Судове рішення #50376018



ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


12 березня 2012 р. Справа № 1199/12/9104


          Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гінди О.М.

суддів: Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області на постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 29 квітня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області про нарахування та виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги, як учаснику війни за 2007 – 2010 роки,–


встановив:


31 березня 2011 року позивач – ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача – управління праці та соціального захисту населення Галицької РДА в якому просив визнати протиправною відмову відповідача у виплаті йому недоплаченої суми одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику війни та зобов’язати відповідача виплатити на його користь недоплачену щорічну разову грошову допомогу, як учаснику війни, відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту» за 2007 – 2010 роки у сумі 5942 грн..

В адміністративному позові позивач також заявив клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилався на те, що йому як учаснику війни відповідно до вимог ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» повинна виплачуватись щорічна разова грошова допомога до 5 травня у розмірі 3-ох мінімальних пенсій за віком. Однак у 2007-2010 роках дана допомога, як вважає позивач, відповідачем йому була виплачена не в повному розмірі.

Постановою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 29.04.2011 року прийнятою в порядку письмового провадження, адміністративний позов задоволено частково. Поновлено позивачу строк звернення до суду. Визнано протиправною відмову відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу недоплачену допомогу як учаснику війни. Зобов’язано відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2007-2010 роки з врахуванням виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з цією постановою, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що постанова прийнята з неповним з’ясуванням обставин справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав викладених в апеляційній скарзі. За результатами апеляційного розгляду просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову повністю.

Враховуючи те, що усі особи, які беруть участь в справі в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про його дату, час та місце, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розгляд даної справи здійснювати в порядку письмового провадження, на наявними в справі матеріалами.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити частково.

Суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про те, що позивач згідно зі ст. 8 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є учасником війни, що підтверджується відповідним посвідченням та має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня.

Однак, суд першої інстанції безпідставно та з порушенням норм процесуального права поновив позивачу строк звернення до адміністративного суду, а не залишив його без розгляду, у зв’язку із пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду, так як це передбачено ст. 100 КАС України

Згідно зі ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції чинній на момент звернення позивачу до суду) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Із матеріалів справи суд апеляційної інстанції вбачає, що позивач із адміністративним позовом до суду звернувся 31.03.2011 року та просив його задовольнити за 2007-2010 роки, тобто із пропуском строку звернення до адміністративного суду,

При цьому, у даному адміністративному позові позивач просив поновити строк звернення до суду, оскільки про порушення його прав йому повідомлено не було. Крім цього, позивач посилався на те, що відповідно до ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Однак такі причини пропуску строку звернення до адміністративного суду, не можуть бути визнані поважними, оскільки про недоплату допомоги до 5 травня, як учаснику війни, позивач повинен був дізнаватися кожного разу під час її отримання, тобто до 5 травня кожного року.

Також суд не приймає до уваги посилання позивача на ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки дана норма стосується виключно нарахованих але невиплачених сум пенсій, однак пред’явлений позивачем позов стосується не пенсії, а допомоги, порядок нарахування та виплати якої регулюється Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Крім цього, дана норма стосується виключно нарахованих сум пенсій але невиплачених, однак позивачу допомога до 5 травня у розмірі 3-ох мінімальних пенсій не нараховувалася, а тому підстави для її виплати без обмеження буд-яким строком відсутні.

Враховуючи те, що позивачем не наведено поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, а судом першої інстанції допущені грубі порушення норм процесуального права, що призвели до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне у відповідності до 195 КАС України вийти за межі доводів апеляційної скарги та залишити позовні вимоги позивача без розгляду.

Статтею 198 КАС України визначено повноваження суд апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду на постанову суду, відповідно до п. 4 ч. 1 якої, суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

З огляду на те, що судом першої інстанції рішення прийняте з порушенням норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що оскаржувану постанову слід скасувати, а позовну заяву залишити без розгляду.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 155, 195, 197, 198, 203, 205, 206, 254 КАС України, суд -


ухвалив:


апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області – задовольнити частково.

Постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 29 квітня 2011 року у справі № 2а-1392/11/0904 – скасувати.

Позовну заяву ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області про нарахування та виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги, як учаснику війни за 2007 – 2010 роки, - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.


Головуючий:                                                                                О.М. Гінда


Судді:                                                                                          О.Б. Заверуха


                                                                                                    ОСОБА_2







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація