2023 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 набули статусу підозрюваних у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України, а саме у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора та в організації та проведенні заходів політичного характеру та здійсненні інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованої на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України в складі організованої групи.
Повістки про виклик підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 до слідчого 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях до службового кабінету Донецької обласної прокуратури, розташованого за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Майдан Озерний, буд. 32 на 23.04.2023, 24.04.2023, 25.04.2023 та 26.04.2023 було розміщено у засобах масової інформації, а саме у газеті «Урядовий кур`єр», та на офіційному сайті «Офісу генерального прокурора», однак ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 у визначений час не з`явились та не повідомили причини не явки.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред`явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв`язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваних у вчиненні інкримінованих їм злочинів, правильність кваліфікації їх дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваних, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об`єктивного спостерігача у тому, що підозрювані могли вчинити інкриміновані їм правопорушення.
Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрювані постійно перебувають на тимчасово окупованій території України і встановити їхнє точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваних на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.
Постановами слідчого від 28.04.2023 року на підставі ст. 281 КПК України, підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 оголошено в розшук.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрювані ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ухиляються від явки на виклик слідчого (не прибули на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошені у розшук та перебувають у смт Мангуш Донецької області, тобто на території, яка відповідно до постанов Верховної Ради України № 254-VIII від 17.03.2015, № 252-VIII від 17.03.2015 (з додатком), Закону України від 18.01.2018 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» є тимчасово окупованою територією.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1. 2. ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону). Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрювані ухиляються від явки на виклик слідчого (не прибули на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошені у розшук та перебувають на тимчасово окупованій території України.
Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч.1 т. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов`язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Матеріали клопотання свідчать, що підозрювані належним чином викликалися для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з`явилися у призначений час та не повідомили про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебувають на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрювані переховуються від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність підозрюваних до вищевказаних кримінальних правопорушень, а також, враховуючи той факт, що останні переховуються від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошені у розшук та перебувають на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .
Керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022050000001980, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.07.2022, відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 6 ст. 111-1 КК України.
Роз`яснити, що у разі якщо підозрюваний, стосовно якого слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, затриманий або добровільно з`явився до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснюється із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали буде складено і проголошено о 17-45 годині 20.06.2023 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1
- Номер: 1-кс/201/2747/2023
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 201/7137/23
- Суд: Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Бойко В.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.06.2023
- Дата етапу: 20.06.2023
- Номер: 1-кс/201/2747/2023
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 201/7137/23
- Суд: Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Бойко В.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.06.2023
- Дата етапу: 19.06.2023