Судове рішення #5024582
Справа № 22ц -31/09

Справа № 22ц -31/09                                                                                   Головуючий у 1 інстанції Вознюк І.І.

Категорія:  23                                                                                                  Доповідач:              Мудренко Л.І.

 

 

 

 

 

             

  

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД  ВОЛИНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ __________________________________________________________

 

                                                              Р І Ш Е Н Н Я

                                              ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

 

            18 березня 2009 року                                                                                  м.Луцьк

 

            Колегія суддів судової палати  у цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:

 

            головуючого     -       судді Мудренко Л.І. 

            суддів                 -      Веремчук Л.М., Русинчука М.М.

            при секретарі     -      Губарик К.А.

 

з участю позивача ОСОБА_1.

представника позивача ОСОБА_2

представників відповідача ОСОБА_3., ОСОБА_4

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом    ОСОБА_1до товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь-Агро» про розірвання договорів оренди землі за апеляційною скаргою відповідача  товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь-Агро» на рішення Локачинського районного суду від  30 вересня 2008 року,

      

                                                          в с т а н о в и л а :

 

            25 липня 2008 року ОСОБА_1звернулався в суд з указаним позовом до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь-Агро» (далі ТОВ «Волинь-Агро»). Покликалася на те, що 11 грудня 2007 року між нею та відповідачем укладено договори оренди землі, які зареєстровані у Горохівському районному офісі ДП «Центр державного земельного кадастру». Відповідно до договорів вона надала відповідачу в оренду земельні ділянки площею 2,4099 га та 0,0908 га, що належать їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку.

27 березня 2008 року вона звернулася із заявою до відповідача, в якій просила розірвати договори, оскільки має намір самостійно господарювати на землі та вести діяльність з сільськогосподарського виробництва. Однак отримала відмову. Вважає, що її намір самостійно провадити господарську діяльність є істотною причиною для розірвання договорів оренди. Просила про задоволення позову.

            Рішенням Локачинського районного суду від 30 вересня 2008 року позов задоволено. Постановлено розірвати договори оренди землі від 11.12.2007 року №193 та № 193/1, укладені між ОСОБА_1та  товариством з обмеженою відповідальністю  «Волинь - Агро»,  зареєстровані  у  Горохівському  реєстраційно-

                                                                                                    2

 

виробничому офісі ДП «ДЗК» 23.01.08 р. Р№040808300003 та 040808300006. Додатковим рішенням суду від 18 листопада 2008 року постановлено стягнути з відповідача на користь позивача 8 грн. 50 коп. судового збору та 7 грн. 50 коп. витрат на ІТЗ та в користь держави  42 грн. 50 коп. судового збору і 22 грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

            В апеляційній скарзі відповідач ТОВ «Волинь-Агро» просить скасувати рішення суду і відмовити в позові, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

            Заслухавши пояснення представника відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4, які апеляційну скаргу підтримали з наведених у ній підстав, позивача ОСОБА_1., представника позивача ОСОБА_2, які апеляційну скаргу заперечили, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, рішення суду першої інстанції - скасуванню з постановленням нового рішення з наступних підстав.

            Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1. про розірвання договорів оренди землі, суд першої інстанції виходив з того, що намір позивача самостійно проводити господарську діяльність на власній земельній ділянці є поважною причиною для розірвання договору оренди землі та в порушення вимог закону відповідач передав спірні земельні ділянки в суборенду іншій особі. Однак з таким висновком суду погодитись не можна.

            Відповідно до ст.1, ч.1 ст.2, ч.1 ст.3 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

            Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1є власником двох земельних ділянок площею  2,4699 га та 0,0908 га, що стверджується Державним актом на право власності на землю (а.с.10).

            11.12.2007 року ОСОБА_1з товариством з обмеженою відповідальністю «Волинь Агро»  уклала договори оренди належних їй земельних ділянок строком на 15 років (а.с.4-6, 11-13).

            27.03.2008 року позивач звернулася до відповідача про розірвання укладених договорів оренди на що отримала відмову (а.с.8,9). Підставою для розірвання договорів позивач зазначала про свій намір самостійно проводити господарську діяльність.

            Статтею 31 ч.3 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Відповідно до ч.1 ст.32 Закону на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

            Згідно вимог ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

 

                                                                                                  3

 

Таким чином, враховуючи наведені вище норми законів, колегія суддів приходить до висновку, що підстава розірвання договорів оренди землі, вказана позивачем, не передбачена ні законом, ні договором. А тому позовні вимоги ОСОБА_1. про розірвання договорів оренди землі не підлягають до задоволеня.

Не можна погодитись із висновком суду, в обґрунтування задоволення позову,  про передачу відповідачем в порушення ст.8 ЗУ «Про оренду землі» спірних земельних ділянок в суборенду ТзОВ «Городище». Довідки Шклинської сільської ради  №337 від 25.09.08 р. та реєстратора від 16.09.08 р., на які покликався суд у рішенні, не стверджують беззаперечно даної обставини. Заперечуючи проти позову, представник відповідача посилався на домовленість між ТОВ «Волинь Агро» та ТзОВ «Городище» про обробіток даних земельних ділянок. В підтвердження цього факту, апеляційному суду надано копію договору між названими особами про надання взаємних послуг з сільськогосподарського обробітку частини земель, які перебувають у їх користуванні.

За таких обставин оскаржуване рішення суду першої інстанції не може залишатися в силі і підлягає  скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. В зв'язку з цим підлягає скасуванню і додаткове рішення суду.

 

Керуючись ст.ст. 307, 309, 314, 316 , 317, 319 ЦПК України, колегія суддів 

 

                                                          В И Р І Ш И Л А :

 

            Апеляційну скаргу відповідача  товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь Агро»  задовольнити. 

Рішення Локачинського районного суду від 30 вересня 2008 року  та додаткове рішення Локачинського районного суду від 18 листопада 2008 року в даній справі скасувати та ухвалити нове рішення.

 В позові ОСОБА_1до товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь Агро» про розірвання договорів оренди землі відмовити.

            Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання рішенням законної сили.

 

            Головуючий      

 

            Судді                  

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація