Справа № 2018/2-а-10009/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 201 року
Суддя Київського районного суду м. Харкова Нев`ядомський Д.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про зобов`язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної грошової допомоги «Дітям війни», -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить, зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова нарахувати на його користь недоплачену, як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу з 15.07.2011 по 01.01.2012року.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова відкрито провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії.
Позовні вимоги позивач обґрунтовував наступним.
Позивач є пенсіонером за віком, має статус «Дитина війни». Всупереч діючого законодавства відповідачем протягом періоду, зазначеному в адміністративному позові, не виплачувалася доплата до пенсії в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком.
Відповідач –Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова заперечення проти позову чи заяву про визнання позову до суду не надав.
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно із ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни`дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Відповідно, позивач є дитиною війни в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Даний факт підтверджується копією посвідчення позивача з проставленим в ньому штампом «Дитини війни».
Враховуючи зазначений статус позивача, його соціальний захист регулюється Законом України «Про соціальний захист дітей війни`і на нього повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», в тому числі й право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 зазначеного Закону, відповідно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій безпосередньо призначає (здійснює) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, отже, є відповідачем у справах щодо здійснення перерахунку підвищення до пенсій за позовами ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань.
Вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача виплачувати в 2011 році щомісячну надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком суд вважає обґрунтованими.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік`дія статті 6 Закону № 2195-ІV не була зупинена і, відповідно, у 2010 році продовжує діяти норма, згідно якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. Аналогічно продовжує діяти стаття 6 Закону № 2195-IV і у 2011 році
Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» передбачено, що в 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення встановлено у розмірах, які діяли у грудні 2009 року.
Рішення Кабінетом Міністрів України у 2011 році щодо обмежень виплати соціальної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а також рішення Конституційним Судом України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень не приймалося.
Пенсійний фонд України діє у відповідності Положення „Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку, що обов`язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», покладено на Управління Пенсійного фонду, за місцем проживання позивача.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов`язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про соціальний захист дітей війни`реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус «дитини війни», серед яких їм надано право на отримання 30% доплати до пенсії.
Враховуючи, що держава взяла на себе обов`язок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов`язку на центральний орган виконавчої влади –Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, суд вважає, що вони не виконали свої повноваження без поважних причин.
Крім того, 23.07.2011 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 р. №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», пунктом 6 якої установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту`та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 грн.
Суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова по не виконанню по 22 липня 2011 року включно приписів статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка призвела до порушення права позивача на своєчасне нарахування та отримання доплати до пенсії, а також зобов`язати відповідача вчинити певні дії, та зобов`язати нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати у вигляді судового збору у справі підлягають розподілу у відповідності до ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст, 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», 99, 101 ч.1, 102, 107 ч.1 і ч.2, ст.ст. 6-14, 71, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про зобов`язання здійснити перерахунок, нарахування, здійснити виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «дітям війни»- задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова щодо не нарахування ОСОБА_1 доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни`за період з 16 липня 2011 р. по 22 липня 2011 р. включно.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова здійснити нарахування доплати до пенсії ОСОБА_1 підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" за період з 16 липня 2011 року по 22 липня 2011 р. включно.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 14 /чотирнадцять/ грн. 11 коп..
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Зобов`язати відповідача виконати постанову негайно.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СУДДЯ –
- Номер: 2-а/2018/22162/11
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2018/2-а-10009/11
- Суд: Київський районний суд м. Харкова
- Суддя: Нев'ядомський Д.В.
- Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення без зміни рішення суду першої інстанції
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.12.2011
- Дата етапу: 08.04.2013
- Номер: 2-а/2018/22162/11
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2018/2-а-10009/11
- Суд: Київський районний суд м. Харкова
- Суддя: Нев'ядомський Д.В.
- Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення без зміни рішення суду першої інстанції
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.12.2011
- Дата етапу: 08.04.2013