Судове рішення #4883310

     

                                                                               Справа № 2»а»-1209/2009                                                                                                    2009 р.                                

                                              П О С Т А Н О В А                                    

                                                              І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

 

               14 травня  2009 р. Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі : головуючого – судді  Корнєєвої І.В.

                при секретарі  Кузьменко В.В.

                за участі  позивача ОСОБА_1

                                 представника   відповідача Шаповалової В.В.

розглянувши  у  відкритому  судовому засіданні  в залі суду № 12 м.Красноармійську адміністративну  справу  за позовом ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення  Красноармійської міської Ради  про перерахунок та зобов’язання  провести виплату   недоотриманих сум  одноразової компенсації,

 

                                                      В С Т А Н О В И В:

           08.04.2009 р. позивач  ОСОБА_1 звернувся  до суду з адміністративним позовом до  Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про перерахунок та  зобов’язання  провести виплату   недоотриманих сум  одноразової компенсації ,вказавши, що  він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії ,є інвалідом 3 групи .Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобільської катастрофи виплачується у розмірах – 30 мінімальних заробітних плат. Відповідач у зв’язку зі встановленням позивачу з 31.07.2007 р. у перший раз 3 групи інвалідності  повинен був  нарахувати та виплатити позивачу 30 мін.зарплат , розмір якої на момент виплати   складав 460 грн., тобто 460 грн. х 30 = 13 800 грн.Відповідач виплатив позивачу компенсацію 189,60 грн. , недоплата по компенсації склала 13800 грн. – 189,60 = 13 610,40 грн.Позивач  просить   визнати противоправними  дії відповідача по відмові у виплаті одноразової компенсації при встановленні 3 групи інвалідності в розмірі 30 мінімальних заробітних плат ,встановлених на момент виплати, зобов’язати відповідача провести доплату суми належної позивачу одноразової компенсації при встановленні 3 групи інвалідності виходячи з розміру 30 мінімальних заробітних плат , встановлених на момент виплати, в розмірі 13 610,40 грн.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської Ради ОСОБА_2  позовні  вимоги не визнала, пояснивши, що виплати одноразової компенсації інваліду 3 групи виплачувалися позивачу відповідно до вимог  діючого законодавства . Просить відмовити  позивачу у задоволенні позовних вимог.

             Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача , з»ясувавши обставини справи та  перевірив  їх доказами в їх сукупності , суд вважає, що позовні вимоги позивача не  підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнаний  інвалідом 3 групи з 25.07.2007 р. по 01.08.2010 р. (а.с.8,9,10).

Згідно довідок, відповідач нарахував  13.09.2007 р. та  сплатив позивачу одноразову компенсації інваліду 3 групи   в сумі 189,60 грн. 24.12.2007 р. /а.с.8/.

            Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов’язки  громадянина.

Відповідно до ст. 48 ч.1 абз.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи», одноразова компенсація виплачується інвалідам 3-ї групи  у розмірі  30 мінімальних заробітних плат. Згідно ч. 7 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

    Пунктом 1 (е) Постанови  Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. № 836 всупереч Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якій встановив розмір одноразової компенсації інваліду 3 групи як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначену законом на час здійснення виплати, установлені конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій    сумі 189,60 грн.     Відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справ керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції  та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

             Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007р. визнаний неконституційним п.30 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007р.» в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати – абзаців другого, третього, четвертого, п’ятого, шостого та сьомого частини першої, частини третьої, абзаців другого, третього, четвертого, п’ятого, шостого, сьомого частини четвертої та частини сьомої ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно п.5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996р. «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов’язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Виходячи з пріоритету законів над постановами Кабінету Міністрів України, суд вважає, що дії відповідача щодо виплати одноразової компенсації інваліду 3 групи у розмірах менших від 30 мінімальних заробітних плат   є протиправними

Згідно ч. 7 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати одноразової компенсації.

Відповідно до ст. 76 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яким розмір мінімальної заробітної плати встановлений   з 1 січня 2007 року     400 грн. на місяць, з 1 квітня 2007 року - 420 грн. , з 01 липня 2007 р. – 440 грн.,   Закон України  № 749- V«Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 р.», яким  розмір мінімальної заробітної плати  з 01 жовтня 2007 р. встановлений в розмірі 460 грн.

Згідно довідки відповідач нарахував одноразову компенсацію 13.09.2007 р. ,але   сплатив позивачу одноразову компенсації інваліду 3 групи   в сумі 189,60 грн. 24.12.2007 р. /а.с.8/.

Відповідач провів виплату позивачу  одноразової компенсації , як інваліду 3 групи,  24.12.2007 р., Розмір мінімальної заробітної плати на час виплати одноразової компенсації складав 460 грн., тобто розмір  одноразової компенсації  інваліду 3 групи  повинен складати 460 грн.х30 =13 800 грн.  З урахуванням отриманої позивачем одноразової компенсації інваліду 3 групи  в сумі 189,60 грн. ,недоплачена   сума одноразової компенсації складає 13 610,40  грн.  з розрахунку 13 800 грн. – 189,60 грн. = 13 610,40 грн.

    Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

    Згідно ч.1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

За клопотанням позивача судом надавався строк позивачу для надання до суду клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду за захистом прав з наданням доказів поважності пропуску строку.

Позивач в судовому засіданні  14 травня 2009 р.  клопотання про поновлення  строку на звернення до адміністративного суду за захистом прав з наданням доказів поважності пропуску строку  не надав та пояснив,що він не буде подавати клопотання про поновлення строку на звернення до адміністративного суду за захистом прав  та не  бажає надавати докази поважності пропуску строку.

    У зв’язку з тим, що позивач звернувся з адміністративним  позовом  до суду 08.04.2009 р.  та  позивачем пропущений строк звернення до суду з вимогами про перерахунок та зобов’язання  провести виплату   недоотриманих сум  одноразової компенсації, а відповідач наполягає на застосуванні вказаного строку, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у вимогах перерахунок та зобов’язання  провести виплату   недоотриманих сум  одноразової компенсації.

Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

    В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1        до  Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області  про перерахунок та  зобов’язання  провести виплату   недоотриманих сум  одноразової компенсації  відмовити.

            Постанова може бути  оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду  через Красноармійський міськрайонний суду  шляхом подачі   заяви про апеляційне оскарження  протягом 10 днів після проголошення рішення, а у разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.. 160 Кодексу адміністративного судочинства України  з дня складання в повному обсязі, з подачею апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження ,  з подачею її копії до апеляційного суду , або у порядку  ст.186  Кодексу адміністративного судочинства України.

           Резолютивна частина постанови оголошена 14 травня 2009 року з повним текстом постанови можливо буде ознайомитися 19 травня  2009 року.                                                                                    

           Суддя: підпис

З оригіналом згідно

Суддя:

Постанова не набула законної сили

Оригінал знаходиться в справі

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація