Справа № 2а-1125/10/0770
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2010 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Большакової О.О. при секретарі Кречко Л.В., з участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Дана" до Регіонального управління Департаменту контрою за виробництвом та обігом спирту , алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Закарпатській про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 070419-0014/32 від 3 березня 2010 року,
встановив :
30 березня 2010 року Приватне підприємство "Дана" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Регіонального управління Департаменту контрою за виробництвом та обігом спирту , алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Закарпатській про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 070419-0014/32 від 3 березня 2010 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що висновок ДПА в Закарпатській області про порушення ПП "Дана" норм статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" не відповідає фактичним обставинам . Так, ПП "Дана" здійснювало діяльність з роздрібної торгівлі алкогольними напоями на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №907147505165 та ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №907146606166 . Згідно цих ліцензій зазначено місце здійснення торгівельної діяльності, а не місце здійснення діяльності по зберіганню алкогольних напоїв та тютюнових виробів . Таким чином, оскільки позивач не здійснює діяльності по зберіганню алкогольних напоїв та тютюнових виробів , то на ньому згідно чинного законодавства не має обов'язку щодо вчинення дій по отриманню довідки про внесення місць зберігання до Єдиного реєстру. Крім того, у відповідача немає місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розумінні статті 1 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". А так, вважає оскаржуване рішення від 3 березня 2010 року про застосування щодо ПП "Дана" фінансових санкцій за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання , не внесених до Єдиного державного реєстру неправомірним та таким , що підлягає скасуванню .
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні повністю підтримала позовні вимоги та дала пояснення , аналогічні за змістом мотивувальній частині позовної заяви .
Представника відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав та в судовому засіданні пояснив, що перевіркою ДПА України в Закарпатській області 27 січня 2010 року було встановлено, що ПП "Дана" проводилося зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання не внесених до Єдиного державного реєстру, тобто порушено вимоги ст. 15 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ", згідно якої зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру. Комісія з розгляду справ про застосування фінансових санкцій за порушення, що передбачені статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", перевіривши та проаналізувавши матеріали справи та керуючись частиною другою статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" винесла на розгляд начальника управління проект рішення про застосування до ПП «Дана» фінансової санкції в сумі 4738 гривень 20 копійок , яке було прийняте 03 березня 2010 року . Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Закарпатській області вважає вимоги ПП «Дана» безпідставними, необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки прийняте рішення повністю відповідає вимогам чинного законодавства.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача , дослідивши письмові докази , що наявні в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позов з наступних підстав.
Частиною 22 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Відповідно до абзаців 18, 19 ст. 1, ч. 29, ч. 30 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання; Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників; зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру; внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта підприємницької діяльності з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб -найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно п. 2.1, п. 2.3, п. 2.5 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002 N 251, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.08.2002 за N 670/6958, для внесення місць зберігання спирту або алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України або до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання; про внесення місця зберігання спирту до Єдиного реєстру видається довідка; довідка повинна перебувати у місці зберігання та пред'являтися працівникам контролюючих органів, які мають відповідні повноваження на здійснення перевірки.
Наказом ДПА України №489 від 07.09.2009 року «Про затвердження Змін до Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання», який зареєстровано в Мін'юсті 02 жовтня 2009 року за №924/16940, внесено зміни до наказу ДПА України від 28.05.2002 року №251 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру...» визначено , що «для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів СГД подають заяву до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання»
27 січня 2010 року інспекторами Державної податкової адміністрації в Закарпатській області згідно направлень від 27.01.2010 року проводилася перевірка в кафе-барі "Дана", що розташоване за адресою: Закарпатська область, Ужгородський район, м. Чоп, вул. Туряниці, 1.
За результатами перевірки було складено відповідний акт № 004329 від 27.01.10 року, який зареєстровано за № 0041/07/16/23/31544529 від 28.01.2010 року.
Згідно цього акту перевіркою встановлено, що в кафе-барі ПП "Дана" здійснюється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів згідно діючих ліцензій на право роздрібної торгівлі за реєстраційними номерами 907146405165 та 907146605166, які сплачено по 24.03.2010 року. На час проведення перевірки (27 січня 2010 року) Довідки про внесення до Єдиного державного реєстру місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів ПП "Дана" не було надано . На час проведення перевірки у підсобному приміщенні кафе-бару "Дана" за адресою Ужгородський район, м. Чоп, вул. Туряниці, 1 зберігалися алкогольні напої та тютюнові вироби на суму 4738 гривень 20 копійок (додаток №1 до акту перевірки).
Станом на 27.01.2010 року ПП "Дана" не видавалися Довідки про внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів за адресою Ужгородський район, м. Чоп, вул. Туряниці, 1, тобто місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів не були внесені до Єдиного державного реєстру.
Ця обставина не заперечувалась в судовому засіданні й представником позивача.
Таким чином, перевіркою встановлено, що ПП "Дана" проводилося зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання не внесених до Єдиного державного реєстру, тобто порушено вимоги ст.15 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ", згідно якої зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру.
Доводи позивача щодо відсутності у нього місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів , оскільки здійснювалася роздрібна торгівля ними згідно ліцензій, що на його думку виключає відповідальність за здійснення зберігання в місцях не внесених до Єдиного реєстру, суд відхиляє, оскільки Законом України " Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" не диференційовано поняття зберігання алкогольних та тютюнових виробів при зберіганні як окремої господарської діяльності та торгівельної діяльності цими товарами . А так , обов'язок внесення місць зберігання цих виробів покладено на всіх суб’єктів , які здійснюють таке зберігання .
На підставі вищевказаного акту начальником Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Закарпатській області 3 березня 2010 року було прийнято рішення № 070419 -0014/32 про застосування щодо ПП "Дана" фінансових санкцій в сумі 4738 гривень 20 копійок.
Відповідно до абз. 9 ч. 2, ч. 4, ч. 5 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 % вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень; рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України; у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Оскільки наведеною правовою нормою не встановлено будь-яких інших умов настання передбаченою нею відповідальності, окрім як зберігання спирту, алкогольних напоїв або тютюнових виробів в місцях, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, встановлення факту зберігання суб'єктом підприємницької діяльності спирту, алкогольних напоїв або тютюнових виробів в місцях, які не внесені до зазначеного реєстру, є підставою для застосування до нього відповідних фінансових санкцій.
На підставі зазначених положень відповідач правомірно встановив порушення позивачем вимог щодо зберігання алкогольних напоїв та застосування у зв'язку з цим позивачем передбачених законодавством відповідних адміністративно-господарських санкцій.
Застосовані до позивача фінансові санкції за своїм розміром відповідають встановленим у справі обставинам щодо вартості алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які знаходилися під час перевірки контролюючого органу в приміщенні бару ПП "Дана" та абзацу дев'ятому частини 2 ст. 17 Закону України від 19.12.95 р. N 481/95-ВР.
На підставі вищевикладеного , керуючись ст. ст. 10, 11, 158-163 КАС України,
Постановив :
У задоволенні позовних вимог Приватного підприємства "Дана" до Регіонального управління Департаменту контрою за виробництвом та обігом спирту , алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Закарпатській про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 070419-0014/32 від 3 березня 2010 року відмовити повністю.
Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова відповідно до ч. 1 ст.254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку не було подано .
Головуюча О.О. Большакова
Повний текст постанови виготовлено та підписано 16 серпня 2010 року о 17.25 год.