Судове рішення #49430112


Корецький районний суд Рівненської області

м. Корець, вул. Тітова, 7, 34700, (03651) 2-04-52



справа № 2-а-6/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2010 року

Корецький районний суд Рівненської області

в особі головуючого Наумова С.В.

при секретарі Герус Т.З.

позивачки ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

Олександрівни до Управління праці та соціального захисту населення Корецької районної державної

адміністрації про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною суд,-

встановив:

23.03.2009 р. ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом, в якому просить визнати неправомоірними дії Управління праці та соціального захисту Корецької районної державної адміністрації, щодо не донарахування призначення та виплати їй щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік та стягнути на Гї користь 2984 гри. 51 коп. невиплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В обгрунтування позову позивач посилається на те, що вона виховує малолітню дитину ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідачем призначено вказану допомогу в значно меншому розміру, що не відповідає законодавчо встановленому рівню, а тому вважає такі дії відповідача неправомірними та просить стягнути недоплачену суму державної допомоги 2007 року в розмірі 2984,51 грн. та зобов'язати відповідача встановити розмір зазначеної допомоги відповідно до встановленого законом рівня на 2008 рік.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала повністю.

Суду пояснила, що її невістка ОСОБА_4, народила дитину ОСОБА_3 10 липня 2005р.н. яка із 18 вересня 2005 року по 01 листопада 2006 року перебувала у відпустці по догляду за дитиною. Оскільки її невістка проходила службу в УМВС України в Рівненській області, вона перебувала у відпустці по догляду за своєю внучкою ОСОБА_3 та з 11.12.2006р. до 1.04.2007 р. отримувала щомісячну допомогу по догляду за вказаною вище дитиною до трьох років.

Представник відповідача в судовому засіданні просить в задоволенні позову відмовити. Мотивуючи це тим, що позивач отримує допомогу згідно Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ця обставина суперечить зазначеним вимогам в позові. Повідомляє, що виплату в повному обсязі передбаченому чинним законодавством проводити неможливо у зв'язку з тим, що в бюджеті України на цей період не було передбачено коштів для зазначеної виплати.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу була призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"'.

Згідно «Порядку призначення і виплати допомоги при народжені дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов"язкового державного соціального страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 оку № 13, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Оскільки з державного бюджету не були виділені кошти для виплати допомоги в розмірі, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", то такі виплати проводилися управлінням праці в 2007-2008 роках в розмірах, визначених в ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Стаття 73 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якою надано право КМУ у 2008 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у мажах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Заслухавши сторін в судовому засіданні дослідивши надані ними докази ,суд вважає,що позовні вимоги

підлягають до задоволення частково.

Як встановлено в судовому засіданні, позивач виховує малолітню дитину ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1. Вона є застрахованою особою, а тому виплати їй призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Розмір виплат, визначений відповідачем, не відповідає розміру, який встановлено ст. 43 цього Закону.

Розмір призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідачем визначено відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13, як різниця між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи, і середньомісячним сукупним доходом сім'ї за попередні шість місяців, але не менше 23 % прожиткового мінімуму.

Такі дії відповідача є неправомірними оскільки, розмір вказаної допомоги не відповідає законодавчо встановленому розміру державної допомоги, яка призначається по догляду за дитиною.

Законом України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям у загальній системі соціального страхування населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим законом та іншими законами України.

Частиною 1 статті 15 цього закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею

трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

І Згідно із Законом України " Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489 від 19.12.2006 року дію

ч. 1 ст. 15 зупинено на 2007 рік і ст. 56 цього закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним «доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення Закону України "'Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії ч. 1 ст. 15 Закону України "'Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає силу, а тому з 09.07.2007 року відновлено дію ч. 1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"' в редакції, відповідно до якої допомога 10 догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом лрожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

з таких підстав позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для іітей віком до шести років, що передбаченого законом, який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Иіністрів України.

Недоплачена державна допомога за вказаний період підлягає стягненню на користь позивача.

Законом України "Про Державний бюджет України за 2007 рік" встановлено розмір мінімального ірожиткового мінімуму для дітей віком до шести років: з 1.04.2007 року - 463 грн. з 1.10.2007 року - 470 гри.

22.05.2008 року Конституційний суд України, розглянувши справу № 1-28/2008 року за конституційним тоданням Верховного суду України, щодо відповідності Конституції України окремих положень ст. 65 розділу , п.п. 61,62,63,66, розділу 11, п. З розділу 111 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України, щодо відповідності Конституції України положень ст. 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу 11 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнав неконституційними положення п. 25 розділу 11 Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік», чим поновив дію ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлює правління Фонду, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» встановлено, що прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років складає з 1 січня - 526 грн., з квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн.

Оскільки дитина, а саме ОСОБА_3 народилася 10.07.2005 року, тому перерахунок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку потрібно здійснити за період з 22.05.2008 року по 10.07.2008 року.

Згідно довідки виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Корецької

райдержадміністрації за № 391 від 10.12.2008 року позивач отримувала допомогу по догляду за дитиною до

досягнення нею трирічного віку не в повному обсязі.

Позовні вимоги ОСОБА_1, щодо стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до

досягнення нею трирічного віку у визначеній позивачем сумі не підлягають до задоволення, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування допомоги, покладену законодавством на відповідні органи.

Ст. 99 КАС України встановлює річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

Керуючись ст. ст. 8, 17, 86, 94,99, 159-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захист^' населення Корецької районної державної адміністрації про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги по догляду за дитиною задоволити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Корецької районної державної адміністрації Рівненської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корецької районної державної адміністрації Рівненської області здійснити перерахунок ОСОБА_1, щодо виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, починаючи з 09 липня 2007 року по 31грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 10 липня 2008 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Рівненської області через Корецький районний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.



  • Номер:
  • Опис: про скасування по станови про адмін. правопорушення
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-6/10
  • Суд: Славутицький міський суд Київської області
  • Суддя: Наумов С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.11.2009
  • Дата етапу: 16.03.2010
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація