Справа № 2-а-972/11
У Х В А Л А
17.01.11 року суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Тарасенко Л.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 про поновлення строку на звернення до адміністративного суду та матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про зобов”язання вчинити певні дії
встановив:
11 січня 2011 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, яким просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та провести відповідні нарахування і виплати недоплаченої, як дитині війни, щомісячної державної соціальної допомоги за період часу з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року.
В провадження судді зазначена позовна заява надійшла 13 січня 2011 року.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення прав, свобод чи інтересів.
В позовній заяві позивач просить захистити його права як особи, що має статус “Дитина війни”, за період з 01.01.2010 року, тобто вимоги про зобов’язання відповідача здійснити перерахування пенсії за період часу з 01.01.2010 року по 10.07.2010 року заявлені позивачем за межами строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений.
Згідно ч. 2 ст. 102 КАС України, питання про поновлення чи продовження пропущеного строку суд вирішує з повідомленням осіб, які беруть участь у справі.
У позовній заяві позивач просить відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом пропущених прав, свобод та інтересів, а справу просить розглянути без його участі.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про час та місце розгляду заяви позивача про поновлення строку на звернення до адміністративного суду був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши заяву позивача про поновлення строку на звернення до адміністративного суду, суд не знаходить підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду, враховуючи наступне.
В обґрунтування заяви про поновлення строку для звернення до адміністративного суду з позовом, позивач посилається на те, що його законні права було обмежено шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, законів України.
Суд не погоджується з доводами позивача щодо поважності причин пропущення строку на звернення до адміністративного суду, виходячи з наступного.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 та від 22.05.2008 року за № 10-рп/2008 визнавалися неконституційними окремі положення Законів України “Про Державний бюджет на 2007 рік”, “Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими було зупинено дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України “Про Конституційний Суд України”у разі якщо Закони, інші правові акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно ч. 2 та ч. 3 ст. 67 Закону України “Про Конституційний Суд України”ухвали, рішення і висновки Конституційного Суду України разом з окремою думкою суддів Конституційного Суду України протягом наступного робочого дня після їх підписання оприлюднюються на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України і направляються Президенту України, ОСОБА_2 України та Кабінету Міністрів України. Рішення і висновки Конституційного Суду України разом з окремою думкою суддів Конституційного Суду України публікуються у “Віснику Конституційного Суду України”та в інших офіційних виданнях України.
Таким чином, рішення Конституційного Суду України є загальновідомими та доступними для ознайомлення та вивчення актами для усього кола громадян України, у тому числі й для позивача.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що про порушення своїх прав, як особи, що має статус “Дитина війни”, позивач повинен був дізнатись з часу прийняття Конституційним Судом України рішень від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 та від 22.05.2008 року за № 10-рп/2008, тому причини, на які посилається позивач у своїй заяві про поновлення строку на звернення до адміністративного суду, суд не може визнати поважними.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Оскільки відсутні підстави для задоволення заяви позивача про поновлення строку для звернення до адміністративного суду, адміністративний позов в частині вимог про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за період часу з 01.01.2010 року по 10.07.2010 року має бути залишений без розгляду.
Адміністративний позов в частині зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за період часу з 11.07.2010 року по 31.12.2010 року відповідає вимогам ст.ст. 105, 106 КАС України, підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, підстав для повернення позовної заяви у зазначеній частині позовних вимог, залишення її без розгляду та відмови у відкритті провадження у справі не встановлено.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України суд застосовує скорочене провадження в адміністративній справі щодо зазначеної частини позовних вимог.
Керуючись ч. 1 ст. 41, ст. 99, ч. 1 ст. 100, ч. 1 ст. 101, ст. 102, ч. 1 та ч. 2 ст. 107, 183-2 КАС України, -
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у поновленні строку звернення до адміністративного суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про зобов’язання здійснити певні дії.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про зобов’язання здійснити певні дії в частині позовних вимог про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії та провести відповідні нарахування за період часу з 01.01.2010 року до 10.07.2010 року - залишити без розгляду.
Відкрити скорочене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про зобов’язання здійснити певні дії в частині позовних вимог про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії та провести відповідні нарахування за період часу з 11.07.2010 року по 31.12.2010 року.
Копію ухвали разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів невідкладно надіслати відповідачу.
Відповідач у десятиденний строк з дня одержання ухвали та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову безпосередньо до канцелярії суду.
Суддя розглядає справу у порядку скороченого провадження одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі не пізніше наступного дня з дня надходження до суду заяви відповідача про визнання позову.
У разі неподання заперечення проти позову справа розглядається протягом трьох днів з дня закінчення десятиденного строку, передбаченого п. 3 ч. 5 ст. 183-2 КАС України.
У разі подання заперечень проти позову справа розглядається не пізніше п’яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.
Суддя: