ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 414
ПОСТАНОВА
Іменем України
13.02.2007 | Справа №2-8/15037-2006А |
Суддя Господарського суду АР Крим Чумаченко С.А. за участю секретаря судового засідання Яриловой О.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
За позовом – ТОВ “Виробниче об’єднання “Інтеграл”, м. Київ
До відповідача – Ізобільненська сільська Рада, с. Ізобільне
Про визнання недійсним рішення.
Головуючий суддя Чумаченко С.А.
Секретар Ярилова О.С.
П Р Е Д С Т А В Н И К И:
Від позивача – не з’явився
Від відповідача – Тіщенко Т.О., пред-к за дов. №410/0217 від 09.08.2006 року.
Сутність спору: позивач, товариство з обмеженою відповідальністю “Виробниче об’єднання “Інтеграл” звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача, Ізобільненської сільської Ради, просить скасувати Рішення Ізобільненської сільської Ради №103 від 28.07.2006 року. Зобов’язати Ізобільненську сільську раду затвердити проект землевпорядкування по відводу земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю “Виробниче об’єднання “Інтеграл” для будівництва готельного комплексу, розташованого по вул. Новій в с. Ізобільне на території Ізобільненської сільської Ради м. Алушта Автономної Республіки Крим. Зобов’язати Ізобільненську сільську Раду затвердити рішення про надання земельної ділянки площею 1,0089 га ТОВ “Виробниче об’єднання “Інтеграл” для будівництва готельного комплексу, розташованого по вул. Новій в с. Ізобільне на території Ізобільненської сільської Ради м. Алушта Автономної Республіки Крим. Зобов’язати Ізобільненську сільську раду укласти у нотаріальній формі з ТОВ “ВО “Інтеграл” (код ЄДРПОУ 21979146) договір оренди земельної ділянки площею 1,0089 га, для будівництва готельного комплексу розташованого по вул. Новій в с. Ізобільне на території Ізобільненської сільської Ради м. Алушта Автономної Республіки Крим.
06.12.2006 року Резолюцією Першого Заступника Голови Господарського суду АР Крим Ковтун Л.О., у зв’язку з закінченням п’ятирічного строку повноважень судді Господарського суду АР Крим Гаврилюк М.П., справа за №2-5/15037-2006А передана на розгляд судді Господарського суду Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А. з присвоєнням №2-8/15037-2006А.
Позивач представив заяву про зміну позовних вимог, відповідно до якої просить скасувати Рішення Ізобільненської сільської Ради №6/103 від 28.07.2006 р.
Відповідач представив заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Представник позивача явку свого представника в судове засідання не забезпечив, таким чином не скориставшись наданим йому процесуальним правом на безпосередню участь у судовому процесі та доведені суду своїх міркувань та заперечень по суті спору.
Справа слуханням відкладалась, в порядку ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухав представника позивача, суд –
ВСТАНОВИВ:
28.07.2006 року Рішенням Ізобільненської сільської Ради №6/103 “Про відмову в затвердженні проекту землеустрою по відводу земельної ділянки ТОВ “Виробниче об’єднання “Інтеграл” вирішено відмовити ТОВ “Виробниче об’єднання “Інтеграл” у затвердженні проекту землеустрою по відводу земельної ділянки для будівництва готельного комплексу, розташованого по вул. Новій в с. Ізобільне на території Ізобільненської сільської Ради м. Алушта Автономної Республіки Крим.
Позивач вважає, що через порушення норм земельного законодавства України Ізобільненською сільською Радою порушуються інтереси ТОВ “Виробниче об’єднання “Інтеграл”.
Суд, розглянувши позовні вимоги вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню за наступними підставами.
22.07.2004 року Рішенням Ізобільненської сільської Ради №51 17-ї сесії 24-го скликання “Про дозвіл на складання проекту відводу земельної ділянки ТОВ “ВО “Інтеграл” вирішено дозволити ТОВ “ВО “Інтеграл” складання проекту відводу земельної ділянки орієнтовною площею 1.0 га розташованого в с. Ізобільне, по вул. Новій, для будівництва готельного комплексу.
01.09.2004 року між ТОВ “Геопроект” – виконавцем та “ТОВ “ВО Інтеграл” – замовником укладений договір №15 на розробку проекту землеустрою.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту землеустрою по відводу земельної ділянки ТОВ “ВО “Інтеграл” для будівництва готельного комплексу, розташованого по вул. Новій в с. Ізобільне на території Ізобільненської сільської Ради м. Алушта Автономної Республіки Крим, проект землеустрою по відводу земельної ділянки та передачі його в оренду ТОВ “ВО “Інтеграл” для будівництва готельного комплексу, розташованого по вул. Новій в с. Ізобільне на території Ізобільненської сільської Ради м. Алушта Автономної Республіки Крим розроблений згідно рішення 17-ї сесії 24-го скликання Ізобільненської сільської Ради від 22.07.2004 року №51.
03.11.2004 року Республіканський комітет Автономної Республіки Крим по екології та природним ресурсам Управління Державної екологічної інспекції південно – кримського регіону направило ТОВ “ВО “Інтеграл” листа за №1889-49 “По питанню погодження відводу земельної ділянки в м. Алушта, м. Ізобільне, вул. Нова ТОВ “ВО “Інтеграл” в якому зазначив, що Управління держекоінспекції Південно – кримського регіону, не заперечує у погоджені відводу в довгострокову оренду запрошувану земельну ділянку орієнтовною площею 1,0 га розташованого в м. Алушта, с. Ізобільне, вул. Нова, ТОВ “ВО Інтеграл” для будівництва готельного комплексу.
12.11.2004 року Республіканський комітет по охороні культурної спадщини надав ТОВ “ВО “Інтеграл” висновок №3056 про можливість відводу земельної ділянки в якому зазначає, на основі довідки №488 від 10.11.2004 року підписаної ведучим спеціалістом Рудницьким В.Г., Рескомітет по охороні культурної спадщини не заперечує проти відводу на стадії проектування земельної ділянки площею 1,0 га (орієнтовно) по вул. Новій в с. Ізобільне Алуштинської міської Ради для будівництва готельного комплексу.
07.12.2004 року Управління архітектури та містобудування Алуштинського міського виконавчого комітету надало Висновок №642 про можливість закріплення земельної ділянки ТОВ “ВО “Інтеграл” для будівництва готельного комплексу в с. Ізобільне по вул. Новій відповідно до якого управління архітектури та містобудування попередньо погоджує закріплення земельної ділянки площею 1, 0000 га товариству з обмеженою відповідальністю “ВО “Інтеграл” для будівництва готельного комплексу в с. Ізобільне, по вул. Новій.
27.01.2005 року Алуштинська держсанепідстанція своїм висновком №52 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову готельного комплексу на 100 місць в с. Ізобільне ТОВ “ВО “Інтеграл” м. Київ вирішила, що земельна ділянка площею 0,872 га в с. Ізобільне по вул. Новій ТОВ “ВО “Інтеграл” придатна для будівництва готельного комплексу з повним інженерним благоустроєм. Не придатна площею 0,137 га санітарно – захисна зона.
10.02.2005 року Республіканський комітет по земельним ресурсам Алуштинського міського управління земельних ресурсів надав висновок №84 відповідно до якого, розглянувши проект землеустрою по відводу земельної ділянки погоджує його та вважає можливим передати ТОВ “ВО “Інтеграл” в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 1,0089 га в т.ч. пасовище – 0,2266 га, кустарник – 0,7823 га, за рахунок Ізобільненської сільської Ради не наданих у власність чи у користування, для будівництва готельного комплексу в с. Ізобільне, вул. Нова.
15.06.2006 року Висновком державної землевпорядної експертизи №3071К – 15/286, об’єктом експертизи якої був проект землеустрою по відводу земельної ділянки ТОВ “ВО “Інтеграл” для будівництва готельного комплексу по вул. Новій в с. Ізобільне, Ізобільненської сільської Ради м. Алушти, та вирішено, що матеріали відповідають вимогам земельного законодавства, та оцінюються позитивно.
Актом обстеження технічного стану земельної ділянки по вул. Новій в с. Ізобільне №776 від 05.11.2004 року встановлено, що пам’ятники археології, історії, містобудування та архітектури на ділянці відсутні. В охоронні зони пам’ятників архітектури та археології дана земельна ділянка не входить. Також актом зазначається, що 05.11.2004 року комісія здійснила огляд обстеження території земельної ділянки по вул. Новій в с. Ізобільне, яка представляє собою пустир з південно – західного району, та з північно – західного району обмежена асфальтованими дорогами. По центру ділянки також прокладена асфальтовано дорога. Частина території була зайнята відвалами переміщеного ґрунту. Поверхня ділянки задернована, покрита парковими насадженнями. Висота бровки дороги до 4 м. При огляді поверхні ділянки та оголення ґрунту зовнішніх ознак наявності стародавніх архітектурних об’єктів, стратифікованих культурних відкладень та окремих артефактів не виявлено. Як висновок, комісія вважає можливим закріплення земельної ділянки площею 1,0 га (орієнтовно) за ТОВ “ВО “Інтеграл” для будівництва готельного комплексу по вул. Новій в с. Ізобільне.
27.06.2006 року Прокуратура м. Алушта Автономної Республіки Крим видала припис “Про усунення порушень закону” відповідно до якого вимагає усунути порушення закону, для чого вжити заходи до оформлення у встановленому порядку техніко – економічного обгрунтування розвитку населених пунктів, їх генеральних планів, проектів землеустрою, встановлення меж населених пунктів та одержання правовстановлюючих документів на землю. Свої вимоги, прокуратура мотивує тим, що Ізобільненська сільська Рада розпоряджається землями територіальної громади без оформлення у встановленому порядку техніко – економічного обгрунтування розвитку населених пунктів, їх генеральних планів, проектів землеустрою, встановлення меж населених пунктів та одержання правовстановлюючих документів на землю. Однак, згідно ситуаційної викопіровки з плану землекористування Ізобільненської сільської Ради підтверджується, земельна ділянка ТОВ “Інтеграл” загальною площею 1,0 га, розташовано в межах с. Ізобільне, вул. Нова, відповідно до дозволу №51 від 22.07.2004 рок, що затверджено Ізобільненським міським головою 09.08.2004 року.
Суд встановив, що на протязі всього проміжку часу оформлення земельної ділянки товариство з обмеженою відповідальністю “Виробниче об’єднання “Інтеграл” отримувало від компетентних органів державної влади згоду на відвід земельної ділянки площею 1,0089 га по вул. Новій в с. Ізобільне.
28.07.2006 року Рішенням Ізобільненської сільської Ради №6/84 6-ї сесії 5-го скликання “Про розгляд місцевої ініціативи громадян” вирішено місцеву ініціативу жителів с. Ізобільне про прийняття мір до недопущення відводу земельної ділянки в
с. Ізобільне по вул. Новій біля вісової в оренду або власність ТОВ “ВО “Інтеграл” про стягнення засобів на відновлення та благоустрій паркової зони для відпочинку жителів села Ізобільне прийняти до відому.
Таким чином враховуючи вищевказане Рішення №6/84, того ж числа, а саме 28.07.2006 року розглянувши матеріали місцевої ініціативи жителів с. Ізобільне та звернення Ізобільненського Меджліса, Ізобільненська сільська Рада приймає Рішення №6/103 “Про відмову у затверджені проекту землеустрою по відводу земельної ділянки ТОВ “Виробниче об’єднання “Інтеграл” в якому вирішено відмовити ТОВ “Виробниче об’єднання “Інтеграл” у затвердженні проекту землеустрою по відводу земельної ділянки для будівництва готельного комплексу, розташованого по вул. Новій в
с. Ізобільне на території Ізобільненської сільської Ради м. Алушта Автономної Республіки Крим, чим порушує Закон України “Про місцеве самоврядування” та Земельний кодекс України.
Крім того, слід зазначити, що посилання Ізобільненської сільської Ради на звернення місцевого Ізобільненського Меджлісу (вхідний №484 від 21.07.2006 року) безпідставне. Відповідно до Акту обстеження технічного стану земельної ділянки по вул. Новій в с. Ізобільне “766 від 05.11.2004 року який видало ДКП “Пілігрім”, кладовища, архітектурних об’єктів, артефактів на даній земельній ділянці не виявлено.
Згідно ч.3 ст. 24 Закону України “Про місцеве самоврядування”, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим – також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері земельних відносин на території сіл, селищ, міст, відноситься розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок в користування із земель комунальної власності; рішення інших питань у сфері земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до п. В, ч.1, ст.186 Земельного кодексу України відповідними органами місцевого самоврядування затверджуються проекти відведення земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності затверджуються органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які надають і вилучають земельні ділянки;
Порядок передачі в оренду земельних ділянок, що знаходяться в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із земель запасу під забудову проводиться за проектами відводу в порядку, встановленому статтями 118,123, 124 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.3 ст.123 Земельного кодексу України юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.
Також відповідно до ч.6 ст.123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 Роз’яснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000 р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів”, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших передбачених законом способів. Зокрема, при оскарженні рішень органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування з питань, віднесених до їх компетенції (наприклад, про відмову в передачі у власність чи в продаж земельної ділянки або розміщенні об'єкта), суд у разі задоволення позову визнає рішення цих органів недійсними і зобов'язує їх, залежно від характеру спору, виконати певні дії на захист порушеного права чи сам визнає це право за позивачем.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, посадові особи органів місцевого самоврядування зобов’язанні діяти тільки на підставі та в межах компетенції.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
-з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
-обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
- безсторонньо (неупереджено);
- добросовісно;
- розсудливо;
- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване
це рішення(дія);
- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
- своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ч. ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так за загальним правилом, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до ст. 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 158 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яким суд вирішує спір по суті, викладається у формі постанови.
В судовому засіданні 13.02.2007 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Повний текст постанови підписано 26.02.2007 року.
Враховуючи вищевикладене, керуючись 158, 159, 161, 162, 163, ст.ст. Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Скасувати Рішення Ізобільненської сільської Ради №6/103 від 28.07.2006 р. “Про відмову у затвердженні проекту землеустрою по відводу земельної ділянки ТОВ “Виробниче об’єднання “Інтеграл”.
3. Відшкодувати ТОВ “Виробниче об’єднання “Інтеграл” (01133, м. Київ, пров. Лабораторний, 1,ЗКПО 21979146, р/р 26004380672151 Київська обласна філія АКБ “Укрсоцбанк”, МФО 321013) з Державного бюджету України
(р/р 31115095700002 в банку ДУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, отримувач державний бюджет м. Сімферополя, код банку 824026, код ЄДРПОУ 34740405) 3,40 грн. державного мита.
Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.