Судове рішення #49749314


Справа № 2-а-09161984/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



20 червня 2011 року                                м.Тлумач


          Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Бондаренко Г.Ю. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Тлумацькому районі про визнання неправомірною відмову щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік та зобов’язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію за віком з часу звернення за перерахунком (з 01.02.2011р.) із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік, -


в с т а н о в и в :


Позивачка звернулася в суд з позовом до відповідача про визнання неправомірними дії щодо проведення її перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн. та просить суд зобов’язати провести її перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік в розмірі 1982,63 грн. починаючи з 01.02.2011 року, з тих підстав, що відповідачем всупереч норм чинного законодавства проведено її у 2011 р. перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн, а не за 2010 рік.

          Відповідач подав заперечення проти позову, вказавши, що позовні вимоги ОСОБА_1, щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії не відповідають нормам Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі -Закон)

Відповідно до частини другої статті 5 Закону виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 визнані неконституційними зміни, внесені до статті 42 Закону, у зв'язку з чим з 22.05.2008 р.відновилася попередня редакція чистини четвертої цієї норми, яка передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Частина перша статті 42 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії міститься у частині другій статті 40 Закону, на яку стаття 42 Закону не посилається.

ОСОБА_1 того, як зазначено вище, згаданий показник застосовується при призначенні пенсії, а не при її перерахунку.

Аналіз норм Закону (статей 42-45) свідчить про те, що поняття «призначення» та «перерахунок» пенсії не є тотожними, оскільки умови і порядок реалізації права на них розмежовуються Законом.

За таких умов відсутні правові підстави застосовувати для проведення перерахунку пенсії норму, не призначену для цього.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, приходжу до висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного та обгрунтованого судового рішення про задоволення позову, з таких підстав:          

Встановлено, що ОСОБА_1, будучи пенсіонером, яка продовжує працювати, 01.02.2011 р. звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі з заявою про проведення перерахунку призначеної її пенсії. Такий перерахунок її проведено з 01.02.2011 р. із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197, 91 грн.

          30.05.2011р. управлінням Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення, тобто за 2010 рік.

Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (до визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.07 №107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 №10-рп/2008) було передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Отже, після рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 №10-рп/2008 стаття 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» залишилася в попередній редакції, а саме: «у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Підпунктом 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із внесеними змінами та доповненнями встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

З наведеного випливає, що перерахунок пенсії щодо якого позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі повинен був бути проведений із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення, тобто 2010 рік, в розмірі 1982,63 грн.

За таких обставин заперечення відповідача не заслуговують на увагу.

Згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов’язок по перерахунку пенсії та їі виплаті позивачу після перерахунку покладено на управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі.

На підставі ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пп 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», керуючись ст.ст. 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -


П О С Т А Н О В И В :


          Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі Івано-Франківської області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі Івано-Франківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік в розмірі 1982,63 грн. починаючи з 01 лютого 2011 року, та зобов’язати провести виплату недоплаченої суми пенсії.

Постанова підлягає негайному виконанню.                                                                      

Управлінню Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі подати до суду звіт про виконання постанови протягом одного місяця після отримання її копії.                                        

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з часу отримання її копії, через Тлумацький районний суд та набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.           


                              

                                        Суддя


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація