- позивач: Кізлівська сільська рада
- позивач: Ромаш Анатолій Петрович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Cправа №549/453/15-ц
Провадження№2/549/201/15
РІШЕННЯ
Іменем України
30 вересня 2015 року Чорнухинський районний суд Полтавської області
у складі: головуючого - судді Крєпкого С.І.
при секретарі Бибик О.В.
з участю осіб, які беруть участь у справі:
позивача – ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чорнухи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кізлівської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом і свої вимоги обґрунтовує тим, що 11.02.2015 року в с.Липове Чорнухинського району Полтавської області помер його батько – ОСОБА_2.
Після його смерті відкрилась спадщина, в тому числі і на земельну ділянку, що знаходиться на території Чорнухинського району Полтавської області.
Як спадкоємець померлого за законом першої черги він звертався до Чорнухинської нотаріальної контори для оформлення спадщини, але йому було відмовлено у зв'язку зі спливом шестимісячного строку.
Посилаючись на те, що пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини з поважних причин в зв'язку з відсутністю грошових коштів, необхідних для оформлення спадщини, на підставі ч.3 ст.1272 ЦК України просив продовжити йому строк для прийняття спадщини як спадкоємцю за законом першої черги після смерті батька ОСОБА_2 тривалістю в шість місяців.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю.
Кізлівська сільська рада надала суду письмову заяву, в якій позов визнала повністю і просила справу розглянути за відсутності його представника (а.с.23).
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи (за винятком тих осіб, які не мають цивільної процесуальної дієздатності), в інтересах яких заявлено вимоги.
Відповідно до ч.1 ст. 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Статтею 3 ЦК України, зокрема, передбачено, що загальними засадами цивільного законодавства є: неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Згідно з ч.1 ст. 12 ЦК України особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.
Відповідно до ч. 2 ст. 31 ЦПК України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 27 цього Кодексу, позивач має право протягом усього часу розгляду справи збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитися від позову, а відповідач має право визнати позов повністю або частково. До початку розгляду судом справи по суті позивач має право шляхом подання письмової заяви змінити предмет або підставу позову, а відповідач - пред'явити зустрічний позов.
Частиною 1 ст. 61 ЦПК України передбачено, що обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
За правилами ч. 4 ст. 174 ЦПК України, в разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Встановлено судом і підтверджується матеріалами справи те, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом першої черги після смерті 11.02.2014 р. батька ОСОБА_2О.(а.с.5, 30).
На день смерті, яка настала 11.02.2015 р., ОСОБА_2 проживав один в ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.26).
За життя ОСОБА_2 отримав державний акт на право приватної власності на земельну ділянку, площею 3,750 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Кізлівської сільської ради.
Судом встановлено, що позивач пропустив шестимісячний строк для прийняття цієї спадщини без поважних причин, якими не можуть бути зазначена у позові його фінансова неможливість, яка в судовому засіданні не підтверджена належними і допустимими доказами.
Разом з тим, за наданими Чорнухинської райдержнотконторою 16 вересня 2015 року відомостями спадкоємці за її прийняттям не звертались, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, заповіт не складався (а.с.24,25).
Крім того інформація про прийняття спадщини особами, які постійно на час смерті спадкодавця проживали разом з ним та вважаються такими, що прийняли спадщину, відсутня.
Статтею 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов'язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до статті 1231 цього Кодексу.
З такою заявою Кізлівська сільська рада, якій було відомо про смерть ОСОБА_2 11.02.2014 р., до суду не зверталась.
Враховуючи те, що відповідач позов визнав, а також виходячи з засад справедливості, виваженості та розумності, суд вважає можливим згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, який буде достатнім для подання ним заяви про прийняття спадщини, оскільки спадкова справа після смерті спадкодавця не заводилася, інші особи, в тому числі територіальна громада на спадкове майно не претендують, а тому визнання відповідачем позову не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 1272, 1277 ЦК України, ч. 4 ст.174 ЦПК України, суд,
вирішив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2, який помер 11.02.2014 р. в с.Липове Чорнухинського району Полтавської області - в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Полтавської області через Чорнухинський районний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з моменту отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
- Номер: 2/549/201/15
- Опис: за позовом Ромаш А.П. до Кізлівської с/ради про продовження пропущеного строку для прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 549/453/15-ц
- Суд: Чорнухинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Крєпкий С. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Закрито проваджененя: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.09.2015
- Дата етапу: 30.09.2015