- Представник позивача: Кожарін Сергій Валентинович
- Відповідач (Боржник): Товариство з додатковою відповідальністю "Кременчуцька Птахофабрика "
- Позивач (Заявник): Рило Ганна Василівна
- Представник відповідача: Захарова Тетяна Володимирівна
- Позивач (Заявник): Кравченко Ольга Сергіївна
- Заявник апеляційної інстанції: Товариство з додатковою відповідальністю "Кременчуцька Птахофабрика "
- Заявник: Кременчуцький відділ Державної виконавчої служби у Кременчуцькому районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління юстиції
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2023 року м. Харків Справа № 917/207/23
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Бородіна Л.І., суддя Здоровко Л.М. , суддя Лакіза В.В.,
за участю секретаря судового засідання Садонцевої Л.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика", с. Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область,
на рішення Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023, ухвалене у приміщенні Господарського суду Полтавської області в м. Полтава, повний текст якого складений 29.05.2023 (суддя Тимощенко О.М.),
у справі №917/207/23
за позовом:
1) ОСОБА_1 , с. Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область,
2) ОСОБА_2 , с. Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область,
до відповідача: Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика", с.Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область,
про стягнення вартості частки у статутному капіталі товариства,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Господарського суду Полтавської області з позовною заявою, в якій просила (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог вх. № 2733 від 02.03.2023) стягнути з ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" вартість належної їй частки у статутному капіталі ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" у розмірі 13573,48грн. Позовні вимоги обґрунтовані порушенням ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" корпоративних прав ОСОБА_1 , зокрема, на отримання вартості частки внаслідок перетворення товариства.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 20.02.2023 у справі № 917/207/23 прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду і відкрито провадження у справі.
В той же час до Господарського суду Полтавської області з позовною заявою звернулась ОСОБА_2 , яка просила (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог вх. № 2734 від 02.03.2023) стягнути з ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" вартість належної їй частки у статутному капіталі ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" у розмірі 204761,08грн. Позовна заява ОСОБА_2 містить обґрунтування, аналогічні викладеним у позовній заяві ОСОБА_1 .
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 20.02.2023 у справі №917/213/23 прийнято позовну заяву ОСОБА_2 до розгляду і відкрито провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 21.03.2023 об`єднано справи №917/207/23 та №917/213/23 в одне провадження та присвоєно номер №917/207/23.
Рішенням Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі №917/207/23 позовні вимоги задоволено; стягнуто з ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" на користь ОСОБА_2 204761,08грн вартості частки, 12500грн витрат на професійну правничу допомогу, 3071,42грн витрат по сплаті судового збору; стягнуто з ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" на користь ОСОБА_1 13573,48грн вартості частки, 6500грн витрат на професійну правничу допомогу, 2684грн витрат по сплаті судового збору.
Рішення місцевого господарського суду мотивовано тим, що позивачі були власниками цінних паперів (іменних акцій) ЗАТ "Птахофабрика Росія". Позивачі не були письмово повідомлені про збори акціонерів 31.05.2011 та 17.08.2011, про установчі збори учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія" 17.08.2011 та 31.08.2011, на яких вирішувалося питання припинення ЗАТ "Птахофабрика Росія" шляхом перетворення та утворення ТДВ "Птахофабрика Росія", докази отримання позивачами письмового зобов`язання про надання часток у статутному (складеному) капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" в матеріалах справи також відсутні. Обов`язковий викуп акцій у позивачів не був здійснений. У зв`язку з цим місцевий суд дійшов висновку, що у позивачів наявне право на отримання частки у статутному капіталі ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" в обмін на письмові зобов`язання ЗАТ "Птахофабрика Росія". Суд зазначив, що частки позивачів у статутному капіталі тимчасово, зокрема, і на даний час, знаходяться на особовому рахунку відповідача. Позивачі зверталися до відповідача із заявами про включення до складу товариства та про проведення розрахунку за свою частку статутного капіталу товариства. Проте, такі заяви залишені відповідачем без реагування та задоволення. Врахувавши зазначене, господарський суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач порушив право власності позивачів як акціонерів підприємства, а саме право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю (майном), в даному випадку часткою в статутному капіталі Товариства.
Розглянувши заяву відповідача про застосування наслідків спливу позовної давності, суд першої інстанції дійшов висновку про її необґрунтованість, оскільки доказів, що позивачі мали об`єктивну можливість у 2011 році дізнатись про припинення ЗАТ "Птахофабрика Росія", утворення ТДВ "Птахофабрика Росія" та не включення їх до ТДВ "Птахофабрика Росія" за умови неповідомлення їх про збори, відповідачем не надано. Крім того, судом першої інстанції враховано зміни до ЦК України щодо продовження строків, визначених статтями 257 та 258 ЦКУ, на період дії карантину. Розглянувши клопотання позивачів про стягнення витрат на правничу допомогу, врахувавши складність юридичної кваліфікації правовідносини у справі, суд зазначив, що заявлений до стягнення розмір витрат на оплату послуг адвоката є співмірним із складністю справи та виконаними адвокатом роботами (наданими послугами), часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт та ціною позову, а тому вимоги позивачів визнав обґрунтованими та відповідно до ч. 4 ст. 129 ГПК України витрати позивачів на професійну правничу допомогу поклав на відповідача.
Не погодившись з рішенням Господарського суду Полтавської області, ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" 15.06.2023 звернулося до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій скаржник просить скасувати рішення Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі № 917/207/23 та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову та застосувати строк позовної давності.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що судом першої інстанції допущено помилки при відмові у застосуванні позовної давності у зв`язку з безпідставним відхиленням доводів відповідача та перекладанням обов`язку доказування пропущення строку позовної давності з позивачів на відповідача. Також апелянт вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права при розрахунку вартості частки позивачів. Вважає, що задоволення позовних вимог з урахуванням збільшення позовних вимог у зв`язку зі збільшенням статутного капіталу, в той час як частки позивача-1 та позивача-2 не збільшились, є грубим порушенням норм матеріального права та безпідставним стягненням коштів з Товариства. За доводами скаржника, оскільки між сторонами немає домовленості, максимальна сума, яку має право вимагати позивач-1, становить 1302грн, а позивач-2 - 86,25грн.
Позивачі у відзиві на апеляційну скаргу просять рішення Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 залишити без змін, а апеляційну скаргу ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" - без задоволення. Також позивачі просять стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу з підготовки та складання відзиву на апеляційну скаргу: на користь ОСОБА_1 у розмірі 2000,00грн; на користь ОСОБА_2 у розмірі 4000,00грн.
Позивачі наголошують, що чинне законодавство не зобов`язує ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як і будь-яких інших акціонерів (учасників) юридичних осіб вести моніторинг інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичний осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Крім того, зазначають, що позивачам в силу свого похилого віку та освіти не було відомо про існування ЄДР та засоби входу до нього. За твердженнями позивачів, внаслідок протиправних дій відповідача майже до всіх акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" не була доведена інформація про проведення загальних (установчих) зборів та про прийняті на цих зборах рішення, зокрема, щодо реорганізації ЗАТ в ТДВ, через що на даний час з 415 акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" до складу учасників реорганізованого ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" входять лише 15 осіб. Позивачі наголошують, що в матеріалах справи відсутні докази отримання ними повідомлень з наслідками обміну акцій на долю в складі учасників ТДВ, повідомлень про проведення загальних зборів. За доводами позивачів, всупереч обов`язку товариства щодо здійснення обміну акцій на частки та викуп акцій до їх державної реєстрації, станом на 31.07.2011 акції позивачів не були ані викуплені, ані обміняні на частки в статутному фонді товариства, що було створено. Позивачів не було повідомлено, що вони є учасниками ТДВ "Птахофабрика Росія", а їх частки у статутному капіталі тимчасово знаходяться на особовому рахунку відповідача, а тому позивачі мають право звернутися з письмовою заявою про виплату грошових коштів за їх частки. Також позивачі наголошують на правильності визначення вартості їх часток.
07.08.2023 до Східного апеляційного господарського суду засобами електронного зв`язку від позивачів надійшла заява про розгляд справи без участі позивачів та їх представника.
До судового засідання апеляційної інстанції представники сторін не з`явилися. Про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчать довідки про доставку 03.08.2023 о 19:36 годині електронного листа, а саме: копії ухвали Східного апеляційного господарського суду від 03.08.2023 про відкладення розгляду справи, до електронних кабінетів представників позивача адвоката Кожаріна С.В. та відповідача адвоката Захарової Т.В.
Частиною 7 ст. 242 ГПК України визначено, якщо копію судового рішення вручено представникові, вважається, що його вручено й особі, яку він представляє.
Відповідно до ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Розглянувши заяву позивачів про розгляд справи без участі позивачів та їх представника, враховуючи, що вона не суперечить положенням ч. 12 ст. 270 ГПК України, судова колегія вважає за можливе її задовольнити.
Оскільки в матеріалах справи наявні докази повідомлення сторін про дату, час та місце розгляду справи, а також те, що явка представників сторін не визначалася обов`язковою, судова колегія дійшла висновку про розгляд справи за відсутності представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, їх юридичну силу та доводи апеляційної скарги, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила таке.
Як встановлено судом, відповідно до сертифіката від 06.08.2004 серії R1 №00000202 ОСОБА_2 є власником 5208 простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25грн.
Згідно з сертифікатом від 06.08.2004 серії R1 №00000347 ОСОБА_1 є власником простих 345 іменних акцій номінальною вартістю 0,25грн.
31.05.2011 відбулися чергові загальні збори акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія", за результатами проведення яких складено протокол від 31.05.2011 №3.
За змістом протоколу чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" від 31.05.2011 №3 на дату складання реєстру акціонерів, що мають право на участь в зборах, Статутний капітал Товариства становить 1051869грн. Статутний капітал поділений на 4207476 простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн кожна. На час закінчення реєстрації зареєстровані акціонери та представники акціонерів, які володіють 3822492 акціями Товариства, що становить 90,85 % акцій, що мають право на голосування на зборах. Ця кількість достатня для правомочності загальних зборів акціонерів згідно з нормами чинного законодавства України та Статуту Товариства.
За пунктом 7 протоколу чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" від 31.05.2011 №3 зборами прийнято рішення про припинення ЗАТ "Птахофабрика Росія" (ідентифікаційний код 05387914) шляхом реорганізації (перетворення) у Товариство з додатковою відповідальністю "Птахофабрика Росія", яке відповідно до законодавства України буде правонаступником майна, майнових і немайнових прав та обов`язків реорганізованого шляхом перетворення ЗАТ "Птахофабрика Росія" з моменту його державної реєстрації.
З результатами розгляду питання 10 порядку денного зборами вирішено, зокрема, голові комісії з припинення ЗАТ "Птахофабрика Росія" не пізніше трьох робочих днів з дати прийняття рішення про реорганізацію здійснити персональне повідомлення акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" про прийняті рішення шляхом надсилання поштових листів за адресою згідно реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ "Птахофабрика Росія" станом на 26.05.2011.
По питанню п`ятнадцять порядку денного зборами акціонерів прийнято рішення про визначення орієнтовних порядку, умов та строків перетворення ЗАТ "Птахофабрика Росія" в Товариство з додатковою відповідальністю, зокрема: повідомлення акціонерів, кредиторів Товариства, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Хранителя цінних паперів Товариства через друковані засоби масової інформації та персонально, способом, передбаченим Статутом, про прийняття рішення про припинення (реорганізацію) ЗАТ "Птахофабрика Росія"; видача акціонерам Товариства, які на загальних зборах, акціонерів голосували за припинення товариства шляхом реорганізації та які подали до Товариства заяви про обмін акцій товариства на частки в статутному капіталі товариства з додатковою відповідальністю, письмових зобов`язань про видачу учасникам товариства з додатковою відповідальністю відповідних часток; здійснення оцінки ринкової вартості акцій, що підлягають викупу акціонерами; підписання від імені Товариства з акціонерами, які подали Товариству заяви про продаж ЗАТ "Птахофабрика Росія" своїх акцій, договорів купівлі-продажу акцій. Проведення в строки згідно договорів купівлі-продажу акції розрахунку з продавцями цінних паперів.
По шістнадцятому питанню порядку денного прийнято рішення, що акціонери ЗАТ "Птахофабрика Росія", які не брали участь у голосуванні за прийняття загальними зборами Товариства рішення про припинення діяльності Товариства шляхом його реорганізації, або голосували проти цього рішення, мають право вимагати у Товариства викуп своїх акцій. Викуп ЗАТ "Птахофабрика Росія" власних акцій у цих акціонерів здійснюється за ціною, що визначається за домовленістю сторін, але не нижчою за номінальну вартість акцій. Строк оцінки та викупу акцій в акціонерів, які вимагають цього, призначити з 01.06.2011 до 01.07.2011, але не пізніше дати зупинення обігу акцій.
По сімнадцятому питанню порядку денного зборами прийнято рішення, що акціонерам ЗАТ "Птахофабрика Росія", які приймуть рішення вступити до Товариства з додатковою відповідальністю "Птахофабрика Росія", яке створюється шляхом перетворення з ЗАТ "Птахофабрика Росія" і є його правонаступником, надати в строк не пізніше ніж за три робочих дня до проведення наступних зборів акціонерів Голові комісії з припинення ЗАТ "Птахофабрика Росія" відповідну заяву. Вказані акціонери отримають відповідні частки у статутному (складеному) капіталі Товариства з додатковою відповідальністю "Птахофабрика Росія", обмінявши на вищезазначені частки належні їм акції ЗАТ "Птахофабрика Росія". Розмір частки (у відсотках) кожного засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі Товариства з додатковою відповідальністю ТДВ "Птахофабрика Росія" дорівнюватиме розміру його частки (у відсотках) у статутному капіталі ЗАТ "Птахофабрика Росія". ???Голові комісії з припинення ЗАТ "Птахофабрика Росія" здійснити обмін акцій ЗАТ "Птахофабрика Росія" на письмові зобов`язання про видачу учасникам відповідних часток у статутному (складеному) капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" до дати проведення зборів засновників ТДВ "Птахофабрика Росія". ???Обмін письмових зобов`язань на частки у статутному (складеному) капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" провести після державної реєстрації ТДВ "Птахофабрика Росія".
Відповідно до звіту про наслідки обміну акцій у статутному капіталі ЗАТ "Птахофабрика Росія" на письмові зобов`язання про видачу часток у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" від 12.08.2011 дата початку обміну акцій акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" на письмові зобов`язання про надання часток у статутному (складеному) капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія": 15.07.2011; дата закінчення обміну акцій акціонерів: 15.07.2011 (письмові зобов`язання надані всім акціонерам ЗАТ "Птахофабрика Росія" шляхом направлення рекомендованих поштових листів згідно реєстру відправлень рекомендованих повідомлень від 15.07. 2011); письмові зобов`язання про надання часток у статутному (складеному) капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" надіслані 415 акціонерам, на 4207476 акцій загальною вартістю 1051869грн; у акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" акцій викуплено не було, так як жоден з акціонерів не подав заяву про викуп у них акцій ЗАТ "Птахофабрика Росія".
17.08.2011 проведені позачергові загальні збори акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія", які оформлені протоколом №4.
З протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011 №4 вбачається, що відповідно до переліку акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія", що мають право на участь в зборах, складеного депозитарієм станом на 12.08.2011, виданого Всеукраїнським депозитарієм цінних паперів, до переліку включено 415 осіб, які мають право участі у даних зборах. На час закінчення реєстрації учасників зборів, зареєстровані акціонери-власники голосуючих акції у кількості 10 осіб з загальною кількістю голосів у розмірі - 3001706, які у сукупності складають 71,34 відсотків голосуючих акцій від загальної кількості акцій.
За результатами проведення позачергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія", що оформлені протоколом від 17.08.2011 №4, зборами прийнято такі рішення:
-по другому питанню порядку денного вирішено затвердити звіт комісії з припинення ЗАТ "Птахофабрика Росія" та заходи з виконання рішень зборів акціонерів від 31.05.2011 щодо перетворення Товариства. ???Відомості згідно із звітом комісії з припинення використати при розгляді наступних питань порядку денного зборів. Для виконання рішень зборів акціонерів від 31.05.2011 та завершення виконання плану реорганізації Товариства вважати за доцільне проведення зборів засновників (учасників) ТДВ "Птахофабрика Росія" - правонаступника ЗАТ "Птахофабрика Росія" після закінчення даних Позачергових зборів акціонерів в 12.00 у цьому ж приміщенні. При цьому зазначено, що акціонерам товариства був здійснений обмін акцій акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" на частки у статутному ТДВ "Птахофабрика Росія" шляхом надіслання акціонерам ЗАТ "Птахофабрика Росія" письмових зобов`язань про видачу частки в статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія";
- по третьому питанню порядку денного вирішено затвердити передавальний акт ЗАТ "Птахофабрика Росія", складений Комісією з припинення ЗАТ "Птахофабрика Росія" станом на 31.07.2011;
-по четвертому питанню вирішено затвердити звіт про наслідки обміну акцій у Статутному капіталі ЗАТ "Птахофабрика Росія" на письмові зобов`язання про видачу відповідної кількості часток у статутному капіталі Товариства з додатковою відповідальністю, що створюється внаслідок реорганізації ЗАТ "Птахофабрика Росія". Також зазначено, що Комісією з припинення Товариства був здійснений обмін акцій акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" на частки у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" шляхом персональної розсилки рекомендованими листами письмових зобов`язань всім акціонерам згідно переліку акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія", складеного на 24.06.2011, виданого Всеукраїнським депозитарієм цінних паперів. Результати такої розсилки відображені у Звіті комісії про наслідки обміну акцій у статутному капіталі ЗАТ "Птахофабрика Росія" на письмові зобов`язання про видачу відповідної кількості часток у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія". У акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" акцій викуплено не було, так як жоден з акціонерів не подав заяву про викуп у них акцій ЗАТ "Птахофабрика Росія";
-по п`ятому питанню порядку денного прийнято рішення: письмові зобов`язання акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія", які прийняли участь в установчих зборах ТДВ "Птахофабрика Росія", або акціонери, які отримали письмові зобов`язання та до дати проведення установчих зборів ТДВ "Птахофабрика Росія" подали відповідні заяви до ЗАТ "Птахофабрика Росія" про бажання вступити до складу ТДВ "Птахофабрика Росія" та згоду на обмін їх акцій на частки в статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія", обмінюються на пропорційну (у відсотках) належним акціонеру акціям частку у статутному (складеному) капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" та включаються до складу засновників ТДВ "Птахофабрика Росія". Розподіл часток у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" відбувається із збереженням співвідношення між частками акціонерів у статутному капіталі ЗАТ "Птахофабрика Росія", що перетворюється. Тобто при здійсненні обміну розмір частки учасника у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" повинен дорівнювати розміру загальної номінальної вартості акцій, які належали особі у статутному капіталі ЗАТ "Птахофабрика Росія" до перетворення і в обмін на які їй було видано письмове зобов`язання. Розмір статутного капіталу ТДВ "Птахофабрика Росія" на дату його державної реєстрації буде дорівнюватися розміру статутного фонду ЗАТ "Птахофабрика Росія" на дату прийняття рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації. Питання щодо обміну всіх інших часток акціонерів - власників акцій ЗАТ "Птахофабрика Росія" на частки у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія", та включення їх до складу учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія" вирішити на установчих зборах ТДВ "Птахофабрика Росія", що призначені на 17.08.2011о 12.00 год;
-по сьомому питанню порядку денного прийнято рішення створити статутний (складений) капітал ТДВ "Птахофабрика Росія" в розмірі 1051869,00грн, і сформувати його повністю сплаченим статутним капіталом реорганізованого ЗАТ "Птахофабрика Росія" (код за ЄДРПОУ 05387914). Передати статутний (складений) капітал разом з іншими активами ТДВ "Птахофабрика Росія" у приватну власність за передавальним актом станом на 31.07.2011; затвердити склад учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія" та розміри їх часток в статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія".
В той же день, 17.08.2011 проведені установчі збори учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія", на яких були присутні 18 учасників товариства, які володіють 71,6669% голосів.
Відповідно до протоколу №1 установчих зборів учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011 прийнято рішення створити ТДВ "Птахофабрика Росія" шляхом перетворення с ЗАТ "Птахофабрика Росія" (код за ЄДРПОУ 05387914); прийнято за передавальним актом все майно права та обов`язки реорганізованого шляхом перетворення ЗАТ "Птахофабрика Росія"; визначено розмір статутного капіталу товариства - 1051869,00 грн, що відповідає розміру статутного капіталу ЗАТ "Птахофабрика Росія"; оголошено перерву в установчих зборах до 31.08.2011 та з повідомленням акціонерів про таку перерву шляхом розміщення оголошення в офіційному друкованому органі районного значення.
Після перерви, 31.08.2011, на установчих зборах учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія" прийнято рішення визначити та затвердити склад учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія" (всього 36 учасників) та розподілити частки між учасниками у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія"; частки акціонерів - власників акцій ЗАТ "Птахофабрика Росія", які до дати проведення установчих зборів ТДВ "Птахофабрика Росія" не подали відповідні заяви до ЗАТ "Птахофабрика Росія" про бажання вступити до складу ТДВ "Птахофабрика Росія", та не надали згоду на обмін їх акцій на частки в статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія", закріплюються за ТДВ "Птахофабрика Росія". Перелік таких акціонерів додається до передавального акту, згідно якого ТДВ "Птахофабрика Росія" буде прийнято все майно, права та обов`язки ЗАТ "Птахофабрика Росія". У разі звернення таких акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" до його правонаступника - ТДВ "Птахофабрика Росія", такі акціонери будуть включені до складу ТДВ "Птахофабрика Росія". Термін обміну письмових зобов`язань на частки у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" не обмежується.
Згідно з передавальним актом станом на 31.07.2011, затвердженим рішенням позачергових зборів акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011, протокол №4, та рішенням комісії про припинення ЗАТ "Птахофабрика Росія", протокол №4 від 08.08.2011, за актом передаються всі активи та пасиви (майно, капітал та зобов`язання), зведений перелік яких наведено у акті, від юридичної особи ЗАТ "Птахофабрика Росія", що реорганізується шляхом перетворення, до юридичної особи - ТДВ "Птахофабрика Росія" (код ЄДРПОУ 05387914). Всі майнові права, грошові кошти, зобов`язання та інші права та обов`язки згідно передавального акту, які у зв`язку з перетворенням ЗАТ "Птахофабрика Росія" переходять до його правонаступника ТДВ "Птахофабрика Росія". Частки акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія", власників письмових зобов`язань, які до дати проведення установчих зборів ТДВ "Птахофабрика Росія" не виявили бажання вступити до складу ТДВ "Птахофабрика Росія", та не надали згоду на обмін їх акцій на частки в статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія", закріплюються за ТДВ "Птахофабрика Росія". Перелік таких власників додається до даного передавального акту, та є його частиною. Термін обміну письмових зобов`язань на частки у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" не обмежується.
Разом з тим, перелік власників письмових зобов`язань, які до дати проведення установчих зборів ТДВ "Птахофабрика Росія" не виявили бажання вступити до складу ТДВ "Птахофабрика Росія", та не надали згоду на обмін їх акцій на частки в статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія", до матеріалів справи сторонами не наданий.
Як вбачається з матеріалів справи, 05.02.2019 проведено загальні збори учасників товариства, на яких прийнято рішення про збільшення статутного капіталу товариства на 50% (що в грошовому еквіваленті становить 525934,50грн) за рахунок внеску додаткових вкладів учасниками товариства. Розмір статутного капіталу товариства після збільшення повинен дорівнювати 1577803,50грн.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 14.05.2019 розмір статутного (складеного) капіталу складає 1051869грн, станом на 24.02.2023 розмір статутного (складеного) капіталу відповідача складає 1558054,60грн.
Крім того, з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань вбачається, що 19.03.2018 внесені зміни щодо найменування юридичної особи код ЄДРПО 05387914 - ТДВ "Кременчуцька птахофабрика".
Із зазначеного витягу судом також встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 серед засновників (учасників) юридичної особи не значаться.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_2 зверталася до ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" із заявами від 23.02.2021 б/н, від 10.10.2021 №3, від 09.06.2022 №3, від 19.09.2022 №4 про проведення розрахунку за частки в статутному капіталі.
Із заявами аналогічного змісту до ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" зверталась ОСОБА_1 : від 23.02.2021 б/н, від 09.06.2022 №3, від 19.09.2022 №4.
Відповіді ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" на вищевказані заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в матеріалах справи відсутні.
У зв`язку з тим, що ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" на здійснено з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розрахунку за частки у статутному капіталі, останні звернулися до суду з відповідними позовами, посилаючись при цьому на рішення Господарського суду Полтавської області від 11.05.2022 у справі № 917/1662/21, залишене без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 07.09.2022 у справі № 917/1662/21, яким позовні вимоги задоволені. Стягнуто з ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" на користь ОСОБА_3 118905,20грн вартості частки, 3000грн витрат на професійну правничу допомогу, 2270грн витрат по сплаті судового збору. Стягнуто з ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" на користь ОСОБА_4 126504грн вартості частки, 3860грн витрат на професійну правничу допомогу, 2270грн витрат по сплаті судового збору. Ухвалою Верховного Суду від 18.01.2023 у справі №917/1662/21 касаційну скаргу ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" на рішення Господарського суду Полтавської області від 11.05.2022 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 07.09.2022 у справі №917/1662/21 повернуто скаржнику.
Рішенням Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі №917/207/23 позовні заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_1 задоволено з підстав, що викладені вище.
Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування місцевим господарським судом норм законодавства, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Згідно зі ст. 96-1 ЦК України (в редакції, станом на дату розгляду справи) права учасників юридичних осіб (корпоративні права) - це сукупність правомочностей, що належать особі як учаснику (засновнику, акціонеру, пайовику) юридичної особи відповідно до закону та статуту товариства. Корпоративні права набуваються особою з моменту набуття права власності на частку (акцію, пай або інший об`єкт цивільних прав, що засвідчує участь особи в юридичній особі) у статутному капіталі юридичної особи. Учасники (засновники, акціонери, пайовики) юридичної особи мають право у порядку, встановленому установчим документом та законом: 1) брати участь в управлінні юридичною особою у порядку, визначеному установчим документом, крім випадків, встановлених законом; 2) брати участь у розподілі прибутку юридичної особи і одержувати його частину (дивіденди), якщо така юридична особа має на меті одержання прибутку; 3) у випадках, передбачених законом та установчим документом, вийти з юридичної особи; 4) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, паїв та інших об`єктів цивільних прав, що засвідчують участь у юридичній особі, у порядку, встановленому законом; 5) одержувати інформацію про діяльність юридичної особи у порядку, встановленому установчим документом; 6) одержати частину майна юридичної особи у разі її ліквідації в порядку та у випадках, передбачених законом, установчим документом (право на ліквідаційну квоту). Учасники юридичних осіб можуть також мати інші права, встановлені статутом та законом. Корпоративними відносинами є відносини між учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) юридичних осіб, у тому числі які виникають між ними до державної реєстрації юридичної особи, а також відносини між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) щодо виникнення, здійснення, зміни і припинення корпоративних прав.
Частиною 1 ст. 104 ЦК України (тут і далі - в редакції, чинній на дату проведення перетворення товариства) юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов`язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу (ч. 2 ст. 105 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 107 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Статтею 108 ЦК України визначено, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов`язки попередньої юридичної особи.
За умовами ч. 1 ст. 152 ГПК України акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
Матеріали справи свідчать, що позивачі є власниками цінних паперів (іменних акцій) ЗАТ "Птахофабрика Росія", що підтверджується Сертифікатами акцій серії R1 № 00000347 від 06.08.2004 та серії R1№ 00000202 від 06.08.2004.
Закон України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 № 514-V1 набрав чинності 29.04.2009.
Пунктом 2 Розділу VXII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" (в редакції станом на дату проведення загальних зборів) передбачено, що через два роки з дня набрання чинності цим Законом втрачають чинність статті 1-49 Закону України "Про господарські товариства" у частині, що стосується акціонерних товариств.
За пунктом 4 Розділу VXII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" до приведення у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить цьому Закону, крім статей 1-49 Закону України "Про господарські товариства" у частині, що стосується акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом.
Згідно з пунктом 5 Розділу VXII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про акціонерні товариства" повідомлення акціонерам - повідомлення, що містить передбачену законом та статутом акціонерного товариства інформацію і направляється адресату в письмовій формі у спосіб, визначений статутом товариства.
Письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів. Письмове повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально (з урахуванням частини другої цієї статті) особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений статутом акціонерного товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами. Товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів публікує в офіційному друкованому органі повідомлення про проведення загальних зборів. Публічне акціонерне товариство додатково надсилає повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний фондовій біржі, на якій це товариство пройшло процедуру лістингу, а також не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів розміщує на власній веб-сторінці в мережі Інтернет інформацію, передбачену частиною третьою цієї статті (ч. 1 ст. 35 Закону України "Про акціонерні товариства").
Статтею 25 Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на: 1) участь в управлінні акціонерним товариством; 2) отримання дивідендів; 3) отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства; 4) отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства. Одна проста акція товариства надає акціонеру один голос для вирішення кожного питання на загальних зборах, крім випадків проведення кумулятивного голосування. Акціонери - власники простих акцій товариства можуть мати й інші права, передбачені актами законодавства та статутом акціонерного товариства.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 68 Закону України "Про акціонерні товариства" встановлено, що кожний акціонер - власник простих акцій товариства має право вимагати здійснення обов`язкового викупу акціонерним товариством належних йому голосуючих акцій, якщо він зареєструвався для участі у загальних зборах та голосував проти прийняття загальними зборами рішення про злиття, приєднання, поділ, перетворення, виділ, зміну типу товариства.
Відповідно до Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 № 222 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2005 № 398) зі змінами від 29.08.2008), акціонерне товариство, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов`язано здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, у разі, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації та звернулись до товариства з письмовою заявою. Викуп акцій здійснюється за ціною, що визначається за домовленістю сторін, але не нижчою за номінальну вартість (п. 5).
Акціонерне товариство, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов`язано здійснити обмін акцій на частки у статутному капіталі товариств, що створюються під час реорганізації, та викуп акцій до їх державної реєстрації (п. 7 вказаного Положення).
Статтею 80 Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що злиття, приєднання, поділ, виділ та перетворення акціонерного товариства здійснюються за рішенням загальних зборів, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів влади. Акції товариства, що перетворюється, конвертуються в частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника та розподіляються серед його учасників. Не підлягають конвертації акції товариств, що беруть участь у злитті, приєднанні, поділі, виділі, перетворенні, власниками яких є акціонери, які звернулися до акціонерного товариства з вимогою про обов`язковий викуп належних їм акцій та які мають таке право. На зборах учасників підприємницького товариства-правонаступника кожний учасник отримує кількість голосів, що надаватимуться йому акціями (частками, паями) підприємницького товариства-правонаступника, власником яких він може стати внаслідок злиття, приєднання, поділу, виділу або перетворення акціонерного товариства.
Відповідно до ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства" перетворенням акціонерного товариства визнається зміна організаційно-правової форми акціонерного товариства з його припиненням та передачею всього майна, прав і обов`язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом. Наглядова рада акціонерного товариства, що перетворюється, виносить на затвердження загальних зборів акціонерного товариства питання про перетворення товариства, про порядок і умови здійснення перетворення, порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника. Загальні збори акціонерів товариства, що перетворюється, ухвалюють рішення про перетворення товариства, про порядок і умови здійснення перетворення, порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника. Учасники створюваного при перетворенні нового підприємницького товариства ухвалюють на своєму спільному засіданні рішення про затвердження установчих документів такої юридичної особи і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства. Розподіл часток (паїв) підприємницького товариства - правонаступника відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворилося. Не підлягають обміну акції товариства, що перетворюється, викуплені цим товариством, які на дату прийняття рішення про припинення товариства шляхом перетворення не продані та/або не анульовані відповідно до цього Закону. Такі акції підлягають анулюванню в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
З матеріалів справи судом встановлено, що 31.05.2011 відбулися чергові загальні збори акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія", на яких прийнято рішення про припинення ЗАТ "Птахофабрика Росія" шляхом перетворення в ТДВ "Птахофабрика Росія", оформлене протоколом № 3 від 31.05.2011.
17.08.2011 проведені установчі збори учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія", під час яких оголошувалася перерва до 31.08.2011.
Як вбачається з протоколу чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" від 31.05.2011 №3, протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011 №4, протоколу установчих зборів учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011 №1, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 участь у вказаних зборах не брали.
В той же час, в матеріалах справи відсутні докази персонального письмового повідомлення позивачів про збори акціонерів 31.05.2011 та 17.08.2011, про установчі збори 17.08.2011 та 31.08.2011.
Доказів направлення письмових зобов`язань акціонерам ЗАТ "Птахофабрика Росія", зокрема, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про видачу часток у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" матеріали справи також не містять.
Отже, станом на дату проведення чергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" від 31.05.2011, позачергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011 та установчих зборів учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011 позивачі не були належним чином повідомлені про проведення названих зборів, про здійснення перетворення ЗАТ "Птахофабрика Росія", а тому були позбавлені можливості взяти участь у вказаних зборах, звернутися із заявами про викуп акцій до державної реєстрації ТДВ "Птахофабрика Росія" або із заявами про обмін їх акцій на частки в статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія".
Відповідно до Звіту про наслідки обміну акцій у статутному капіталі ЗАТ "Птахофабрика Росія" на письмові зобов`язання про видачу часток у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" від 12.08.2011 (додаток до протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011) даний обмін можна зробити лише за один день, а саме 15.07.2011 (день початку обміну і день закінчення обміну).
Тобто, станом на 31.08.2011 акції позивачів не були ані викуплені, ані обміняні на частки у статутному фонді товариства, що було створено, чим порушено права позивачів.
Відповідно до протоколу установчих зборів учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011 №1 частки акціонерів - власників акцій ЗАТ "Птахофабрика Росія", які до дати проведення установчих зборів ТДВ "Птахофабрика Росія" не подали відповідні заяви до ЗАТ "Птахофабрика Росія" про бажання вступити до складу ТДВ "Птахофабрика Росія", та не надали згоду на обмін їх акцій на частки в статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія", закріплюються за ТДВ "Птахофабрика Росія". Перелік таких акціонерів додається до передавального акту, згідно якого ТДВ "Птахофабрика Росія" було прийнято все майно, права та обов`язки ЗАТ "Птахофабрика Росія". У разі звернення таких акціонерів ЗАТ "Птахофабрика Росія" до його правонаступника - ТДВ "Птахофабрика Росія", такі акціонери будуть включенні до складу ТДВ "Птахофабрика Росія". Термін обміну письмових зобов`язань на частки у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія" не обмежується.
Відповідно до п. 1.7 Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 № 222, з метою захисту прав акціонерів акціонерне товариство, яке бере участь у реорганізації (товариство, що прийняло рішення про припинення шляхом реорганізації /злиття, приєднання, поділ, перетворення/, товариство, до якого відбувається приєднання) або акціонерне товариство, що прийняло рішення про виділення (разом - товариство), зобов`язане здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, в разі, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію, або про виділення, або про погодження проекту договору про приєднання, і звернулись до товариства з письмовою заявою про викуп. Викуп акцій здійснюється на підставі договору за ціною, що визначається за домовленістю сторін, але не нижчою за номінальну вартість акцій, або за ціною, що склалася на фондовому ринку та дорівнює середньозваженій ціні акції за договорами на організаторі торгівлі за останні шість місяців до дати публікації повідомлення про проведення загальних зборів товариства, на розгляд яких виноситься питання про реорганізацію, або про виділення, або про погодження проекту договору про приєднання. При цьому кількість укладених договорів на організаторі торгівлі за акціями товариства має становити не менше 100, загальний обсяг виконаних договорів не менше 10000000 гривень, кількість учасників виконаних договорів за акціями товариства на організаторі торгівлі має становити не менше 10 осіб, а кількість днів, у які укладалися договори за акціями товариства на організаторі торгівлі, становить не менше 30. Середньозважена ціна акції товариства засвідчується довідкою, яка складається відповідним організатором торгівлі та засвідчується підписом уповноваженої особи і печаткою організатора торгівлі. У разі виникнення внаслідок реорганізації у акціонерів збитків у вигляді зменшення вартості чистих активів товариства в розрахунку на акції, що їм належать, товариство за письмовою заявою акціонерів, які не голосували за прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію або про виділення, або про погодження проекту договору про приєднання, відшкодовує вказані збитки протягом десяти днів після одержання вимоги акціонера. Розмір збитків рекомендується розраховувати за методикою, що встановлюється рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Викуп акцій повинен бути здійснений товариством не пізніше одного місяця з дати прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію, або про виділення, або про погодження проекту договору про приєднання на підставі письмових заяв акціонерів про викуп акцій, які можуть бути подані протягом зазначеного строку викупу акцій.
Отже, позивачів не було повідомлено, що вони не є учасниками ТДВ "Птахофабрика Росія", а їх частки у статутному капіталі тимчасово, зокрема і на даний час, знаходяться на особовому рахунку відповідача.
Тобто, частки позивачів, які відповідач не викупів, фактично закріплені за ТДВ "Кременчуцька птахофабрика", що підтверджується Протоколом Установчих зборів учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011 №1.
Частиною 1 ст. 21 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" від 06.02.2018 №2275-VШ визначено, що учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі товариства оплатно або безоплатно іншим учасникам товариства або третім особам.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачі звертались з письмовими заявами до відповідача про проведення розрахунку за свою частку статутного капіталу товариства.
Проте, відповіді на вказані заяви матеріали справи не містять.
На підставі зазначеного судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач порушив право власності позивачів як акціонерів підприємства, а саме право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю (майном), в даному випадку часткою в статутному капіталі Товариства.
Щодо визначення розміру частки позивачів у статутному капіталі товариства, судова колегія зазначає про таке.
Частиною 8 статті 24 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" встановлено, що вартість частки учасника визначається виходячи з ринкової вартості сукупності всіх часток учасників товариства пропорційно до розміру частки такого учасника.
Згідно з частиною першою статті 190 ЦК України майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки.
Частиною першою статті 66 та статтею 139 Господарського кодексу України встановлено, що майно підприємства становлять речі та інші цінності (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб`єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна підприємства.
Вартість частини майна товариства, що підлягає виплаті, повинна відповідати вартості активів товариства за вирахуванням вартості його зобов`язань (тобто вартості чистих активів), пропорційній до частки учасника в статутному капіталі товариства. За наявності спору між учасником товариства та самою юридичною особою щодо визначення вартості майна останньої, учасник товариства має право вимагати проведення з ним розрахунків на підставі дійсної (ринкової) вартості майна товариства, а не на підставі вартості, за якою майно обліковується у товаристві. Взяття майна на облік за певною вартістю є односторонньою вольовою дією товариства, яка не може бути беззаперечним доказом дійсної вартості майна. Сторони можуть доводити дійсну вартість майна будь-якими належними доказами. До таких доказів належать, у тому числі висновки експертів.
Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24.04.2018 у справі №925/1165/14 та в постановах Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 920/65/18, від 09.09.2021 у справі №920/831/20.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачами розрахунок часток у статутному капіталі ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" здійснений на підставі письмового зобов`язання, надісланого відповідачем на ім`я акціонера ОСОБА_5 №335 від 11.07.2011, якій належало акцій у кількості 4751 шт., номінальною вартістю 0,25грн, загальною вартістю 1187,75грн, що складає 0,1129% у статутному капіталі.
Здійснивши перевірку розрахунку часток ОСОБА_2 та ОСОБА_1 судом встановлено, що їх частка у статутному капіталі станом на дату проведення припинення ЗАТ "Птахофабрика Росія" (розмір статутного капітала 1051869,00) складає:
ОСОБА_2 : 5208*0,25=1302грн; 1302*100%/1051869,00=0,1237%;
ОСОБА_1 : 345*0,25=86,25грн; 86,25*100%/1051869,00=0,0082%.
Розрахунок вартості часток у статутному капіталі ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" позивачами зроблено на підставі витягу з протоколу №6 від 14.05.2019 та довідки АТ КБ "Приват Банк" від 13.10.2021 щодо виплат учаснику ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" ОСОБА_6 , який був виключений з товариства 14.05.2019 і за свою частку у розмірі 0,2175% 15.05.2020 отримав від ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" грошові кошти у сумі 243062грн:
ОСОБА_2 : 243062,80*0,1237/0,2175=138238,47грн;
ОСОБА_1 : 243062,80*0,0082/0,2175=9163,74грн.
При цьому позивачами під час визначення вартості часток враховано факт збільшення статутного (складеного) капіталу ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" до 1558045,60грн.
ОСОБА_2 : 138238,47*1558045,60/1051869,00=204761,08грн;
ОСОБА_1 : 9163,74*1558045,60/1051869,00=13573,48грн.
Перевіривши розрахунок вартості часток позивачів, судом апеляційної інстанції встановлено, що вартість часток позивачів (з урахуванням, що загальна вартість чистих активів товариства станом на дату виключення ОСОБА_7 із складу учасників складає 100%*243062/0,2175%=111753011,00грн):
ОСОБА_2 : 111753011,00грн*0,1237%/100%=138238,47грн;
ОСОБА_1 : 111753011,00грн*0,0082%/100%=9163,74грн.
Частиною 10 статті 24 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" встановлено, що товариство виплачує учаснику, який вийшов з товариства, вартість його частки або передає майно лише пропорційно до розміру оплаченої частини частки такого учасника.
Проте, позивачі у збільшенні статутного капіталу ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" до 1558045,60грн участі не приймали та не здійснювали внесення додаткових вкладів разом з іншими учасниками товариства.
Отже, доводи відповідача про те, що розмір часток позивачів, що визначений з урахуванням кількості акцій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до наявних у них сертифікатів, не змінився, є необґрунтованими.
Враховуючи зазначене, судова колегія дійшла висновку про помилковість розрахунку вартості часток позивачів пропорційно до збільшення розміру статутного капіталу.
Отже, суд апеляційної інстанції вважає обгрунтованими вимоги щодо стягнення вартості часток, розмір яких визначається пропорційно до вартості активів Товариства до збільшення розміру статутного капіталу ТДВ "Кременчуцька птахофабрика", а саме: на користь ОСОБА_2 - 138238,47грн, на користь ОСОБА_1 - 9163,74грн.
Щодо доводів відповідача про пропуск позивачами строку позовної давності, судова колегія зазначає про таке.
Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
За загальним правилом ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Отже, за змістом ст. ст. 256, 261 ЦК України позовна давність є строком пред`явлення позову як безпосередньо особою, право якої порушене, так і тими суб`єктами, які уповноважені законом звертатися до суду з позовом в інтересах іншої особи - носія порушеного права (інтересу).
Для визначення моменту виникнення права на позов важливими є як об`єктивні (порушення права), так і суб`єктивні (особа дізналася або повинна була дізнатися про це порушення) аспекти. Порівняльний аналіз термінів "довідався" та "міг довідатися", що містяться в статті 261 ЦК України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов`язку особи знати про стан своїх майнових прав, а тому доведення факту, через який позивач не знав про порушення свого цивільного права і саме з цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо. Позивач повинен також довести, що він не міг дізнатися про порушення свого цивільного права, що також випливає із загального правила, встановленого статтею 74 ГПК України, про обов`язковість доведення стороною спору тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Як встановлено судом, в матеріалах справи відсутні докази персонального письмового повідомлення позивачів про збори акціонерів 31.05.2011 та 17.08.2011, про установчі збори 17.08.2011 та 31.08.2011, відсутні докази направлення письмових зобов`язань акціонерам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про видачу часток у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика Росія", відсутні повідомлення позивачів, що вони не є учасниками ТДВ "Птахофабрика Росія" та про закріплення їх часток за товариством.
Отже, фактичні обставини справи свідчать про те, що позивачі не могли дізнатися про порушення своїх прав у 2011 році, як стверджує відповідач.
Твердження апелянта, що позивачі могли дізнатися про перетворення товариства та те, що вони не є учасниками ТДВ "Кременчуцька птахофабрика", з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судова колегія вважає необґрунтованим, оскільки у відповідності до норм чинного законодавства відсутній обов`язок акціонерів щодо моніторингу інформації з вказаного реєстру.
Також судова колегія вважає слушними доводи представника позивача, що внаслідок свого похилого віку ( ОСОБА_2 - 81 рік, ОСОБА_1 - 87 років) позивачі не мали можливості за допомогою Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань отримати інформацію про ТДВ "Птахофабрика Росія".
Крім того, відповідно до протоколу установчих зборів учасників (засновників) ТДВ "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011 №1 та передавального акту станом на 31.07.2011 частки акціонерів ЗАТ "Птахофабрика "Росія" - власників письмових зобов`язань, які до дати проведення установчих зборів ТДВ "Птахофабрика "Росія" не виявили бажання вступити до складу ТДВ "Птахофабрика "Росія" та не надали згоду на обмін їх акцій на частки в статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика "Росія", закріплюються за ТДВ "Птахофабрика "Росія". Термін обміну письмових зобов`язань на частки у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика "Росія" не обмежується.
Отже, ОСОБА_8 та ОСОБА_2 мали право у будь-який час звернутися до ТДВ "Птахофабрика "Росія" щодо письмових зобов`язань на частки у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика "Росія".
Позивачі зазначають, що про рішення, прийняті на установчих зборах учасників (засновників) Товариства з додатковою відповідальністю "Птахофабрика Росія" від 17.08.2011 дізналися від ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у листопаді 2018 року.
З матеріалів справи вбачається, що позивачі, починаючи з лютого 2021 року зверталися до відповідача із заявами про проведення розрахунку за частки в статутному капіталі.
Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із наступними змінами і доповненнями) установлено з 12.03.2020 до 31.10.2020 на всій території України карантин, дію якого неодноразово продовжено (у тому числі, й станом на час звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з позовом до суду).
Законом України від 30.03.2020 №540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID- 19)" розділ "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України доповнено, зокрема, пунктом 12 такого змісту: "Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину".
Зазначений Закон України від 30.03.2020 №540-IX набрав чинності 02.04.2020.
Таким чином, на період встановленого карантину строки позовної давності продовжено, термін обміну зобов`язань на частки у статутному капіталі ТДВ "Птахофабрика "Росія" не обмежувався, а тому доводи апелянта щодо пропуску позивачами строку позовної давності є необґрунтованими.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, судом також стягнуто з відповідача на користь позивачів витрати на правову допомогу: 12500грн на користь ОСОБА_2 , 6500грн на користь ОСОБА_1 .
За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 зазначеного Кодексу).
Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:
1)попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 Господарського процесуального кодексу України);
2)визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 Господарського процесуального кодексу України):
- подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи;
- зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу.
3)розподіл судових витрат (стаття 129 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно зі статтею 123 зазначеного Кодексу судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Верховний Суд у постанові від 19.11.2021 у справі № 910/4317/21 зробив висновок про те, що адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплату гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв; адвокатський гонорар (ціна договору про надання правової допомоги) зазначається сторонами як одна із умов договору при його укладенні. Вказане передбачено як приписами цивільного права, так і Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; відсутність в договорі про надання правової допомоги розміру та/або порядку обчислення адвокатського гонорару (як погодинної оплати або фіксованого розміру) не дає як суду, так і іншій стороні спору, можливості пересвідчитись у дійсній домовленості сторін щодо розміру адвокатського гонорару.
Тобто, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
В позовній заяві ОСОБА_1 позивачем зазначено, що попередній орієнтовний розрахунок суми судових витрат складає 11000,00грн.
На підтвердження понесення витрат на правову допомогу ОСОБА_1 до матеріалів справи надано ордер серії ВІ №1127084 від 02.02.2023 на надання правничої допомоги адвокатом Кожаріним С.В. Рило Г.В., копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ПТ №2081 від 03.04.2018, копію посвідчення адвоката України Кожаріна В.С. від 03.04.2018, договір про надання професійної правничої допомоги від 27.01.2023 №6, укладений між адвокатом Кожаріним С.В. та ОСОБА_1 , інформацію з Єдиного реєстру адвокатів України, розрахунок витрат на професійну правничу допомогу до договору про надання правничої допомоги від 27.01.2023 №6 (підготовка та складання позовної заяви до Господарського суду Полтавської області про стягнення вартості частки у статутному капіталі ТДВ, "Кременчуцька птахофабрика") суму 8588,80грн, акт приймання-передачі виконаних робіт при наданні професійної правничої допомоги від 02.02.2023 за договором про надання правничої допомоги від 27.01.2023 №6 (за яким сторони погодили, що вартість наданих послуг щодо підготовки та складання позовної заяви до Господарського суду Полтавської області про стягнення вартості частки у статутному капіталі ТДВ, "Кременчуцька птахофабрика" складає 5000,00грн), квитанцію від 02.02.2023 №1 про сплату ОСОБА_1 5000,00грн, розрахунок витрат на професійну правничу допомогу до договору про надання правничої допомоги від 27.01.2023 №6 (участь адвоката в судовому засіданні 21.03.2023 у справі №917/207/23) на суму 3220,80грн, акт приймання-передачі виконаних робіт при наданні професійної правничої допомоги від 21.03.2023 за договором про надання правничої допомоги від 27.01.2023 №6 (за яким сторони погодили, що вартість наданих послуг щодо - участь адвоката в судовому засіданні 21.03.2023 складає 1500,00грн), квитанцію від 21.03.2023 №4 про сплату ОСОБА_1 1500,00грн.
В позовній заяві ОСОБА_2 позивачем зазначено, що попередній орієнтовний розрахунок суми судових витрат складає 11000,00грн.
На підтвердження понесення витрат на правову допомогу ОСОБА_2 до матеріалів справи надано ордер серії ВІ №1127537 від 06.02.2023 на надання правничої допомоги адвокатом Кожаріним С.В. Кравченко О.С., копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ПТ №2081 від 03.04.2018, копію посвідчення адвоката України Кожаріна В.С. від 03.04.2018, договір про надання професійної правничої допомоги від 30.01.2023 №7, укладений між адвокатом Кожаріним С.В. та ОСОБА_2 , інформацію з Єдиного реєстру адвокатів України, розрахунок витрат на професійну правничу допомогу до договору про надання правничої допомоги від 30.01.2023 №7 (підготовка та складання позовної заяви до Господарського суду Полтавської області про стягнення вартості частки у статутному капіталі ТДВ, "Кременчуцька птахофабрика") суму 8588,80грн, акт приймання-передачі виконаних робіт при наданні професійної правничої допомоги від 06.02.2023 за договором про надання правничої допомоги від 30.01.2023 №7 (за яким сторони погодили, що вартість наданих послуг щодо підготовки та складання позовної заяви до Господарського суду Полтавської області про стягнення вартості частки у статутному капіталі ТДВ, "Кременчуцька птахофабрика" складає 5000,00грн), квитанцію від 06.02.2023 №2 про сплату ОСОБА_2 5000,00грн, розрахунок витрат на професійну правничу допомогу до договору про надання правничої допомоги від 30.01.2023 №7 (участь адвоката в судовому засіданні 21.03.2023 у справі №917/207/23) на суму 3220,80грн, акт приймання-передачі виконаних робіт при наданні професійної правничої допомоги від 21.03.2023 за договором про надання правничої допомоги від 30.01.2023 №7 (за яким сторони погодили, що вартість наданих послуг щодо - участь адвоката в судовому засіданні 21.03.2023 складає 2500,00грн), квитанцію від 21.03.2023 №5 про сплату ОСОБА_2 2500,00грн, розрахунок витрат на професійну правничу допомогу до договору про надання правничої допомоги від 30.01.2023 №7 (участь у судовому засіданні 27.04.2023 у справі №917/207/23) на суму 3220,80грн, акт приймання-передачі виконаних робіт при наданні професійної правничої допомоги від 27.04.2023 за договором про надання правничої допомоги від 30.01.2023 №7 (за яким сторони погодили, що вартість наданих послуг щодо - участь адвоката в судовому засіданні 27.04.2023 складає 2500,00грн), квитанцію від 27.04.2023 №7 про сплату ОСОБА_2 2500,00грн, розрахунок витрат на професійну правничу допомогу до договору про надання правничої допомоги від 30.01.2023 №7 (участь у судовому засіданні 18.05.2023 у справі №917/207/23) на суму 3220,80грн, акт приймання-передачі виконаних робіт при наданні професійної правничої допомоги від 18.05.2023 за договором про надання правничої допомоги від 30.01.2023 №7 (за яким сторони погодили, що вартість наданих послуг щодо - участь адвоката в судовому засіданні 18.05.2023 складає 2500,00грн), квитанцію від 18.05.2023 №13 про сплату ОСОБА_2 2500,00грн.
Відповідно до договору про надання професійної правничої допомоги від 27.01.2023 №6 та договору про надання професійної правничої допомоги від 30.01.2023 за надання професійної правничої допомоги, в обсягах передбачених умовами цього договору, клієнт сплачує адвокату гонорар (винагороду) за фактично надані послуги, що зазначені в актах-розрахунках виконаних робіт виходячи з розрахунку - 40 % встановленого діючим законодавством України прожиткового мінімуму на працездатну особу за одну годину роботи. Узгоджений між адвокатом та клієнтом гонорар сплачується негайно після підписання акту приймання-передачі виконаних робіт. Факт сплати Клієнтом гонорару підтверджується виданими адвокатом квитанціями. Факт надання професійної правничої допомоги відповідно до умов цього договору підтверджується актами приймання-передачі виконаних робіт при наданні професійної правничої допомоги, що узгоджений та підписаний сторонами (п.п. 3.1 - 3.4).
Отже, позивачами надані до суду належні докази на підтвердження виконання наданих послуг з правничої допомоги ОСОБА_2 у розмірі 12500,00грн та ОСОБА_1 у розмірі 6500,00грн.
Колегія суддів також враховує, що відповідачем в апеляційній скарзі не наводилося заперечень стосовно розміру вказаної суми.
Оскільки розмір заявлених адвокатських витрат є співмірним зі складністю даної справи та виконаних адвокатом робіт, обсягом наданих адвокатом послуг, ціною позову, судова колегія вважає обґрунтованим стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу на користь ОСОБА_2 - 8439,01грн та на користь ОСОБА_1 - 4388,29грн, що є пропорційним розміру задоволених позовних вимог.
Крім того, у відзиві на апеляційну скаргу позивачами заявлено клопотання про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу з підготовки та складання відзиву на апеляційну скаргу на користь ОСОБА_2 у розмірі 4000,00грн, на користь ОСОБА_1 2000,00грн.
До відзиву додано договір про надання професійної правничої допомоги від 07.07.2023, укладений між адвокатом Кожаріним С.В. та клієнтами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , розрахунок витрат на професійну правничу допомогу до договору надання правничої допомоги від 07.07.2023 на суму 6441,60грн (ознайомлення з рішенням Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі №917/207/23; ознайомлення з апеляційною скаргою ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" від 13.06.2023 на рішення Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі №917/207/23; підготовка та складання відзиву на апеляційну скаргу у справі №917/207/23); акт приймання-передачі виконаних робіт при наданні професійної правничої допомоги від 13.07.2023 за договором про надання правничої допомоги від 07.07.2023; квитанцію від 13.07.2023 №20 про сплату ОСОБА_2 4000,00грн, квитанцію від 13.07.2023 №19 про сплату ОСОБА_1 2000,00грн.
Відповідно до п. 1.1 договору про надання професійної правничої допомоги від 07.07.2023 у відповідності з умовами цього договору Адвокат зобов`язується підготувати відзив на апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі №917/207/23, що подана Товариством з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" до Східного апеляційного господарського суду.
Згідно з п. п. 3.1 - 3.4 договору за надання професійної правничої допомоги в обсягах, передбачених умовами цього договору, клієнти сплачують адвокату гонорар (винагороду) за фактично надані послуги, що зазначені в акті-розрахунку виконаних робіт виходячи з розрахунку - 40 % встановленого діючим законодавством України прожиткового мінімуму на працездатну особу за одну годину роботи. Узгоджений між адвокатом та клієнтами гонорар сплачується негайно після підписання акту приймання-передачі виконаних робіт. Факт сплати клієнтами гонорару підтверджується виданою адвокатом квитанцією. Факт надання професійної правничої допомоги відповідно до умов цього Договору підтверджується актом приймання-передачі виконаних робіт при наданні професійної правничої допомоги, що узгоджений та підписаний сторонами.
За актом приймання-передачі виконаних робіт при наданні професійної правничої допомоги від 13.07.2023 за договором про надання правничої допомоги від 07.07.2023 адвокатом надано послуги: ознайомлення з рішенням Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі №917/207/23 - 1 година; ознайомлення з апеляційною скаргою ТДВ "Кременчуцька птахофабрика" від 13.06.2023 на рішення Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі №917/207/23 - 1 година; підготовка та складання відзиву на апеляційну скаргу у справі №917/207/23 - 4 години.
Вартість послуг складає 6441,60грн з розрахунку 6 годин *1073,60грн (40% від 2684,00грн - прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023).
В той же час, сторони погодили про оплату професійної правничої допомоги у розмірі 6000,00грн.
Оскільки матеріали справи містять докази надання правової допомоги позивачам під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції у розмірі 6000,00грн, зазначена сума є співмірною зі складністю даної справи та виконаними адвокатом роботами, обсягом наданих адвокатом послуг, ціною позову, колегія суддів дійшла висновку про задоволення заяви позивачів та покладення витрат позивачів на правову допомогу у суді апеляційної інстанції на відповідача: на користь ОСОБА_2 у розмірі 2700,48грн; на користь ОСОБА_1 у розмірі 1350,24грн, що є пропорційним розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, рішення Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі №917/207/23 підлягає скасуванню в частині стягнення з Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" на користь ОСОБА_2 66522,61грн вартості частки та на користь ОСОБА_1 4409,74грн вартості частки у зв`язку з неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, з прийняттям в цій частині нового рішення про відмову у задоволенні цих позовних вимог. В решті рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 269, 270, 273, п. 2 ч. 1 ст. 275, п. 1 ч. 1 ст. 277, ст.ст. 282-284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" задовольнити частково.
2.Рішення Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі №917/207/23 скасувати в частині стягнення з Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" на користь ОСОБА_2 66522,61грн вартості частки та на користь ОСОБА_1 4409,74грн вартості частки та прийняти в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні цих позовних вимог.
3.Резолютивну частину рішення Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі №917/207/23 викласти в наступній редакції:
"1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" (вул. Лесі Українки, буд. 2, с. Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область, 39741, ідентифікаційний код 05387914) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) 138238,47грн вартості частки, 8439,01грн витрат на професійну правничу допомогу, 2073,58грн витрат по сплаті судового збору.
3.Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" (вул. Лесі Українки, буд. 2, с. Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область, 39741, ідентифікаційний код 05387914) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) 9163,74грн вартості частки, 4388,29грн витрат на професійну правничу допомогу, 1812,02грн витрат по сплаті судового збору.
4.В решті позову відмовити."
4. В решті рішення Господарського суду Полтавської області від 18.05.2023 у справі №917/207/23 залишити без змін.
5.Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" (вул. Лесі Українки, буд. 2, с. Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область, 39741, ідентифікаційний код 05387914) витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1496,76грн.
6.Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" (вул. Лесі Українки, буд. 2, с. Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область, 39741, ідентифікаційний код 05387914) витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1307,97грн.
7.Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" (вул. Лесі Українки, буд. 2, с. Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область, 39741, ідентифікаційний код 05387914) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) витрати на правничу допомогу у суді апеляційної інстанції у розмірі 2700,48грн.
8.Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Кременчуцька птахофабрика" (вул. Лесі Українки, буд. 2, с. Потоки, Кременчуцький район, Полтавська область, 39741, ідентифікаційний код 05387914) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) витрати на правничу допомогу у суді апеляційної інстанції у розмірі 1350,24грн.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок та строки оскарження в касаційному порядку встановлені статтями 286-289 ГПК України.
Повний текст постанови складений 28.08.2023.
Головуючий суддя Л.І. Бородіна
Суддя Л.М. Здоровко
Суддя В.В. Лакіза
- Номер:
- Опис: Стягнення грошових коштів
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2023
- Дата етапу: 06.02.2023
- Номер:
- Опис: Стягнення грошових коштів
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2023
- Дата етапу: 20.02.2023
- Номер:
- Опис: Заява про збільшення позовних вимог
- Тип справи: Збільшення (зменшення) розміру позовних вимог (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.03.2023
- Дата етапу: 02.03.2023
- Номер:
- Опис: Заява про збільшення позовних вимог
- Тип справи: Збільшення (зменшення) розміру позовних вимог (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.03.2023
- Дата етапу: 09.03.2023
- Номер:
- Опис: Стягнення грошових коштів
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2023
- Дата етапу: 27.04.2023
- Номер: 1185 Х
- Опис: стягнення грошових коштів
- Тип справи: Відновлення чи продовження процесуальних строків (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 16.06.2023
- Номер: 1185 П
- Опис: стягнення грошових коштів
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 15.06.2023
- Номер: 1185 П
- Опис: стягнення грошових коштів
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 23.06.2023
- Номер:
- Опис: стягнення вартості частки у статутному капіталі товариства
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2023
- Дата етапу: 20.06.2023
- Номер: 1185 П
- Опис: стягнення грошових коштів
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 02.08.2023
- Номер: 1185 П
- Опис: стягнення грошових коштів
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 02.08.2023
- Номер: 1185 П
- Опис: стягнення грошових коштів
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 02.08.2023
- Номер: 1185 П
- Опис: стягнення грошових коштів
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 02.08.2023
- Номер: 1185 П
- Опис: стягнення грошових коштів
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 02.08.2023
- Номер: 1185 П
- Опис: стягнення грошових коштів
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 02.08.2023
- Номер: 1185 П
- Опис: стягнення грошових коштів
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 02.08.2023
- Номер: 1185 П
- Опис: стягнення вартості частки у статутному капіталі товариства.
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 02.08.2023
- Номер: 1185 П
- Опис: стягнення вартості частки у статутному капіталі товариства.
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Східний апеляційний господарський суд
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.06.2023
- Дата етапу: 02.08.2023
- Номер:
- Опис: стягнення вартості частки у статутному капіталі товариства
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2023
- Дата етапу: 20.06.2023
- Номер:
- Опис: стягнення вартості частки у статутному капіталі товариства
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2023
- Дата етапу: 20.06.2023
- Номер:
- Опис: стягнення вартості частки у статутному капіталі товариства
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2023
- Дата етапу: 20.06.2023
- Номер:
- Опис: стягнення вартості частки у статутному капіталі товариства
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2023
- Дата етапу: 20.06.2023
- Номер:
- Опис: стягнення вартості частки у статутному капіталі товариства
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.02.2023
- Дата етапу: 20.06.2023
- Номер:
- Опис: Про стягнення вартості частки у статутному капіталі
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.02.2023
- Дата етапу: 18.05.2023
- Номер:
- Опис: Заміна сторони у виконавчому провадженні
- Тип справи: Про заміну сторони виконавчого провадження (ст.334 ГПК)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.07.2024
- Дата етапу: 23.07.2024
- Номер:
- Опис: Заміна сторони у виконавчому провадженні
- Тип справи: Про заміну сторони виконавчого провадження (ст.334 ГПК)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.07.2024
- Дата етапу: 23.07.2024
- Номер:
- Опис: Заміна сторони у виконавчому провадженні
- Тип справи: Про заміну сторони виконавчого провадження (ст.334 ГПК)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.07.2024
- Дата етапу: 25.07.2024
- Номер:
- Опис: Заміна сторони у виконавчому провадженні
- Тип справи: Про заміну сторони виконавчого провадження (ст.334 ГПК)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.07.2024
- Дата етапу: 25.07.2024
- Номер:
- Опис: Заміна сторони у виконавчому провадженні
- Тип справи: Про заміну сторони виконавчого провадження (ст.334 ГПК)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.07.2024
- Дата етапу: 08.08.2024
- Номер:
- Опис: Заміна сторони у виконавчому провадженні
- Тип справи: Про заміну сторони виконавчого провадження (ст.334 ГПК)
- Номер справи: 917/207/23
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Бородіна Лариса Іванівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.07.2024
- Дата етапу: 08.08.2024