Судове рішення #486239511

Справа 932/4909/23

провадження 1-кс/932/2087/23




У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


29 травня 2023 року слідчий суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Дніпро клопотання слідчого СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Маріупольської окружної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню № 12022052770001885 від 31 травня 2022 року, про продовження строку досудового розслідування,


в с т а н о в и в :


Слідчий звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням в якому просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022052770001885 від 31 травня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 289 КК України, на дванадцять місяців, тобто до 31 травня 2024 року.

В обґрунтування заявлених вимог слідчий зазначив, що в ході проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, за фактом незаконного заволодіння невідомою особою в м. Маріуполь, транспортними засобами, які належали підприємству ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», а саме: Fiat Nuovo Doblo, в кузові білого кольору, 2017 року випуску, VIN - НОМЕР_1 , д.н.з. НОМЕР_2 , Fiat Fiorino, в кузові білого кольору, 2017 року випуску, VIN - НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_4 , Fiat Fiorino, в кузові білого кольору, 2017 року випуску, VIN - НОМЕР_5 , д.н.з. НОМЕР_6 , було проведено ряд процесуальних дій, за результатами яких не вдалось з`ясувати усі обставини злочину, які підлягають встановленню для притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

Для встановлення усіх обставин скоєння кримінального правопорушення необхідно провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії, які мають важливе значення для прийняття рішення у процесуальному провадженні, що потребує додаткового часу, який прокурор визначає в дванадцять місяців, з огляду на тимчасову окупацію м. Маріуполь, віддаленість місця мешкання свідків від місця розташування органу досудового розслідування, неповідомлення жодній особі про підозру, виняткову складність провадження.

На судове засідання слідчий не з`явився, надав заяву про розгляд клопотання без його участі, що не перешкоджає розгляду справи за відсутності вказаної сторони кримінального провадження, у відповідності до статті 295-1 КПК України.

Вивчивши клопотання та надані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов таких висновків.

Відповідно до частини першої статті 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку, встановленому статтею 615 цього Кодексу, до дня повідомлення особі про підозру становить:

1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;

2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до частини четвертої статті 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті;

2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;

3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до частини першої статті 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Відповідно до частини другої статті 295-1 КПК України у клопотанні про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) найменування (номер) кримінального провадження; 2) всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження; 3) обставини, що перешкоджали здійснити інші необхідні процесуальні дії раніше; 4) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 5) інші відомості, що обґрунтовують необхідність продовження строку досудового розслідування.

Відповідно до частини четвертої статті 295-1 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.

Відповідно до частини другої статті 214 та пункту 1 частини другої статті 283 КПК України досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та завершується закриттям кримінального провадження.

Відповідно до частини першої статті 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.

Аналіз наведених положень закону свідчить про можливість вирішення слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженого з прокурором, питання про продовження строку досудового розслідування, яке здійснюється щодо злочину та в якому жодній особі не повідомлено про підозру, на строк, що визначається з огляду на всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, які проведені під час кримінального провадження, обставини, що перешкоджали здійснити інші необхідні процесуальні дії раніше, строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій, тяжкість злочину щодо якого здійснюється досудове розслідування, інших обставин, що мають значення для справи.

Слідчий суддя встановив, що 31 травня 2022 року розпочато досудове розслідування щодо злочину, передбаченого частиною першою статті 289 КК України, який є нетяжким, згідно з частиною четвертою статті 12 КК України, оскільки за його вчинення передбачене основне найсуворіше покарання у виді п`яти років позбавлення волі, що в свою чергу обумовлює дванадцятимісячний строк досудового розслідування в даному кримінальному провадженні, останнім днем якого є 31 травня 2023 року.

Відповідно до наданих слідчому судді матеріалів клопотання вбачається, що 30.05.2022 року надійшло повідомлення від представника ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" про те, що в період часу з 24.02.2022 року по 30.05.2022 року невідома особа, перебуваючи в м. Маріуполі, заволоділа транспортними засобами, які належали підприємству, а саме: Fiat Nuovo Doblo, в кузові білого кольору, 2017 року випуску, VIN - НОМЕР_1 , д.н.з. НОМЕР_2 , Fiat Fiorino, в кузові білого кольору, 2017 року випуску, VIN - НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_4 , Fiat Fiorino, в кузові білого кольору, 2017 року випуску, VIN - НОМЕР_5 , д.н.з. НОМЕР_6 . Станом на теперішній час місцезнаходження автівок невідоме. ЄО 7946.

Відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів: НОМЕР_7 власником автомобіля марки "Fiat" моделі "Fiorino" реєстраційний номер НОМЕР_8 є ТОВ «ОТП ЛІЗІНГ»; НОМЕР_9 власником автомобіля марки "Fiat" моделі "Fiorino" реєстраційний номер НОМЕР_10 є ТОВ «ОТП ЛІЗІНГ»; НОМЕР_11 власником автомобіля марки "Fiat" моделi "Nuovo Doblo" реєстраційний номер НОМЕР_12 є ТОВ «ОТП ЛІЗІНГ».

Під час проведення досудового розслідування було проведено ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, а саме: 25.07.2022 року винесено постанову про визнання потерпілим ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» ЄРДПОУ 41279924; 25.07.2022 року винесено постанову про залучення представника потерпілого, а саме ОСОБА_5 ; 17.08.2022 року до слідчого вiддiлення ВП№3 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області направлено постанову про проведення слідчих дій на iншiй території відповідно до ч. 6 ст. 218 КПК України щодо допиту представника потерпілого ОСОБА_5 ; з метою встановлення обставин кримінального правопорушення та розшуку транспортного засобу на пiдставі ст. 40 КПК України оперативним працівникам Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області надано доручення на проведення відповідних слідчих (розшукових) дій; на підставі ч. 2 ст. 93 КПК України надані відповідні запити на витребування від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій необхідної для досудового розслідування інформації.

В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження, жодній особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення не повідомлено, на даний момент місцезнаходження автомобіля не встановлено досудове розслідування триває.

Завершити досудове розслідування у вказаний термін є неможливим, у зв`язку із винятковими складнощами провадження, які пов`язані із тимчасовою окупацією території Маріупольського району та відсутністю можливості здійснення розслідування у повному обсязі, оскільки відсутня можливість проведення слідчих (розшукових) дій, спрямованих на швидке та повне встановлення обставин кримінального правопорушення та причетних осіб за для виконання завдань кримінального провадження, передбачених статтею 2 КПК України.

Зокрема, починаючи з 05 березня 2022 року до цього часу, Російською Федерацією тимчасово окуповано усю територію Маріупольського району Донецької області, що встановлено відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22 грудня 2022 року «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».

Таким чином, зважаючи на те, що в даному кримінальному провадженні жодній особі не повідомлено про підозру, проведено ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, проте яких виявилось не достатнім для встановлення усіх обставин вчинення злочину, а отже існує необхідність у здійсненні додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, які вчасно не були проведені з огляду на обставини, що перешкоджали провести їх раніше, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для продовження строку досудового розслідування.

Проте, вирішуючи питання про визначення максимального строку на якій може бути продовжено досудове розслідування слідчий суддя виходить із приписів положень пунктів 2, 3 частини четвертої статті 219 КПК України до якої відсилає частина перша статті 294 КПК України вказуючи про критерії, які при цьому мають бути враховані, де вказано про строк в шість місяців коли йдеться про нетяжкий злочин, та про строк в дванадцять місяців коли йдеться про тяжкий або особливо тяжкий злочин.

З огляду на те, що в даному кримінальному провадженні здійснюється досудове розслідування щодо нетяжкого злочину, визначаючи строк на якій слід продовжити досудове розслідування з урахуванням обсягу процесуальних дій, проведення або завершення яких потребує додаткового часу, слідчий суддя виходить із максимального строку в даному випадку та вважає за доцільне продовжити строк досудового розслідування на шість місяців, а не на дванадцять місяців, як про це просив слідчий.

При обґрунтуванні можливості продовження строку досудового розслідування до дванадцяти місяців слідчий посилається на частину четверту статті 294 КПК України, яка вказує на можливість продовження строку досудового розслідування до дванадцяти місяців внаслідок виняткової складності провадження, проте слідчий суддя не погоджується з такими доводами вважаючи, що вказаним положенням не може бути збільшено максимальні строки на які може бути продовжено досудове розслідування у кримінальному провадженні, в якому жодній особі не повідомлено про підозру, які визначені у пунктах 2, 3 частини четвертої статті 219 КПК України, необхідність і порядок застосування яких обґрунтовано вище.

Виняткову складність даного кримінального провадження, з огляду на вищенаведені обставини, слідчий суддя враховує, а тому визначає саме максимальний шестимісячний строк на який може бути продовжене вказане кримінальне провадження.

На підставі викладеного, керуючись вищенаведеними положеннями законодавства, а також статтями 371, 372 КПК України, слідчий суддя,-


п о с т а н о в и в :


Клопотання слідчого – задовольнити частково.

Продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженню № 12022052770001885 від 31 травня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 289 КК України, на шість місяців.

В іншій частині вимог клопотання відмовити.

Ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає, відповідно до частини дев`ятої статті 295-1 КПК України.




Слідчий суддя                        __________________                                 ОСОБА_1




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація