Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #486114095

Справа № 229/624/23

Провадження № 2/229/645/2023





РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


       29 червня 2023 р. Дружківський міський суд Донецької області в складі: головуючого – судді Дубовика Р.Є., за участю секретаря судового засідання Жаріної Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення суми заборгованості за послуги з теплопостачання,


ВСТАНОВИВ:


ОКП «Донецьктеплокомуненерго» звернулось до суду з позовом до  ОСОБА_1 ,  ОСОБА_2 , в якому просить стягнути в солідарному порядку з відповідачів заборгованість за теплову енергію за період з 01 лютого 2020 року по 30 листопада 2022 року у розмірі 18 028, 98 грн., заборгованість за абонентське обслуговування за період з 01 лютого 2020 року до 30 листопада 2022 року у розмірі 53, 58 грн., інфляційні втрати у розмірі 3 048, 12 грн. та 3 % річних у розмірі 1 013, 30 грн. за період з 01 лютого 2020 року по 30 листопада 2022 року, а також судовий збір у розмірі 2 684, 00 грн., посилаючись на те, що відповідачі несвоєчасно і не в повному обсязі сплачують вартість наданих їм послуг, у зв`язку з чим за період з 01 лютого 2020 року по 30 листопада 2022 року утворилася заборгованість у вказаному розмірі.

У судове засідання представник позивача ОСОБА_3 не з`явилась. Надала суду заяву, в якій просить розглянути справу без її участі, на вимогах позовної заяви наполягає та просить їх задовольнити, не заперечує проти ухвалення по справі заочного рішення.

Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Заяв та клопотань про розгляд справи без участі або про відкладення судового засідання від ОСОБА_1 на адресу суду не надходило, відзив на позовну заяву нею також не поданий. ОСОБА_2 надала суду заяву про розгляд справи без її участі, в якій проти позовних вимог заперечувала, просила відмовити у задоволені позовних вимог відносно неї, посилаючись на те, що 30 червня 2017 року вона передала квартиру АДРЕСА_1 у особисту приватну власність ОСОБА_1 , що підтверджується копією договору купівлі – продажу квартири від 30 червня 2017 року, серія та номер 1754 та копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. Також ОСОБА_2 надала копію паспорту громадянина України, який містить позначку, що 25 липня 2017 року Виконавчим комітетом Дружківської міської ради її знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

На підставі ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою учасників справи фіксування судового процесу за допомогою відео- та звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши всі матеріали справи, суд вважає, що пред`явлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно з листом начальника Дружківської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 08 лютого 2023 року за вих. № 01-16/116 відповідачка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , дані стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в реєстрі територіальної громади відсутні (а.с. 38).

Відповідачка ОСОБА_1 є власницею квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності і у ОКП «Донецьктеплокомуненерго» в особі ВО ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Дружківкатепломережа», що надає послуги з постачання теплової енергії, відкрито особовий рахунок на ім`я ОСОБА_1 № 8690 (а.с. 17).

За приписами ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Серед обов`язків співвласників багатоквартирного будинку, визначених у статті 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, є наступні: виконання рішення зборів співвласників; своєчасна оплата за спожиті житлово-комунальні послуги.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 цього ж Закону індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору (ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Таким чином, згідно з чинним законодавством обов`язок сплати житлово-комунальних послуг покладається на власника квартири у багатоквартирному будинку або іншу особу, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Згідно з ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Таким чином, споживачі зобов`язані оплатити отримані ними житлово-комунальні послуги. Відсутність письмового договору щодо надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від встановленого законом обов`язку оплати послуг у повному обсязі, якщо він фактично користується ними зі згоди постачальника послуг. За таких обставин зобов`язання відповідачів оплатити надані послуги виникає на підставі закону з узгоджених дій постачальника і споживача послуг.

У відповідності до ст.526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Порядок надання послуг та розрахунків встановлено відповідно до Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, а також Правилами надання послуг по централізованому опаленню, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630.

Відповідно до п. 30 вказаних правил, споживач зобов`язаний: оплачувати послуги в установлені договором строки; забезпечувати доступ до мережі, арматури, квартирних засобів обліку, розподільчих систем представника виконавця за наявності в нього відповідного посвідчення: для ліквідації аварій - цілодобово; для встановлення і заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічного і профілактичного огляду, зняття контрольних показників квартирних засобів обліку - згідно з умовами договору; дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; забезпечувати цілісність квартирних засобів обліку та не втручатися в їх роботу; у разі несвоєчасного внесення плати за послуги сплачувати пеню у встановлених законом та договором розмірі; виконувати інші обов`язки відповідно до законодавства.

Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані своєчасно оплачувати житлово-комунальні послуги, плата за якими вноситься щомісячно.

Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 дійсно не виконує своїх обов`язків по оплаті за надані їй послуги з теплопостачання і має заборгованість, що виникла за період з 01 лютого 2020 року по 30 листопада 2022 року у розмірі 18 028, 98 грн., що підтверджується випискою з особового рахунку № НОМЕР_1 , відкритого на ім`я ОСОБА_1 (а.с. 15-16).

Крім того, відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем відповідно до цієї норми закону були нараховані наступні суми: інфляційні втрати у розмірі 3 048, 12 грн. та 3 % річних у розмірі 1 013, 30 грн. (а.с. 11-12).

Таким чином, суд приходить до висновку, що з відповідачки ОСОБА_1 на користь позивача необхідно стягнути заборгованість за послуги  з теплопостачання у розмірі 18 028, 98 грн., заборгованість за абонентське обслуговування у розмірі 53, 58 грн., інфляційні втрати у розмірі 3 048, 12 грн. та 3 % річних у розмірі 1 013, 30 грн.

Разом з тим, позивачем не доведено, що відповідачка ОСОБА_2 являється споживачем послуг з теплопостачання, на яку може бути покладено обов`язок сплати заборгованості за надані послуги за період з 01.02.2020 року по 30.11.2022 року, оскільки вона не є власницею квартири з 30 червня 2017 року, також з 27 червня 2017 року її знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , тому суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог до ОСОБА_2 .

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідачки ОСОБА_1 на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2 684, 00 грн. 

Беручи до уваги наведене, керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 81, 141, 247, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, ст. 162 ЖК України, ст. 625 ЦК України, ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», суд –


ВИРІШИВ:


Позов частково задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі Виробничої одиниці «Дружківкатепломережа», заборгованість за теплову енергію за період з 01 лютого 2020 року по 30 листопада 2022 року в сумі 18 028 ( вісімнадцять тисяч двадцять вісім) грн. 98 коп., заборгованість за абонентське обслуговування за період з 01 лютого 2020 року по 30 листопада 2022 року в сумі 53 (п`ятдесят три) грн. 58 коп., інфляційні втрати в сумі 3 048 (три тисячі сорок вісім) грн. 12 коп. та 3 % річних в сумі 1 013 (одна тисяча тринадцять) грн. 30 коп. за період з 01 лютого 2020 року по 24 лютого 2022 року, а також судовий збір в сумі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.


У задоволенні позовних вимог Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі Виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» до ОСОБА_2 про стягнення суми заборгованості за послуги з теплопостачання,- відмовити.


Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.




Суддя                                                                        Р.Є. Дубовик


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація