Судове рішення #487404722



Провадження № 1-кс/243/716/2023

Справа № 243/4377/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



05 вересня 2023 року


Слідчий суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участі заявника - ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів на підставі наказу № 29 "Про впровадження дистанційної роботи Слов`янського міськрайонного суду Донецької області" від 10.05.2022 скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб ВП №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області на невнесення відомостей до ЄРДР,-


ВСТАНОВИВ:


25.08.2023 в провадження слідчого судді Слов`янського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_1 надійшла скарга ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб ВП №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області на невнесення відомостей до ЄРДР.

Скарга обґрунтована тим, що 15.08.2023 заявник звернувся із до Краматорського районного управління поліції №4 Головного Управління Національної поліції в Донецькій області із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 КК України, в якій просив прийняти заяву про кримінальне правопорушення та внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань з метою порушення кримінального провадження відносно ОСОБА_5 яким на думку заявника завдано останньому майнову шкоду у розмірі 2361726 грн.

Посадовою особою Краматорського РУП заяву ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення було зареєстровано та внесено в інформаційно - телекомунікаційній системі «Інформаційного порталу Національної поліції України» з автоматичним присвоєнням порядкового номеру ЄО №10375 від 15.08.2023.

На зазначене звернення письмової відповіді надано не було, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 214 КПК України.

З урахуванням зазначеного просив зобов`язати ВП №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області виконати вимоги ст. 214 КПК України, а саме - внести до ЄРДР за його заявою від 15.08.2023 відомості про кримінальне правопорушення.

У судовому засіданні в порядку дистанційного судового провадження (відеоконференції) заявник ОСОБА_3 наполягав на задоволенні заявлених у скарзі вимог.

Прокурор Слов`янської окружної прокуратури ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення скарги.

Представник ВП №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, повідомлений про дату, час та місце розгляду скарги, в судове засідання не з`явився, про причину неявки не повідомив, будь-яких клопотань слідчому судді не надав.

Заслухавши заявника, дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя дійшла такого висновку.

Положеннями ч.1 ст.24 КПК України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до ст. 303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - заявником, потерпілим, їх представником.

Судом встановлено, що 15.08.2023 ОСОБА_3 звернувся до ВП №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області із заявою про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 191 КК України.

Згідно копії талона-повідомлення єдиного обліку №10375 про прийняття реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та інші події, заява ОСОБА_3 була зареєстровано та внесена в інформаційно - телекомунікаційній системі «Інформаційного порталу Національної поліції України» з автоматичним присвоєнням порядкового номеру ЄО №10375 від 15.08.2023.

Станом на 25.08.2023 відомості за заявою ОСОБА_3 до ЄРДР внесено не було, тому 25.08.2023 ОСОБА_3 звернувся до Слов`янського міськрайонного суду із зазначеною скаргою.

Згідно викладеного, строк звернення зі скаргою не пропущено.

На даний час інформації про внесення відомостей за заявою ОСОБА_3 від 15.08.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань суду надано не було.

Так, згідно ч.1 ст.11 КК України злочином (кримінальне правопорушення) є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб`єктом злочину.

Відповідно до ч.1 ст.214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до ЄРДР, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

Згідно ч.2 ст.214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР. Положення про ЄРДР, порядок його формування та ведення затверджуються Офісом Генерального прокурора за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, Державним бюро розслідувань, органом Бюро економічної безпеки України.

Внесення відомостей до ЄРДР врегульовано Положенням про порядок ведення ЄРДР (затверджене наказом Генерального прокурора України № 298 від 30.06.2020 року). Згідно з п.1 глави 2 розділу 1 цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п. 4, 5 ч. 5 ст. 214 КПК України.

Відповідно до висновку викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 квітня 2019 року у справі № 818/15/18 вказала, що у межах процедури за правилами п.1 ч.1 ст. 303 КПК слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР, а тому, у розрізі такої думки Великої Палати Верховного Суду, слідчий суддя повинен з`ясувати наведені обставини судом касаційної інстанції, як такі, що підлягають установленню, у обсязі наявних та поданих до суду доказів, на час розгляду скарги.

Відповідно до правової позиції, викладеної в п. п. 1.1 узагальнення Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12.01.2017 року №9-49/0/4-17 «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування», обов`язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яку ратифіковано Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР і яка для України набрала чинності 11 вересня 1997 року (далі - Конвенція), закріплено принцип доступу до правосуддя.

Під доступом до правосуддя згідно зі стандартами ЄСПЛ розуміється здатність особи безперешкодно отримати судовий захист як доступ до незалежного і безстороннього вирішення спорів за встановленою процедурою на засадах верховенства права.

При цьому, щоб право на доступ до суду було ефективним, особа повинна мати чітку фактичну можливість оскаржити діяння, що становить втручання у її права (рішення від 04 грудня 1995 року у справі «Беллет проти Франції» (Bellet v. France)).

Реалізація такого права має здійснюватися заявником з урахуванням того, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).

У пункті 74 рішення у справі «Лелас проти Хорватії» і пункті 70 рішення у справі «Рисовський проти України» ЄСПЛ підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування» та пояснив його практичне значення, зокрема, зазначивши, що держава, чиї органи влади не дотримувалися своїх власних внутрішніх правил та процедур, не повинна отримувати вигоду від своїх порушень та уникати виконання своїх обов`язків, а у цій ситуації, суб`єкт оскарження не дотрималися власних внутрішніх правил та процедур, щодо умов внесення відомостей до ЄРДР, апріорі, вони удалися, до фактичного уникнення виконання своїх обов`язків.

Тобто, в порушення вимог ст. 214 КПК України, відомості за заявою ОСОБА_3 від 15.08.2023 внесені до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань не були.

За встановлених обставин слідує, що ВП №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, в порушення вимог ст. 214 КПК України, відповідні відомості за заявою ОСОБА_3 про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені і досудове розслідування за вказаною заявою до теперішнього часу не розпочате.

Слідчий суддя, не вдаючись в оцінку доказів та з`ясування фактичних обставин справи, на даній стадії перевіряє, чи дійсно в заяві зазначені об`єктивні дані, що свідчать про ознаки злочину та приходить до висновку, що заява представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, з якою останній звернувся до відділу поліції є заявою про вчинене кримінальне правопорушення, оскільки містить виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, а тому посадова особа зобов`язана була відповідно до частини 1 статті 214 КПК України невідкладно, але не пізніше 24 години після подання, внести відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.

У зв`язку з наведеним, слідчий суддя вважає, що вимоги скарги ОСОБА_3 знайшли своє підтвердження під час судового розгляду і підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КПК України, за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу.

Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що після розгляду скарги, слідчим суддею можуть бути прийняті ухвали про: 1) скасування рішення слідчого, дізнавача чи прокурора; 1-1) скасування повідомлення про підозру; 2) зобов`язання припинити дію; 3) зобов`язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.

Перелік ухвал слідчого судді, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку під час досудового розслідування визначено в ч. 1 ст. 309 КПК України.

Крім того, в частині 3 статті 307 КПК України положення щодо заборони оскарження ухвали слідчого судді за результатами розгляду скарги на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення, було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду № 4-р(II)/2020 від 17 червня 2020 року.

Враховуючи зазначені положення кримінального процесуального закону, ухвала слідчого судді про зобов`язання уповноваженої особи внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (тобто задоволення скарги), оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.


На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 214, 303, 309, 376 КПК України, -


УХВАЛИВ:


Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб ВП №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області на невнесення відомостей до ЄРДР - задовольнити.

Зобов`язати уповноважену особу ВП №4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області внести до ЄРДР відомості за заявою ОСОБА_3 від 15.08.2023 про вчинення кримінального правопорушення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали оголошено 06 вересня 2023 року о 08 год. 00 хв.




Слідчий суддя Слов`янського

міськрайонного суду

Донецької області ОСОБА_1







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація