Україна
Харківський апеляційний господарський суд
УХВАЛА
про повернення апеляційної скарги
"25" травня 2009 р. Справа № 59/20-08
Колегія суддів у складі:
головуючого судді Лакізи В.В., судді Івакіної В.О., судді Камишевої Л.М.,
розглянувши апеляційну скаргу відповідача (вх.№1362Х/1-6) на ухвалу господарського суду Харківської області від 05 серпня 2008 року у справі №59/20-08
за позовом прокурора Красноградського району Харківської області, м. Красноград Харківської області
в інтересах держави в особі Красноградської районної ради Харківської області, м. Красноград Харківської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Витязь», с. Піщанка Красноградського району Харківської області
про зобов’язання відновити пошкоджене майно,
встановила:
Ухвалою господарського суду Харківської області від 05 серпня 2008 року (суддя Аюпова Р.М.) позовну заяву прокурора Красноградського району Харківської області в інтересах держави в особі Красноградської районної ради Харківської області прийнято до розгляду та порушено провадження у справі.
Відповідач з ухвалою господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу господарського суду Харківської області від 05 серпня 2008 року у справі скасувати та відмовити прокурору у прийнятті позовної заяви, мотивуючи порушенням та неправильним застосуванням судом норм матеріального та процесуального права. Крім того, просить відновити пропущений строк на подачу апеляційної скарги, посилаючись на поважність причин його пропуску.
Колегія суддів, розглянувши апеляційну скаргу, дійшла висновку про відмову у прийнятті апеляційної скарги, виходячи з наступного.
В червні 2008 року прокурор Красноградського району Харківської області в інтересах держави в особі Красноградської районної ради Харківської області звернувся до господарського суду з позовною заявою, в якій просив суд зобов’язати відповідача відновити пошкоджене ним тверде покриття території орендованого паливного складу, який знаходиться по вул. Українська в м. Краснограді, і є комунальною власністю Красноградського району та покласти на відповідача судові витрати.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 06 червня 2008 року подану прокурором позовну заяву повернуто без розгляду на підставі п. 1 ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України у зв»язку з тим, що позовну заяву підписано особою, яка не має права її підписувати.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 21 липня 2008 року ухвалу господарського суду Харківської області від 06 червня 2008 року скасовано, справу разом з позовною заявою передано до господарського суду Харківської області для вирішення питання щодо прийняття вказаної позовної заяви до провадження.
Постановою Вищого господарського суду від 12 листопада 2008 року у цій справі постанова Харківського апеляційного господарського суду від 21 липня 2008 року залишена без змін.
Ухвалою Верховного Суду України від 5 лютого 2009 року відмовлено у порушенні касаційного провадження з перегляду постанови Вищого господарського суду від 12 листопада 2008 року у справі № 59/20-08.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 05 серпня 2008 року позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі.
Частина 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, Закону України “Про господарські суди”, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею 129 Конституції України встановлені основні засади судочинства, до якого віднесено забезпечення, зокрема, апеляційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Зазначена конституційна норма конкретизована законодавцем в статті 12 Закону України "Про судоустрій України", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, передбачених процесуальним законом, мають право на апеляційне оскарження судового рішення.
Таким чином, реалізація конституційного права на апеляційне оскарження судового рішення названим законом ставиться у залежність від положень процесуального закону.
Статтею 106 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що ухвали місцевого господарського суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у випадках, передбачених цим Кодексом.
Проте, як вбачається з тексту статті 64 Господарського процесуального кодексу, даною нормою не передбачено оскарження ухвали про порушення провадження у справі.
Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади»від 13.06.2007 року № 8 оскарження ухвал або інших процесуальних актів суду, якими не завершується провадження у справі (про прийняття заяв і скарг до розгляду, про призначення судових засідань, про виклик осіб, про витребування документів та інших доказів тощо) , крім випадків , прямо передбачених процесуальним законом, не допускається.
Таким чином, правові підстави для прийняття до провадження апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до Роз’яснення Вищого господарського суду України від 28.03.2002 року №04-5/366 “Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ Господарського процесуального кодексу України” у разі подання апеляційної скарги, яка не підлягає оскарженню, суд повинен відмовити у прийнятті апеляційної скарги.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 93 Господарського процесуального кодексу України відновлення пропущеного строку подання апеляційної скарги (подання) можливе протягом трьох місяців з дня прийняття рішення місцевим господарським судом. Даний строк є присічним та відновленню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 53, 64, 86, 91, 93,106 Господарського процесуального кодексу України,
ухвалила:
1. Відмовити у відновленні пропущеного строку на подання апеляційної скарги заявнику.
2. Відмовити у прийнятті апеляційної скарги до провадження.
3. Повернути апеляційну скаргу заявнику.
Додаток: апеляційна скарга на 6 аркушах.
Головуючий суддя Лакіза В.В.
суддя Івакіна В.О.
суддя Камишева Л.М.