Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #50289412

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ


У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


"06" жовтня 2015 р. м. Київ К/800/15966/14



Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

Головуючого судді Малиніна В.В.,

суддів Ситникова О.Ф., Швеця В.В.


розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Скалівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, третя особа: ОСОБА_5 про визнання рішення нечинним, поновлення на посаді та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу, -


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_4 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду (переданого в подальшому до Новоархангельського районного суду Кіровоградської області) з позовом до Скалівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, третя особа: ОСОБА_5 (залучена ухвалою суду першої інстанції), у якому просила: визнати нечинним та скасувати рішення Скалівської сільської ради Новоархангельського району від 03.01.2013 року № 108 «Про обрання секретаря Скалівської сільської ради», поновити її на посаді секретаря Скалівської сільської ради з 03.01.2013 року, та стягнути середньомісячну заробітну плату за час вимушеного прогулу за період з 03.01.2013 року по день розгляду справи.

Постановою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 25 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року в задоволені позову відмовлено.

Вважаючи, що рішення суду апеляційної інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, позивач звернулась до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить його скасувати, задовольнивши позов повністю.


Третя особа у письмових запереченнях, які надішли до Вищого адміністративного суду України надала свої пояснення щодо заявленої касаційної скарги.

Відповідач письмових заперечень на вказану касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України не надав.

Відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга заявника підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судами встановлено, що на підставі рішення першої сесії шостого скликання № 22 а 12.01.2011 року обрано на посаду секретаря Скалівської сільської ради ОСОБА_4, звільнено з посади секретаря сільської ради ОСОБА_5 в зв'язку з закінченням строку її повноважень. Цього ж дня, позивачка прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування.

12.11.2012 року на восьмій сесії сільської ради шостого скликання прийнято рішення № 94 про дострокове припинення та звільнення позивачки з посади секретаря Скалівської сільської ради в зв'язку із встановленими фактами неналежного виконання трудових обов'язків, порушення трудової дисципліни, графіка робочого дня, несвоєчасним написанням протоколів сесій та підробку рішень сесій, порушенням Закону України «Про доступ публічної інформації» порушенням видачі довідок і т.д.

Розпорядженням Скалівського сільського голови № 50 від 15.11.2012 року на підставі ст. 59 п. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було призупинено рішення сесії Скалівської сільської ради № 94 від 12.11.2012 року, в зв'язку з порушенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» при розгляді питання про виявлення недовіри секретарю сільської ради ОСОБА_4 звільнення її з займаної посади. При цьому, сільський голова не навів в своєму розпорядженні обґрунтованих підстав і мотивів для зупинення рішення, а тільки обмежився посиланням на Закон.

Рішенням № 108 від 03.01.2013 року десятої сесії сільської ради шостого скликання підтримано більшістю голосів кандидатуру ОСОБА_5, депутата сільської ради по виборчому округу № 4 на посаду секретаря Скалівської сільської ради та покладено на неї повноваження секретаря виконавчого комітету сільської ради.

Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій зазначили, що Законодавцем не передбачено підстав і приводів для припинення повноважень секретаря сільської ради, а є тільки посилання на рішення відповідно ради. Призначення або звільнення з займаної посади секретаря сільської ради є виключним правом відповідної сільської ради без відповідних на те підстав, оскільки самі депутати вправі висловлювати довіру та надання певних повноважень секретарю сільської ради. Вчинення секретарем в період виконанням ним службових обов'язків будь-яких порушень має наслідком для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

З даними висновками колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується та вважає їх передчасними з огляду на наступне.

Закон України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР від 21.05.1997 року (тут і надалі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон 280) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до частин 1, 3-7, 11-13 статті 46 Закону 280 сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п'яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради.

Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.

У цих випадках сесія скликається:

1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;

2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.

Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Згідно із частиною 14 Закону 280 порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Надаючи правовий аналіз вказаних положень, колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначає про чітку процедурну послідовність дій повноважених осіб сільської ради скликати, проводи відповідні засідання сесії сільської ради з прийняттям на них попередньо визначених, а в деяких випадках, обговорених на постійно діючих комісіях питань, щодо яких завчасно повідомлені депутати та громада.

При цьому, дотримання вказаної процедури під час проведення чергової сесії Скалівської ради 3 січня 2013 року, в частині винесення на нього питання та прийняття за наслідком його розгляду спірного рішення №108 «Про обрання секретаря Скалівської сільської ради», судами попередніх інстанції не досліджувалось. Визначення фактично дискреції у повноважені сільської ради під час прийняття нею спірного рішення не може свідчить на виконання завдань адміністративного судочинства, передбачених статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, відповідно до частини четвертої статті 59 Закону 280 рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обгрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням сільського голови від 15.11.2012 року було зупинено рішення ради № 94 від 12 листопада 2012 року «Про недовіру секретарю сільської ради ОСОБА_4 та звільнення її з займаної посади», яке стало підставою для винесення спірного рішення у даній справі про призначення нового секретаря сільської ради.

Разом з тим, судами попередніх інстанцій не досліджувалось питання щодо розгляду на відповідній сесії, зокрема, винесення на розгляд сесії рішення з відповідними зауваженням сільського голови, яке зупинено вказаним розпорядженням голови, а відтак однозначно стверджувати, що рішення №94 від 12 листопада 2012 року «Про недовіру секретарю сільської ради ОСОБА_4 та звільнення її з займаної посади» дійсно набрало законної силу на думку колегії Вищого адміністративного суду є передчасним. В даному випадку, необхідно дослідити, наявність в матеріалах справи копії протоколів №№ 8-11 засідання сесій сільської ради від 12 та 26 листопада, 03 та 10 січня 2013 року.

У зв'язку із зазначеним, та користаючись наданим правом суду касаційної інстанції виходити за межі вимог касаційної скарги, колегія суддів вважає, що справу необхідно направити на новий розгляд до суду першої інстанції для з'ясування цих питань в судовому засіданні.

Відповідно до ч.1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 222, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -


УХВАЛИВ:


Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 25 червня 2013 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Скалівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, третя особа: ОСОБА_5 про визнання рішення нечинним, поновлення на посаді та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та не підлягає перегляду.

Головуючий суддя В.В. Малинін

Судді: О.Ф. Ситников

В.В. Швець
















  • Номер:
  • Опис: про визнання рішення нечинним, поновлення на посаді та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 394/315/13-а (2а/394/14/13)
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Малинін В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.07.2016
  • Дата етапу: 21.11.2016
  • Номер: К/9901/7690/18
  • Опис: про визнання рішення нечинним, поновлення на посаді та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 394/315/13-а (2а/394/14/13)
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Малинін В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.01.2018
  • Дата етапу: 28.03.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація