Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #486947512



Справа № 634/565/23

Провадження № 2-о/634/21/23

Категорія 17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.08.2023 року

Сахновщинський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді - Зимовського О.С.,

за участю секретаря судового засідання - Лісняк С.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Сахновщина Харківської області заяву ОСОБА_1 , що діє в інтересах недієздатного ОСОБА_2 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про встановлення факту родинних відносин, -


встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою в інтересах недієздатного ОСОБА_2 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить встановити факт родинних відносин а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В обґрунтування позову зазначає, що згідно рішення опікунської ради виконавчого комітету Лебедівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області від 22.06.2004 року № 25/2 він є піклувальником над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в зв`язку зі смертю матері ОСОБА_3 . ОСОБА_2 , є особою з інвалідністю з дитинства 2 групи та має психічний розлад «олігофренія з епілептичним приступом».

02.06.2023 року заявник звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою щодо переведення із соціальної пенсії по інвалідності на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, як опікун ОСОБА_2 .

З результатами розгляду заяви органами пенсійного фонду встановлено невідповідність зазначення прізвища годувальника « ОСОБА_4 », а у свідоцтві про смерть та інших документах - « ОСОБА_4 » та відмовлено заявнику у перерахунку пенсії.

При зверненні заявником до Сахновщинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з питанням, щодо отримання Витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усно було відмовлено, так як не можливо встановити факт родинних стосунків за поданими ним документами.

Встановлення факту родинних відносин між померлою матір`ю для ОСОБА_2 має значення для визнання права на отримання пенсії по втраті годувальника.

Ухвалою суду від 28.06.2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження, призначено судове засідання. Витребувано у Сахновщинському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління юстиції витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки РФ Орловська область, Глазуновський район, с. Сеньково, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою Суду від 11.07.2023 року розгляд вказаної справи відкладено на підставі п. 2 ч. 2 ст. 223 ЦПК України.

В судовому засіданні заявник вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити з мотивів викладених в заяві.

Представник заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в судове засідання не з`явився, надіслав до суду відзив в якому вказав, що заява необґрунтована та безпідставна, просить в її задоволенні повністю відмовити. Зазначив, що за результатами огляду наданих документів було встановлено, до заяви не надано Витяг про реєстрацію смерті годувальника, крім цього прізвище, яке зазначено у свідоцтві про смерть та інших документах не співпадає з прізвищем годувальника, яке міститься в свідоцтві про народження утриманця. Крім цього, зазначив, що у даній ситуації заявником не вірно обрано спосіб захисту, наведені обставини пов`язані з відмовою контролюючого органу у перерахунку пенсії за віком. А тому вказані спірні правовідносини повинні розглядатися в межах адміністративного судочинства, шляхом визнання не правомірних дій з боку уповноваженого органу з наступним вирішенням спору про право.

Суд, дослідивши матеріали справи, вивчивши письмові докази по справі, приходить до наступного.

У відповідності до ч. 3 та ч. 4 ст. 12, ч. 1 та ч. 2 ст. 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що згідно копії паспорта серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований в с. Лебедівка Сахновщинського району Харківської області (а.с.5)

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , матір`ю записана - ОСОБА_3 (а.с.7)

Згідно копії Рішення № 963220102507 від 08.06.2023 року винесеного відділом перерахунків №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії по втраті годувальника на підопічного ОСОБА_1 (а.с.10)

Згідно копії Акту обслідування від 29.06.1977 року вбачається, що ОСОБА_2 , є інвалідом дитинства 2 групи та має психічний розлад, діагноз «олігофренія з епілептичним приступом» (а.с.11)

Згідно копії рішення Лебедівської сільської ради Сахновщинського району Харківської області № 25/2 від 22.06.2004 року, ОСОБА_1 призначено піклувальником над ОСОБА_2 , 1961 року народження. (а.с.12)

Згідно копії посвідчення серія НОМЕР_3 виданого 05.01.2005 року ОСОБА_1 , 1958 року народження, отримує пенсію по інвалідності з дитинства. (а.с.13)

Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до ст.15 ЦК України, ст.4 ЦПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання в порядку, визначеним цивільним процесуальним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Виходячи зі змісту п. 5 ч. 2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

У відповідності із п. 7 Постанови Пленуму ВСУ №5від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення фактів родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.

Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012, заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути: спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв`язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки; особи, які мають право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини; інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, закріплено принцип права на справедливий суд, який означає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Оскільки, встановлення факту родинних відносин породжує для ОСОБА_2 юридичні наслідки, а саме можливість реалізувати своє право на отримання пенсії по втраті годувальника та встановити даний факт іншим шляхом, аніж звернутися до суду за судовим захистом є неможливим, тому суд прийшов до висновку про законність та обґрунтованість вимог про встановлення факту родинних відносин.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення вимог заявника про встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка була його матір`ю.

Керуючись ст. 12, 13, 259, 264-266, ч.1 ст.293, ч. 2 ст. 315 ЦПК України, суд

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 , що діє в інтересах недієздатного ОСОБА_2 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Лебедівка Сахновщинського району Харківської області, зареєстрований за адресою с. Лебедівка Сахновщинського району Харківської області, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду в тридцяти денний строк з дня його складання.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.


Суддя:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація