Судове рішення #49040920


Апеляційний суд Кіровоградської області

м. Кіровоград, вул. Верхня Пермська, 2, 25006, (0522) 24-56-63


Головуючий у 1-й інстанції Савельєва О. В. Доповідач - Черниш Т. В.

Справа №22-4607/2010

УХВАЛА Іменем України

03 серпня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Полежая В. Д.

суддів Голованя А. М.

ОСОБА_1 при секретарі - Салабай М. В.

розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці Кіровоградської області на постанову Знам'ямського мїськрайонного суду Кіровоградської області від 21 грудня 2009 року і

встановила:

У жовтні 2009 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'яз'ання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу, як дитині війни, відповідно до ет.б Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Зазначав, що він має статус дитини війни та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Посилаючись на те, що таке підвищення до пенсії йому не виплачувалось, просив визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобов'язати відповідача здійснити відповідні перерахунки.

Постановою Знам'янського мїськрайонного суду Кіровоградської області від 21 грудня 2009 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.

Суд визнав бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці Кіровоградської області щодо «нарахування та невиплати підвищення до пенсії з 09 липня по 31 грудня 2007 року та його дії в частині нарахування та виплати з 22 травня 2008 року по 26 жовтня 2009 року в зменшеному розмірі, ніж передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» протиправними, та зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці Кіровоградської області провести прерахунок підвищення пенсії згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та здійснити виплату починаючи з 16 жовтня 2008 року по 26 жовтня 2009 року з урахуванням вже проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Позивачем постанова суду першої інстанції не оскаржена.

Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах, визначених ст.303 ЦПК України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Суд встановив, що позивач набув статусу дитини війни відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а тому має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі, визначеному ст.6 цього Закону .

Наявність у позивача права на призначення підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується ст.46 Конституції України.

У 2008-2009 роках управління Пенсійного фонду не нараховувало йому кошти, передбачені ст.6 Закону «Про соціальний захист дітей війни».

Враховуючи наведене, суд обгрунтовано зобов'язав управління Пенсійного фонду України нарахувати та виплатити ОСОБА_2 зазначені кошти за період з 26 жовтня 2008 року по 26 жовтня 2009 року, виходячи з того, що рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 положення пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в новій редакції, відповідно до якої дітям війни до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є чинними і на 2009 рік, оскільки її зміст не змінювався та розмір підвищення не коригувався, дія закону зупинена не була.

Згідно з п. п. 7 п. 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства.

У апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду посилається на те, що розмір підвищення до пенсії дітям війни не може бути визначений виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки зазначена норма застосовується тільки для визначення розмірів пенсій, призначених відповідно до цього Закону.

З такими доводами не можна погодитися, зважаючи на те, що розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Також не можна погодитися з доводами апеляційної скарги щодо відмови в позові з підстав відсутності бюджетних асигнувань на виплату соціальної надбавки дітям війни та відсутність порядку перерахування, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке ґрунтується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 303, 304-1, 307, 308, 313-314, 316 ЦПК України, Законом України № 1691- VI від 18.02.2010 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами», колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці Кіровоградської області відхилити.

Постанову Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21 грудня 2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий

Судді


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація