Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #486806670

СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 306/1335/23

Провадження № 2/306/494/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2023 року м. Свалява


Свалявський районний суд Закарпатської області в особі:

головуючого судді Ганчак Л.Ф.

за участю секретаря Стеблей А.В.

розглянувши у судовому засіданні матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Свалявської міської ради Закарпатської області Свалявська міська рада (89300, м.Свалява, вул.Духновича, 2, код ЄРДПОУ 04053884), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_3 ) про визнання права власності в порядку спадкування,


В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Свалявської міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності наквартиру АДРЕСА_4 в порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 та яка належала останньому на підставі договору дарування від 08.07.2009року. В даній квартирі ніхто не проживав, так як син із-за тривалої хвороби проживав разом з ними. Внаслідок його смерті відкрилась спадщина у вигляді згаданої квартири та недобудови садовий будинок за адресою АДРЕСА_5 . Спадкоємцями до майна померлого є позич та її чоловік - відповідач ОСОБА_3 (1952р.н.) по справі, який відмовляється від прийняття спадщини на свою користь. Вказує, що в державній нотаріальній конторі право власності на житловий будинок оформити не можливо, так як відсутній правовстановлюючий документ на садовий будинок. Тому, виникла необхідність для визнання права власності на вищевказаний будинок та квартиру у судовому порядку.

В судове засідання сторони не з`явилися.

Від позивача надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач ОСОБА_3 надав суду заяви про те, що не заперечує проти задоволення позову.

Представник Свалявської міської ради надала заяву про розгляд справи у її відсутності за наявними в такій матеріалами.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, відзиву на позов не надав. Суд вважає розглянути справу у його відсутності на підставі наявних у справі матеріалів.

За викладених обставин, суд провів розгляд справи на підставі наявних в ній доказів, в порядку, передбаченому ч.2 ст.247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Дані правовідносини регулюються нормами ст. ст. 328, 392, 1216, 1218, 1261, 1268-1270 ЦК України.

Дані правовідносинами регулюються нормами спадкування за законом.

Ст.1258 ЦК України передбачено черговість спадкування за законом.

Частиною 1 вищевказаної норми передбачено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Після його смерті відкрилася спадщина. Згідно договору дарування від 08.07.2009р. померлому належала квартира за адресою АДРЕСА_6 . Крім цього, згідно технічної документації померлому належить садовий будинок за адсрео. АДРЕСА_5 .

Спадкоємцем І черги після смерті ОСОБА_4 є його батьки - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а.с.9).

Відповідач ОСОБА_3 не бажає оформити свої спадкові права та не заперечує проти визнання права власності за позивачем.

Інший відповідач ОСОБА_2 не є спадкоємцем І черги, а тому не може бути власником спадкового майна за законом.

Судом було перевірено підсудність спарви. З врахуванням того, що є два обєкти спадкового майна ( і на територїі м.Свалява, і на території м.Ужгорода), тому розгляд справи не порушує принцип підсудності.

Отже, з врахуванням того, що оформити право власності на садовий будинок без правоустановчих документів, які не оформив спадкодавець іншим чином не можливо, крім судового, суд вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення.

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Як роз`яснено в п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 Про судову практику в справах про спадкування від 30 травня 2008 року, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Аналогічна думка викладена в роз`ясненні наданому Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику з розгляду цивільних справ про спадкування» №24-753/0-13 від 16 травня 2013 року, відповідно до якого, визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватись якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Враховуючи, що позивач не може належним чином реалізувати своє право на прийняття спадщини, інші спадкоємці не подали заяви про прийнтятят спадщини та не заперечують проти визнання права власності за позивачем, позивач фактично доглядає за садовим будинком та квартирою, користуються відкрито майном, що свідчить про те, що вона прийняла спадщину за спадкодавцем, однак позбавлена можливості оформити спадщину в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадковий садовий будинок, суд доходить висновку, що за нею необхідно визнати право власності на житловий будинок за законом.

Керуючись ст.ст. 13, 19, 235, 258, 259, 263-265, 268, 271- 273, 354, 355 ЦПК України, п.15 п.п.15.5 Перехідних положень ЦПК України, ст.ст. 25, 30, 328, 1216, 1218, 1261, 1268-1270 ЦК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_6 та садовий будинок за адресою: АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня винесення рішення суду до Закарпатського апеляційного суду.


ГОЛОВУЮЧИЙ Л.Ф.Ганчак


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація