У х в а л а
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
Головуючого - судді |
Філатова В.М., |
суддів |
Косарєва В.І. і Глоса Л.Ф., |
за участю прокурора |
Глибченко Т.Г., |
захисника |
ОСОБА_1, |
засудженого |
ОСОБА_2, |
розглянула в судовому засіданні в м. Києві 20 березня 2007 року кримінальну справу за касаційними скаргами засудженого ОСОБА_2, адвоката ОСОБА_1 на вирок апеляційного суду Львівської області від 7 грудня 2006 року, яким
ОСОБА_2,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
українця, громадянина України,
засуджено:
- за ст. 115 ч. 1 КК України на 11 років позбавлення волі;
- за ст. 121 ч. 1 КК України на 6 років позбавлення волі, а на підставі статті 70 КК України остаточно за сукупністю злочинів визначено покарання 13 років позбавлення волі.
Постановлено стягнути з ОСОБА_2 на користь потерпілої ОСОБА_3 10000 гривень на відшкодування моральної шкоди та на користь Львівської клінічної лікарні - 252 грн. 36 коп. затрачених на лікування потерпілого ОСОБА_4.
Згідно з вироком суду ОСОБА_2 визнано винним і засуджено за те, що він 2 липня 2003 року між другою та третьою годинами ночі, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, знаходячись між будинками ІНФОРМАЦІЯ_2, на грунті особистих неприязних стосунків, які виникли через бійку, яка мала місце напередодні між ним та потерпілим ОСОБА_5, а також внаслідок отриманої інформації про побиття невстановленими слідством особами його товариша ОСОБА_6, з метою умисного протиправного заподіяння смерті потерпілому ОСОБА_5 наніс останньому два прямих, цілеспрямованих удари ножем, який взяв завчасно, в живіт та в ліву частину грудей, спричинивши проникаюче поранення живота без ушкодження внутрішніх органів і проникаюче поранення лівої половини грудної клітки з наскрізним пораненням грудини, внаслідок чого потерпілий ОСОБА_5 помер.
Після цього ОСОБА_2, з метою припинення подальшого переслідування тим же знаряддям злочину умисно спричинив потерпілому ОСОБА_4- проникаюче поранення лівої половини грудної клітки з ушкодженням легені тобто умисне тяжке тілесне ушкодження.
Після скоєного ОСОБА_2 свої злочинні дії припинив і з місця злочину втік.
На вирок подані касаційні скарги.
Засуджений ОСОБА_2, як видно із змісту його касаційної скарги, просить вирок змінити, перекваліфікувати його дії на менш тяжкий злочин і пом'якшити покарання, посилаючись на те, що він умислу на вбивство потерпілих не мав, а захищався від їх нападу.
Адвокат ОСОБА_1 просить вирок щодо ОСОБА_2 змінити, перекваліфікувати його дії зі ст. ст. 115 ч. 1 і 121 ч. 1 на ст. 118 і 124 КК України та пом'якшити засудженому покарання.
Доводи скарги обґрунтовуються тим, що суд дав невірну оцінку наявним у справі доказам, які підтверджують, що засуджений діяв в стані необхідної оборони але перевищив її межі.
Заслухавши доповідача, засудженого ОСОБА_2, адвоката ОСОБА_1, які підтримали свої касаційні скарги, думку прокурора про залишення вироку без зміни, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів вважає, що скарги задоволенню не підлягають з таких підстав.
Суд правильно встановив фактичні обставини вчинених засудженим злочинів.
Висновки суду ґрунтуються на доказах, детально викладених у вироку.
Доводи засудженого ОСОБА_2 і адвоката ОСОБА_1 про те, що ОСОБА_2 вчинив умисне вбивство та заподіяв тяжкі тілесні ушкодження при перевищені меж необхідної оборони не ґрунтуються на матеріалах справи.
Судом встановлено, з наведенням відповідних доказів, що ініціатором конфлікту з потерпілим ОСОБА_5 був засуджений.
Крім того, судом встановлено і про це вказано у вироку, що після інциденту з потерпілим та після того, як ОСОБА_6 прийшов у квартиру, де перебував ОСОБА_2, і їм ніщо не загрожувало, останній вийшов до гурту хлопців, які за словами ОСОБА_6 його шукали щоб “розібратися”. При цьому, як визнав суд, ОСОБА_2 взяв з собою ножа.
Як видно із висновків судово-медичних експертиз трупа ОСОБА_5 і потерпілого ОСОБА_4 та показань експертів у суді, потерпілим спричинені прямі проникаючі ножові поранення в життєво важливі органи, чим спростовані доводи засудженого про те, що він, захищаючись розмахував ножем.
За таких обставин, вважати, що ОСОБА_2 перебував у стані необхідної оборони судова колегія підстав не вбачає.
Таким чином, суд дав правильну кваліфікацію діям ОСОБА_2 за ст. 115 ч. 1 та ст. 121 ч. 1 КК України, оскільки він вчинив умисне вбивство на грунті неприязних стосунків ОСОБА_5 та спричинив умисне тяжке тілесне ушкодження потерпілому ОСОБА_4.
Покарання засудженому призначено відповідно до вимог статті 65 КК України з урахуванням тяжкості вчиненого злочину, особи ОСОБА_2 та обставин, що обтяжують і пом'якшують покарання.
Порушень процесуального закону, які могли б вплинути на правильність судового рішення не виявлено.
Цивільний позов вирішено відповідно до вимог закону на підставі доказів, які є у справі з наведенням відповідних мотивів.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 394 - 396 КПК України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційні скарги засудженого ОСОБА_2 і адвоката ОСОБА_1 залишити без задоволення, а вирок апеляційного суду Львівської області від 7 грудня 2006 року щодо ОСОБА_2 - без зміни.
С у д д і:
Філатов В.М. Косарєв В.І. Глос Л.Ф.