Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #488176793

Справа № 635/7961/19

Провадження № 2-о/545/13/23




РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

       "15" червня 2023 р. Полтавський районний суд Полтавської області в складі :

головуючого судді – Гальченко О.О.,

при секретарі – Мамишевій А.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Полтаві в приміщенні суду цивільну справу за заявою Будянської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання спадщини відумерлою, -

В С Т А Н О В И В :


24.10.2019 представник заявника звернувся до Харківського районного суду Харківської області з заявою про визнання спадщини відумерлою, мотивуючи тим, що після смерті гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишилася спадщина у вигляді житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 . Даний житловий будинок зареєстровано в цілому за ОСОБА_2 – матір`ю ОСОБА_1 , на підставі договору про надання в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва житлового будинку, посвідченого Мерефянською державною нотаріальною конторою 10.05.1956 № 1936, про що внесено запис в реєстрову книгу БТІ № 11 під реєстровим № 1247 від 18.02.1966. На земельній ділянці зведено житловий будинок, який прийнято до експлуатації по акту прийомки, затвердженому рішенням виконкому Будянської селищної ради 22.09.1960 № 20. З дня смерті ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в будинку проживала донька померлої. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року, діючої на час видачі свідоцтва про смерть гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнається що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Згідно ч. 2 ст. 548 ЦК України в редакції 1963 року вбачається, що прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Так, спадщина у вигляді вищевказаного житлового будинку, перейшла у власність доньки померлої - ОСОБА_1 , яка проживала там до дня своєї смерті. В житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 з 2012 року після смерті ОСОБА_1 по даний час ніхто не проживає. На даний час прилегла територія до домоволодіння, що належало померлій ОСОБА_2 , знаходиться в занедбаному стані, а житловий будинок руйнується. Залишену після смерті ОСОБА_1 спадщину у встановлений законодавством термін ніхто не прийняв, а тому житловий будинок по АДРЕСА_1 має бути визнаний в судовому порядку відумерлою спадщиною.

Заявник прохав встановити факт прийняття спадщини гр. ОСОБА_4 , яка відкрилась після смерті гр. ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , у виді житлового будинку АДРЕСА_1 , визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у виді житлового будинку АДРЕСА_1 – відумерлою та передати житловий будинок АДРЕСА_1 у власність територіальній громаді селища Буди в особі Будянської селищної ради Харківського району Харківської області, як відумерлу спадщину.

Ухвалою судді Харківського райсуду Харківської області від 29.10.2019 року відкрито провадження у справі ( а. с. 27 ).

На підставі ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», враховуючи неможливість здійснювати судоми правосуддя під час воєнного стану, відповідно до розпорядження Верховного Суду від 08.03.2022 № 2/0/9-22 змінено підсудність Харківського райсуду Харківської області на Полтавський райсуд Полтавської області.

Ухвалою судді Полтавського райсуду Полтавської області від 22.09.2022 року справу прийнято до свого провадження ( а. с. 60 ).

Представник заявника, будучи належно повідомленим заздалегідь продень, час та місце розгляду справи в засідання не з`явився, надавши суду заяву про розгляд справи в його відсутності ( а. с. 30 ). Тому, за належного повідомлення заявника та відповідної від нього заяви, суд вважає за можливе розгляд справи у відсутності заявника по наявним матеріалам справи.

Судом  встановлено  всі обставини,  на які  послався  в заяві заявник та вони  підтверджуються  матеріалами  справи на  а. с. 7 – 25, 34 – 55, а саме : після смерті гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишилася спадщина у вигляді житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 . Даний житловий будинок відповідно до довідки КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» від 18.01.2019 в БТІ зареєстровано в цілому за гр. ОСОБА_2 – матір`ю гр. ОСОБА_1 , на підставі договору про надання в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва житлового будинку, посвідчене Мереф`янською держнотконторою 10.05.1956 за № 1936, про що внесено запис в реєстрову книгу БТІ № 11 під реєстровим № 1247 від 18.02.1966. На земельній ділянці зведено житловий будинок, прийнятий в експлуатацію по акту прийомки, затвердженому рішенням виконкому Будянської селищної ради 22.09.1960 за № 20.

В період з 22.07.1990, тобто з дня смерті гр. ОСОБА_2 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 в будинку проживала гр. ОСОБА_2 - донька померлої.

ІНФОРМАЦІЯ_1 гр. ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії та номер НОМЕР_1 від 12.11.2012. Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року, діючої на час видачі свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнається що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. В ч. 2 ст.548 ЦК України в редакції 1963 року встановлено, що прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Так, спадщина у вигляді вищевказаного житлового будинку, перейшла у власність доньки померлої ОСОБА_1 , яка проживала там до дня своєї смерті.

В житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 з 2012 року після смерті ОСОБА_1 по даний час ніхто не проживає. На даний час прилегла територія до домоволодіння, що належало померлій ОСОБА_2 , знаходиться в занедбаному стані, а житловий будинок руйнується.

Залишену після смерті ОСОБА_1 спадщину у встановлений законодавством термін ніхто не прийняв, а тому житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 має бути визнаний в судовому порядку відумерлою спадщиною.

Оскільки згідно діючого законодавства відомості про вчинення нотаріальних дій видаються по письмовому запиту судів, органів дізнання та слідства в зв`язку з цивільними та кримінальними справами, що знаходяться в їх провадженні, Будянська селищна рада не має відомостей щодо відкриття спадкової справи, чи хто подав заяву про прийняття чи відмову від прийняття спадщини, чи хто із спадкоємців був усунений від права на спадкування після смерті ОСОБА_1 , що мешкала за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до п.9 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» Відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє відомості про державну реєстрацію акту цивільного стану на письмовий запит суду ( судді ), а також органів дізнання чи досудового слідства у зв`язку зі справами, що перебувають у їх провадженні, нотаріуса, у веденні якого перебуває спадкова справа, інших органів державної влади ( посадових осіб ), якщо запит зроблено у зв`язку із здійсненням ними повноважень, визначених актами законодавства.

Будянською селищною радою отримано інформацію від Відділу ДРАЦС по Харківському району та м. Люботин ГТУЮ у Харківській області від 02.07.2019 № 2102-15-13-04-04 на підтвердження факту смерті гр. ОСОБА_2 , що мешкала за адресою: АДРЕСА_1 , про що видано повний Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть ОСОБА_2 .

Існування житлового будинку за адресою АДРЕСА_1  підтверджується технічним паспортом на житловий будинок, підготовленим КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації», інвентаризаційна справа № 892, реєстровий № 11-1247 від 20.12.2018.

Спадкоємці відсутні.

Суд, дослідивши докази, якими обґрунтовується заява, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ст. 1277 ЦК України  передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. У разі якщо на об`єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно. Особи, які мають право або зобов`язані подавати заяву про визнання спадщини відумерлою, мають право на одержання інформації з Спадкового реєстру про заведену спадкову справу та видане свідоцтво про право на спадщину. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Оскільки, спадщину померлої ОСОБА_1 ніхто не прийняв, з часу відкриття спадщини сплинув понад один рік, є всі правові підстави для визнання спадщини відумерлою.

Ст. 338 ЦПК України  передбачено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

       Тому, суд прийшов до висновку, що заява Будянської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання спадщини відумерлою підлягає задоволенню.

       Керуючись ст.  264265338 ЦПК України, суд, -


В И Р І Ш И В :


       Заяву Будянської селищної ради Харківського району Харківської області про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.

       Встановити факт прийняття спадщини гр. ОСОБА_4 , яка відкрилась після смерті гр. ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , у виді житлового будинку АДРЕСА_1 .

       Визнати спадщину, яка відкрилась після смерті гр. ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у виді житлового будинку АДРЕСА_1 - відумерлою.

       Передати житловий будинок АДРЕСА_1 у власність територіальній громаді селища Буди в особі Будянської селищної ради Харківського району Харківської області, як відумерлу спадщину.

       Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

       Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.




Суддя: О. О. Гальченко





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація