Судове рішення #4907153

Справа № 2-595/09

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М            У К  Р А Ї Н И

09 квітня 2009 року Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого               судді         Мірошніченко Л.Є.

При секретарі                 Колоколової Т.С.

За участю позивача             ОСОБА_1

розглянувши в залі суду у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської Ради Слов’янського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, суд, -

В С Т А Н О В И В :

    Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання права власності на  жилий будинок в порядку спадкування, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 08.10.2007 року помер чоловік позивачки  - ОСОБА_3. Після його смерті залишилося спадкове майно – житловий будинок з господарськими спорудами за адресою вул. Леніна, 48 с. Долина Слов”янського району Донецької області. Зазначене майно він своїм розпорядженням заповідав їй ОСОБА_1 Після смерті чоловіка вона не зверталася с заявою про прийняття спадщини у встановлений законом термін, але Рішенням Слов”янського міськрайонного суду від 27.06.2008 року їй було надано додатковий трой для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 і  28.08.2008 року вона звернулася до нотаріальної контори с заявою про прийняття спадщини, але нотаріус їй відмовила  у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на спадковий будинок. Вважає, що ОСОБА_5 фактично придбав право власності на житловий будинок з господарськими спорудами за адресою вул. Леніна, 48 с. Долина Слов”янського району, оскільки відповідно до погосподарської книги виконкому сільської ради, особистий рахунок № 24, домоволодіння за вищезазначеною адресою належить саме померлому. Разом з тим, на теперішній час на будинок у КП “БТІ” право власності не зареєстроване, тому вона вимушена ставити питання про визнання за нею право власності  в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з господарськими спорудами за адресою вул. Леніна, 48 с. Долина Слов”янського району після смерті ОСОБА_6, який помер 08.10.2007 року.

    У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1  підтримала свої позовні вимоги, привела доводи, аналогічні доводам позовної заяви й просить суд визнати за нею право власності  в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими спорудами за адресою вул. Леніна, 48 с. Долина Слов”янського району після смерті ОСОБА_4, який помер 08.10.2007 року.

 

Представник відповідача ОСОБА_2 селищної ради  Слов”янського району у судове засідання не зявився, але від них надійшла заява, про розгляд справи за їх відсутності, не заперечують проти задоволення позовних вимог (а.с.30, 46). Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача, що відповідає положенням ст. 169 ЦПК України.

    Суд, вислухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.

    Як установлено в судовому засіданні, що позивачка по справі – ОСОБА_1 була дружиною ОСОБА_4, який помер 08.10.2007 року. Після його смерті відкрилась спадщина – житловий будинок з господарськими спорудами за адресою вул. Леніна, 48 с. Долина Слов”янського району Донецької області (а.с. 14-19). Зазначене майно він своїм розпорядженням заповідав їй ОСОБА_1 (а.с. 5).

Після смерті чоловіка ОСОБА_1 не зверталася с заявою про прийняття спадщини у встановлений законом термін, але Рішенням Слов”янського міськрайонного суду від 27.06.2008 року їй було надано додатковий трой для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 (а.с. 6) і  28.08.2008 року вона звернулася до нотаріальної контори с заявою про прийняття спадщини, але нотаріус їй відмовила у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на спадковий будинок. ОСОБА_4 за власні кошти на власними силами був побудований спірний будинок, але він не зареєстрував належним чином право власності в КП “БТІ” м. Слов’янська.

Зазначений будинок відповідає всім технічним, санітарним, будівничим та протипожежним нормам, придатний для житла, що підтверджується висновком судово-технічної експертизи від 27.03.2009 року, відповідно до якого житловий будинок та приналежні йому господарсько-побутові споруди за адресою вул. Леніна, 48 с. Долина Слов”янського району Донецької області, відповідають протипожежним, технічним, санітарним вимогам для будівлі даної категорії. Конструктивне рішення та несуча спроможність забезпечують подальшу безпечну експлуатацію (ас. 40-45).

Згідно довідки № 609 від 24.11.2009 року ОСОБА_2 сільської ради вбачається, що по погосподарської книзі № 1 виконкому сільської ради, особистий рахунок № 24, домоволодіння за вищезазначеною адресою належить саме ОСОБА_4

Відповідно до ч. 3 ст. 376 ЦК України: „Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно”.

Оскільки в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_5 дозволу на будівництво виконавчим комітетом надано не було, то суд вважає, по останні побудували житловий будинок самочинно. Разом з тим, будівництво він проводив на земельній ділянці що належить ОСОБА_2 селищній раді, відповідач проти задоволення позову не заперечує, тому суд вважає, що фактично ОСОБА_5 придбав право власності на спірний будинок.

    У відповідності зі ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не впливає із закону або спадкоємцем незаконність набуття права власності не встановлена судом. Якщо право власності на нерухоме майно підлягає державної реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації. Фактично, ОСОБА_5 набув право власності на житловий будинок за адресою вул. Леніна, 48 с. Долина Слов”янського району Донецької області, але юридично право власності оформлено за ним не було.

    У теперішній час, зареєструвати право власності за ОСОБА_5 не можливо, оскільки у відповідності з ч.4 ст.25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.  

У відповідності зі ст. 1268 ЦК України визнається, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не приймати її.  Спадкоємцем майна ОСОБА_5 який помер 08.10.2007 року, є позивачка по справі, яка прийняла спадщину, звернувшись до нотаріальної контори с заявою про прийняття спадщини.

    Таким чином, позивачка набула право власності, на житловий будинок за адресою вул. Леніна, 48 с. Долина Слов”янського району Донецької області у порядку спадкування,  тому позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

    На підставі викладеного й керуючись ст. 10, 11, 209, 212, 214-215 ЦПК України, 15, 16, 25, 316-319, 328, 334, 1268, 1269  ЦК України  в редакції 2004 року, та ст. 549 ч.1 ЦК України (в редакції 1963 року), суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської Ради Слов’янського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарчими та побутовими спорудами за адресою вул. Леніна, 48 с. Долина Слов”янського району Донецької області, яке отримане в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4, який помер 08.10.2007 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 – денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею іі копії до апеляційної інстанції в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Решення складено у нарадчій кімнаті у єдиному екземплярі.

Суддя                                                                 Л.Є.Мірошніченко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація