УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2012 р. Справа № 149767/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Старосамбірському районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2011 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Старосамбірському районі Львівської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Старосамбірському районі Львівської області про спонукання до вчинення дій, -
встановив:
у жовтні 2011 року УПФУ в Старосамбірському районі звернулося в суд з адміністративним позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Старосамбірському районі, в якому просило зобов’язати відповідача включити в Акти звірки та в списки виплачені управлянням ПФУ в Старосамбірському районі суми пенсій з 01.04.2011 року по 31.07.2011 року гр.. ОСОБА_1 у розмірі 466,85 грн. і в подальшому включати в щомісячні акти та списки на відшкодування виплачені суми пенсії гр.. ОСОБА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що Пенсійним органом було виплачено гр. ОСОБА_1 пенсію по 3 групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва на загальну суму 3056 грн., внаслідок чого ними було заявлено відповідачу до відшкодування в сумі 466,85 грн.. Однак, відповідач не приймає до відшкодування пенсії, виплачені по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання гр.. ОСОБА_1 у зв’язку з тим, що нещасний випадок з цим громадянином трапився за межами території України.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2011 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Дана постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивачем обраний невірний спосіб захисту, оскільки Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, не врегульовує спірних правовідносин, які виникли. Даний Порядок щодо підписання актів звірки розрахунків підлягає застосуванню лише при відсутності спору. У випадку відсутності згоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, вимоги по відшкодуванню таких сум вирішуються в судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції шляхом пред’явлення позову про стягнення цих сум, а не шляхом пред’явлення вимог про підписання актів звірки.
Не погоджуючись з даною постановою суду, позивач оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі.
Обґрунтовуючи свої апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, що суд першої інстанції постановляючи оскаржене рішення дійшов помилкового висновку про те, що позивачем вибрано не вірний спосіб захисту, оскільки відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних із виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, перерахування коштів відбувається на централізованому рівні і тільки тих сум, які включені в акт звірки і зазначені в узгодженій довідці. Таким чином, апелянт вважає, що стягнення цих коштів на централізованому рівні буде неможливим, якщо на територіальну рівні ці суми не будуть включені в акти звірки.
За наслідками апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позов задоволити.
Враховуючи те, що усі особи, які беруть участь в справі, в судове засідання суду апеляційної інстанції не прибули, хоча були належним чином повідомлені про його дату, час та місце, у відповідності до ст. 197 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними в справі матеріалами.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що така апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Як правильно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи управління ПФУ в Самбірському районі протягом періоду з 01.04.2011 року по 31.04.2011 року виплатило гр. ОСОБА_1 пенсію по 3 групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва на загальну суму 3056 грн. (а.с. 5, 7, 9, 11, 13, 14-16).
На підставі списків осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з квітня по липень 2011 року, УПФУ в Старосамбірському районі було заявлено суми витрат, що підлягають відшкодуванню відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Старосамбірському районі Львівської області, в тому числі по гр. ОСОБА_1 в сумі 466,85 грн. (в тому числі 459,68 грн. основний розмір та 7,17 грн. витрати на виплату і доставку пенсії). Однак, відповідач відмовився включати до Актів щомісячної звірки витрати по виплаті гр. ОСОБА_1 пенсії по 3 групі інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві пенсію за період квітень-липень 2011 року в сумі 466,85 грн. (а.с. 6, 8, 10, 12).
Суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про те, що позовні вимоги позивача про зобов’язання відповідача включити в Акти звірки суми пенсій, задоволенню не підлягають, виходячи з наступних підстав.
Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР (далі - Основи) встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних, від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Відповідно до статті 4 Основ одним із видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Відносини, що виникають за зазначеними в частині першій цієї статті видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року N 1105-XIV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов’язаний своєчасно щомісяця та в повному обсязі відшкодовувати витрати, понесені управління Пенсійного фонду у зв’язку із виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань Пенсійним фондом України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві регулюється «Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» затвердженого спільною постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року №5-4/4, зареєстрована в МЮ України 16.05.2003 року за №376/7697.
Пунктом 2 цього Порядку визначено, що цей Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» ( 1105-14 ) (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.
Відповідно до п. 5 цього Порядку органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду) і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно п. 6 Порядку Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 4), та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Враховуючи викладені правові положення, суд першої інстанції прийшов до правильного та обґрунтованого висновку, що згаданий Порядок щодо підписання актів звірки розрахунків підлягає застосуванню лише за відсутності спору між Фондами, а тому обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту прав органу Пенсійного фонду України щодо відшкодування понесених ним витрат.
У випадку відсутності згоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, вимоги про відшкодування таких сум вирішуються в судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, шляхом пред’явлення позову про стягнення цих сум, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки.
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що вимоги позивача включити в Акти звірки та в списки виплачені управлянням ПФУ в Старосамбірському районі суми пенсій з 01.04.2011 року по 31.07.2011 року гр.. ОСОБА_1 у розмірі 466,85 грн., задоволенню не підлягають.
З огляду на викладене, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд –
ухвалив:
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Старосамбірському районі Львівської області – залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2011 року у справі № 2а-11434/11/1370 – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.М. Гінда
Судді: О.Б. Заверуха
ОСОБА_2
- Номер:
- Опис: про спонукання до вчинення дій
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 2а-11434/11/1370
- Суд: Львівський окружний адміністративний суд
- Суддя: Гінда О.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.10.2011
- Дата етапу: 30.01.2012