Київський міжобласний апеляційний господарський суд
________________________________________________________________________
01033, м. Київ, вул. Жилянська, 58-б
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.11.06 Справа № 15-03/1841а
Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Яковлева М, Л, (доповідач по справі),
суддів: Лобань О.І. суддів: Зеленіна Н.І.
.
при секретарі судового засідання –Швидаку С.І.,
за участю представників сторін:
від позивача: Комшемок А.І. –дов. № 05/141 від 11.01.06 р., представник;
Сабренко А,М. –дов. № 07/3268 від 27.09.06 р., представник;
від відповідача: Фонрабе Є.В. –дов. № 01-13/305 від 25.09.06 р., представник.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області на постанову господарського суду Черкаської області від 20.04.2006 року
у справі № 15-03/1841а (суддя Потапенко В.В.)
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області, смт. Маньківка, Черкаська обл.
до Тальнівського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального
страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України, м. Тальне, Черкаська обл.
про зобов’язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області (далі –УПФУ в Маньківському р-ні Черкаської обл.) звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом про стягнення з Тальнівського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України (далі по тексту –Тальнівське відділення Фонду соціального страхування) заборгованості на суму 10776,78 грн. та прийняти вказані суми до відшкодування у встановленому порядку, що відобразити у відповідному акті.
Постановою господарського суду Черкаської області від 20.04.2006 року у справі № 15-03/1841а у задоволенні позовних вимог УПФУ в Маньківському р-ні Черкаської обл. відмовлено повністю, оскільки на підставі Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою № 5-4/4 від 04.03.2003 року правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України та правлінням Пенсійному фонду України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 16.05.2003 року за № 376/7697, відшкодування проводиться лише на централізованому рівні, тобто позов повинен подаватись на рівні центральних органів влади.
Не погоджуючись із вказаною постановою, УПФУ в Маньківському р-ні Черкаської обл. звернулось до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову господарського суду Черкаської області від 20.04.2006 року у справі № 15-03/1841а та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги УПФУ в Маньківському р-ні Черкаської обл. задовольнити в повному обсязі.
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу із проханням про залишення оскаржуваної постанови місцевого господарського суду без змін, а апеляційної скарги без задоволення.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши, на підставі встановлених фактичних обставин справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих та перехідних положень КАС України від 06.07.2005 р. № 2747-ІV кодекс набирає чинності з 01.09.2005 р.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) –переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб’єкт владних повноважень –орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів, адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно зі ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Суд апеляційної інстанції може дослідити нові докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, з власної ініціативи або за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до суду першої інстанції або необґрунтованим відхилення їх судом першої інстанції.
Суд апеляційної інстанції може дослідити також докази, які досліджувалися судом першої інстанції з порушенням вимог цього Кодексу. Суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.
Як було встановлено судом попередньої інстанції, з гр. Касьянчуком І.М. під час роботи в електромеханічній частині СР –176 військової частини № 13003 м. Лієпая (нині Латвійська Республіка), стався нещасний випадок, внаслідок якого йому була встановлена ІІІ група інвалідності, що підтверджується актом форми Н-1 від 29.11.1984 р. (а.с.17-18), витягом із акта обстеження МСЕК від 23.01.1985р. серія А № 426885 (а.с.19). З гр. Колядою В.П. під час роботи на заводі нерудних будівельних матеріалів тресту „КМО”, м. Нікольське (нині Республіка Казахстан), стався нещасний випадок, внаслідок якого йому була встановлена ІІІ група інвалідності, що підтверджується актом форми Н-1 від 20.09.1977 р. (а.с.20-21), витягом із акта обстеження МСЕК від 13.09.1978р. серія ДЗ № 015886 (а.с.22). За період з 01.04.2001 р. по 31.01.2005 р. включно вищевказаним громадянам пенсія виплачувалась УПФ України в Маньківському районі Черкаської області. Витрати на виплату та доставку пенсії гр. Касьянчук І.М. та гр. Коляді В.П. становлять 10776,78 грн.
Згідно з підпунктами „г” та „д” пункту 1 статті 21 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (1105-14), який набрав чинності з 01.04.2001 р., на Фонд соціального страхування від нещасного випадку покладено обов’язок з виплати пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Пунктом 2 статті 7 Закону України „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (1105-14) передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасного випадку сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду соціального страхування від нещасного випадку документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасного випадку, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасного випадку в рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасного випадку в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування витрат (далі - Порядок) , який затверджено постановою правління Пенсійного фонду, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 04.03.2003 р. № 5-4/4 (20376-03) і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 р. за № 376/7697.
В основу цього механізму покладено щомісячне проведення органами Пенсійного фонду з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним (пункт 5 Порядку (2037 6-03). Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду та Фонду страхування від нещасних випадків (пункт 6 Порядку). Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду до 25 числа місяця, наступного за звітним (пункт 7 Порядку).
Таким чином, у зазначеному Порядку (2037 6-03) передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і Пенсійним фондом.
Отже, висновки позивача в апеляційній скарзі ґрунтуються на невірному тлумаченні чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, колегія апеляційного суду вважає, що відповідно ст. 43 ГПК України місцевим судом належним чином досліджено обставини справи та дано цим обставинам відповідну правову оцінку.
Отже рішення господарського суду Черкаської області по справі № 15-03/1841а від 20.04.2006 р. відповідає фактичним обставинам справи та не суперечить чинному законодавству України, у зв’язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
За таких обставин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак, згідно зі ст. 200 КАС України, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення першої інстанції не вбачає.
Враховуючи викладене, та керуючись Розділом VІІ „Прикінцеві та перехідні положення”, 189, 195, 196, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський міжобласний апеляційний господарський суд,
У Х В А Л И В :
1.Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Маньківському районі Черкаської області на постанову господарського суду Черкаської області від 20.04.2006 року у справі № 15-03/1841а –залишити без задоволення.
2.Постанову господарського суду Черкаської області від 20.04.2006 року по справі № 15-03/1841а - залишити без змін.
3.Матеріали справи № 15-03/1841а повернути до господарського суду Черкаської області.
4.Копію ухвали надіслати учасникам судового провадження.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття.
Головуючий суддя: Яковлєв М. Л. Судді: Лобань О.І. Судді: Зеленіна Н.І.