Судове рішення #488999413

г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області


                                        Справа № 213/5011/23

Номер провадження  2-о/213/163/23


У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


13 листопада 2023 року                                                м. Кривий Ріг        


Суддя Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Мазуренко В.В., розглянув заяву ОСОБА_1 , представник заявника – адвокат Гайдаш Євгеній Владиленович, заінтересована особа: Інгулецький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про встановлення факту перебування на утриманні трьох малолітніх дітей,


                                В С Т А Н О В И В :                        

       Заявник, через свого представника, звернувся до суду з вказаною заявою посилаючись на те, що він є військовозобов`язаним та підлягає мобілізації. З 08 серпня 2015 року він перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , від якого мають двох дітей. Крім того дружина має сина від першого шлюбу – ОСОБА_3 , 2010 року народження, який проживає з ними та перебуває на його утриманні і вихованні. Оскільки рішення у справі вплине на обов`язок центру комплектування та соціальної підтримки оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, заявник просить встановити юридичний факт перебування на його утриманні трьох дітей віком до 18 років: ОСОБА_4 , 2017 року народження, ОСОБА_5 , 2021 року народження, ОСОБА_3 , 2010 року народження.

Дослідивши зміст заяви та доданих до неї документів, вважаю, що у відкритті провадження у справі слід відмовити з таких підстав.

Згідно з ч.1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного провадження, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає справи про встановлення фактів, зазначених у ч.1 ст.315 ЦПК України, в тому числі перебування фізичної особи на утриманні. В судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч.2 ст.315 ЦПК України).

При прийнятті справи до розгляду суд зобов`язаний з`ясувати, яких саме цивільних прав набуде заявник у випадку задоволення його заяви про встановлення факту, що має юридичне значення. Відповідно до положень ст.1 ЦК України, ст.2 ЗК України, ст.1 СК України, ст.2 ЖК України, ст.2 КЗпП України, ч.1 ст.19 ЦПК України цивільними у широкому сенсі є власне цивільні, а також земельні, трудові, сімейні та житлові права.

Спори, що виникають за участю фізичних осіб у публічно-правових відносинах, підлягають вирішенню у порядку цивільного судочинства виключно у тих випадках, коли безпосередньою нормою процесуального права визначено, що вирішення такого спору належить здійснювати саме в порядку цивільного судочинства.

Із заяви ОСОБА_1 вбачається, що встановлення факту перебування трьох малолітніх дітей на його утриманні безпосередньо стосується проходження ним військової служби, зокрема, реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Встановлення цього факту не пов`язане з будь-якими цивільними правами та обов`язками заявника, їх виникненням, існуванням та припиненням.

За своїм предметом та можливими правовими наслідками вимога про встановлення факту перебування дітей на утриманні заявника пов`язана з публічно-правовими відносинами заявника з державою щодо права на відстрочку від призову на військову службу, тому ця вимога не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.06.2022 (справа № 362/643/21) зазначено, що військова служба є різновидом публічної, тому спори з приводу проходження військової служби, соціального захисту військовослужбовців, належать до юрисдикції адміністративних судів.

Оскільки вимоги заявника пов`язані з доведенням наявності підстав для визнання (підтвердження) за ним певного соціально-правового статусу, не пов`язаного з будь-якими цивільними права та обов`язками, суд доходить висновку, що заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

В своїй постанові від 22.03.2023 у справі № 290/289/22-ц Верховний Суд, врахувавши визначені законом завдання цивільного судочинства, визнав недопустимим ініціювання судового провадження у порядку цивільного судочинства з метою оцінки обставин, які становлять предмет доказування у провадженні у порядку адміністративного судочинства, чи з метою створення поза межами останнього передумов для визнання доказу, отриманого у такому провадженні, належним та допустимим.

З огляду на зазначене, заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме перебування на його утримання трьох дітей віком до 18 років, не підлягає судовому розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до положень частин 1, 5 статті 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, оскільки заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та роз`яснює заявнику, що вирішення цього питання належить до юрисдикції адміністративного суду.

Керуючись ст. ст. 186, 260-261, 353 ЦПК України, суддя


П О С Т А Н О В И В :

Відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , представник заявника – адвокат Гайдаш Євгеній Владиленович, заінтересована особа: Інгулецький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про встановлення факту перебування на утриманні трьох малолітніх дітей.

Роз`яснити заявнику, що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Дніпровського апеляційного суду.

Ухвала складена 13 листопада 2023 року.



        Суддя                                                         В.В. Мазуренко


                               


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація