Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #487367149

Справа №372/1946/23. Провадження № 11п/824/535/2023. Суддя-доповідач у апеляційній інстанції - ОСОБА_1

Категорія: ст. 34 КПК України.

УКРАЇНА


КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

Іменем України

24 серпня 2023 року м. Київ

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1

суддів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3

при секретарі судового засідання - ОСОБА_4 ,

розглянувши у судовому засіданні в м. Києві подання голови Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_5 про вирішення питання про направлення обвинувального акту у кримінальному провадженні №22023000000000538 від 26 травня 2023 року за обвинуваченням ОСОБА_6 , до Касаційного кримінального суду Верховного суду для визначення підсудності,

у с т а н о в и л а:

07.08.2023 року до Київського апеляційного суду надійшло подання голови Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_5 про вирішення питання про направлення обвинувального акту у кримінальному провадженні №22023000000000538 від 26 травня 2023 року за обвинуваченням ОСОБА_6 , до Касаційного кримінального суду Верховного суду для визначення підсудності.

Вказане подання голови суду винесено на підставі ухвали Шевченківського районного суду міста Києва від 03 серпня 2023 року.

В ухвалі Шевченківського районного суду міста Києва від 03 серпня 2023 року зазначено, що відповідно до обвинувального акту ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 114-2 КК України, місце вчинення яких, в ході досудового розслідування не встановлено. Також ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 263 КК України. Згідно обвинувального акту, місцем вчинення зазначеного кримінального правопорушення є смт. Чорноморське, Одеської області, що територіально відноситься до підсудності одного з місцевих судів Одеської області. Таким чином, зазначений обвинувальний акт направлений до Шевченківського районного суду м. Києва з порушенням правил територіальної підсудності.

У судове засідання учасники не з`явилися, про місце, дату й час були повідомленні належним чином, проте їх неприбуття у відповідності до ч. 4 ст. 34 КПК України не перешкоджає розгляду питання.

Крім того, апеляційний суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно виконувати процесуальні обов`язки.

Заслухавши доповідь головуючого судді, вивчивши матеріали кримінального провадження, проаналізувавши доводи клопотання та подання, колегія суддів прийшла до наступного висновку.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 32 КПК України кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення. У разі якщо було вчинено кілька кримінальних правопорушень, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке правопорушення, а якщо вони були однаковими за тяжкістю, - суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено останнє за часом кримінальне правопорушення. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо, кримінальне провадження здійснюється судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування. Дія цього абзацу не поширюється на кримінальні провадження, що віднесені до предметної підсудності Вищого антикорупційного суду згідно з правилами статті 33-1 цього Кодексу.

Питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції, як це передбачено ч. 2 ст. 34 КПК України, вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо: 1) до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності; 2) після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити склад суду для судового розгляду; 3) обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження; 4) ліквідовано суд або з визначених законом підстав припинено роботу суду, який здійснював судове провадження.

Вказаний перелік підстав для направлення кримінального провадження з одного суду до іншого є вичерпним.

Разом з тим, відповідно до ч. 9 ст. 615 КПК України під час дії воєнного стану обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності скеровуються та розглядаються судами, у межах територіальної юрисдикції яких вчинено кримінальне правопорушення, а в разі неможливості з об`єктивних причин здійснювати відповідним судом правосуддя - судом, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, що закінчив досудове розслідування, або іншим судом, визначеним у порядку, передбаченому законодавством.

В даному випадку суд апеляційної інстанції, дослідивши матеріали кримінального провадження, дійшов наступного висновку.

До Шевченківського районного суду міста Києва надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні №22023000000000538 від 26 травня 2023 року за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 114-2, ч. 1 ст. 263 КК України.

Так, враховуючи норму ч. 9 ст. 615 КПК України, а також положення ч. 1 ст. 32 КПК України обвинувальні акти скеровуються та розглядаються судами, у межах територіальної юрисдикції яких вчинено кримінальне правопорушення, разом з тим, у разі якщо було вчинено кілька кримінальних правопорушень, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке правопорушення.

З обвинувального акта вбачається, що ОСОБА_6 обвинувачується органами досудового розслідування у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 114-2, ч. 1 ст. 263 КК України.

Так, згідно ст. 12 КК України за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України, особа карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років. Відповідно, за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України, особа карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років. Отже більш тяжким кримінальним правопорушенням, вчиненим ОСОБА_6 , є саме правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 114-2 КК України.

Разом з тим, відповідно до обвинувального акту, місце вчинення ОСОБА_6 , кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України, не встановлено. Так, слід застосовувати положення ч. 1 ст. 32 та ч. 9 ст. 615 КПК України, згідно яких передбачено як альтернативу розгляд кримінального провадження судом, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, що закінчив досудове розслідування, або іншим судом, визначеним у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до обвинувального акту досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні закінчено органом досудового розслідування, розташованим у АДРЕСА_1 .

Таким чином, з огляду на приписи ч. 1 ст. 32, ч. 9 ст. 615 КПК України та неможливість встановити місце вчинення злочину, обвинувальний акт повинен розглядатися Печерським районним судом м. Києва, тобто судом, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, що закінчив досудове розслідування. Вказане не суперечить положенням кримінального процесуального закону.

З огляду на це, колегія суддів Київського апеляційного суду вважає необхідним задовольнити частково подання голови Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_5 про вирішення питання про направлення обвинувального акту у кримінальному провадженні №22023000000000538 від 26 травня 2023 року за обвинуваченням ОСОБА_6 , в порядку ст. 34 КПК.

Керуючись ст. ст. 32, 34 КПК України, колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду -

п о с т а н о в и л а:

Подання голови Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_5 - задовольнити.

Матеріали кримінального провадження №22023000000000538 від 26 травня 2023 року за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 114-2 та ч. 1 ст. 263 КК України, направити до Печерського районного суду міста Києва для розгляду по суті.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.

С У Д Д І:

ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація