- позивач: Акціонерне товариство "Державний Ощадний банк України"
- відповідач: Шпильовий Валентин Анатолійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 758/16392/21
Категорія 38
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
28 липня 2023 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Лещенко О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Конончуку Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_1 про стягнення суми кредитної заборгованості,-
В С Т А Н О В И В :
В листопаді 2021 року АТ «Державний ощадний банк України» в особі начальника філії - Головне управління по м. Києву та Київської області АТ «Ощадбанк» Крючкова Сергія Сергійовича, звернулось до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача суму кредитної заборгованості в розмірі 74 298,23 грн. та витрати по сплаті судового збору.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що між АТ «Державний ощадний банк України» в особі територіального відокремленого безбалансового відділення №10026/092 - філії Головного управління по м. Києву та Київській області та ОСОБА_1 07 жовтня 2019 року було укладено договір у вигляді заяви про приєднання №2476965/210916. Згідно п. 3.1. шляхом підписанням цієї заяви про приєднання до Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку. Клієнт беззастережно приєднується до ДКБО фізичних осіб. Згідно п.п. 3.6.1 Клієнту відкривається поточний рахунок № НОМЕР_1 в гривні України на умовах тарифного пакету «Моя кредитка», Тарифів за користування платіжною карткою, розміщених на сайті банку та на інформаційних стендах, що знаходяться у приміщеннях установ Банку. Згідно п.п. 3.6.2 Банк надає Клієнту Платіжну картку та ПІН-конверт до неї. Банк встановив Клієнту Кредит в сумі 65 000,00 грн. Згідно Додатку №1 до основного Договору, процентна ставка за кредитом є фіксованою і складає 55 (п`ятдесят п`ять) процентів річних за користування кредитними коштами. Плата за перевищення витрати ліміту по поточному рахунку (овердрафт) становить 60 відсотків на рік. Умовами п. 4.1.4. Заяви передбачено, що відповідач ознайомлений та погоджується із Правилами користування Карткою, Тарифами, які діють на дату підписання цієї Заяви про приєднання. Позивач вказує, що Банк виконав покладені на нього зобов`язання за Договором, надавши відповідачу кредит у встановленому у договорі розмірі. Проте. Починаючи з листопада 2020 року відповідач став порушувати умови договору щодо повернення кредиту та сплати процентів у встановлені Договором строки та порядку, у зв`язку з чим у відповідача виникла прострочена заборгованість по сплаті кредиту та процентів. Сума заборгованості відповідача за договором станом на 16 січня 2021 року становить 74 298,23 грн., що складається з: основної суми заборгованості у розмірі 64 990,04 грн.; проценти за користування кредитом у розмірі 9 137,82 грн.; комісія у розмірі 7,18 грн.; 3% річних на суму нарахованих та несплачених процентів у розмірі 40,66 грн.; 3 % річних на суму простроченого кредиту у розмірі 122,53 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача на свою користь, що є предметом позовних вимог.
Ухвалою суду від 20 грудня 2021 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу відповіді на відзив.
Відповідач у встановлений судом строк без поважних причин відзив на позов не надав, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами у відповідності до ч.8 ст. 178 ЦПК України.
З огляду на викладене та при відсутності заперечень сторони позивача, суд постановив ухвалу про розгляд справи на підставі наявних у ній доказів з ухваленням заочного рішення, оскільки згідно ст. 281 ЦПК України, якщо відповідач без повідомлення причин та не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши письмові матеріали справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, суд вважає позов обґрунтованими та таким, що підлягає задоволенню.
Статтею 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.
За вимог ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Частиною 1 та 2 ст. 639 Цивільного кодексу України визначено, що договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Відповідно до частини першої статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина перша статті 1048 ЦК України).
Частинами другою, третьою статті 1054 ЦК України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору. Особливості регулювання відносин за договором про надання споживчого кредиту встановлені законом.
Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 ЦК України).
Згідно із частиною першою статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
За змістом статті 634 цього Кодексу договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Як вбачається з матеріалів справи, 07 жовтня 2019 року відповідач звернувся до позивача із заявою про приєднання №2476965/210916 до Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) (далі - Заява).
Відповідно до Заяви, ця заява про приєднання оформлена у двох примірниках, по одному для Клієнта та для АТ «Ощадбанк» та є документом, що підтверджує укладення Договору. Примірник цієї заяви про приєднання, що засвідчує укладення між відповідачем та банком договору, в тому числі договору банківського рахунку та Кредитного договору (у відповідності до ст. 13 ЗУ «Про споживче кредитування») відповідач отримав.
Згідно п. 3.1. шляхом підписанням цієї заяви про приєднання до Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку. Клієнт беззастережно приєднується до ДКБО фізичних осіб.
Згідно п.п. 3.6.1 Клієнту відкривається поточний рахунок № № НОМЕР_1 в гривні України на умовах тарифного пакету «Моя кредитка», Тарифів за користування платіжною карткою, розміщених на сайті банку та на інформаційних стендах, що знаходяться у приміщеннях установ Банку.
Згідно п.п. 3.6.2 Банк надає Клієнту Платіжну картку та ПІН-конверт до неї. Банк встановив Клієнту Кредит в сумі 65 000,00 грн.
Згідно Додатку №1 до основного Договору, процентна ставка за кредитом є фіксованою і складає 55 (п`ятдесят п`ять) процентів річних за користування кредитними коштами. Плата за перевищення витрати ліміту по поточному рахунку (овердрафт) становить 60 відсотків на рік.
Умовами п. 4.1.4. Заяви передбачено, що відповідач ознайомлений та погоджується із Правилами користування Карткою, Тарифами, які діють на дату підписання цієї Заяви про приєднання.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Положенням статті 611 Цивільного кодексу України, визначено правові наслідки порушення зобов`язання. Так, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема: 1.припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 1.зміна умов зобов`язання; 2.сплата неустойки; 3.відшкодування збитків та моральної шкоди.
Цивільно - правова відповідальність - це покладення на правопорушника основаних на законі невигідних правових наслідків, які полягають у позбавленні його певних прав або заміні невиконання обов`язку новим, або у приєднанні до невиконаного обов`язку нового додаткового.
Згідно ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Відповідно до ч. 2 ст. 549 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Як вбачається з наданого суду розрахунку заборгованості за відновлювальною кредитною лінією виданою за банківською платіжною карткою, наданого позивачем, з боку відповідача має місце порушення укладеного договору, у зв`язку з чим станом на 16 січня 2021 року становить становить 74 298,23 грн., що складається з: основної суми заборгованості у розмірі 64 990,04 грн.; проценти за користування кредитом у розмірі 9 137,82 грн.; комісії у розмірі 7,18 грн.; 3% річних на суму нарахованих та несплачених процентів у розмірі 40,66 грн.; 3 % річних на суму простроченого кредиту у розмірі 122,53 грн.
Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про порушення позичальником ОСОБА_1 умов укладеного договору, у зв`язку з чим позов АТ «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_1 про стягнення суми кредитної заборгованості підлягає задоволенню.
В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, з відповідача на користь позивача підлягає до стягненню судовий збір, що був сплачений позивачем при звернені до суду у розмірі 2270,00 грн..
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 526, 610, 611, 629, 626, 1054 Цивільного кодексу України, ст.ст. 2, 10, 49, 76, 77-81, 89, 141, 209, 210, 223, 247, 265, 280, 354, 417 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_1 про стягнення суми кредитної заборгованості - задовольнити.
Стягути зі ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» суму заборгованості за договором у вигляді заяви про приєднання №2476965/210916 від 07 жовтня 2019 року у розмірі 74 298 (сімдесят чотири тисячі двісті дев`яносто вісім) 23 копійки.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 15.03.2023 року.
Учасники справи:
Позивач - Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (01001, м. Київ, вул. Володимирська, 27, код ЄДРПОУ 00032129);
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Суддя О. В. Лещенко
- Номер: 2/758/10076/21
- Опис: про стягнення суми кредитної заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 758/16392/21
- Суд: Подільський районний суд міста Києва
- Суддя: Лещенко О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.11.2021
- Дата етапу: 19.11.2021
- Номер: 2/758/3255/23
- Опис: про стягнення суми кредитної заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 758/16392/21
- Суд: Подільський районний суд міста Києва
- Суддя: Лещенко О.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.11.2021
- Дата етапу: 28.07.2023
- Номер: 2/758/3255/23
- Опис: про стягнення суми кредитної заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 758/16392/21
- Суд: Подільський районний суд міста Києва
- Суддя: Лещенко О.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.11.2021
- Дата етапу: 28.07.2023
- Номер: 2/758/3255/23
- Опис: про стягнення суми кредитної заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 758/16392/21
- Суд: Подільський районний суд міста Києва
- Суддя: Лещенко О.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.11.2021
- Дата етапу: 28.07.2023
- Номер: 2/758/3255/23
- Опис: про стягнення суми кредитної заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 758/16392/21
- Суд: Подільський районний суд міста Києва
- Суддя: Лещенко О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.11.2021
- Дата етапу: 28.07.2023