- відповідач: Публічне акціонерне товариство "Банк"Фінанси та Кредит"
- позивач: Кірюшкіна Інесса Вадимівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 177/1262/15-ц
Провадження № 2/177/694/15
Р І Ш Е Н Н Я
(заочне)
Іменем України
18 вересня 2015 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Коваль Н. В.
за участі: секретаря Гофмеклер М. Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» про стягнення депозитного вкладу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із вказаною позовною заявою, в обґрунтування якої вказала, що 06.10.2014 року вона уклала з відповідачем «Банк «Фінанси та Кредит» договір про банківський вклад «Класік», тобто депозит, згідно якого розмістила в банку кошти сумою 5000 доларів США. Строк дії договору-заяви склав 3 місяці з моменту його підписання, тобто до 06.01.2015 року, після закінчення якого вклад повертається вкладникові в порядку, строки та на умовах, передбачених змістом договору або на загальних підставах. Одразу після спливу строку договору, вона звернулася до банку із заявою про повернення депозитного вкладу, однак жодної відповіді не отримала. Згодом договір банківського вкладу був розірваний і кошти, сума яких на той час склала 5029,20 доларів США були переведені на поточний рахунок. Проте зняти їх з рахунку чи будь-яким способом скористатися ними вона не має змоги, так як рахунок заблоковано. На неодноразові звернення позивача про повернення їй коштів відповідач не реагує, порушуючи положення національного законодавства та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Тому позивач просить стягнути з ПАТ «Банк «Фінанси та кредит» кошти за договором банківського вкладу у валюті вкладу в розмірі 5029,20 доларів США.
Представник позивача за довіреністю ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, надав суду заяву, в якій просив цивільну справу розглянути за його відсутності, позов підтримав в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечував (а.с.69,70).
Представники відповідача в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про отримання судових повісток (а.с. 61,68), про причини неявки суду не повідомили, будь-яких заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за їх відсутності не надали.
Зі згоди представника позивача за довіреністю, який не заперечував проти заочного розгляду справи, суд вважає за можливе постановити по справі заочне рішення, на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, в зв’язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Суд, дослідивши докази, які містяться в письмових матеріалах справи, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що 06.10.2014 року між «ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» та ОСОБА_1 укладений договір-заява про банківський строковий вклад (депозит) «Класік» № 305835/33236/3-14, згідно умов якого вкладник вносить, а банк приймає грошові кошти в іноземній валюті на Вкладний рахунок №2630.6.036981.001 у сумі 5000,00 доларів США (далі Вклад) на строк з 06 жовтня 2014 року по 06 січня 2015 року, у порядку та на умовах визначених в Договорі та в Основних умовах залучення банківських вкладів фізичних осіб, обслуговування вкладних рахунків у ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» (далі Основні умови) (п. 1 Договору) (а.с. 8).
Відповідно до п.п. 2, 3 вказаного договору-заяви, за час користування коштами вкладу протягом визначеного вище строку, банк нараховує і виплачує вкладникові проценти за ставкою 11,75 % річних, які зараховуються вкладнику на відкритий рахунок №2638.3.036981.002 та виплата яких здійснюється банком у день закінчення вказаного строку, тобто 06.01.2015 року, у порядку та на умовах, викладених у п. 4.2, 4.31. Основних умов, одночасно з поверненням суми Вкладу.
Пунктом 5 Договору-заяви передбачене право вкладника вимагати дострокового повернення суми вкладу, визначеного в п.1 Договору-заяви (або протягом будь-якого з строків, на які було продовжено розміщення Вкладу), у порядку та на умовах, викладених у п. 5.3 Основних умов.
Пунктами 6,7 Договору-заяви, визначено, що після закінчення строку, визначеного п. 1 цього договору, вклад повертається Вкладникові в порядку, строки та на умовах, передбачених положеннями п. 5.2 Основних умов, строк розміщення вкладу може бути продовжено в порядку, визначеному в цьому ж пункті Основних умов.
Як визначено в п. 5.2. Основних умов залучення банківських вкладів фізичних осіб, обслуговування вкладних рахунків у ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит», оприлюднених на офіційному сайті Банку за електронною адресою www.fcbank.com.ua, у випадку закінчення строку розміщення Строкового вкладу, визначеного у Договорі-заяві, та умовами якого передбачена можливість продовження строку розміщення Строкового вкладу після закінчення строку розміщення Строкового вкладу, визначеного у Договорі-заяві, Вкладник у випадку його бажання не продовжувати подальше розміщення Вкладу, отримати кошти з Строкового вкладного рахунку шляхом видачі готівкою або перерахування на його власний поточний/картковий або інший вкладний рахунок, а дію Договору припинити, зобов’язаний надати Банку письмову вимогу не пізніше дати закінчення строку Строкового вкладу, визначеного Договором-заявою.
На виконання умов договору про банківський строковий вклад ОСОБА_1 06.10.2014 року внесла на депозитний рахунок грошову суму в розмірі 5000,00 доларів США, про що свідчить копія квитанції №38243641 (а.с. 14).
Як стверджує позивач, і ці доводи не спростовані, 28.01.2015 року вона звернулася до відповідача з питанням повернення їй депозитного вкладу та про розірвання договору банківського вкладу.
За період дії договору про банківський строковий вклад позивачу нараховані проценти та станом на 15.02.2015 року залишок на рахунку позивача № 2638.3.036981.002 склав 5029,25 доларів США., що підтверджується довідкою Криворізької філії ПАТ «Банк «фінанси та Кредит» від 25.02.2015 року № 595 (а.с. 10).
Тобто відповідно до умов договору гроші в сумі 5029,25 доларів США переведені на поточний рахунок позивача, однак зняти їх або будь-яким іншим способом розпорядитися ними вона не має можливості, оскільки рахунок заблоковано, про що вона неодноразово заявляла банку та зверталася із відповідними заявами про повернення належного їй депозитного вкладу (а.с. 15-22).
Як вбачається зі відповідей банку на письмові заяви позивача щодо видачі готівкових коштів через каси банку, банк повідомив вкладника, що проведення даної операції здійснюється із дотриманням Постанови Правління Національного банку України від 01.12.2014 року №758 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» (а.с. 29-34).
Відповідно до ч.1 ст. 527 ЦК України, боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Статтею 525 ЦК України передбачено недопустимість односторонньої відмови від зобов’язання.
Згідно з ч.1 ст. 1058 ЦК України, за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність», вклад (депозит) – це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.
Згідно з ч. 1 ст. 1060 ЦК України, договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).
За змістом ст.ст. 610, 612 ЦК України порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання. Боржник вважається таким, що прострочив виконання, якщо він не виконав його у строк, передбачений умовами договору або встановлений законом.
Статтею 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Частиною 3 ст. 1058 ЦК України визначено, що до відносин банку та вкладника за рахунком, на який внесено вклад, застосовуються положення про договір банківського рахунку. Відповідно до ч.3 ст. 1068 ЦК України банк зобов’язаний за розпорядженням клієнта видати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку розрахункового документа.
Аналізуючи перелічені вище обставини, суд приходить до висновку щодо невиконання відповідачем умов договору в частині повернення позивачу грошових коштів, а тому вважає, що права позивача порушені та підлягають захисту шляхом стягнення з ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» грошових коштів за договором банківського вкладу разом з нарахованими процентами в розмірі 5029,20 доларів США.
При цьому суд не бере до уваги позицію банку, викладену в його відповідях на звернення позивача щодо неможливості повернення банківського вкладу готівкою, що визначено Постановою Правління Національного банку України від 01.12.2014 року №758 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України», оскільки зазначена Постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, суперечить нормам ЦК України, умовам договору банківського вкладу, а також не забороняє відповідачу виконувати свої обов’язки з повернення вкладів.
Оскільки позивач при зверненні до суду із позовною заявою відповідно до п. 7 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», звільнена від сплати судового збору то, виходячи з положень ч. 3 ст. 88 ЦПК України, судовий збір в розмірі 1% від ціни позову, що складає 1085, 80 грн. (ціна позову 5029,20 доларів США, що еквівалентно 108580,43 грн. згідно офіційного курсу НБУ станом на 18.09.2015 року 1 долар США = 21,59 грн), підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст.14, 525, 527, 530, 610, 612, 1058, 1060, 1068 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 88 ч.1, 208 ч.1 п.2, 213, 215, 224, 226 ЦПК України, суд;-
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» про стягнення депозитного вкладу – задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит», код ЄДРПОУ 24609556, на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, грошові кошти з нарахованими відсотками за договором про банківський строковий вклад (депозит) «Класік» № 305835/33236/3-14 від 06.10.2014 року у валюті рахунку вкладу в розмірі 5029,20 доларів США (п’ять тисяч двадцять дев’ять доларів 20 центів).
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит», код ЄДРПОУ 24609556, на користь держави судовий збір в розмірі 1085,80 грн. (одна тисяча вісімдесят п’ять грн. 80 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана відповідачем протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Дніпропетровської області через районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні під час його проголошення протягом 10 днів з дня отримання його копії
Суддя:
- Номер: 2/177/694/15
- Опис: про стягнення депозитного вкладу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 177/1262/15-ц
- Суд: Криворізький районний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Коваль Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.05.2015
- Дата етапу: 18.09.2015