Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #487333417



Справа № 595/1366/23

Провадження № 2/595/289/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


        30.08.2023                                                                                

Бучацький районний суд Тернопільської області


в складі: одноособово суддею                        Федорончуком В.Б.,

при секретарі                        Боднар М.Г.,


розглянувши заочно у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Бучач справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення додаткових витрат на дитину,


В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Бучацького районного суду Тернопільської області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення додаткових витрат. Свої вимоги мотивувала тим, що донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , навчається у Прикарпатському національному університеті ім. В.Стефаника за спеціальністю "Право" на денній, контрактній формі навчання, терміном з 2022 року по 2026 рік. Вартість одного року навчання становить 26000 гривень. Крім того, дитина проживає в гуртожитку, оплата за який згідно договору найму житла в гуртожитку від 13.09.2022 року становить 4000 грн за семестр (8000 грн за рік). Відповідач добровільно кошти на оплату вартості навчання не надає, в зв`язку з чим вона звернулася до суду з даним позовом та просила стягнути з відповідача на її користь витрати на навчання в розмірі в сумі 13000 гривень та 4000 гривень за проживання доньки в гуртожитку за минулий час, а саме, за період 2022-2023 навчальний рік. Крім того, просила стягнути додаткові витрати на навчання доньки в сумі 13000 гривень щороку до закінчення донькою навчання та 4000 гривень щороку до припинення проживання дочки в гуртожитку.

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Оринник Н.С. не з`явилися, однак остання подала суду заяву, в якій просила провести судове засідання без участі позивачки та її представника.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, хоч належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, заяви про розгляд справи за його відсутності не подав, тому суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Рішенням Бучацького районного суду Тернопільської області від 11.11.2021 року розірвано шлюб між сторонами.

З довідки №331 від 30.05.2023 року, виданої Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника, вбачається, що ОСОБА_4 навчається в Навчально-науковому юридичному інституті на спеціальності Право 1-го курсу освітнього рівня «Бакалавр» денної контрактної форми навчання. Передбачуваний термін закінчення навчання 30 червня 2026 року.

       Згідно Договору №00801/0603с про надання освітніх послуг Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника від 13.09.2022 вартість платної освітньої послуги за 2022-2023 навчальний рік становить 26000 грн.

       Згідно квитанцій №131 від 14.09.2022 року та №21 від 03.12.2022 ОСОБА_1 оплатила за навчання ОСОБА_4 кошти в розмірі 26000 грн (13000+13000).

       Відповідно до квитанцій №50 від 10.09.2022 та №00.28207647491 від 17.01.2023 ОСОБА_4 сплатила за проживання в гуртожитку кошти в розмірі 8000 грн (4000+4000).

       Таким чином, в зв`язку з прийняттям ОСОБА_4 на навчання до університету виникли додаткові витрати, що полягають в оплаті цього навчання, ці витрати зумовлені особливими обставинами, оскільки спрямовані на розвиток здібностей дитини (її навчання), тому відповідач зобов`язаний взяти участь у цих витратах.

       Відповідно до ч.10 ст.7 Сімейного кодексу України кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист.

       Згідно ст.185 СК України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов`язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

       Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення. Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

       Зазначена норма відносить до особливих обставин, таких обставин, як розвиток здібностей дитини, її хворобу тощо.

       Розмір суми, що стягується з одного із батьків дитини, зобов`язаного брати участь у додаткових витратах на дитину, зумовлених особливими обставинами, повинен визначатися залежно від понесених або передбачуваних витрат.

       Крім того, вирішуючи даний спір, суд враховує, що дотримуючись рівноваги між інтересами дитини та інтересами батьків, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (Рішення Європейського суду з прав людини від 07.12.2006 року по справі «Хант проти України»).

       Так, до особливих обставин, які викликають необхідність додаткових витрат на дитину закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат на неї у зв`язку із розвитком певних її здібностей, страждає на тяжку хворобу тощо. Особливі обставини можуть бути зумовлені, як негативними (хвороба), так і позитивними фактами (схильність дитини до музики, що потребує купівлі музичного інструменту, або до певного виду спорту, що вимагає додаткових матеріальних витрат, або дитина потребує оздоровлення та відпочинку біля моря чи на гірському курорті). Такі особливі обставини будуть індивідуальними у кожному конкретному випадку.

       Додаткові витрати не є додатковим стягненням коштів на утримання дитини. Аліменти необхідні, щоб забезпечити нормальні матеріальні умови для життя дитини.

       В окремих випадках, за наявності особливих обставин, крім звичайних витрат на дитину, вимагаються додаткові. Розмір додаткових витрат повинен визначатися залежно від передбачуваних або фактично понесених витрат на дитину.

       Наявність таких витрат має довести особа, що заявляє позовні вимоги про стягнення додаткових витрат. Ці кошти є додатковими, на відміну від коштів, які отримуються одним з батьків на утримання дитини.

       У пунктах 18, 19 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" від 15 травня 2006 року №3 зазначено, що до передбаченої ст.185 СК України участі в додаткових витратах на утримання дитини можуть залучатися батьки, а додаткові витрати це такі, які викликані особливими обставинами: розвитком здібностей дітей, хворобою, каліцтвом.

       Сімейний Кодекс України виходить з принципу рівності прав та обов`язків батьків. Відповідно до закону брати участь у додаткових витратах зобов`язані обоє з батьків, незалежно від того, з ким з них проживає дитина. При визначенні розміру стягнення з одного з батьків суд відносить частину витрат на іншого.

       На відміну від правовідносин щодо участі батьків у додаткових витратах, правовідносини обов`язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина на період навчання регулюються главою 16 СК України, яка зокрема, передбачає обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, у спосіб сплати аліментів (статті 199, 200, 201 цього Кодексу). Норми цієї глави не встановлюють самостійного, окремого від аліментних зобов`язань, обов`язку батьків брати участь у додаткових витратах на дочку, сина, що викликані особливими обставинами.

       Чинним законодавством України не передбачений вичерпний перелік додаткових витрат на утримання дитини. Підставою призначення додаткових витрати є особливі обставини, які можуть бути зумовлені, як негативними і так і позитивними фактами. Таким чином, витрати, на здобуття освіти і навчання дитини є додатковими витратами, які направленні на розвиток дитини та її здібностей, здобуття освіти тощо.

       Розмір додаткових витрат на дитину повинен обґрунтовуватись відповідними документами (наприклад, витрати на спеціальний медичний догляд довідкою медичного закладу про вартість медичних послуг; витрати на лікування, на санаторно-курортне лікування, виписками з історії хвороби дитини, рецептами лікарів, довідками, чеками, рахунками, проїзними документами тощо).

       Згідно п.18 постанови Пленуму Верховного суду «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» вказує, що до участі в додаткових витратах на утримання дитини, викликаних особливими обставинами (розвитком її здібностей, хворобою, каліцтвом тощо), можна притягати лише батьків.

       У цих випадках йдеться про фактично зазнані або передбачувані витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі.

       Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

       Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

       Позивачкою ОСОБА_1 до позову надано документи про здійснення нею додаткових витрат на утримання їх спільної з відповідачем дитини, а саме, копії квитанцій про сплату за навчання, квитанції про сплату за проживання в гуртожитку.

       Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився та не надав суду доказів, які б спростовували обґрунтованість вимог позивача.

       Відповідно до ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини. Отже, кожен із батьків зобов`язаний приймати участь у додаткових витратах на дитину і вони мають рівні обов`язки щодо несення таких витрат.

Вирішуючи спір, суд, на підставі належним чином досліджених доказів, з урахуванням всіх фактичних обставин справи, дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача додаткових витрат на доньку ОСОБА_4 ,  ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період навчання 2022-2023 рік, та приходить до переконання, що у позові, в частині стягнення з відповідача додаткових витрат в сумі 13000 гривень щороку до закінчення ОСОБА_4 навчання та 4000 гривень щороку до припинення проживання нею в гуртожитку, слід відмовити оскільки вимоги про стягнення додаткових витрат в цій частині,можуть бути пред`явлені лише до досягнення дитиною повноліття та не поширюються на правовідносини, які виникають між батьками і повнолітньою дитиною, яка продовжує навчання.    

Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір.

Керуючись ст.ст.12,13,81,89,141,263-265, 268, 280-282 ЦПК України, ст.ст.141, 185 Сімейного кодексу України, суд


ВИРІШИВ:

       Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додаткові витрати на навчання доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника в сумі 13000 (тринадцять тисяч) гривень за 2022-2023 навчальний рік.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додаткові витрати на проживання доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у гуртожитку Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника в сумі 4000 (чотири тисячі) гривень за 2022-2023 навчальний рік.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2  1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 копійок судового збору в дохід держави.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути переглянуте Бучацьким районним судом. Заяву про перегляд рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

       

Дата складення повного тексту рішення – 05 вересня 2023 року.


Суддя: В. Б. Федорончук




  • Номер: 22-ц/817/1077/23
  • Опис: за позовом Петівської М.Б. до Петрівського І.В. про стягнення додаткових витрат на дитину
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 595/1366/23
  • Суд: Тернопільський апеляційний суд
  • Суддя: Федорончук В.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відкрито провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.11.2023
  • Дата етапу: 22.11.2023
  • Номер: 22-ц/817/1077/23
  • Опис: за позовом Петівської М.Б. до Петрівського І.В. про стягнення додаткових витрат на дитину
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 595/1366/23
  • Суд: Тернопільський апеляційний суд
  • Суддя: Федорончук В.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.11.2023
  • Дата етапу: 11.12.2023
  • Номер: 22-ц/817/89/24
  • Опис: за позовом Петівської М.Б. до Петрівського І.В. про стягнення додаткових витрат на дитину
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 595/1366/23
  • Суд: Тернопільський апеляційний суд
  • Суддя: Федорончук В.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.11.2023
  • Дата етапу: 11.12.2023
  • Номер: 22-ц/817/89/24
  • Опис: за позовом Петівської М.Б. до Петрівського І.В. про стягнення додаткових витрат на дитину
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 595/1366/23
  • Суд: Тернопільський апеляційний суд
  • Суддя: Федорончук В.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.11.2023
  • Дата етапу: 22.01.2024
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація